IBPP2/443-295/10/BW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 czerwca 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-295/10/BW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 24 marca 2010 r. (data wpływu 29 marca 2010 r.), uzupełnionym pismem, które wpłynęło do tut. organu 4 maja 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku VAT w związku z realizacją projektu, który polega na budowie przychodni i zakupie sprzętu stomatologicznego-jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 marca 2010 r. został złożony ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku VAT w związku z realizacją projektu, który polega na budowie przychodni i zakupie sprzętu stomatologicznego.

Wniosek ten został uzupełniony pismem, które wpłynęło w dniu 4 maja 2010 r., będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 26 kwietnia 2010 r. znak: IBPP2/443-295/10/LŻ.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni prowadzi od 2000 r. działalność gospodarczą - Gabinet Stomatologiczny.

Wnioskodawczyni wskazała, że od początku prowadzenia działalności do chwili obecnej korzystała, jak i w przyszłości korzystać zamierza z uprawnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 1, który to artykuł zgodnie z załącznikiem pozwala jej na zwolnienie z obowiązku bycia podatnikiem podatku VAT (Wykaz Usług Zwolnionych od Podatku - Usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej z wyłączeniem usług weterynaryjnych).

Ponadto Wnioskodawczyni wskazała, że w chwili obecnej ubiegać się będzie o dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2007-2013, działanie 1.1.2 "Inwestycje w mikroprzedsiębiorstwie".

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawczyni będzie miała możliwość odzyskania podatku VAT w związku z realizowanym projektem, który polega na budowie przychodni i zakupie sprzętu stomatologicznego, skoro korzysta ona ze zwolnienia z obowiązku bycia podatnikiem VAT na mocy ustawy o podatku VAT z 2004 r.

Zdaniem Wnioskodawczyni, skoro korzysta ona z możliwości zwolnienia z bycia podatnikiem podatku VAT i nie będzie rezygnować z tego zwolnienia to w myśl obowiązujących przepisów nie może i nie będzie mogła odzyskać podatku VAT zapłaconego w związku z realizowaną przez nią inwestycją, na którą ubiega się o dofinansowanie w ramach RPOW na lata 2007-2013.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej również ustawą o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl natomiast art. 86 ust. 1 ww. ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy).

Stosownie do przepisu art. 88 ust. 4 ww. ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Jak wynika z powyższego:

* prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje jedynie podatnikowi;

* podatnik może z tego prawa skorzystać lub nie;

* prawo to przysługuje jedynie w zakresie w jakim towary i usługi, z których nabyciem naliczono podatek, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Przepis art. 43 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy o VAT zwalnia od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy.

W załączniku tym pod pozycją nr 9 wymienione zostały "Usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłaczeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2)".

Jak wynika z wniosku Wnioskodawczyni prowadzi od 2000 r. działalność gospodarczą - Gabinet Stomatologiczny.

Wnioskodawczyni wskazała, że od początku prowadzenia działalności do chwili obecnej korzystała, jak i w przyszłości korzystać zamierza z uprawnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 1, który to artykuł zgodnie z załącznikiem pozwala jej na zwolnienie z obowiązku bycia podatnikiem podatku VAT (Wykaz Usług Zwolnionych od Podatku - Usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej z wyłączeniem usług weterynaryjnych).

Ponadto Wnioskodawczyni wskazała, że w chwili obecnej ubiegać się będzie o dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2007-2013, działanie 1.1.2 "Inwestycje w mikroprzedsiębiorstwie".

Mając na uwadze wskazane we wniosku zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy prawa należy stwierdzić, iż o ile Wnioskodawczyni faktycznie wykonuje i będzie wykonywać wyłącznie usługi zwolnione od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, to z oczywistych względów ponoszone przez nią wydatki nie są i nie będą związane z działalnością opodatkowaną, a w konsekwencji Wnioskodawczyni nie ma i nie będzie miała możliwości odliczenia podatku VAT od zakupów związanych z realizacją opisanego we wniosku projektu.

Tym samym stanowisko Wnioskodawczyni należało uznać za prawidłowe.

Tut. organ pragnie zauważyć, iż przedmiotowa interpretacja nie rozstrzyga kwestii czy Wnioskodawczyni zasadnie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, gdyż kwestia te nie była przedmiotem jej zapytania i w tym zakresie Wnioskodawczyni nie przedstawiła własnego stanowiska.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl