IBPP2/443-13/08/LŻ/KAN-112/01/08/KAN-2185/03/08 - Refundacja kosztów wyposażenia stanowisk pracy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-13/08/LŻ/KAN-112/01/08/KAN-2185/03/08 Refundacja kosztów wyposażenia stanowisk pracy.

"(...) Wnioskodawca prowadzi bary i jest czynnym podatnikiem VAT. Urząd Pracy z Funduszu Pracy zrefundował koszt zakupionego wyposażenia (krzesła, stoły, blaty, talerze itp.) stanowisk pracy dla bezrobotnych. Zakupiony sprzęt służy sprzedaży tylko opodatkowanej i został zaliczony do środków trwałych.

(...) Czy można odliczyć VAT naliczony od ww. zakupów?

(...) Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W przypadku, gdy dany zakup związany jest jednocześnie z czynnościami opodatkowanymi i zwolnionymi od opodatkowania, prawo do odliczenia przysługuje tylko w zakresie w jakim zakup ten służy czynnościom opodatkowanym. Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) cyt. ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot i podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednocześnie przepis ten wskazuje, że nie dotyczy to sytuacji, w których brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Z kolei art. 88 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT stanowi, że wyłączenie prawa do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 88 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy, nie dotyczy wydatków związanych m.in. z nabyciem środków trwałych podlegających amortyzacji. Przy czym z przepisu art. 88 ust. 4 ustawy wynika, że obniżenia kwoty lub zwrot różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96 ustawy, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Z przedstawionego wniosku wynika, iż Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT i jednorazowo otrzymał z Urzędu Pracy refundację kosztów doposażenia i wyposażenia stanowisk pracy dla bezrobotnych. Zakupiony sprzęt został zaliczony przez Wnioskodawcę do środków trwałych i służy tylko sprzedaży opodatkowanej.

Biorąc zatem pod uwagę powołane wcześniej przepisy, uznać należy, że sfinansowanie przez Urząd Pracy dokonanych przez Wnioskodawcę zakupów związanych z wyposażeniem stanowisk pracy dla bezrobotnych nie stanowi przeszkody dla odliczenia przez podatnika podatku naliczonego związanego z refundowanymi zakupami. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2008/6/52-53