IBPP2/443-281/13/KO

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 czerwca 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-281/13/KO

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 marca 2013 r. (data wpływu 29 marca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania właściwej stawki podatku VAT dla druku książek i czasopism specjalistycznych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 marca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania właściwej stawki podatku VAT dla druku książek i czasopism specjalistycznych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka (dalej również Wnioskodawca lub Drukarnia) w ramach wykonywanej działalności samodzielnie oraz z wykorzystaniem podwykonawców drukuje czasopisma, katalogi, broszury, ulotki, książki i inne materiały. Drukarnia wykonuje m.in. książki, sklasyfikowane pod numerem PKWiU 58.11.1, jak również periodyki, sklasyfikowane pod numerem PKWiU 58.14.1. Produkt Drukarni wytwarzany jest z zastosowaniem metod poligraficznych. W trakcie cyklu produkcyjnego z pomocą zatrudnionych pracowników, posiadanego parku maszynowego oraz zdobytej wiedzy i doświadczenia, Drukarnia otrzymuje unikatowy wyrób. Materiały potrzebne w czasie procesu poligraficznego m.in. papier, kleje i farby są nabywane przez Drukarnię. Drukarnia, działając na własny rachunek i ryzyko, może rozporządzać nabytymi materiałami, aż do momentu przekazania ich zamawiającemu pod postacią nowopowstałego produktu.

Wnioskodawca wykonuje powyższe czynności na podstawie zlecenia wykonania materiałów poligraficznych otrzymanego od wydawców lub innych zleceniodawców. Merytoryczna i graficzna zawartość drukowanego materiału jest opracowywana przez Drukarnię wedle wskazówek i na zlecenie klientów lub dostarczana przez nich od razu w formie umożliwiającej bezpośrednie wykorzystanie w procesie druku. Drukarnia w żaden sposób nie ingeruje merytorycznie w przesłane treści, a jedynie może opracowywać bądź adaptować ich formę techniczną. W związku z faktem, iż Drukarnia samodzielnie nie identyfikuje wytworzonych produktów z wykorzystaniem numerów ISBN/ISSN (które są określane przez wydawcę) oraz mając na uwadze, iż Drukarnia nie analizuje i nie odpowiada za treść zawartą w dostarczanych produktach, Wnioskodawca zamierza uzyskiwać od klientów oświadczenia, co do właściwego numeru ISSN/ISBN, procentu powierzchni czasopisma przeznaczonej na zadruk ogłoszeniami handlowymi, reklamami i tekstami reklamowymi w całości zadrukowanej powierzchni oraz spełnianiu przez zamawiane wyroby definicji czasopisma specjalistycznego zawartej w art. 2 ust. 27f ustawy z wyłączeniem wspomnianych tam wyjątków.

Po zakończeniu procesu poligraficznego, w czasie którego Drukarnia wytwarza nową jakość, następuje sprzedaż wydawcy powstałego wyrobu tj. odpowiednio zadrukowanego i oprawionego papieru. Drukarnia wyzbywa się w ten sposób własności użytych do produkcji materiałów, które w ramach procesu produkcyjnego zmieniają swą formę i funkcję. Drukarnia dostarcza zamówione produkty w uzgodnionym z wydawcą czasie, miejscu i ilości. Mając na uwadze fakt, iż przez cały czas wydawca pozostaje właścicielem praw autorskich do drukowanych treści (nie są one przedmiotem transakcji), klient Drukarni uzyskuje, po nabyciu rzeczowej postaci danego utworu w rozumieniu prawa autorskiego, możliwość wprowadzenia do obrotu wedle własnego uznania konkretnej pozycji wydawniczej (publikacji).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Drukarnia ma prawo do zastosowania obniżonej stawki opodatkowania (8% lub 5%) do opisanej w stanie faktycznym transakcji dostawy towarów.

Zdaniem Wnioskodawcy, proces wytwarzania produkcji poligraficznej w oparciu o własne materiały jest działalnością, która prowadzi do powstania nowego dobra materialnego (rzeczy). Wyrób ten jest samodzielnym przedmiotem obrotu i możliwe jest przeniesienie prawa do rozporządzenia nim jak właściciel. Wytworzony w procesie poligraficznym produkt jest rzeczą ruchomą w rozumieniu art. 2 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm., dalej: Ustawa). Przeniesienie własności wytworzonego wyrobu wymaga jego wydania (przeniesienia posiadania), jako rzeczy określonej co do gatunku, zgodnie z art. 155 ust. 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). W związku z powyższym przeniesienie prawa do rozporządzania produkcją poligraficzną jest dostawą towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy. Takie stanowisko przyjął Minister Finansów w piśmie znak PP1-811-1900/04/DSz./4045 z dnia 30 grudnia 2004 r., w którym uznaje czynności wykonywane przez drukarnie za dostawę towarów, jeżeli ma miejsce wytworzenie produktu z materiałów własnych i przeniesienie na nabywcę prawa do rozporządzenia tym produktem jak właściciel.

Przedmiotem sprzedaży między Drukarnią a jej klientami są m.in. książki i czasopisma, wytworzone metodami poligraficznymi przez Drukarnię lub jej podwykonawców. Zdaniem Spółki, jeżeli zgodnie z oświadczeniem klienta, sprzedane produkty są oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN, Drukarnia może opodatkować swoją dostawę towarów na rzecz zleceniodawców stawką 5% na podstawie art. 41 ust. 2a ustawy w związku z poz. 33 załącznika nr 10 do ustawy. W przypadku dostawy na rzecz klientów towarów, które zgodnie z ich oświadczeniem spełniają warunki uznania za czasopisma specjalistyczne oraz wyjątki wspomniane w art. 2 ust. 27f ustawy nie mają zastosowania, właściwą stawką podatku będzie stawka 5% na podstawie art. 41 ust. 2a ustawy w związku z poz. 34 załącznika nr 10 do ustawy. Wreszcie w przypadku, gdy wedle oświadczenia wydawcy produkty są oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISSN i jednocześnie mniej niż 67% ich powierzchni jest przeznaczone na nieodpłatne lub odpłatne ogłoszenia handlowe, reklamy lub teksty reklamowe, możliwe będzie zastosowanie stawki 8% na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy w związku z art. 146a pkt 2 ustawy oraz poz. 74 załącznika nr 3 do ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego, uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zakres tych czynności został zdefiniowany w art. 7 i art. 8 ustawy.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Przez towary należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy o VAT).

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne (art. 5a ustawy).

Przy wyznaczaniu zakresu stosowania stawek obniżonych, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r., jest wykorzystywana Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług, wprowadzona w życie rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm.).

W myśl pkt 4.1 Zasad metodycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług - zakres rzeczowy PKWiU, Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług jest klasyfikacją produktów pochodzenia krajowego oraz z importu, przy czym:

* pod pojęciem produktów rozumie się wyroby i usługi;

* pod pojęciem wyrobów rozumie się surowce, półfabrykaty, wyroby finalne oraz zespoły i części tych wyrobów - o ile występują w obrocie;

* pod pojęciem usług rozumie się:

* wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym, tzn. usługi dla celów produkcji nietworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych;

* wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.

W celu zastosowania właściwych regulacji prawnych należy przede wszystkim rozstrzygnąć, czy realizowana przez Wnioskodawcę czynność stanowi dostawę towarów czy też należy ją uznać za świadczenie usług.

Proces wydrukowania książki lub czasopisma w oparciu o własne materiały jest procesem wytworzenia nowego dobra materialnego (rzeczy), o funkcji całkiem odmiennej od tej, związanej z wykorzystanymi materiałami, które stają się przedmiotem obrotu w momencie przeniesienia prawa na wydawcę do rozporządzenia nim jak właściciel. Bez znaczenia są przy tym prawa autorskie przynależne wydawcy do drukowanego utworu, gdyż nie one są w tym przypadku przedmiotem obrotu, lecz rzeczowa postać tegoż utworu jakim jest książka lub czasopismo. Wytworzone w takim procesie produkcyjnym książki lub czasopisma są rzeczami, w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy, co do których drukarnia - aby wydawca mógł nimi rozporządzać jak właściciel - musi przenieść prawo ich posiadania na nabywcę.

Kiedy mowa o "przeniesieniu prawa do rozporządzania" nie należy tego zwrotu utożsamiać jedynie z przeniesieniem prawa własności w sensie prawnym, gdyż w pojęciu tym mieszczą się wszelkie formy przeniesienia prawa, które nabywcy umożliwiają rozporządzanie dobrami materialnymi (rzeczami) jak właścicielowi.

W tym przypadku niewątpliwie Wnioskodawca wyzbywa się własności użytych do tej produkcji materiałów, surowców i komponentów (papier, klej, farby, itp.), które w ramach tego procesu produkcyjnego przybrały postać rzeczową książek lub czasopism. Przeniesienie własności tych towarów na klienta wymaga ich wydania, jako rzeczy określonych, co do gatunku - art. 155 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), czyli przeniesienia również ich posiadania na wydawcę, co pozwala temu ostatniemu na rozporządzanie tymi rzeczami jak właściciel. Tym samym, następuje w takim przypadku przeniesienie przez Zainteresowanego na klienta prawa do rozporządzania jak właściciel wyprodukowanym przez niego majątkiem rzeczowym, co czyni tę czynność dostawą towarów, w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy.

Co do zasady, stawka podatku od towarów i usług, zgodnie z treścią art. 41 ust. 1 ustawy o VAT wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Natomiast w myśl art. 41 ust. 2 ustawy o VAT dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Jednakże na podstawie art. 146a pkt 1 i pkt 2 ustawy o VAT, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f:

1.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%,

2.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.

W poz. 72 załącznika nr 3 do ustawy wymieniono, objęte grupowaniem PKWiU ex 58.11.1, książki drukowane - wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), mapy - wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek.

W poz. 74 załącznika nr 3 do ustawy wymieniono, objęte grupowaniem PKWiU ex 58.14.1, czasopisma i pozostałe periodyki drukowane lub na nośnikach (dyskach, taśmach i innych) - wyłącznie czasopisma i pozostałe periodyki oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISSN, wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem: wydawnictw, w których nie mniej niż 67% powierzchni jest przeznaczone na nieodpłatne lub odpłatne ogłoszenia handlowe, reklamy lub teksty reklamowe.

Według objaśnień do ww. załącznika, wykaz nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i usług zwolnionych od podatku lub opodatkowanych stawkami niższymi niż stawka, której dotyczy załącznik.

Zgodnie z art. 41 ust. 2a ustawy o VAT dla towarów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy stawka podatku wynosi 5%.

W pozycji 32 tego załącznika, wymieniono towary zgrupowane pod symbolem PKWiU - ex 58.11.1, tj. książki drukowane - wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), mapy - wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek; wydawnictwa w alfabecie Braillea.

Natomiast w poz. 33 ww. załącznika wymieniono książki wydawane na dyskach, taśmach i innych nośnikach oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN, bez powołania symbolu PKWiU.

Natomiast w pozycji 34 tego załącznika, wymieniono czasopisma specjalistyczne, bez powołania symbolu PKWiU.

Zgodnie z art. 2 pkt 27f ustawy o VAT, pod pojęciem czasopisma specjalistyczne - rozumie się drukowane wydawnictwa periodyczne oznaczone symbolem ISSN, objęte kodem PKWiU 58.14.1 i CN 4902, o tematyce szeroko pojętych zagadnień odnoszących się do działalności kulturalnej lub twórczej, edukacyjnej, naukowej lub popularnonaukowej, społecznej, zawodowej i metodycznej, regionalnej lub lokalnej, a także przeznaczone dla osób niewidomych i niedowidzących, publikowane nie częściej niż raz w tygodniu w postaci odrębnych zeszytów (numerów) objętych wspólnym tytułem, których zakończenia nie przewiduje się, ukazujące się na ogół w regularnych odstępach czasu w nakładzie nie wyższym niż 15 000 egzemplarzy, z wyjątkiem:

a.

periodyków o treści ogólnej, stanowiących podstawowe źródło informacji bieżącej o aktualnych wydarzeniach krajowych lub zagranicznych, przeznaczonych dla szerokiego kręgu czytelników,

b.

publikacji zawierających treści pornograficzne, publikacji zawierających treści nawołujące do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość lub znieważające z tych powodów grupę ludności lub poszczególne osoby oraz publikacji propagujących ustroje totalitarne,

c.

wydawnictw, w których co najmniej 33% powierzchni jest przeznaczone nieodpłatnie lub odpłatnie na ogłoszenia handlowe, reklamy lub teksty reklamowe, w szczególności czasopism informacyjno-reklamowych, reklamowych, folderów i katalogów reklamowych,

d.

wydawnictw, które zawierają głównie kompletną powieść, opowiadanie lub inne dzieło w formie tekstu ilustrowanego lub nie, albo w formie rysunków opatrzonych opisem lub nie,

e.

publikacji, w których więcej niż 20% powierzchni jest przeznaczone na krzyżówki, kryptogramy, zagadki oraz inne gry słowne lub rysunkowe,

f.

publikacji zawierających informacje popularne, w szczególności porady, informacje o znanych i sławnych postaciach z życia publicznego,

g.

czasopism, na których nie zostanie uwidoczniona wysokość nakładu.

W myśl art. 2 pkt 30 ustawy, PKWiU ex - rozumie się przez to zakres wyrobów lub usług węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania zwolnienia, obniżonej stawki podatku lub wyłączenia tylko do towarów lub usług należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniających określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce - nazwa towaru lub usługi. Wynikająca z konkretnego załącznika stawka VAT, zwolnienie bądź wyłączenie dotyczy wyłącznie danego towaru lub danej usługi z danego grupowania - konkretnego towaru lub konkretnej usługi wymienionej obok symbolu PKWiU.

Dodatkowo należy wskazać, że w sytuacji gdy ta sama grupa towarów wykazana jest w załączniku nr 10 do ustawy o VAT, jak również w załączniku nr 3 do tej ustawy, zatem z uwagi na, przywołane już wcześniej, objaśnienia do ww. załącznika nr 3, winna być stosowana stawka podatku przewidziana w art. 41 ust. 2a ustawy o VAT.

Zatem w odniesieniu do dostaw określonych kategorii książek/czasopism, dla których mocą ww. przepisów przewidziano różne stawki, stosuje się stawkę niższą.

Z przedstawionego opisu zdarzenia wynika, że Wnioskodawca w ramach wykonywanej działalności samodzielnie oraz z wykorzystaniem podwykonawców drukuje czasopisma, katalogi, broszury, ulotki, książki i inne materiały. Drukarnia wykonuje m.in. książki, sklasyfikowane pod numerem PKWiU 58.11.1, jak również periodyki, sklasyfikowane pod numerem PKWiU 58.14.1. Produkt Drukarni wytwarzany jest z zastosowaniem metod poligraficznych. W trakcie cyklu produkcyjnego z pomocą zatrudnionych pracowników, posiadanego parku maszynowego oraz zdobytej wiedzy i doświadczenia, Drukarnia otrzymuje unikatowy wyrób. Materiały potrzebne w czasie procesu poligraficznego m.in. papier, kleje i farby są nabywane przez Drukarnię. Drukarnia, działając na własny rachunek i ryzyko, może rozporządzać nabytymi materiałami, aż do momentu przekazania ich zamawiającemu pod postacią nowopowstałego produktu.

Wnioskodawca wykonuje powyższe czynności na podstawie zlecenia wykonania materiałów poligraficznych otrzymanego od wydawców lub innych zleceniodawców. Merytoryczna i graficzna zawartość drukowanego materiału jest opracowywana przez Drukarnię wedle wskazówek i na zlecenie klientów lub dostarczana przez nich od razu w formie umożliwiającej bezpośrednie wykorzystanie w procesie druku. Drukarnia w żaden sposób nie ingeruje merytorycznie w przesłane treści, a jedynie może opracowywać bądź adaptować ich formę techniczną. W związku z faktem, iż Drukarnia samodzielnie nie identyfikuje wytworzonych produktów z wykorzystaniem numerów ISBN/ISSN (które są określane przez wydawcę) oraz mając na uwadze, iż Drukarnia nie analizuje i nie odpowiada za treść zawartą w dostarczanych produktach, Wnioskodawca zamierza uzyskiwać od klientów oświadczenia, co do właściwego numeru ISSN/ISBN, procentu powierzchni czasopisma przeznaczonej na zadruk ogłoszeniami handlowymi, reklamami i tekstami reklamowymi w całości zadrukowanej powierzchni oraz spełnianiu przez zamawiane wyroby definicji czasopisma specjalistycznego zawartej w art. 2 ust. 27f ustawy z wyłączeniem wspomnianych tam wyjątków.

Po zakończeniu procesu poligraficznego, w czasie którego Drukarnia wytwarza nową jakość, następuje sprzedaż wydawcy powstałego wyrobu tj. odpowiednio zadrukowanego i oprawionego papieru. Drukarnia wyzbywa się w ten sposób własności użytych do produkcji materiałów, które w ramach procesu produkcyjnego zmieniają swą formę i funkcję. Drukarnia dostarcza zamówione produkty w uzgodnionym z wydawcą czasie, miejscu i ilości.

Mając na uwadze przedstawiony stan prawny oraz opis zdarzenia należy stwierdzić, iż w sytuacji, gdy przedmiotem dostawy są wykonywane metodami poligraficznymi na zlecenie zamawiających przez Wnioskodawcę z własnych materiałów, zaliczone do grupowania PKWiU ex 58.11.1 książki drukowane oznaczone symbolem ISBN, książki wydawane na dyskach, taśmach i innych nośnikach oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN oraz czasopisma specjalistyczne w rozumieniu art. 2 pkt 27f ustawy, które nie są zawarte w katalogu wyłączeń z tego artykułu, wówczas zastosowanie znajdzie 5% stawka podatku VAT, na podstawie art. 41 ust. 2a ustawy, w związku z poz. 32, 33 oraz 34 załącznika Nr 10 do tej ustawy.

Natomiast, dostawa czasopism wykonywanych przez Wnioskodawcę metodami poligraficznymi z własnych materiałów, zaliczonych do grupowania PKWiU ex 58.14.1, oznaczonych symbolem ISSN, nie spełniających jednak definicji czasopism specjalistycznych zawartej w art. 2 pkt 27f ustawy, będzie podlegać opodatkowaniu preferencyjną stawką podatku VAT w wysokości 8%, na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy w związku z art. 146a pkt 2 ustawy oraz poz. 74 załącznika Nr 3 do ustawy, pod warunkiem, że w tych wydawnictwach powierzchnia przeznaczona na nieodpłatne lub odpłatne ogłoszenia handlowe, reklamy lub teksty reklamowe jest mniejsza niż 67%. Jeżeli powierzchnia jest równa bądź większa niż 67%, to należy stosować stawkę podstawową w wysokości 23%.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Należy jednakże zauważyć, iż niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii poprawności dokonanego przez Wnioskodawcę zaklasyfikowania przedmiotowych książek według PKWiU. Tut. organ nie jest bowiem właściwy do weryfikacji poprawności dokonanej klasyfikacji przedmiotowych książek według PKWiU, gdyż zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11) zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje swoje towary i usługi według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej. W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania PKWiU zainteresowany podmiot może zwrócić się o udzielenie informacji w tym zakresie do Urzędu Statystycznego w Łodzi. Stad też tut. organ, nie będąc uprawniony do weryfikacji poprawności przedstawionego przez Wnioskodawcę zaklasyfikowania przedmiotowych książek i periodyków według PKWiU, przyjął przedstawione we wniosku zaklasyfikowanie jako element przedstawionego zdarzenia przyszłego, bez dokonywania weryfikacji jego prawdziwości.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl