IBPP2/443-1004/11/WN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 grudnia 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-1004/11/WN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 sierpnia 2011 r. (data wpływu 5 września 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 5 grudnia 2011 r. (data wpływu 9 grudnia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług związanych z aranżacją stoisk targowych na terenie Polski, krajów Unii Europejskiej oraz poza Unią Europejską na rzecz podatników mających siedzibę poza terytorium kraju tj. w krajach Unii Europejskiej lub w krajach trzecich - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 września 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług związanych z aranżacją stoisk targowych na terenie Polski, krajów Unii Europejskiej oraz poza Unią Europejską na rzecz podatników mających siedzibę poza terytorium kraju tj. w krajach Unii Europejskiej lub w krajach trzecich.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 5 grudnia 2011 r. (data wpływu 9 grudnia 2011 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 29 listopada 2011 r. znak: IBPP2/443-1004/11/WN.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Przedmiotem działalności przedsiębiorstwa Wnioskodawcy są usługi w zakresie zabudowy i aranżacji stoisk targowych. Realizacja zleceń odbywa się na podstawie zamówienia bądź umowy zawartej z klientem (zleceniodawcą). Klient wskazuje miejsce organizacji i charakter targów, w których będzie brał udział, a także, wspólnie ze zleceniobiorcą ustala ostateczny projekt swojego stoiska targowego. Zadaniem przedsiębiorstwa (zleceniobiorcy) jest zabudowa i aranżacja takiego stoiska zgodnie z zawartą umową bądź zamówieniem. Obejmuje ona montaż podłóg, ścianek, oświetlenie, wyposażenie stoiska w niezbędne meble, sprzęt AGD itp. Część elementów zużywanych do zabudowy i wyposażenia takiego stoiska jest wykorzystywana wielokrotnie (meble, sprzęt AGD), a część tylko raz np. wykładzina. Przygotowanie elementów do zabudowy następuje w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy natomiast montaż na miejscu organizacji targów. Po zakończeniu targów, które zwykle trwają kilka dni Wnioskodawca dokonuje demontażu stoiska, którego elementy wracają do przedsiębiorstwa chyba, że klient zakupił jakieś elementy na własność razem z wykonaną przez Wnioskodawcę usługą.

Targi, na których aranżowane są stoiska targowe odbywają się na terenie całej Europy w tym oczywiście i Polski. Zleceniodawcami są zarówno przedsiębiorstwa polskie jak i zagraniczne. Bywa tak, że zleceniodawcą jest podatnik z kraju Unii Europejskiej np. Niemiec, który zleca aranżację stoiska na targach odbywających się w Polsce bądź w innym państwie Unii Europejskiej. Istnieje możliwość, że Wnioskodawca będzie montować stoiska na targach odbywających się na terytorium Wspólnoty jak i poza krajami Wspólnoty na zlecenie podatników z krajów trzecich np. Chin.

Dodatkowo w piśmie z dnia 5 grudnia 2011 r. Wnioskodawca poinformował, iż zleceniodawcy zarówno polscy jak i zagraniczni są podatnikami w rozumieniu art. 28a ustawy o VAT zaś przedsiębiorstwo Wnioskodawcy z siedzibą w Polsce nie posiada żadnego innego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Wykonywane przez niego usługi świadczone są:

I wariant - dla miejsca, w którym podatnik będący usługobiorcą ma siedzibę np. usługobiorca ma siedzibę w Niemczech i targi odbywają się w Niemczech

II wariant - dla innego niż kraj siedziby usługobiorcy miejsca, będącego stałym dodatkowym miejscem prowadzenia działalności gospodarczej np. zabudowa stoiska targowego w Wielkiej Brytanii dla usługobiorcy z siedzibą w Niemczech, który posiada w Wielkiej Brytanii stałe dodatkowe miejsce prowadzenia działalności.

III wariant - dla innego miejsca niż kraj siedziby usługobiorcy. Przy czym to inne miejsce nie jest stałym dodatkowym miejscem prowadzenia działalności usługobiorcy. Np. usługobiorca z siedzibą w Niemczech bierze udział w targach organizowanych w Polsce. W Polsce nie posiada stałego miejsca prowadzenia działalności.

IV wariant - usługi wykonywane są poza terytorium UE i zleceniodawcą Jest podatnik z kraju UE posiadający siedzibę oraz stałe miejsce prowadzenia działalności w tym kraju np. targi odbywają się w Szwajcarii a zabudowa stoiska wykonywana jest na zlecenie podatnika z Niemiec.

V wariant - usługi wykonywane są na terenie jednego z państw UE np. Polsce na zlecenie podatnika z krajów trzecich np. Chin nie posiadającego w Polsce ani innym kraju UE stałego miejsca prowadzenia działalności

VI wariant - usługi wykonywane są poza terytorium UE i zleceniodawcą jest podatnik spoza krajów UE nie posiadający siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności na teryrotium UE np. targi odbywają się w Szwajcarii a zabudowa stoiska wykonywana jest na zlecenie podatnika z siedzibą na Ukrainie.

W związku z powyższym zadano następujące pytania (ostatecznie sformułowane w piśmie z dnia 5 grudnia 2011 r.):

1.

Gdzie należy określić miejsce świadczenia usług zabudowy stoiska i jaką zastosować stawkę podatku VAT w sytuacji gdy targi odbywają się na terytorium jednego państwa UE a zleceniodawcą jest podatnik z siedzibą w tym samym państwie, nie posiadający innego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej np. targi odbywają się w Niemczech a zleceniodawcą jest podatnik z siedzibą w Niemczech nie posiadający żadnego innego stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

2.

Gdzie należy określić miejsce świadczenia usług zabudowy stoiska i jaką zastosować stawkę podatku VAT w sytuacji gdy targi odbywają się na terytorium jednego państwa UE a zleceniodawcą jest podatnik z siedzibą w drugim państwie UE posiadający stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w tym państwie, w którym odbywają się targi np. targi organizowane są w Wielkiej Brytanii a zleceniodawcą jest podatnik z siedzibą w Niemczech posiadający stałe dodatkowe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii.

3.

Gdzie należy określić miejsce świadczenia usług zabudowy stoiska i jaką zastosować stawkę podatku VAT w sytuacji gdy targi odbywają się na terytorium jednego państwa UE a zleceniodawcą jest podatnik z siedzibą w innym państwie UE, nie posiadający innego oprócz siedziby miejsca prowadzenia działalności gospodarczej np. targi odbywają się w Polsce a zleceniodawcą jest podatnik z siedzibą w Niemczech nie posiadający innego stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

4.

Gdzie należy określić miejsce świadczenia usług zabudowy stoiska i jaką zastosować stawkę podatku VAT w sytuacji gdy targi odbywają się poza terytorium UE i zleceniodawcą jest podatnik z kraju UE posiadający siedzibę oraz stałe miejsce prowadzenia działalności w tym kraju np. targi odbywają się w Szwajcarii a zabudowa stoiska wykonywana jest na zlecenie podatnika z siedzibą w Niemczech nie posiadającego innego stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

5.

Gdzie należy określić miejsce świadczenia usług zabudowy stoiska i jaką zastosować stawkę podatku VAT w sytuacji gdy targi odbywają się na terytorium jednego państwa UE a zleceniodawcą jest podatnik spoza krajów UE nie posiadający siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium UE np. targi odbywają się w Polsce a zleceniodawcą jest podatnik z Chin nieposiadający w Polsce ani innym kraju UE siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

6.

Gdzie należy określić miejsce świadczenia usług zabudowy stoiska i jaką zastosować stawkę podatku VAT w sytuacji gdy targi odbywają się poza terytorium UE i zleceniodawcą jest podatnik spoza UE nie posiadający siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium UE np. targi odbywają się w Szwajcarii a zabudowa stoiska wykonywana jest na zlecenie podatnika z siedzibą na Ukrainie.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w art. 28b ustawy o podatku od towarów i usług, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, stałe miejsce prowadzenia działalności, stałe miejsce zamieszkania lub zwykle miejsce pobytu. Od zasady ogólnej ustawodawca przewidział szereg wyjątków, które wymienione zostały w art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j i art. 28n.

Z punktu widzenia prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności należy rozpatrzyć, czy do świadczonych usług należy zastosować art. 28e ustawy o podatku od towarów i usług. Zdaniem Wnioskodawcy zabudowa i aranżacja stoiska targowego jest usługą o charakterze krótkotrwałym nie wymienioną w tymże artykule. Demontaż stoiska po zakończonych targach, powtórne wykorzystanie elementów zabudowy bądź ich całkowite zużycie wskazują na brak trwałego powiązania z nieruchomością jaką jest hala targowa. Zdaniem Wnioskodawcy zatem nie można uznać ww. usług jako związanych z nieruchomościami. Wnioskodawca uważa również, że świadczonych przez niego usług nie można zakwalifikować jako usług wymienionych w art. 28g ust. 1 ustawy tzn. usług wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe lub podobne, takie Jak targi i wystawy oraz usług pomocniczych związanych z usługami wstępu na te imprezy. W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy jest jednakowe do wszystkich przedstawionych pytań:

Miejscem świadczenia usługi jest, zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w art. 28b ustawy o podatku od towarów i usług, miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą (zlecający) posiada siedzibę działalności gospodarczej, stałe miejsce prowadzenia działalności, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu, a na fakturze wystawionej przez przedsiębiorstwo Wnioskodawcy usługa będzie oznaczona jako niepodlegającą VAT.

Dodatkowo w piśmie z dnia 5 grudnia 2011 r. Wnioskodawca poinformował, iż miejscem opodatkowania takiej usługi będzie kraj siedziby nabywcy, stałe miejsce prowadzenia działalności, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zaistniałego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm., a od dnia 26 sierpnia 2011 r. tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Jak wynika z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Natomiast przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się - na podstawie art. 8 ust. 1 cyt. ustawy - każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

W tym miejscu wskazać należy, że na potrzeby Rozdziału 3 "Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług" ustawy o VAT w art. 28a ustawy o VAT ustawodawca zawarł definicję podatnika.

Zgodnie z art. 28a ustawy, na potrzeby stosowania niniejszego rozdziału:

1.

ilekroć jest mowa o podatniku - rozumie się przez to:

a.

podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,

b.

osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a), która jest zidentyfikowana lub obowiązana do identyfikacji do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;

2.

podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art. 5 ust. 1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług.

Powyższy artykuł wprowadza drugą definicję podatnika do ustawy o VAT. Definicja ta ma zastosowanie tylko w przypadku ustalenia miejsca świadczenia usług. Podatnikiem według tej regulacji jest osoba wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą. Ustawodawca odwołuje się w tym celu do definicji działalności gospodarczej ustalonej w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. Za podatników są uznawane również podmioty wykonujące działalność uznawaną za działalność gospodarczą zgodnie z regulacjami innych państw członkowskich oraz państw trzecich.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że przedmiotem działalności przedsiębiorstwa Wnioskodawcy są usługi w zakresie zabudowy i aranżacji stoisk targowych. Realizacja zleceń odbywa się na podstawie zamówienia bądź umowy zawartej z klientem (zleceniodawcą). Klient wskazuje miejsce organizacji i charakter targów, w których będzie brał udział, a także, wspólnie ze zleceniobiorcą ustala ostateczny projekt swojego stoiska targowego. Zadaniem przedsiębiorstwa (zleceniobiorcy) jest zabudowa i aranżacja takiego stoiska zgodnie z zawartą umową bądź zamówieniem. Obejmuje ona montaż podłóg, ścianek, oświetlenie, wyposażenie stoiska w niezbędne meble, sprzęt AGD itp. Część elementów zużywanych do zabudowy i wyposażenia takiego stoiska jest wykorzystywana wielokrotnie (meble, sprzęt AGD), a część tylko raz np. wykładzina. Przygotowanie elementów do zabudowy następuje w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy natomiast montaż na miejscu organizacji targów. Po zakończeniu targów, które zwykle trwają kilka dni Wnioskodawca dokonuje demontażu stoiska, którego elementy wracają do przedsiębiorstwa chyba, że klient zakupił jakieś elementy na własność razem z wykonaną przez Wnioskodawcę usługą.

Targi, na których aranżowane są stoiska targowe odbywają się na terenie całej Europy w tym i Polski. Zleceniodawcami są zarówno przedsiębiorstwa polskie jak i zagraniczne. Bywa tak, że zleceniodawcą jest podatnik z kraju Unii Europejskiej np. Niemiec, który zleca aranżację stoiska na targach odbywających się w Polsce bądź w innym państwie Unii Europejskiej. Istnieje możliwość, że Wnioskodawca będzie montować stoiska na targach odbywających się na terytorium Wspólnoty jak i poza krajami Wspólnoty na zlecenie podatników z krajów trzecich np. Chin.

Zleceniodawcy zarówno polscy jak i zagraniczni są podatnikami w rozumieniu art. 28a ustawy o VAT zaś przedsiębiorstwo Wnioskodawcy z siedzibą w Polsce nie posiada żadnego innego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Wykonywane przez niego usługi świadczone są wg wariantów oznaczonych we wniosku nr I-VI.

W związku z wykonywanymi usługami Wnioskodawca ma wątpliwości dotyczące miejsca świadczenia.

W przypadku usług istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest ustalenie miejsca ich świadczenia, bowiem od określenia miejsca świadczenia zależeć będzie miejsce ich opodatkowania.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 28b ust. 1 cyt. ustawy, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j i art. 28n.

W przypadku, gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej (art. 28b ust. 2 cyt. ustawy o VAT).

Ustęp 3 cyt. artykułu stanowi natomiast, iż w przypadku gdy podatnik będący usługobiorcą nie posiada siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, o którym mowa w ust. 2, miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym posiada on stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu.

Od powyższej zasady, określonej w art. 28b cyt. ustawy, ustawodawca przewidział szereg wyjątków, wskazując m.in., iż zgodnie z art. 28e ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości.

Kolejnym wyjątkiem od ogólnej zasady określonej w art. 28b jest wyjątek określony w art. 28g ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem miejscem świadczenia usług wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe lub podobne, takie jak targi i wystawy, oraz usług pomocniczych związanych z usługami wstępu na te imprezy, świadczonych na rzecz podatnika, jest miejsce, w którym te imprezy faktycznie się odbywają.

Przenosząc przedstawiony stan faktyczny na grunt przepisów ustawy o VAT należy wskazać, że usługi wykonywane przez Wnioskodawcę związane z zabudową i aranżacją stoisk targowych zgodnie z zawartą umową lub zamówieniem nie stanowią usług związanych z nieruchomościami, o których mowa w art. 28e ustawy o VAT. Jak wskazał Wnioskodawca wykonana zabudowa po zakończeniu targów zostaje zdemontowana a jej elementy wracają do przedsiębiorstwa, chyba że klient zakupił jakieś elementy na własność razem z wykonaną usługą (taka sytuacja nie jest przedmiotem zapytania Wnioskodawcy). Tym samym nie znajdzie zastosowania w przedmiotowej sprawie art. 28e cyt. ustawy.

W opisanej sprawie nie znajdzie również zastosowania art. 28g ust. 1 ustawy o VAT, bowiem przepis ten wyraźnie wskazuje na usługi wstępu na imprezy typu targi i wystawy. Tymczasem Wnioskodawca świadczy usługi związane z zabudową i aranżacją stoisk targowych.

W przedmiotowej sprawie znajdzie natomiast zastosowanie zasada ogólna dotycząca miejsca świadczenia, z tym że wskazać należy, iż dla wariantów oznaczonych przez Wnioskodawcę nr I, III, IV, V, VI miejscem świadczenia dla usług zabudowy i aranżacji stoisk będzie miejsce, w którym znajduje się siedziba działalności gospodarczej usługobiorcy, zgodnie z art. 28b ust. 1 ww. ustawy. Dla wariantu oznaczonego nr II Wnioskodawca wskazał, że przedmiotowa usługa jest świadczona dla podatnika posiadającego stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w państwie innym niż jego siedziba działalności gospodarczej. Zatem to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej stanowi miejsce świadczenia dla tej usługi zgodnie z art. 28b ust. 2 ustawy o VAT.

Mając zatem powyższe na uwadze świadczone przez Wnioskodawcę usługi zabudowy i aranżacji stoisk nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium kraju.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl