IBPP2/443-278/14/AB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 czerwca 2014 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-278/14/AB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 17 marca 2014 r. (data wpływu 19 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności zniesienia współwłasności nieruchomości w zamian za wynagrodzenie w postaci nabycia udziałów w celu ich umorzenia - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 marca 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności zniesienia współwłasności nieruchomości w zamian za wynagrodzenie w postaci nabycia udziałów celem ich umorzenia.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Przedsiębiorstwo Komunalne T Sp. z o.o. posiada nieruchomości zlokalizowane przy P w B, w skład których wchodzą budynki i prawa wieczystego użytkowania gruntów, otrzymane w 1998 r. od byłych Z w B w zamian za wierzytelności tytułem sprzedanego ciepła. Spółka jest współwłaścicielem wymienionych nieruchomości w 63%, a pozostałe 37% należy do Gminy B. Gmina B jest większościowym udziałowcem Spółki. Nieruchomości przy P nie są związane z działalnością ciepłowniczą Przedsiębiorstwa i są wynajmowane. Obecnie prowadzone są rozmowy w zakresie zniesienia współwłasności ww. nieruchomości na rzecz Gminy B poprzez umorzenie udziałów i obniżenie kapitału zakładowego Spółki. Zgodnie z Kodeksem Spółek Handlowych P.K. T nabędzie udziały wspólnika celem ich umorzenia. Zapłata za odkupione udziały odbędzie bez świadczenia pieniężnego poprzez zniesienie współwłasności ww. nieruchomości na rzecz Gminy. Wycena wartości nieruchomości zostanie przeprowadzona przez rzeczoznawcę majątkowego, a transakcja zniesienia współwłasności odbędzie się wg aktualnych cen rynkowych w oparciu o operat szacunkowy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy zniesienie współwłasności nieruchomości w zamian za wynagrodzenie (świadczenie niepieniężne) w postaci nabycia udziałów celem ich umorzenia, podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) i czy stanowić będzie dostawę towarów zdefiniowaną w art. 7 ust. 1 wspomnianej ustawy.

Stanowisko Wnioskodawcy.

Zgodnie z uchwałą NSA z dnia 24 października 2011 r., sygn. akt I FPS 2/11, zniesienie współwłasności nieruchomości stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT i stanowi dostawę towarów zdefiniowaną w art. 7 ww. ustawy, wówczas gdy wydanie nieruchomości następuje za wynagrodzeniem w postaci świadczenia pieniężnego.

W przypadku P.K. T wynagrodzenie za zniesienie współwłasności nieruchomości w postaci nabytych udziałów celem umorzenia, nie stanowi świadczenia pieniężnego. Zdaniem Spółki, zniesienie współwłasności nieruchomości na rzecz wspólnika w zamian za wynagrodzenie niepieniężne w postaci nabycia udziałów celem ich umorzenia, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 - zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy - rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Stosownie do art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy, rozumiana jest przez ustawodawcę, jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W określeniu "jak właściciel" zawiera się możliwość uznania za dostawę faktycznego przeniesienia władztwa nad rzeczą. W rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług "dostawa" oznacza wszelkiego rodzaju rozporządzanie towarem (sprzedaż, zamiana, darowizna, oraz każdą inną transakcję, która w aspekcie ekonomicznym będzie prowadziła do podobnego rezultatu).

Na takie też rozumienie pojęcia "dostawy towarów" wskazuje orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (obecnie Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich). Na przykład w orzeczeniu w sprawie C-320/88 pomiędzy Staatssecretaris van Financiën v. Shipping and Forwarding Enterprise Safe BV (Holandia) stwierdzono, że wyrażenie "dostawa towarów" w rozumieniu art. 5 (1) VI Dyrektywy oznacza także przeniesienie prawa do dysponowania rzeczą jak właściciel, nawet jeżeli nie dochodzi do przeniesienia własności rzeczy w sensie prawnym. Z przepisu tego, zdaniem Trybunału, wynika, że kładzie on raczej nacisk na faktyczne dysponowanie rzeczą jak właściciel, a nie na zbycie prawa własności (M. Chomiuk, VI Dyrektywa VAT, pod red. K. Sachsa, op. cit., s. 108 i 122).

Odpłatność czynności (dostawy towarów, czy świadczenia usług) oznacza wykonanie tej czynności za wynagrodzeniem. Aby uznać daną czynność za odpłatną konieczny jest bezpośredni związek pomiędzy dostawą towarów lub świadczeniem usług a otrzymanym wynagrodzeniem. Dostawcę towarów lub usługodawcę musi łączyć z odbiorcą stosunek prawny, z którego wynika obowiązek dostawy towarów lub świadczenia usług oraz wysokość wynagrodzenia za dokonanie tych czynności. Wynagrodzenie musi być konkretną wielkością wyrażalną w pieniądzu.

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca posiada nieruchomości w skład których wchodzą budynki i prawa wieczystego użytkowania gruntów, otrzymane w 1998 r. w zamian za wierzytelności tytułem sprzedanego ciepła. Spółka jest współwłaścicielem wymienionych nieruchomości w 63%, a pozostałe 37% należy do Gminy. Gmina jest większościowym udziałowcem Spółki. Nieruchomości nie są związane z działalnością ciepłowniczą Przedsiębiorstwa i są wynajmowane. Obecnie prowadzone są rozmowy w zakresie zniesienia współwłasności ww. nieruchomości na rzecz Gminy poprzez umorzenie udziałów i obniżenie kapitału zakładowego Spółki. Zgodnie z Kodeksem Spółek Handlowych Wnioskodawca nabędzie udziały wspólnika celem ich umorzenia. Zapłata za odkupione udziały odbędzie bez świadczenia pieniężnego poprzez zniesienie współwłasności ww. nieruchomości na rzecz Gminy. Wycena wartości nieruchomości zostanie przeprowadzona przez rzeczoznawcę majątkowego, a transakcja zniesienia współwłasności odbędzie się wg aktualnych cen rynkowych w oparciu o operat szacunkowy.

Przedstawiane okoliczności sprawy wskazują, że pomiędzy stronami zaistnieje więź o charakterze zobowiązaniowym - Wnioskodawca zobowiąże się znieść współwłasność nieruchomości na rzecz Gminy, a nabyte od Gminy udziały będą wynagrodzeniem za tą czynność. Stwierdzić tym samym należy, iż zaistnieje bezpośredni związek pomiędzy dostawą towarów w zakresie przeniesienia prawa do rozporządzania towarami a wynagrodzeniem stanowiącym konkretną wartość wyrażalną w pieniądzu.

Podkreślić przy tym należy, że zapłaty (wynagrodzenia) nie można utożsamiać jedynie ze świadczeniem pieniężnym. Także świadczenie o charakterze rzeczowym jest wynagrodzeniem. Przykładowo zamiana towarów, zamiana towaru na usługę i odwrotnie, wydanie towarów (świadczenie usług) w zamian za wierzytelności, itp. będzie uznane odpowiednio za odpłatną dostawę towarów czy też odpłatne świadczenie usług. Mamy bowiem do czynienia z konkretną korzyścią, która należna jest za dokonywane świadczenie.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że zniesienie współwłasności nieruchomości w zamian za wynagrodzenie w postaci nabycia udziałów celem ich umorzenia, wbrew stanowisku Spółki, będzie odpowiadało hipotezie art. 7 ustawy o VAT. Za taką oceną przemawia fakt, że zaistnieje dostawa towarów rozumiana zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy, jako przeniesienie prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel i dodatkowo będzie ona miała charakter odpłatny. Wnioskodawca w opisanym przypadku będzie występować w roli podatnika od podatku od towarów i usług, a wypłata wynagrodzenia w formie rzeczowej będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl