IBPP2/443-225/09/ASz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 marca 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-225/09/ASz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani L przedstawione we wniosku z dnia 31 grudnia 2008 r. (data wpływu 7 stycznia 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 16 marca 2009 r. (data wpływu 18 marca 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych, jakie powoduje wniesienie do nowo zawiązanej spółki akcyjnej na pokrycie akcji wkładu niepieniężnego w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa oraz zbycie akcji obejmowanych w zamian za wkład niepieniężny w postaci Zakładu Informatycznego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 stycznia 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych, jakie powoduje wniesienie do nowo zawiązanej spółki akcyjnej na pokrycie akcji wkładu niepieniężnego w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa oraz zbycie akcji obejmowanych w zamian za wkład niepieniężny w postaci Zakładu Informatycznego.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 16 marca 2009 r. (data wpływu 18 marca 2009 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 10 marca 2009 r. znak IBPB II/2/415-137/09/NG IBPP2/443-23/09/ASz.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni od roku 1985 prowadzi działalność gospodarczą, której głównym przedmiotem jest projektowanie i wytwarzanie wyspecjalizowanego oprogramowania ("Przedsiębiorstwo"), związanego w szczególności z obsługą informatyczną szeroko rozumianego rynku ochrony zdrowia w Polsce. Działalność informatyczna prowadzona jest w całości przez wyodrębniony organizacyjnie Zakład Informatyczny ("Zakład"). W strukturze Przedsiębiorstwa, poza Zakładem Informatycznym, prowadzona jest również działalność związana z odpłatnym świadczeniem usług zdrowotnych wykonywana przez Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej K oraz działalność związana z obsługą posiadanych przez Wnioskodawczynię nieruchomości.

Prowadzenie działalności informatycznej w formie działalności gospodarczej osoby fizycznej nie pozwala w pełni wykorzystać istniejących szans rynkowych, które implikują dalszy wzrost wartości firmy. Uwzględniając potrzebę rozwoju, zwiększenie wiarygodności przedsiębiorstwa w relacjach biznesowych oraz możliwości zarządzania ryzykiem, Wnioskodawczyni zamierza dokonać wniesienia aportem całej działalności związanej z projektowaniem i wytwarzaniem wyspecjalizowanego oprogramowania, tj. Zakładu Informatycznego, w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa, na pokrycie akcji w nowo zawiązanej spółce akcyjnej. Zakres działalności nowo zawiązanej spółki akcyjnej obejmował będzie projektowanie i wytwarzanie oprogramowania komputerowego, w tym wyspecjalizowanego oprogramowania dla szeroko rozumianego rynku ochrony zdrowia.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa jest wyodrębnioną:

* organizacyjnie, obejmującą 6 mniejszych jednostek organizacyjnych, tj. wydziałów, utworzonych w oparciu o kryterium specjalistycznych systemów informatycznych, których wytwarzaniem zajmuje się Zakład;

* finansowo - Zakład będzie samodzielnie sporządzać bilans od 1 stycznia 2009 r.; w aktualnych księgach Przedsiębiorstwa, należności i zobowiązania związane z działalnością prowadzoną przez Zakład, podlegają jednoznacznemu przyporządkowaniu do tej działalności;

* oraz funkcjonalnie, poprzez posiadanie własnej grupy kontrahentów, z którymi tworzy bezpośrednie relacje handlowe w zakresie projektowania i wytwarzania specjalistycznych systemów informatycznych dedykowanych rynkowi ochrony zdrowia oraz systemów wspomagających zarządzanie; niezależną jednostką w postaci Zakładu Informatycznego samodzielnie realizującą zadania gospodarcze. Swoją działalność informatyczną Zakład prowadzi w oparciu o zasoby ludzkie, które tworzy 160 pracowników merytorycznych, w tym liczne grono specjalistów i ekspertów w zakresie projektowania i wytwarzania oprogramowania, oraz około 10 pracowników sfery zarządzania, marketingu, finansów i administracji, oraz w oparciu o zespół rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które to składniki nie są wykorzystywane przez pozostałe rodzaje działalności Przedsiębiorstwa. W księgach Przedsiębiorstwa istnieją zobowiązania i należności wynikające z licznych umów handlowych realizowanych przez Zakład i jednoznacznie przyporządkowanych działalności Zakładu, które to zobowiązania i należności będą składnikami wnoszonego do spółki akcyjnej Zakładu. Ponadto, Wnioskodawczyni posiada licencje i zezwolenia, majątkowe prawa autorskie do wytworzonego przez Zakład oprogramowania, zarejestrowane znaki słowno-graficzne, w tym chroniony prawnie znak słowno-graficzny, tajemnice Zakładu, tajemnice handlowe oraz księgi i dokumenty, w oparciu o które Zakład prowadzi działalność informatyczną i które objęte będą aportem do spółki akcyjnej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jakie skutki podatkowe spowoduje wniesienie do nowo zawiązanej spółki akcyjnej na pokrycie akcji wkładu niepieniężnego w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa oraz zbycie akcji obejmowanych w zamian za wkład niepieniężny w postaci Zakładu Informatycznego w świetle ustawy o VAT.

Zdaniem Wnioskodawczyni:

Podatek należny:

Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, przepisów ustawy o VAT nie stosuje się do transakcji zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa (Zakład Informatyczny), przy czym pojęcie "zbycie" rozumiane jest jako wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel. Tym samym, wniesienie aportem Zakładu Informatycznego do nowej spółki akcyjnej będzie czynnością nieopodatkowaną podatkiem od towarów i usług.

Podatek naliczony:

Rzeczowe aktywa trwałe oraz aktywa niematerialne i prawne wchodzące w skład Zakładu Informatycznego wykorzystywane były wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych, tym samym skorzystano z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w myśl art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Jednakże zmiana przeznaczenia ww. aktywów polegająca na wykorzystaniu ich do wykonywania czynności niepodlegającej ustawie o VAT, jaką jest wniesienie aportem tych aktywów do nowo zawiązanej spółki akcyjnej w ramach zorganizowanej części przedsiębiorstwa (Zakład Informatyczny), powoduje powstanie obowiązku korekty podatku naliczonego VAT odliczonego przy ich nabyciu. Należy przy tym podkreślić, że konsekwencją uznania, iż wniesienie aportem Zakładu Informatycznego nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT, jest przyjęcie na gruncie prawa do odliczenia podatku naliczonego, że jego nabywca jest traktowany jako następca prawny podatnika, który dokonuje zbycia. Tym samym, zgodnie z art. 91 ust. 9 ww. ustawy, korekta podatku naliczonego, o której wspomniano powyżej, dokonywana będzie przez nowo zawiązaną spółkę akcyjną jako nabywcę Zakładu Informatycznego. Zatem wniesienie aportem Zakładu Informatycznego nie spowoduje u podatnika wnoszącego aport obowiązku dokonywania jakichkolwiek korekt podatku naliczonego przy nabyciu składników majątkowych wchodzących w skład Zakładu Informatycznego.

Natomiast nabywca aportu, będący beneficjentem praw i obowiązków zbywcy w zakresie odliczeń, będzie miał obowiązek dokonywania stosownych korekt podatku naliczonego VAT, do których zobowiązany byłby zbywca przedsiębiorstwa, np.: w zakresie podatku naliczonego, który został częściowo odliczony przez zbywcę w oparciu o wyliczoną przez niego proporcję, gdy ulegnie zmianie przeznaczenie rzeczy, od której podatek został odliczony przez zbywcę (np.: gdy, część składników Zakładu Informatycznego zostałaby wniesiona przez ich nabywcę (spółkę akcyjną) aportem jako poszczególne aktywa, czyli posłużyłyby do wykonania czynności zwolnionej od podatku). Tym samym, w świetle przedstawionej powyżej zasady następstwa prawnego, wniesienie aportem Zakładu Informatycznego nie wiąże się z powstaniem po stronie nabywcy obowiązku dokonywania korekty podatku naliczonego od razu z momentem jego nabycia. Przyjmując, że nabyte w ramach Zakładu Informatycznego składniki będą dalej wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, taki obowiązek nie zaktualizuje się.

W uzupełnieniu z dnia 16 marca 2009 r. Wnioskodawczyni dodała, iż zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie zaś z art. 7 ust. 1 powołanej ustawy, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, natomiast art. 8 ust. 1 ustawy o VAT mówi, że przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ww. ustawy, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej. W świetle powołanych powyżej przepisów, czynność podlegająca na zbyciu akcji nie może być kwalifikowana jako dostawa towarów, należy ją jednak zakwalifikować do świadczenia usług w myśl art. 8 ust. 1 powołanej ustawy.

Należy jednak mieć na uwadze przepisy art. 15, z których wynika, że podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności, natomiast przez działalność gospodarczą należy rozumieć wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W związku z powyższym, nie każda czynność dokonana przez podmiot posiadający status podatnika podatku od towarów i usług będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT. Należy zauważyć, że w sytuacji, gdy w zakres prowadzonej działalności gospodarczej nie wchodzi obrót papierami wartościowymi, to czynność samego nabycia bądź sprzedaży akcji bądź udziałów innej spółki nie jest traktowana jako działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy o VAT. Ponieważ zakres prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej nie obejmuje obrotu papierami wartościowymi, a Wnioskodawczyni nie posiada statusu podatnika z tytułu wykonywania tego rodzaju działalności, tym samym w myśl art. 15 ustawy o VAT transakcja zbycia akcji obejmowanych w zamian za wkład niepieniężny w postaci Zakładu Informatycznego będzie działaniem jednorazowym wykonywanym poza prowadzoną działalnością gospodarczą, w związku z czym, niepodlegającą ustawie o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W świetle art. 86 ust. 1 ww. ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...).

W myśl art. 90 ust. 1 cyt. wyżej ustawy, w stosunku do towarów i usług, które wykorzystywane są przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik obowiązany jest do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwoty podatku naliczonego, dającej podatnikowi prawo do odliczenia, podatnik może w celu ustalenia tej kwoty zastosować proporcję określoną zgodnie z ust. 2-10 powołanego artykułu.

Zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy o VAT, po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zgodnie z obliczoną proporcją, jest on obowiązany dokonać korekty, zgodnie z zasadami określonymi w art. 90 ust. 2-9 (...).

Stosownie do art. 91 ust. 4 powołanej ustawy, w przypadku gdy w okresie korekty, o której mowa w ust. 2, nastąpi sprzedaż towarów lub usług, o których mowa w ust. 2, lub towary te zostaną opodatkowane zgodnie z art. 14, uważa się, że te towary lub usługi są nadal wykorzystywane na potrzeby czynności podlegających opodatkowaniu u tego podatnika, aż do końca okresu korekty.

Obowiązek skorygowania podatku naliczonego od wcześniej nabytych rzeczowych aktywów trwałych oraz aktywów niematerialne i prawnych wchodzących w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa wykorzystywanych przez podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych, które są następnie przedmiotem aportu, reguluje art. 91 ust. 9 ustawy o VAT.

Zgodnie z tym przepisem w przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa korekta określona w ust. 1-8 jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Jak wynika z przedstawionego zdarzenia przyszłego Wnioskodawczyni od roku 1985 prowadzi działalność gospodarczą, której głównym przedmiotem jest projektowanie i wytwarzanie wyspecjalizowanego oprogramowania ("Przedsiębiorstwo"), związanego w szczególności z obsługą informatyczną szeroko rozumianego rynku ochrony zdrowia w Polsce. Działalność informatyczna prowadzona jest w całości przez wyodrębniony organizacyjnie Zakład Informatyczny ("Zakład"). W strukturze Przedsiębiorstwa, poza Zakładem Informatycznym, prowadzona jest również działalność związana z odpłatnym świadczeniem usług zdrowotnych wykonywana przez Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej K oraz działalność związana z obsługą posiadanych przez Wnioskodawcę nieruchomości. Prowadzenie działalności informatycznej w formie działalności gospodarczej osoby fizycznej nie pozwala w pełni wykorzystać istniejących szans rynkowych, które implikują dalszy wzrost wartości firmy.

Uwzględniając potrzebę rozwoju, zwiększenie wiarygodności przedsiębiorstwa w relacjach biznesowych oraz możliwości zarządzania ryzykiem, Wnioskodawczyni zamierza dokonać wniesienia aportem całej działalności związanej z projektowaniem i wytwarzaniem wyspecjalizowanego oprogramowania, tj. Zakładu Informatycznego, w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa, na pokrycie akcji w nowo zawiązanej spółce akcyjnej. Zakres działalności nowo zawiązanej spółki akcyjnej obejmował będzie projektowanie i wytwarzanie oprogramowania komputerowego, w tym wyspecjalizowanego oprogramowania dla szeroko rozumianego rynku ochrony zdrowia.

Należy w tym miejscu zauważyć, że kwestia uznania, mającego być przedmiotem aportu Zakładu Informatycznego za zorganizowaną część przedsiębiorstwa była przedmiotem interpretacji indywidualnej z dnia 27 marca 2009 r. znak: IBPP2/443-23/09/ASz, w której tut. organ uznał stanowisko Wnioskodawczyni, iż Zakład Informatyczny spełnia przesłanki zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, za prawidłowe.

W konsekwencji powyższego należy więc stwierdzić, iż przekazanie zorganizowanej części przedsiębiorstwa do innej spółki wyłączone jest spod działania ustawy o podatku od towarów i usług, tj. nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem oraz nie wiąże się dla zbywającej Wnioskodawczyni z obowiązkiem skorygowania podatku naliczonego, odliczonego w związku z nabyciem rzeczowych aktywów trwałych oraz aktywów niematerialnych i prawnych wchodzących w skład Zakładu Informatycznego. Jednakże czynność ta nakłada na nabywcę obowiązek dokonywania ewentualnych, stosownych korekt w zakresie podatku naliczonego, co wynika z art. 91 ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług. Przy czym obowiązek dokonania przez nabywcę Zakładu Informatycznego ww. korekt będzie uzależnione od spełnienia przez niego przesłanek wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.

Zatem stanowisko Wnioskodawczyni w powyższym zakresie należało uznać za prawidłowe.

Natomiast w kwestii zbycia akcji obejmowanych przez Wnioskodawczynię w zamian za wkład niepieniężny w postaci Zakładu Informatycznego, należy stwierdzić, że zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z kolei przez towary, zgodnie z art. 2, pkt 6 ustawy o VAT, rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Natomiast art. 8 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, iż przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

* przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

* zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

* świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Czynności są opodatkowane podatkiem od towarów i usług jedynie wówczas, gdy wykonywane są przez podatnika, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, działającego w takim charakterze w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Definicja działalności gospodarczej zawarta w ust. 2 powołanego powyżej przepisu ma charakter podmiotowy, odnosi się bowiem do podmiotów prowadzących tę działalność. Działalność gospodarcza, w myśl ust. 2 tego artykułu, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Tak więc, nie każda czynność dokonana przez podmiot, mający status podatnika będzie podlegać opodatkowaniu. Status bycia podatnikiem podatku VAT nie powoduje automatycznie rozciągnięcia skutków podatkowych na całą sferę aktywności danego podmiotu. Zatem za działalność rodzącą obowiązki w podatku VAT, należy uznać tylko tę działalność, którą można zidentyfikować i zaliczyć do zawodowej płaszczyzny jednostki.

Kwestia, czy za działalność gospodarczą można uznać działalność polegającą na posiadaniu i sprzedaży własnych akcji oraz udziałów była przedmiotem orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Przykładem może być, wskazany przez Wnioskodawcę wyrok ETS z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie C-77/01 (Empresa de Desenvolvimento Mineiro SGPS SA (EDM) przeciwko Fazenda Publica).

Posiłkując się tym orzecznictwem należy stwierdzić, że co do zasady, powyższe czynności nie stanowią działalności gospodarczej, a zatem podmiot dokonujący tych czynności nie ma statusu podatnika, nawet jeżeli z tytułu innej działalności jest podatnikiem. Od tej zasady orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości przewiduje pewne wyjątki, które pozwalają łączyć z faktem posiadania papierów wartościowych wykonywanie działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT.

Dotyczy to sytuacji gdy:

* posiadacz papierów wartościowych uczestniczy w zarządzaniu spółką, której akcje posiada (lub nabywa udziały w celu zabezpieczenia możliwości zarządzania),

* sprzedaż akcji, udziałów prowadzona jest w ramach działalności maklerskiej i brokerskiej,

* posiadanie udziałów jest bezpośrednim, stałym i koniecznym rozszerzeniem działalności gospodarczej.

Akcja jest to instrument finansowy (papier wartościowy) reprezentujący częściowy udział jego właściciela w kapitale spółki akcyjnej. Akcjonariusz, czyli właściciel akcji, ma ustalone prawa i obowiązki. Najważniejszym prawem akcjonariusza jest prawo do udziału w zyskach spółki.

Udział w spółce posiadającej osobowość prawną jest prawem majątkowym, które może być przedmiotem transakcji (prawo zbywalne), nie mieści się jednak ani w definicji towarów, ani usługi w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż zakres prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej nie obejmuje obrotu papierami wartościowymi, a Wnioskodawczyni nie posiada statusu podatnika z tytułu wykonywania tego rodzaju działalności, tym samym w myśl art. 15 ustawy o VAT transakcja zbycia akcji obejmowanych w zamian za wkład niepieniężny w postaci Zakładu Informatycznego będzie działaniem jednorazowym wykonywanym poza prowadzona działalnością gospodarczą.

Należy zauważyć, iż maklerem papierów wartościowych - (brokerem) jest osoba zawodowo zajmująca się pośrednictwem w transakcjach kupna i sprzedaży papierów wartościowych (np. akcji czy obligacji) dla klienta, w zamian za wynagrodzenie ustalane w procentach od wartości transakcji (prowizja). Maklerzy zrzeszeni są w domach maklerskich bo tylko one jako członkowie giełdy mogą bezpośrednio uczestniczyć w obrocie papierami wartościowymi na giełdzie. Maklerzy dokonują więc transakcji w imieniu domu maklerskiego, a pośrednio w imieniu klienta, który ma w nim rachunek inwestycyjny.

Mając na uwadze powyższe należy uznać, iż, czynność samego zbycia akcji nie jest traktowana jako działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy VAT, natomiast podmiot ten nie uzyskuje statusu podatnika w tym zakresie. Tym samym, w niniejszej sprawie, zbycie akcji nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zatem stanowisko Wnioskodawczyni w powyższym zakresie należało uznać za prawidłowe.

Oceniając całościowo stanowisko Wnioskodawczyni, należało je uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwce, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl