IBPP2/443-268/07/BWo

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-268/07/BWo

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 31 października 2007 r. (data wpływu 7 listopada 2007 r.), uzupełnionym pismem z dnia 15 stycznia 2008 r. (data wpływu 18 stycznia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozpoznania transportu międzynarodowego oraz ustalenia stawki podatku od towarów i usług - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 listopada 2007 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozpoznania transportu międzynarodowego oraz ustalenia stawki podatku od towarów i usług.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Wnioskodawca w miesiącu wrześniu 2007 r. dokonał sprzedaży na rzecz kontrahenta pozaunijnego (eksport) na Ukrainę. W dniu wystawienia faktury oraz wydania wyrobów z magazynu dokonano odprawy celnej w urzędzie celnym w Tychach. Do wywozu wyrobów Wnioskodawca wynajął firmę transportową w celu dostarczenia eksportowanych towarów do składu celnego na Słowacji. Ze Słowacji kontrahent we własnym zakresie eksportuje towar do kraju docelowego poza Unię. Firma świadcząca usługę transportową obciążyła Wnioskodawcę stawką podatku 22%. Wnioskodawca jako eksporter posiada dokument celny SAD potwierdzający wywóz towarów. Firma transportowa świadcząca usługę transportową była w posiadaniu faktury eksportowej oraz międzynarodowego listu przewozowego. Jednakże z posiadanego dokumentu tj. międzynarodowego listu przewozowego nie wynika, że w wyniku przewozu towaru z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim. Ponadto dokument transportowy nie wskazuje trasy, według której przemieszczany był towar. Dokument wskazuje tylko dwa miejsca: Tychy (miejsce nadania) oraz skład celny na Słowacji. Firma transportowa w momencie wystawienia faktury za wyświadczoną usługę na trasie Polska-Słowacja nie posiadała dokumentu SAD potwierdzającego wywóz towaru do kraju trzeciego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy firma transportowa świadcząca usługę dotyczącą eksportu towarów na trasie Polska Słowacja (skład celny) winna obciążyć Wnioskodawcę podatkiem od towarów i usług stosując stawkę:

* 0% na trasie Tychy do granicy Polski, zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 21 lit. b) (odcinek krajowy)oraz

* niepodlegający opodatkowaniu - na trasie od granicy Polski do składu celnego (Słowacja) zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 2; art. 5 ust. 1 ustawy o VAT (odcinek wykonany poza terytorium kraju.

Czy stawką 22%, traktując ww. usługę jako wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 83 ust. pkt 21 lit. b) ustawy o VAT oraz art. 27 ust. 2 pkt 2, art. 5 ust. 1 ustawy o VAT - transport do granicy Polski winien być opodatkowany stawką 0%, od granicy Polski do składu celnego winien być nieopodatkowany, gdyż odcinek trasy Polska - Słowacja był tylko częścią transportu towarów (eksportowanych), których miejsce przeznaczenia znajdowało się poza granicami Wspólnoty.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w przypadku świadczenia usług transportowych miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28.

W myśl art. 83 ust. 1 pkt 23 cyt. ustawy stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług transportu międzynarodowego.

Zgodnie z art. 83 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT przez usługi transportu międzynarodowego, o których mowa w ust. 1 pkt 23, rozumie się przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów:

a.

z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty,

b.

z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju,

c.

z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt),

d.

z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty lub z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju.

Przez usługi transportu międzynarodowego, zgodnie z art. 83 ust. 3 pkt 3 cyt. ustawy, rozumie się także usługi pośrednictwa i spedycji międzynarodowej związane z usługami przewozu lub innego sposobu przemieszczania towarów i osób, o których mowa w punktach 1 i 2 tego przepisu. Z analizy powyższych przepisów prawa podatkowego wynika, że transport międzynarodowy towarów jest to transport, który m.in. rozpoczyna się z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty.

W omawianym przypadku trasa transportu rozpoczyna się z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju (Polska) do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty (Ukraina), tym samym trasa spełnia kryteria transportu międzynarodowego (art. 83 ust. 3 pkt 1 lit. a).

Zatem, mając na uwadze art. 27 ust. 2 pkt 2 oraz art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy, odcinek trasy przebiegający na terytorium Polski, opodatkowany będzie stawką 0% na podstawie ww. przepisów. Natomiast pozostała część tej usługi wykonywana na odcinkach trasy przebiegających poza granicami kraju podlega opodatkowaniu w państwie, którego dany odcinek trasy dotyczy, według zasad tam obowiązujących.

Jednakże, aby firma świadcząca usługę transportu międzynarodowego mogła zastosować preferencyjną stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 0% musi dysponować odpowiednimi dokumentami, o których mowa w art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowanie usług transportu międzynarodowego stawką preferencyjną 0% wymaga odpowiedniego ich udokumentowania. Dokumentami stanowiącymi dowód świadczenia tych usług są w przypadku transportu towarów przez przewoźnika - list przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, samochodowy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora), z zastrzeżeniem pkt 2.

Reasumując, usługi transportu międzynarodowego podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 0% - w części usługi wykonanej na terytorium Polski, pod warunkiem posiadania dokumentów, o których mowa w art. 83 ust. 5 ww. ustawy.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż firma transportowa wynajęta przez Wnioskodawcę do transportu eksportowanych towarów na Ukrainę nie posiadała dokumentów, o których mowa w powyżej cytowanym przepisie. Bowiem z posiadanego przez Wnioskodawcę listu przewozowego nie wynika, iż w wyniku przewozu towarów z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim - Ukrainą. Zatem firma transportowa świadcząca usługę transportową na rzecz Wnioskodawcy winna ją opodatkować na odcinku krajowym według stawki podstawowej 22%. Transport na pozostałych odcinkach podlega rozliczeniu według regulacji obowiązujących w krajach, w których transport był realizowany.

Należy zauważyć, że w przedstawionym przez Wnioskodawcę stanie faktycznym, nie mają zastosowania przepisy art. 28 ust. 1-3 ustawy o podatku od towarów i usług regulujące wewnątrzwspólnotowe usługi transportu towarów. Zgodnie z art. 28 ust. 1 cyt. ustawy wewnątrzwspólnotowa usługa transportu towarów ma miejsce, w przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich. Natomiast w myśl ust. 2 tegoż artykułu, wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów, o której mowa w ust. 1, jest również usługa transportu, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce na terytorium jednego państwa członkowskiego, jeżeli bezpośrednio jest związana z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów.

W związku z powyższym w przedmiotowej sytuacji nie ma miejsca wewnątrzwspólnotowa usługa transportu towarów, bowiem transport rozpoczyna się na terenie Polski i kończy na terenie Ukrainy a Wnioskodawca dokonuje jedynie przewozu towarów na terenie Polska - Słowacja.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl