IBPP2/443-1107/08/ASz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 lutego 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-1107/08/ASz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Jawnej, przedstawione we wniosku z dnia 25 listopada 2008 r. (data wpływu 1 grudnia 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 6 lutego 2009 r. (data wpływu 6 lutego 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczenia transakcji eksportu części samochodowych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 grudnia 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie rozliczenia transakcji eksportu części samochodowych.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 6 lutego 2009 r. (data wpływu 6 lutego 2009 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca trudni się m.in. eksportem części samochodowych, które wysyła za pośrednictwem spedytorów poza terytorium Wspólnoty.

Wnioskodawca wystawił Fakturę sprzedaży w styczniu 2008 r. oraz w marcu 2008 r. Kontrahent zapłaty kwoty widocznej w obu wystawionych fakturach dokonał 18 marca 2008 r. jednym przelewem na podstawie faktur proforma.

Towar "wyszedł z magazynu" tj. został nadany spedycją do odbiorcy 21 marca 2008 r. Wywóz towarów nastąpił w dniu 15 maja 2008 r. zgodnie z dokumentem SAD. Dokument SAD karta 3 podatnik otrzymał w maju 2008 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W deklaracji VAT za który miesiąc i z jaką stawką podatku VAT (0% czy 22%) należy ująć ww. transakcję sprzedaży.

Zdaniem Wnioskodawcy: przedmiotową sprzedaż należy ująć w deklaracji VAT za miesiąc marzec ze stawką podatku VAT 0% zgodnie z art. 19 ust. 12 oraz art. 41 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem:

* art. 19 ust. 11 - jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części - ów przepis stosuje się odpowiednio w przypadku eksportu towarów, jeżeli wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności,

* w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a), stawka podatku wynosi 0%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zaistniałego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega eksport towarów.

W myśl art. 2 pkt 8 ustawy o VAT przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 pkt 1-4, jeżeli wywóz jest dokonany przez:

a.

dostawcę lub na jego rzecz, lub

b.

nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz, z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę dla celów wyposażenia lub zaopatrzenia łodzi rekreacyjnych oraz prywatnych statków powietrznych lub innych prywatnych środków transportu, w tym środków transportu, o których mowa w art. 16 rozporządzenia Rady (WE) nr 1777/2005 z dnia 17 października 2005 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 77/388/EWG w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 288 z 29.10.2005, str. 1), zwanego dalej "rozporządzeniem nr 1777/2005".

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4 ustawy o VAT).

Stosownie do zapisu art. 19 ust. 6 ustawy o VAT obowiązek podatkowy w eksporcie towarów powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny określony w przepisach celnych wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty.

W myśl art. 41 ust. 1 ustawy o VAT stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

W świetle art. 41 ust. 4 ustawy o VAT, w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a), stawka podatku wynosi 0%.

W myśl art. 41 ust. 6 ustawy o VAT stawkę podatku 0% stosuje się w eksporcie towarów, o którym mowa w ust. 4 i 5, pod warunkiem że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty.

Zgodnie z art. 41 ust. 7 ustawy o VAT jeżeli warunek, o którym mowa w ust. 6, nie został spełniony, podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0%, pod warunkiem otrzymania dokumentu wymienionego w ust. 6 przed złożeniem deklaracji podatkowej za ten okres. W razie nieotrzymania tego dokumentu w terminie określonym w zdaniu poprzednim mają zastosowanie stawki właściwe dla dostawy tego towaru na terytorium kraju.

Stosownie do art. 41 ust. 8 ustawy o VAT przepis ust. 7 stosuje się w przypadku, gdy podatnik posiada dokument celny potwierdzający procedurę wywozu.

W świetle art. 41 ust. 9 ustawy o VAT otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty w terminie późniejszym niż określony w ust. 7 upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał ten dokument.

W myśl art. 41 ust. 11 ustawy o VAT przepisy ust. 4 i 5 stosuje się odpowiednio w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. b), jeżeli podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym dokonał dostawy towarów, posiada kopię dokumentu, w którym urząd celny określony w przepisach celnych potwierdził wywóz tych towarów poza terytorium Wspólnoty. Z dokumentu, o którym mowa w zdaniu pierwszym, musi wynikać tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu. Przepis ust. 9 stosuje się odpowiednio.

W przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawca wskazał, że trudni się m.in. eksportem części samochodowych, które wysyła za pośrednictwem spedytorów poza terytorium Wspólnoty.

Wnioskodawca wystawił Fakturę sprzedaży w styczniu 2008 r. oraz w marcu 2008 r. Kontrahent zapłaty kwoty widocznej w obu wystawionych fakturach dokonał 18 marca 2008 r. jednym przelewem na podstawie faktur proforma.

Towar "wyszedł z magazynu" tj. został nadany spedycją od odbiorcy 21 marca 2008 r. Wywóz towarów nastąpił w dniu 15 maja 2008 r. zgodnie z dokumentem SAD. Dokument SAD karta 3 podatnik otrzymał w maju 2008 r.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że Wnioskodawca w dniu 18 marca 2008 r. otrzymał od kontrahenta zagranicznego 100% należność na poczet dostawy na eksport części samochodowych. Przy czym otrzymanie tych należności było poprzedzone wystawieniem przez Wnioskodawcę ww. faktur.

Należy zauważyć, iż ustawodawca wyraźnie oddzielił sytuacje, w których nabywca dokonuje zapłaty części lub całości należności przed dokonaniem dostawy, a dostawca potwierdza ten fakt wystawiając faktury, od sytuacji gdy przed dokonaniem dostawy jest wystawiona fakturę na część lub całą wartość realizowanej dostawy. W przypadku wystawienia faktur zaliczkowych istotna jest kolejność zdarzeń. Najpierw nabywca dokonuje wpłaty zaliczki, a następnie jest wystawiona faktura potwierdzającą jej otrzymanie.

W niniejszym przypadku, jak wynika z wniosku, najpierw wystawione były faktury, po czym nastąpiła zapłata wynikających z nich wartości. W konsekwencji nie może być mowy o zaliczce z tytułu eksportu, a jedynie o zapłacie należności wynikających z faktur.

Jak wynika z wniosku, faktury na sprzedaż części samochodowych zostały wystawione odpowiednio w styczniu oraz w marcu 2008 r., natomiast wywóz towarów nastąpił w maju 2008 r. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego nie wynika aby Wnioskodawca posiadał, w miesiącu, w którym wystawił faktury, dokumenty celne potwierdzające procedurę wywozu ww. towarów. W przedmiotowej sprawie nie będzie miał zatem zastosowania przepis art. 41 ust. 7 ustawy o VAT, z uwagi na brak tych dokumentów.

W konsekwencji, w świetle art. 19 ust. 4 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy dla dostaw dokumentowanych obu fakturami powstał odpowiednio w styczniu oraz w marcu 2008 r.

Przy czym, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT znajdzie tu zastosowanie stawka podatku VAT w wysokości 22%.

Ponadto z wniosku wynika, że dokument potwierdzający wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty Wnioskodawca otrzymał w maju 2008 r.

Zatem, w rozliczeniu za miesiąc maj 2008 r. Wnioskodawca jest upoważniony do dokonania korekty podatku należnego z powyższego tytułu.

W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, tj. stanu prawnego obowiązującego do dnia 30 listopada 2008 r.

Należy zauważyć, iż na podstawie ustawy z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1320) dokonano zmian niektórych przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl