IBPP2/443-1128/08/ASz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 lutego 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-1128/08/ASz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej A, przedstawione we wniosku z dnia 14 listopada 2008 r. (data wpływu 8 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie sposobu skorygowania podatku należnego i naliczonego wynikającego z faktury wewnętrznej wystawionej tytułem zafakturowanej przez dostawcę przedpłaty - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 grudnia 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie sposobu skorygowania podatku należnego i naliczonego wynikającego z faktury wewnętrznej wystawionej tytułem zafakturowanej przez dostawcę przedpłaty.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca podpisał kontrakt na zakup towarów z innego kraju UE. Zakup ten miał spełniać warunki do uznania go za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) czyli towar z terytorium innego kraju UE przemieszczałby się na terytorium Polski. Zgodnie z kontraktem Wnioskodawca zapłacił przedpłatę na poczet przyszłej dostawy. Przedmiotowa zaliczka potwierdzona jest fakturą wystawioną przez Dostawcę. Tytułem przedmiotowej faktury wystawionej przez dostawcę Wnioskodawca wystawił fakturę wewnętrzną i rozpoznał w dacie wystawienia faktury za przedpłatę przez Dostawcę, podatek należny i naliczony z tytułu WNT.

Aktualnie Wnioskodawca renegocjuje kontrakt. W wyniku renegocjacji kontraktu w prawa i obowiązki Wnioskodawcy wstąpi firma ukraińska (mająca siedzibę na terytorium Ukrainy).

Zmiana kontraktu polegać również będzie na tym, iż Dostawca zamiast dostarczyć towar do Polski, dostarczałby go bezpośrednio na Ukrainę do firmy ukraińskiej. Natomiast firma ukraińska zwróci Wnioskodawcy wpłacone przez Wnioskodawcę do Dostawcy zaliczki.

Dostawca z kraju UE nie wystawi faktur korygujących tytułem wpłaconej przez Wnioskodawcę zaliczki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy i w jaki sposób skorygować podatek należny i naliczony wynikający z faktury wewnętrznej wystawionej tytułem zafakturowanej przez Dostawcę przedpłaty z tytułu WNT.

Zdaniem Wnioskodawcy, w dniu otrzymania od firmy ukraińskiej zwrotu wpłaconej do Dostawcy zaliczki należy wystawić wewnętrzną fakturę korygującą z tytułu opodatkowanej w poprzednich okresach zaliczki i skorygować podatek należny i naliczony z niej wynikający. Korygująca faktura wewnętrzna powinna być przeliczona według kursu zastosowanego do pierwotnej faktury wewnętrznej (tj. kursu z dnia powstania obowiązku podatkowego).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 20 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm., ostatnia zmiana Dz. U. z 2008 r. Nr 209, poz. 1320), zwanej dalej ustawą o VAT, w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 6-9.

W przypadku gdy przed terminem, o którym mowa w ust. 5, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje w chwilą wystawienia faktury (art. 20 ust. 6). Przepis ten, zgodnie z ust. 7 tegoż artykułu, stosuje się odpowiednio do faktur wystawianych przez podatnika podatku od wartości dodanej potwierdzających otrzymanie przez niego od podatnika całości lub części należności przed dokonaniem dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium kraju.

Z powyższego wynika, że w przypadku wpłaty zaliczki na poczet wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, obowiązek podatkowy u nabywcy powstaje z chwilą wystawienia przez kontrahenta faktury potwierdzającej otrzymanie tej zaliczki. Podatnik zobowiązany jest w takim przypadku, na podstawie art. 106 ust. 7 ustawy o VAT, do wystawienia faktury wewnętrznej i rozliczenia należnego podatku w miesiącu w którym powstał obowiązek podatkowy od otrzymanej zaliczki.

Jeżeli na skutek zdarzeń mających miejsce po tym fakcie następuje zwrot zaliczki podatnikowi, wówczas konieczne jest wystawienie przez podatnika wewnętrznej faktury korygującej.

Zasady wystawiania takich faktur określone zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 z późn. zm.).

W myśl § 16 ust. 1 ww. rozporządzenia w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą.

W myśl § 16 ust. 2 ww. rozporządzenia faktura korygująca powinna zawierać co najmniej:

1.

numer kolejny oraz datę jej wystawienia;

2.

dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:

a)

określone w § 9 ust. 1 pkt 1-3,

b)

nazwę (rodzaj) towaru lub usługi objętych rabatem;

3.

kwotę i rodzaj udzielonego rabatu;

4.

kwotę zmniejszenia podatku należnego.

Natomiast w świetle ust. 3 przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio w przypadku:

1.

zwrotu sprzedawcy towarów oraz zwrotu nabywcy kwot nienależnych, o których mowa w art. 29 ust. 4 ustawy;

2.

zwrotu nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat, podlegających opodatkowaniu.

Stosownie do § 25 ust. 1 ww. rozporządzenia przepisy § 9, 13-17, 19, 20 i 23 stosuje się odpowiednio do faktur wewnętrznych, o których mowa w art. 106 ust. 7 ustawy.

Należy zauważyć, iż od dnia 1 grudnia 2008 r. kwestie, o których mowa w przywołanych wyżej przepisach § 16 ust. 1, 2 i 3 oraz § 25 ust. 1 ww. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r., regulują przepisy odpowiednio § 13 ust. 1, 2 i 3 oraz § 23 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337).

W myśl § 37 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana

w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 5.

Zgodnie z § 37 ust. 2 ww. rozporządzenia w przypadku gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony.

Stosownie do § 37 ust. 3 ww. rozporządzenia w przypadku niewystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.

W świetle § 37 ust. 4 ww. rozporządzenia przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio do przeliczania kwot wykazywanych na fakturze wystawionej przez podatnika podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, jeżeli dokumentują one czynności, które u podatnika stanowią: wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, dostawę towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, lub import usług.

Od dnia 1 grudnia 2008 r. zasady przeliczania walut obcych na złote reguluje art. 31a ustawy o VAT.

W myśl art. 31a ust. 1 ustawy o VAT w przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

Zgodnie z art. 31a ust. 2 ustawy o VAT w przypadku gdy zgodnie z przepisami ustawy lub przepisami wykonawczymi do ustawy podatnik może wystawić fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego i wystawi ją w przewidzianym przepisami terminie, a kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej na tej fakturze, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury.

W świetle art. 31a ust. 3 ustawy o VAT w przypadku importu towarów przeliczenia na złote dokonuje się zgodnie z przepisami celnymi.

Jak wynika z przedstawionego zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca podpisał kontrakt na zakup towarów z innego kraju UE. Zakup ten miał spełniać warunki do uznania go za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) czyli towar z terytorium innego kraju UE przemieszczałby się na terytorium Polski. Zgodnie z kontraktem Wnioskodawca zapłacił przedpłatę na poczet przyszłej dostawy. Przedmiotowa zaliczka potwierdzona jest fakturą wystawioną przez Dostawcę. Tytułem przedmiotowej faktury wystawionej przez dostawcę Wnioskodawca wystawił fakturę wewnętrzną i rozpoznał w dacie wystawienia faktury za przedpłatę przez Dostawcę, podatek należny i naliczony z tytułu WNT. Aktualnie Wnioskodawca renegocjuje kontrakt. W wyniku renegocjacji kontraktu w prawa i obowiązki Wnioskodawcy wstąpi firma ukraińska (mająca siedzibę na terytorium Ukrainy). Zmiana kontraktu polegać również będzie na tym, iż Dostawca zamiast dostarczyć towar do Polski, dostarczałby go bezpośrednio na Ukrainę do firmy ukraińskiej. Natomiast firma ukraińska zwróci Wnioskodawcy wpłacone przez Wnioskodawcę do Dostawcy zaliczki. Dostawca z kraju UE nie wystawi faktur korygujących tytułem wpłaconej przez Wnioskodawcę zaliczki.

Odnosząc zatem przedstawiony stan prawny do przedstawionego zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, iż rozliczenie wewnętrznej faktury korygującej następuje w miesiącu, w którym nastąpi zwrot zaliczki. W chwili wystawienia pierwotnej faktury wystąpiły wszelkie przesłanki do opodatkowania udzielonej zaliczki, a opodatkowanie tej czynności nie było obarczone żadnym błędem uzasadniającym skorygowanie rozliczenia podatku od towarów i usług.

Zatem w sytuacji, gdy nie dojdzie do dostawy towaru na rzecz Wnioskodawcy, przekazana przez niego zaliczka będzie mu zwrócona. Zdarzenie to, jak uważa Wnioskodawca udokumentowane zostanie wewnętrzną fakturą korygującą.

Należy zauważyć, że tylko taki sposób zwrotu, który został udokumentowany w sposób określony w § 16 cyt. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 z późn. zm.) (odpowiednio § 13 cyt. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług), uprawnia Wnioskodawcę do obniżenia kwoty podatku naliczonego i podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Powyższe oznacza zatem, że otrzymany od firmy ukraińskiej zwrot wpłacony do Dostawcy zaliczki, nie rodzi obowiązku, a jest jedynie formą rozliczenia Wnioskodawcy z ostatecznym nabywcą towarów nabytych od dostawcy z kraju UE.

W konsekwencji za prawidłowe należy uznać stanowisko Wnioskodawcy, iż w dniu otrzymania od firmy ukraińskiej zwrotu wpłaconej do Dostawcy zaliczki należy wystawić wewnętrzną fakturę korygującą z tytułu opodatkowanej w poprzednich okresach zaliczki i skorygować podatek należny i naliczony z niej wynikający, przy czym korygująca faktura wewnętrzna powinna być przeliczona według kursu zastosowanego do pierwotnej faktury wewnętrznej, należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl