IBPP2/443-1060/10/WN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 marca 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-1060/10/WN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 10 grudnia 2010 r. (data wpływu 17 grudnia 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 1 marca 2011 r. (data wpływu 9 marca 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czy podatek naliczony z faktury wewnętrznej podlega odliczeniu od podatku należnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 grudnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czy podatek naliczony z faktury wewnętrznej podlega odliczeniu od podatku należnego.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 1 marca 2011 r. (data wpływu 9 marca 2011 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 28 lutego 2011 r. znak: IBPP2/443-1059/10/WN, IBPP2/443-1060/10/WN.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (dalej również Spółka) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, zarejestrowanym dla transakcji wewnątrzwspólnotowych. Zamierza nabyć od podatnika niemieckiego urządzenie, które następnie będzie przetransportowane do Polski i tu zostanie zamontowane. Firma niemiecka dokonująca dostawy na terytorium kraju jest podatnikiem nieposiadającym siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce. Firma niemiecka, jako dostawca, nie jest w Polsce zarejestrowana. Firma niemiecka dokonująca dostawy urządzenia jest aktywnym podatnikiem podatku od wartości dodanej i posiada unijny NIP. Nabywane urządzenie będzie służyło wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej Nabywcy i wyłącznie będzie służyło do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu urządzenia nie wystąpią przesłanki, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Przy nabyciu urządzenia nie wystąpią przesłanki, o których mowa w art. 88 ustawy o VAT.

Dodatkowo w piśmie uzupełniającym z dnia 1 marca 2011 r. Wnioskodawca oświadczył, że zamierza dokonać zakupu urządzenia od firmy niemieckiej i ten kontrahent - dostawca dostarczy Wnioskodawcy urządzenie oraz dokona jego montażu na terenie kraju.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy podatek naliczony z faktury wewnętrznej podlega odliczeniu od podatku należnego.

Zdaniem Wnioskodawcy, podstawą opodatkowania będzie kwota (przeliczona na złote), którą Wnioskodawca będzie miał obowiązek zapłaty dostawcy z Niemiec czyli transakcja ta będzie neutralna - podatek należny (naliczony przez Wnioskodawcę sprzedawcy, który wystawił fakturę bez podatku) stanowi jednocześnie podatek naliczony.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z postanowieniami art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej również ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Treść tego przepisu wskazuje, iż:

* prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikom VAT czynnym,

* prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikowi w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Jak wynika z powyższego, prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko czynnym podatnikom VAT oraz tylko w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają ścisły związek z czynnościami opodatkowanymi. Odliczyć zatem można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Wskazana norma prawna wyraża zasadę neutralności podatku od towarów i usług, w następstwie której podatnicy realizujący czynności zwolnione podmiotowo lub przedmiotowo, są w podobnej sytuacji jak ostateczny nabywca (konsument) towaru lub usługi z wyjątkiem przypadków jednoznacznie wskazanych w ustawie. Ustawa wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

Podatnik w momencie nabycia towarów lub usług powinien dokonać ich kwalifikacji do określonych rodzajów sprzedaży, z którymi zakupy te są związane. Najistotniejszym bowiem warunkiem, umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego, jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Z uwagi na konstrukcję podatku od towarów i usług (opartą na zasadzie potrącalności w danej fazie obrotu), podatek ten jest z punktu widzenia jego podatników neutralny, gdyż pełnią oni jedynie rolę jego płatników, przerzucając jego ekonomiczny ciężar na kolejnych nabywców, czyli finalnie na konsumentów. Możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związana jest jednak z wykonaniem przez podatnika takich czynności, które podlegają ustawie o podatku od towarów i usług, zaś jeśli dana czynność ustawie tej nie podlega, to nie powstaje ani obowiązek w zakresie podatku należnego, ani uprawnienie w zakresie podatku naliczonego.

Zgodnie z art. 29 ust. 18 pkt 1 cyt. ustawy o VAT, w przypadku dostaw towarów, dla których zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 podatnikiem jest nabywca tych towarów, podstawą opodatkowania jest kwota, którą nabywca jest obowiązany zapłacić, z wyjątkiem gdy podatek został rozliczony przez dokonującego dostawy tych towarów

Ponadto stosownie do art. 31a ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

W przypadku gdy zgodnie z przepisami ustawy lub przepisami wykonawczymi do ustawy podatnik może wystawić fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego i wystawi ją w przewidzianym przepisami terminie, a kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej na tej fakturze, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury - art. 31a ust. 2 ustawy.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, wynika iż Wnioskodawca (dalej również Spółka) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, zarejestrowanym dla transakcji wewnątrzwspólnotowych. Zamierza nabyć od podatnika niemieckiego urządzenie, które następnie będzie przetransportowane do Polski i tu zostanie zamontowane. Firma niemiecka dokonująca dostawy na terytorium kraju jest podatnikiem nieposiadającym siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce. Firma niemiecka, jako dostawca, nie jest w Polsce zarejestrowana. Firma niemiecka dokonująca dostawy urządzenia jest aktywnym podatnikiem podatku od wartości dodanej i posiada unijny NIP. Nabywane urządzenie będzie służyło wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej Nabywcy i wyłącznie będzie służyło do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu urządzenia nie wystąpią przesłanki, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Przy nabyciu urządzenia nie wystąpią przesłanki, o których mowa w art. 88 ustawy o VAT.

Dodatkowo w piśmie uzupełniającym z dnia 1 marca 2011 r. Wnioskodawca oświadczył, że zamierza dokonać zakupu urządzenia od firmy niemieckiej i ten kontrahent - dostawca dostarczy Wnioskodawcy urządzenie oraz dokona jego montażu na terenie kraju.

Wnioskodawca wnosi o rozstrzygnięcie czy podatek naliczony z faktury wewnętrznej podlega odliczeniu od podatku należnego.

Jak wynika z treści wniosku nabywane urządzenie będzie służyło wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej Nabywcy i wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT, zatem na podstawie cyt. wyżej art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a kwotę podatku naliczonego stanowi, na mocy art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca.

Ponadto w myśl art. 86 ust. 10 pkt 2 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 4 - w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy odpowiednio od importu usług lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca.

Odnosząc zatem przedstawiony stan prawny do przedstawionego zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, iż wyliczony podatek należny od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca stanowi jednocześnie kwotę podatku naliczonego podlegającego odliczeniu, gdyż spełnione są łącznie następujące warunki:

* Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, bowiem nabywany towar (urządzenie) będzie wykorzystywany wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych,

* kwotę podatku naliczonego stanowi, na mocy art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - Wnioskodawca,

* prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstanie w rozliczeniu za okres, w którym powstanie obowiązek podatkowy w podatku należnym u Wnioskodawcy od dostawy towarów, dla której jest on podatnikiem.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, że niniejsza interpretacja traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego a także zmiany stanu prawnego.

Informuje się, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej zdarzenia przyszłego w zakresie uznania czy podatek naliczony z faktury wewnętrznej podlega odliczeniu od podatku należnego. Natomiast w zakresie uznania czy sprowadzenie urządzenia będzie traktowane jak wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru, a rozliczenie podatku nastąpi w oparciu o fakturę wewnętrzną VAT zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, ul. Kośnego 70, 45-372 Opole, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl