IBPP2/443-3/09/BW - Rozliczanie podatku VAT przez zarejestrowany w kraju oddział zagranicznego przedsiębiorcy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 marca 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-3/09/BW Rozliczanie podatku VAT przez zarejestrowany w kraju oddział zagranicznego przedsiębiorcy.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko z o.o. - Oddział w Polsce, przedstawione we wniosku z dnia 19 grudnia 2008 r. (data wpływu 29 grudnia 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 12 marca 2009 r. (data wpływu 16 marca 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczeń podatku VAT przez zarejestrowany w kraju Oddział zagranicznego przedsiębiorcy - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 grudnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczeń podatku VAT przez zarejestrowany w kraju Oddział zagranicznego przedsiębiorcy.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 12 marca 2009 r. (data wpływu 16 marca 2009 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 3 marca 2009 r. znak: IBPP2/443-3/09/BW.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest oddziałem brytyjskiej firmy. Jako oddział zagranicznej firmy jest zarejestrowany w Polsce jako podatnik podatku VAT. Oddział w Polsce wykonuje prace informatyczne na rzecz Spółki-matki.

Wnioskodawca stwierdził, że wykonywane czynności, gdyby były wykonywane i fakturowane w Polsce byłyby opodatkowane podatkiem VAT. Byłyby to usługi informatyczne.

Ponadto wskazał, że posiada następujące dokumenty:

*

raporty pracy twórczej,

*

dokumentację projektową,

z których to wynika związek odliczonego podatku z czynnościami opodatkowanymi, wykorzystywanymi przez Spółkę-matkę poza terytorium kraju.

Natomiast w piśmie z dnia 12 marca 2009 r. Wnioskodawca wskazał iż:

1.

Podatek VAT, o którym mowa w pytaniu Nr 1 wniosku związany jest z działalnością Oddziału. Działalność Oddziału polega na tworzeniu oprogramowania (witryny internetowe) i jest wykonywana w Polsce na rzecz Centrali (Spółki-matki). Oddział i Centrala stanowią jeden podmiot, nie ma między nimi wzajemnych rozliczeń (fakturowania).

2.

Oddział wykonuje usługi informatyczne tylko na rzecz centrali i nie wykonuje ich na rzecz podmiotów krajowych.

3.

Sprzedaż, o której mowa w pytaniu Nr 3 dokonywana jest przez Centralę na terenie Wielkiej Brytanii na rzecz podmiotów gospodarczych z różnych krajów, w tym również podmiotów gospodarczych z Polski.

4.

Oddział nie świadczy na terytorium Polski usług opodatkowanych, tylko Centrala wykonuje czynności opodatkowane na terenie Wielkiej Brytanii, które podlegają opodatkowaniu w tym państwie. Oddział tworzy oprogramowanie (witryny internetowe) na terenie Polski na rzecz Centrali, która następnie wykorzystuje te oprogramowania i świadczy usługi internetowe.

5.

Oddział patrzy na to przez pryzmat zarówno działalności oddziału jak i spółki-matki, które stanowią jeden podmiot.

6.

Natomiast wspomniana nadwyżka podatku naliczonego wystąpiła w związku z odliczeniem podatku VAT od kosztów związanych z działalnością Oddziału a podatek należny nie wystąpił ponieważ Oddział wykonuje usługi tylko na rzecz Centrali.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy Spółka jako oddział zagranicznej firmy w Polsce:

1.

może wykazać czynności wykonywane poza terytorium kraju przez Spółkę-matkę w poz. 21 deklaracji VAT-7 i w związku z tym odliczyć podatek VAT od poniesionych kosztów w Polsce...

2.

czy może ubiegać się o bezpośredni zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 60 dni...

3.

w jaki sposób powinna udokumentować sprzedaż Spółki-matki w Polsce dla potrzeb podatku od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy, jako Oddział zagranicznej firmy w Polsce:

1.

może odliczyć podatek VAT od poniesionych kosztów w Polsce,

2.

może ubiegać się o bezpośredni zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 60 dni,

3.

sprzedaż Spółki-matki może udokumentować w Polsce na podstawie zestawienia sprzedaży za dany miesiąc.

Ponadto Wnioskodawca wskazał, że jako oddział zagranicznej firmy w Polsce może wykazać czynności wykonywane poza terytorium kraju przez Centralę w poz. 21 deklaracji VAT-7.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza w rozumieniu art. 15 ust. 2 ww. ustawy, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Kwestię funkcjonowania oddziału podmiotu zagranicznego w Polsce regulują przepisy ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 4 ust. 1 tej ustawy przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą.

Z kolei oddział zdefiniowany został w art. 5 pkt 4 jako wyodrębniona i samodzielna organizacyjnie część działalności gospodarczej, wykonywana przez przedsiębiorcę poza siedzibą przedsiębiorcy lub głównym miejscem wykonywania działalności. Ponadto, zgodnie z art. 86 ww. ustawy oddział może prowadzić działalność wyłącznie w zakresie przedmiotu działalności przedsiębiorcy zagranicznego.

W świetle powołanych unormowań podmiot zagraniczny, prowadzący działalność na terytorium Polski w formie oddziału, zarejestrowany dla potrzeb podatku od towarów i usług, traktowany jest jako jeden podmiot - przedsiębiorca zagraniczny. Rejestracja tego oddziału jest jednoznaczna z rejestracją przedsiębiorcy zagranicznego.

Oddział posiada więc jedynie samodzielność organizacyjną (jest wydzielony ze struktur firmy macierzystej), natomiast nie posiada on możliwości prowadzenia działalności gospodarczej we własnym imieniu i na własny rachunek, zaś prowadzona działalność stanowi jedynie część działalności gospodarczej przedsiębiorcy zagranicznego.

Potwierdza to również regulacja zawarta w art. 88 zdanie pierwsze ww. ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, zgodnie z którą przedsiębiorca zagraniczny może rozpocząć działalność w ramach oddziału po uzyskaniu wpisu oddziału do rejestru przedsiębiorców. Zatem podmiotem prowadzącym działalność w Polsce pozostaje, pomimo utworzenia i funkcjonowania oddziału w Polsce, przedsiębiorca zagraniczny. W kontekście posiadanej podmiotowości prawnej, należy stwierdzić, że oddział nie jest odrębnym podmiotem w stosunku do jednostki macierzystej, lecz jest jej częścią.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że oddział nie stanowi odrębnego podatnika podatku od towarów i usług. Przedsiębiorstwo zagraniczne rejestrując swój oddział w Polsce nie dokonuje rejestracji odrębnego podatnika lecz rejestracji własnego przedsiębiorstwa. W związku z powyższym mimo, iż na terytorium kraju funkcjonuje oddział przedsiębiorcy zagranicznego to podatnikiem podatku od towarów i usług pozostaje przedsiębiorca zagraniczny prowadzący działalność za pośrednictwem utworzonego w tym celu oddziału. Zatem czynności wykonywane pomiędzy oddziałem a macierzystym podmiotem zagranicznym mają charakter tzw. czynności wewnątrzzakładowych (realizowanych na rzecz jednostki macierzystej).

Ponadto zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o VAT podatkowaniu tym podatkiem, podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Natomiast na podstawie art. 8 ust. 1 ww. ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Z powyższego wynika, iż aby doszło do świadczenia usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług muszą być spełnione łącznie następujące przesłanki:

1.

świadczenie musi mieć charakter odpłatny,

2.

świadczenie musi być uznane za wykonane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

3.

świadczenie musi być wykonane na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,

4.

świadczenie nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu ustawy

.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ww. ustawy o VAT podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16

Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do dostawy towarów lub świadczenia usług, dokonywanych przez podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni, jeżeli miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego i dla tych czynności podatnicy ci nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub w przypadku terytorium państwa trzeciego podatku o podobnym charakterze (art. 106 ust. 2 ww. ustawy o VAT).

Zasady te stosuje się wówczas, gdy podatnik wystawiający fakturę nie jest zarejestrowany, w którymś z tych krajów na potrzeby od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca jest oddziałem brytyjskiej firmy. Jako Oddział podmiotu zagranicznego wykonuje w kraju na rzecz Spółki-matki prace informatyczne (tworzy oprogramowanie - witryny internetowe). Przedmiotowe prace informatyczne nie są wykonywane na rzecz innych podmiotów krajowych. Centrala, tj. przedsiębiorca zagraniczny, wykorzystuje te oprogramowania i świadczy usługi internetowe na terenie Wielkiej Brytanii, które podlegają opodatkowaniu w tym państwie.

Ponadto jak wynika z wniosku, w opisanej sytuacji nie wystąpił podatek należny, ponieważ Wnioskodawca wykonuje usługi tylko na rzecz Centrali.

Mając na uwadze cytowane przepisy oraz zaistniały stan faktyczny należy stwierdzić, iż w przedmiotowej sprawie nie zostanie spełniony warunek wymieniony w ww. pkt 3. Bowiem czynności wykonywane pomiędzy oddziałem przedsiębiorcy zagranicznego a zagraniczną centralą tego przedsiębiorcy nie są czynnościami wykonywanymi na rzecz innej osoby prawnej. Jak wywiedziono na wstępie czynności te są świadczone bowiem w ramach tej samej osoby prawnej. Zatem w przedstawionym stanie faktycznym nie dojdzie do świadczenia usług podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ww. ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z treści tego przepisu wynika, iż:

*

prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje jedynie podatnikowi;

*

podatnik może z tego prawa skorzystać lub nie;

*

prawo to przysługuje jedynie w zakresie w jakim towary i usługi, z których nabyciem naliczono podatek, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Przedstawiona powyżej zasada daje podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego jedynie w zakresie w jakim nabyte towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Ustawodawca wyłączył zatem możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które są wykorzystywane do wykonywania czynności nie podlegających opodatkowaniu.

Z uwagi na fakt, że czynności wykonywane pomiędzy Oddziałem podmiotu zagranicznego w Polsce a Spółką z siedzibą w Wielkiej Brytanii nie są czynnościami wykonywanymi na rzecz innej osoby prawnej, lecz są czynnościami wykonywanymi w ramach jednego podmiotu, czynności te nie spełniają definicji świadczenia usług na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług, zatem nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem i nie powinny być dokumentowane fakturami VAT.

Zgodnie z art. 87 ust. 1 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Stosownie natomiast do art. 87 ust. 2 ww. ustawy o VAT zwrot różnicy podatku, z zastrzeżeniem ust. 3, następuje w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju (...).

Zatem mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz przywołane powyżej przepisy prawa należy stwierdzić, że Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego wynikającego z zakupów towarów i usług dokonywanych przez Oddział w Polsce na rzecz Spółki-matki w Wielkiej Brytanii.

W takiej sytuacji nie znajdzie również zastosowania przepis art. 87 ustawy o VAT.

Na podstawie art. 99 ust. 1 ww. ustawy o VAT podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133.

Zgodnie z delegacją ustawową zawartą między innymi w art. 99 ust. 14 ustawy, Minister Finansów wydał rozporządzenie z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 211, poz. 1333) określające wzory deklaracji oraz objaśnienia co do sposobu prawidłowego ich wypełnienia oraz terminu i miejsca ich składania.

W objaśnieniach do deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7, VAT-7K i VAT-7D), stanowiących załączniki Nr 4 do ww. rozporządzenia wskazano, iż w poz. 21 wskazuje się dostawę towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju, w stosunku do których przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, o którym mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 cyt. ustawy, lub prawo do zwrotu kwoty podatku naliczonego, o którym mowa w art. 87 ust. 5 ustawy.

Określone ww. rozporządzeniem wzory deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7 (załącznik Nr 1 do rozporządzenia), VAT-7K (załącznik Nr 2) oraz VAT-7D (załącznik Nr 3), o których mowa odpowiednio w art. 99 ust. 1, ust. 2 i ust. 3 ustawy, nie zawierają pozycji, w której podatnik wykazuje kwotę należną z tytułu dostawy towaru lub świadczenia usług, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego, inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego.

Należy w tym miejscu wyjaśnić, że ww. rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. weszło w życie z dniem 1 grudnia 2008 r. Natomiast w stanie prawnym obowiązującym do dnia 30 listopada 2008 r. powyższe kwestie regulowały przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 września 2005 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 185, poz. 1545).

Natomiast w myśl art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy - podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2 jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów i świadczenia usług przez podatnika poza terytorium, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Powyższa regulacja nie odnosi się do podatku angielskiego wynikającego z dokumentów potwierdzających nabycia tam dokonane, ponieważ podatek od świadczonych usług poza terytorium kraju rozlicza Centrala w Wielkiej Brytanii.

Jak już wskazano wyżej z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Centrala wykonuje czynności opodatkowane na terytorium Wielkiej Brytanii, które podlegają opodatkowaniu w tym Państwie. Ponadto z wniosku nie wynika, aby Wnioskodawca dokonywał importu towarów (usług).

W związku z powyższym w przedmiotowej sytuacji brak jest podstaw do wykazania czynności wykonywanych przez Centralę poza terytorium kraju w poz. 21 deklaracji VAT-7.

Mając na względzie powyższe, stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym:

*

może odliczyć podatek VAT od poniesionych kosztów w Polsce,

*

może ubiegać się o bezpośredni zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 60 dni oraz

*

jako oddział zagranicznej firmy w Polsce, może wykazać czynności wykonywane poza terytorium kraju przez Centralę w poz. 21 deklaracji VAT-7,

należy uznać za nieprawidłowe.

Odnośnie kwestii dotyczącej dokumentowania sprzedaży Spółki-matki (Centrali) w Polsce tut. organ pragnie wskazać, iż w związku z tym, że przedmiotowa sprzedaż Spółki-matki (Centrali) podlega opodatkowaniu w Wielkiej Brytanii, sposób dokumentowania tejże sprzedaży (między innymi dla podmiotów z Polski) powinien być zgodny unormowaniami obowiązującymi (w tym zakresie) w Wielkiej Brytanii.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl