IBPP2/443-292/07/ICz - Określenie stawki podatku VAT przy sprzedaży książek wytwarzanych w formie elektronicznej, zapisanych na płytach CD i oznaczonych symbolem PKWiU 22.11.22-00.00.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-292/07/ICz Określenie stawki podatku VAT przy sprzedaży książek wytwarzanych w formie elektronicznej, zapisanych na płytach CD i oznaczonych symbolem PKWiU 22.11.22-00.00.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki cywilnej A.S., M.Sz. Wydawnictwo C., przedstawione we wniosku z dnia 15 listopada 2007 r. (data wpływu 19 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia stawki podatku VAT przy sprzedaży książek wytwarzanych w formie elektronicznej zapisanych na płytach CD, oznaczonych na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN oraz zaklasyfikowanych do grupowania PKWiU 22.11.22.-00.00 - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 listopada 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia stawki podatku VAT przy sprzedaży książek wytwarzanych w formie elektronicznej zapisanych na płytach CD, oznaczonych na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN oraz zaklasyfikowanych do grupowania PKWiU 22.11.22.-00.00.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca zamierza wytwarzać książki oznaczone na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN w formie elektronicznej zapisanej na płytach CD, które Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych GUS zalicza do ugrupowania PKWiU 22.11.22-00.00 "książki, broszury, ulotki i tym podobne wyroby w formie elektronicznej" i sprzedawać je stosując stawkę 0 % do 31 grudnia 2007 r. na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy stanowisko Podatnika polegające na stosowaniu do sprzedaży książek w formie elektronicznej, oznaczonych symbolem ISBN, przy zastosowaniu opodatkowania VAT według stawki 0 % jest prawidłowe.

Zdaniem Wnioskodawcy, do 31 grudnia 2007 r. sprzedaż książek w formie elektronicznej, zaliczonych do ugrupowania PKWiU 22.11, oznaczonych symbolem ISBN jest opodatkowana VAT według stawki 0 %.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przepis art. 2 pkt 6 ustawy o VAT stanowi, że przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Zatem dla prawidłowego określenia wysokości stawki podatku od towarów i usług od czynności, których przedmiotem są poszczególne towary i usługi, ustawodawca odsyła do klasyfikacji statystycznych wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, powołując w przepisach dotyczących obniżonych stawek podatku oraz w załącznikach do ustawy symbole PKWiU.

Do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zaklasyfikowania określonych czynności do właściwych grupowań statystycznych, obowiązany jest podatnik.

Zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 5 listopada 2002 r. w sprawie trybu wydawania opinii interpretacyjnych według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 12, poz. 87 z późn. zm.) zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby, usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów. W przypadku wystąpienia trudności związanych z ustaleniem właściwego grupowania, do którego należy zaliczyć dany wyrób lub usługę, zainteresowany podmiot może zwrócić się do odpowiedniego organu statystycznego tj. Urzędu Statystycznego w Łodzi, który dokona ich klasyfikacji wydając opinię interpretacyjną.

W świetle art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług, w okresie od przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stawkę podatku 0 % stosuje się do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia:

*

książek (PKWiU ex 22.11) - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek - oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN,

*

czasopism specjalistycznych.

Jednakże przepis art. 41 ust. 14 ww. ustawy stanowi, że zmiany w klasyfikacjach statystycznych wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej oraz w kluczach powiązań między tymi klasyfikacjami wprowadzone po dniu wejścia w życie tej ustawy nie powodują zmian w opodatkowaniu podatkiem, jeżeli nie zostały określone w ustawie.

Zgodnie z art. 176 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, akt ten wszedł w życie po upływie 14 dni od daty jego ogłoszenia (z wyłączeniem zawartym w art. 176 pkt 2, 3, i 4). Ogłoszenia ustawy dokonano 5 kwietnia 2004 r. w Dzienniku Ustaw nr 54, pod pozycją 535, a więc przedmiotowa ustawa weszła w życie z dniem 20 kwietnia 2004 r.

Natomiast obowiązująca obecnie Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług określona rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), (Dz. U. Nr 89, poz. 844 z późn. zm.), zgodnie z § 4 tegoż rozporządzenia, weszła w życie z dniem 1 maja 2004 r. uchylając wcześniej obowiązujące rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.).

Zestawiając ze sobą daty wejścia w życie ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług oraz rozporządzenia Rady Ministrów z 6 kwietnia 2004 r. w sprawie w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) z treścią art. 41 ust. 14 cyt. ustawy o VAT należy stwierdzić, że wprowadzona rozporządzeniem z dnia 6 kwietnia 2004 r. klasyfikacja nie może być stosowana w zakresie, w jakim powodowałaby zmianę opodatkowania w stosunku do klasyfikacji poprzednio obowiązującej.

Należy również wskazać, że w § 2 pkt 1 cyt. wyżej rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), zostało zawarte zastrzeżenie, iż do dnia 31 grudnia 2007 r. w zakresie podatku od towarów i usług obowiązuje nadal Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU).

Ze stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca zamierza wytwarzać książki w formie elektronicznej, zapisane na płytach CD, które zgodnie ze stanowiskiem Wnioskodawcy Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych GUS zalicza do grupowania PKWiU 22.11.22-00.00 (książki, broszury, ulotki i tym podobne wyroby w formie elektronicznej).

Mając na uwadze powyższe, jeżeli według rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług wytworzone przez Wnioskodawcę książki w formie elektronicznej, zapisane na płytach CD sklasyfikowane są pod symbolem 22.11.22-00.00, to ich dostawa do dnia 31 grudnia 2007 r. korzysta ze stawki 0 % na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług (z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów - PKWiU 22.11.20-60.10, nut, map i ulotek - oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN).

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Jednocześnie zauważa się, że w oparciu o § 7 ust. 1 pkt 9 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) - w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2008 r. - obniżoną do wysokości 0 % stawkę podatku stosuje się również do dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia książek (PKWiU ex 22.11) - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20 - 60.10), nut, map i ulotek - oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN.

Ponadto podkreślić raz jeszcze należy, że organy podatkowe nie są uprawnione do klasyfikowania ani weryfikowania poprawności dokonanego przez Wnioskodawcę zaklasyfikowania towaru lub usługi, dlatego też dla potrzeb niniejszej interpretacji przyjęto, iż wskazane przez Wnioskodawcę zaklasyfikowanie zostało dokonane według obowiązującego nadal dla potrzeb podatku od towarów i usług ww. rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl