IBPP2/443-252/11/ICz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 maja 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-252/11/ICz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 8 lutego 2011 r. (data wpływu do tut. BKIP 17 lutego 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 18 maja 2011 r. (data wpływu 19 maja 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług m.in. w zakresie zastosowania stawki 8% do opodatkowania usług odpłatnego oprowadzania zwiedzających po muzeum przez przewodnika (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 lutego 2011 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług m.in. w zakresie zastosowania stawki 8% do opodatkowania usług odpłatnego oprowadzania zwiedzających po muzeum przez przewodnika.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 9 maja 2011 r. znak: IBPP2/443-252/11/ICz wezwano o ich uzupełnienie. Uzupełnienia dokonano w dniu 19 maja 2011 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Muzeum jest państwową instytucją kultury posiadającą osobowość prawną wpisaną do rejestru instytucji kultury i prowadzoną przez organizatora na podstawie statutu. Instytucja jako czynny podatnik VAT, w zakresie swojej statutowej działalności świadczy m.in. usługi:

* odpłatne (poza biletem wstępu) usługi przewodnika po muzeum,

* odpłatne (poza biletem wstępu) warsztaty oraz lekcje muzealne.

Świadczone usługi odpłatnego oprowadzania zwiedzających po Muzeum przez przewodnika oraz przeprowadzenie lekcji muzealnej realizowane jest po nabyciu dodatkowego biletu na usługi przewodnika lub opłacenie biletu za lekcję muzealną.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 18 maja 2011 r. (data wpływu 19 maja 2011 r.) dodatkowo wyjaśniono:

1.

Usługi oprowadzania przez przewodnika oraz przeprowadzanie lekcji muzealnych to podstawowe czynności wykonywane przez podatnika w ramach prowadzonej działalności. Podatnik systematycznie osiągane zyski z tej działalności przeznacza na cele statutowe muzeum, mające na celu zapewnić ciągłość prowadzonej działalności.

2.

Obowiązujące symbole PKWiU to: 91.02 - usługi oprowadzania przez przewodnika, 85.59 - lekcje muzealne.

3.

Usługa oprowadzania przez przewodnika związana jest nierozerwalnie z obowiązkiem zakupu biletu wstępu, nie można zwiedzić wystawy z przewodnikiem nie zakupując uprzednio biletu wstępu. Uczestniczenie w lekcjach muzealnych nie wymaga konieczności zakupu biletu wstępu do muzeum, są to dwie odrębne usługi z których można skorzystać niezależnie.

4.

Usługi wymienione we wniosku związane są bezpośrednio z realizowaniem celów określonych w art. 2 ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach. Usługi oprowadzania przez przewodnika związane są z celem określonym w art. 2 "urządzanie wystaw stałych i czasowych", natomiast prowadzenie lekcji muzealnych powiązane jest z "prowadzeniem działalności edukacyjnej". Zgodnie ze statutem Muzeum z usług prowadzonych w ramach działalności gospodarczej osiągane są dochody przeznaczane w całości na cele statutowe.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Jaką stawkę podatku VAT należy stosować dla usług odpłatnego oprowadzania zwiedzających po muzeum przez przewodnika.

Zdaniem Wnioskodawcy, usługa odpłatnego oprowadzania po Muzeum przez przewodnika jako ściśle związana z biletem wstępu do muzeum powinna być opodatkowana stawką 8%. Z usługi przewodnika korzystają tylko zwiedzający indywidualni którzy jednocześnie opłacili bilet wstępu do muzeum opodatkowany stawką 8%, usługa ta jest więc nierozerwalnie związana ze wstępem do muzeum. Dla klientów grupowych opłata za usługę przewodnika zawarta jest w cenie biletu do muzeum i tym samym opodatkowana stawką 8%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą o VAT", opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Na mocy art. 5a ustawy o VAT, obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011 r., towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

W art. 41 ust. 1 ustawy o VAT postanowiono, iż stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi, bądź zwolnienie od podatku.

Stosownie do art. 41 ust. 2 ustawy o VAT, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Zgodnie z art. 146a ustawy o VAT, wprowadzonym przez art. 19 pkt 5 ustawy z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. Nr 238, poz. 1578) oraz zmienionym przez art. 9 pkt 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 257, poz. 1726) i obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r. - w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f:

1.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%,

2.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.

W załączniku nr 3 do ustawy pod poz. 184, bez względu na symbol PKWiU, wymieniono usługi bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałe usługi w zakresie kultury - wyłącznie w zakresie wstępu.

Z powyższych przepisów wynika, iż od dnia 1 stycznia 2011 r. stawką podatku obniżoną do wysokości 8% objęte zostały usługi bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałe usługi w zakresie kultury - wyłącznie w zakresie wstępu. Należy zaznaczyć, że pojęcie "wstępu" rozumiane jako prawo do wejścia do muzeum wiąże się zazwyczaj ze sprzedażą biletów, karnetów itp. W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym, Muzeum świadczy usługę odpłatnego oprowadzania po Muzeum przez przewodnika. Skorzystanie z tej usługi możliwe jest po uiszczeniu opłaty za wstęp do muzeum.

Biorąc zatem pod uwagę treść cytowanych przepisów oraz opisany we wniosku stan faktyczny stwierdzić należy, iż świadczona przez Wnioskodawcę usługa polegająca na oprowadzaniu po Muzeum przez przewodnika, nierozerwalnie związana ze wstępem do Muzeum, podlega opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 8%, na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy o VAT, jako wymienione w poz. 184 załącznika nr 3 do ustawy o VAT.

Stanowisko Wnioskodawcy jest zatem prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienia się, iż w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 2 wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach, ul. Prosta 10, 25-366 Kielce po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl