IBPP2/443-140/07/ASz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 grudnia 2007 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-140/07/ASz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki P, przedstawione we wniosku z dnia 19 września 2007 r. (data wpływu 24 września 2007 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania podatkiem VAT wydzielenia ze Spółki Oddziałów samodzielnie sporządzających bilans w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 września 2007 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania podatkiem VAT wydzielenia ze Spółki Oddziałów samodzielnie sporządzających bilans w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 93, poz. 1037 z późn. zm.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest producentem i dystrybutorem wyrobów tytoniowych. Obecnie Spółka jest w trakcie wewnętrznej reorganizacji, w ramach której dwa obszary jej działalności funkcjonują w formie Oddziałów samodzielnie sporządzających bilans, mają zostać wydzielone ze struktury organizacyjnej i majątkowej Spółki, a następnie przeniesione w trybie art. 529 ust. 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeksu spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) na istniejące Spółki kapitałowe. Wydzieleniu podlegać będą dwa zespoły składników materialnych i niematerialnych przyporządkowane następującym oddziałom Spółki:

* Oddział prowadzący działalność w zakresie dystrybucji wyrobów tytoniowych ("Oddział D"),

* Oddział prowadzący działalność w zakresie przerobu tytoniu ("Oddział P T").

W wyniku podziału przez wydzielenie, wspólnicy otrzymają udziały w istniejących Spółkach a Wnioskodawca będzie kontynuować działalność w pozostałym po wydzieleniu zakresie, tj. w zakresie produkcji wyrobów tytoniowych.W chwili obecnej Oddziały są funkcjonalnie, organizacyjnie i księgowo wyodrębnione w strukturze Spółki i zarejestrowane jako oddziały w Krajowym Rejestrze Sądowym. Oddziały przygotowują na koniec każdego miesiąca bilans oraz rachunek zysków i strat, a także roczne sprawozdanie finansowe, zgodnie z wymaganiami ustawy o rachunkowości z dnia 29 września 1994 r. (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.). Bilans i rachunek wyników jest zatwierdzany przez kierowników Oddziałów oraz dyrektora finansowego Spółki, zaś roczne sprawozdania finansowe przez Zarząd Spółki.

Dla każdego z Oddziałów prowadzone są odrębne księgi rachunkowe (stanowiące podzbiór ksiąg rachunkowych Spółki P). Na księgi rachunkowe Oddziałów składają się:

1.

dzienniki,

2.

księga główna,

3.

zestawienie obrotów i sald,

4.

wykaz składników aktywów i pasywów.

W obszarach poszczególnych grup kont w księgach Oddziałów rejestrowane są operacje gospodarcze szczegółowo opisane w opracowanych przez Spółkę zasadach rachunkowości dla obu oddziałów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wydzielenie wyżej opisanych Oddziałów w trybie art. 529 § 1 pkt 4 (podział przez wydzielenie) nie podlega przepisom ustawy o VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, w świetle art. 5 ust. 1 oraz art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, regulacji tej ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.W świetle powyższych regulacji, jakakolwiek czynność rozporządzająca mająca za swój przedmiot zakład (oddział) samodzielnie sporządzający bilans, nie podlega opodatkowaniu VAT. W efekcie, także przeniesienie zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans w wyniku podziału przez wydzielenie nie będzie podlegać przepisom ustawy o VAT. Powyższy pogląd jest zgodny ze stanowiskiem Ministra Finansów wyrażonym dwukrotnie w pismach z dnia 5 lutego 2007 r. i z dnia 20 kwietnia 2007 r. (odpowiedzi na interpelacje poselskie, znak 6176-V): "w sytuacji, gdy podział spółki przez wydzielenie będzie dokonany w formie zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans, to zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu".

Wnioskodawca podkreśla, iż ustawa o VAT nie wprowadziła własnej definicji pojęcia oddziału samodzielnie sporządzającego bilans. W efekcie, zdaniem Spółki, należy odwołać się przede wszystkim do wykładni językowej, celem ustalenie potocznego znaczenia powyższego pojęcia.

Zgodnie ze słownikiem języka polskiego pod redakcją prof. Mieczysława Szymczaka (Wydawnictwo Naukowe PWN Warszawa 1999 r):

1.

"oddział" to m.in. dział fabryki, urzędu, biura wyodrębniony ze względu na rodzaj produkcji, wykonywana pracę itp.; część składowa instytucji stanowiąca pewną całość, wydział, filia, pracownicy, budynek tej placówki,

2.

"samodzielnie" - a) bez niczyjej pomocy, bez niczyjego wpływu, niezależnie, niezawiśle, b) odrębnie, samoistnie,

3.

"bilans" to m.in. zestawienie sprawozdawcze obrazujące stan majątkowy jednostki gospodarczej za pewien okres; zestawienie przychodów i rozchodów dóbr materialnych i innych wartości za dany okres; bilans księgowy: dwustronne wartościowe zestawienie środków jednostki gospodarującej; na lewej stronie zgrupowane są aktywa, na prawej - pasywa.

Zdaniem Spółki, Oddziały stanowią wyodrębnione, ze względu na rodzaj wykonywanej działalności, części składowe Spółki (tj. zgodnie z definicja słownikową - "oddziały"), z których każdy odrębnie (tj. "samodzielnie") sporządza zestawienie sprawozdawcze obrazujące jego stan majątkowy (tj. "bilans"), a więc w świetle wykładni językowej, stanowią "oddziały samodzielnie sporządzające bilans", o których mowa w art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.

Ponieważ przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęcia "przedsiębiorstwa" należy tutaj odnieść się do Kodeksu cywilnego, który w art. 551 przedsiębiorstwo definiuje jako zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych, przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,

5.

koncesje, licencje i zezwolenia,

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej,

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,

8.

tajemnice przedsiębiorstwa,

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Należy tu wskazać również art. 552 Kodeksu cywilnego, którym ustawodawca wprowadza zasadę, że czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Zatem tylko przedsiębiorstwo rozumiane jako całość nie jest towarem w świetle definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług. Przepisy ustawy o VAT również nie definiują pojęcia "zakładu (oddziału)". W celu jego określenia należy odwołać się do przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095 z późn. zm.). Art. 5 pkt 4 tej ustawy stanowi, że oddziałem (zakładem) jest wyodrębniona i samodzielna organizacyjnie część działalności gospodarczej wykonywana przez przedsiębiorcę poza głównym miejscem wykonywania działalności.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn. z 2002 r. Dz. U. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.) - art. 11 ust. 2 i następne, jednostki posiadające oddziały (zakłady) mogą prowadzić księgi rachunkowe oddziałów (zakładów) w siedzibie jednostki lub oddziałów (zakładów).

W myśl art. 51 ust. 1 ww. ustawy jednostka, w skład której wchodzą jednostki organizacyjne sporządzające samodzielne sprawozdania finansowe, sporządza łączne sprawozdanie finansowe, będące sumą sprawozdania finansowego jednostki i wszystkich jej oddziałów (zakładów), wyłączając odpowiednio:

Zgodnie z art. 45 ust. 2 powołanej ustawy sprawozdanie finansowe składa się z:

1.

bilansu,

2.

rachunku zysków i strat,

3.

informacji dodatkowej, obejmującej wprowadzenie do sprawozdania finansowego oraz dodatkowe informacje i objaśnienia.

Z wniosku wynika, że Oddziały sporządzają roczne sprawozdania finansowe.Zatem w świetle powyższego stwierdzić należy, iż bilans, o którym mowa w art. 6 pkt 1 cyt. wyżej ustawy o podatku od towarów i usług jest bilansem sporządzanym zgodnie z przepisami ww. ustawy o rachunkowości i wchodzącym w skład sprawozdania finansowego sporządzanego przez Oddziały, podlegające wydzieleniu.

Zbycie zakładu (oddziału) nie podlega ustawie o VAT, jeśli samodzielnie sporządza on bilans (czyli podlega przepisom o rachunkowości). Zatem w sytuacji gdy Spółka będzie podlegała reorganizacji poprzez wydzielenie z jej struktury organizacyjnej dwóch funkcjonalnie, organizacyjnie i księgowo wyodrębnionych, Oddziałów samodzielnie sporządzających bilans, czynność ta będzie wyłączona z zakresu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Podsumowując, w oparciu o przedstawiony przez Stronę stan faktyczny oraz obowiązujący w tym zakresie stan prawny należy stwierdzić, że w myśl art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, wydzielenie wyżej opisanych Oddziałów w trybie art. 529 § 1 pkt 4 nie będzie podlegało przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl