IBPP1/4512-974/15/ES

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 marca 2016 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/4512-974/15/ES

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 4 grudnia 2015 r. (data wpływu 10 grudnia 2015 r.), uzupełnionym pismem z 19 lutego 2016 r. (data wpływu 1 marca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działek niewykorzystywanych obecnie do prowadzenia działalności gospodarczej - jest prawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 10 grudnia 2015 r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działek niewykorzystywanych obecnie do prowadzenia działalności gospodarczej.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 19 lutego 2016 r. (data wpływu 1 marca 2016 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z 9 lutego 2016 r. znak: IBPP1/4512-974/15/ES.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie usług informatycznych i jest podatnikiem podatku VAT. W latach 1997-2004 działalność obejmowała również budowę i sprzedaż jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Od 2005 r. Wnioskodawca nie prowadził już działalności w zakresie budowy i sprzedaży jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Ponieważ na stanie magazynowym pozostał niezabudowany grunt budowlany o łącznej powierzchni ok. 24 ary składający się z sześciu sąsiadujących działek to Wnioskodawca w 2007 r. nieodpłatnie przekazał go na cele prywatne. Nieodpłatne przekazanie go na cele prywatne nie zostało opodatkowane podatkiem VAT ponieważ przy jego nabyciu Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Stanowisko to potwierdził Naczelnik Urzędu Skarbowego... w postanowieniu nr... z 19 stycznia 2007 r.

Wnioskodawca przedmiotowy grunt wykorzystuje do celów rekreacyjnych, a obecnie przygotowuje na jego części - jednej z działek - budowę jednorodzinnego budynku mieszkalnego na własne potrzeby mieszkaniowe.

Wnioskodawca rozważa sprzedaż części przedmiotowego gruntu budowlanego - od jednej do pięciu działek. Najprawdopodobniej każda z działek sprzedawana by była w ramach odrębnej transakcji. Podatnik rozważa również sytuację w której nabywcą od jednej do pięciu działek będzie spółka kapitałowa w której jest udziałowcem od 2014 r.

Wnioskodawca nie podejmował żadnych działań dotyczących zwiększenia wartości, uatrakcyjnienia gruntu stanowiącego jego majątek prywatny i nie podejmował żadnych działań marketingowych. W przyszłości istnieje możliwość zamieszczenia ogłoszenia w prasie. Wnioskodawca do tej pory nigdy nie sprzedawał niezabudowanego gruntu budowlanego stanowiącego majątek prywatny i rozważana sprzedaż byłaby pierwszą.

W uzupełnieniu Wnioskodawca podał, że:

1. 1999 r. Wnioskodawca nabył w ramach prowadzonej działalności działkę z zamiarem wybudowania na niej domów jednorodzinnych na sprzedaż, którą następnie w ramach prowadzonej działalności w 2002 r. podzielił na mniejsze: siedem działek budowlanych każda o powierzchni ok. 4 ary (w tym te będące przedmiotem wniosku) z zamiarem budowy na nich domów jednorodzinnych i dwie dodatkowe działki budowlane mające charakter dojazdowy alternatywny do istniejącej drogi miejskiej (ale nie niezbędne do obsługi komunikacyjnej). W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca sprzedał udziały w jednej wydzielonej działce budowlanej o charakterze dojazdowym sąsiadowi w 2004 r. Z tytułu tej sprzedaży Wnioskodawca nie naliczył i nie odprowadził podatku VAT.

Na jednej z wydzielonych działek budowlanych Wnioskodawca zbudował w ramach prowadzonej działalności w 2003 r. jeden dom jednorodzinny, który następnie sprzedał w ramach prowadzonej działalności w 2004 r. Z tytułu jego sprzedaży odprowadził podatek VAT. Równocześnie ze sprzedażą domu Wnioskodawca sprzedał udziały w dwóch wydzielonych działkach budowlanych o charakterze dojazdowym. Z tego tytułu nie naliczył i nie odprowadził podatku VAT.

Po tej sprzedaży Wnioskodawca zakończył działalność w zakresie budowy i sprzedaży domów jednorodzinnych i nie podejmował żadnych czynności dotyczących pozostałych wydzielonych działek do momentu wycofania ich z majątku firmy. Wnioskodawca zaznaczył, że pozostałe udziały w powstałych w wyniku podziału działkach budowlanych o charakterze dojazdowym nie będące przedmiotem wniosku i w nim nie opisane również zostały wycofane z majątku firmy w 2007 r. Powodem pominięcia ich we wniosku jest fakt, że nie są one niezbędne do obsługi komunikacyjnej przedmiotowych działek.

2. W latach 2005-2006 Wnioskodawca nie wykorzystywał działek w żaden sposób.

3. Przyczynami wycofania przedmiotowych działek z działalności gospodarczej były:

* Zaprzestanie działalności w zakresie budowy i sprzedaży budynków w 2004 r. z powodu braku wystarczającego potencjału technicznego, finansowego i organizacyjnego do jej kontynuowania,

* Zmiana potrzeb rodzinnych. Dzieci weszły w okres szkolny i Wnioskodawca podjął decyzję o staraniach o przeprowadzkę ze wsi do miasta w celu zapewnienia im dostępu do lepszej edukacji. Przedmiotowe działki znajdują się w mieście, stanowią spójny obszar terenu o powierzchni ok. 24 ary i miały służyć w całości do wybudowania domu na potrzeby własne rodziny.

Przyczyną rozważania podjęcia decyzji o sprzedaży do pięciu działek wycofanych wcześniej w majątku firmy jest:

a. Zmiana sytuacji rodzinnej - Wnioskodawca rozwiódł się (wyrok sądu z luty 2012), dwoje nieletnich dzieci Wnioskodawcy zamieszkuje zgodnie z decyzją sądu z byłą żoną, w związku z tym straciła sens planowana budowa domu rodzinnego na całym obszarze złożonym z sześciu działek,

b. Zmiana sytuacji materialnej - od 1 stycznia 2016 r. ze względu na utratę całości rynku zbytu usług Wnioskodawca zmuszony był zawiesić działalność gospodarczą i podjąć pracę etatową. Obecne dochody Wnioskodawcy nie pokrywają nawet jego bieżących wydatków związanych z jego utrzymaniem,

c. W związku z powyższym nastąpiła zmiana potrzeb Wnioskodawcy i możliwości mieszkaniowych - jedną z sześciu działek Wnioskodawca chce pozostawić i zbudować na niej mały dom o niskich kosztach utrzymania na własne potrzeby,

d. Pozostałe pięć działek (będących przedmiotem wniosku) nie jest potrzebne Wnioskodawcy do realizacji powyższego zamiaru, a ewentualny przychód z tego tytułu pozwoliłby pokryć potrzeby opisane w ad.13.

5. Przedmiotowe działki od dnia wycofania z majątku firmy wykorzystywane były i są nadal na własne potrzeby rekreacyjne rodziny tj. zabawy sportowe, piknik, itp. Do innych celów nie były wykorzystywane.

6. W stosunku do działek mających być przedmiotem sprzedaży po ich wycofaniu z majątku firmy:

a. Wnioskodawca nie podejmował i nie będzie podejmował działań zmierzających do zmiany przeznaczenia terenu,

b. Wnioskodawca wystąpił z wnioskiem o wydanie warunków zagospodarowania i zabudowy terenu dla każdej z działek w kwietniu 2010 i warunki te uzyskał dla każdej z działek. Powodem wystąpienia z wnioskiem był fakt, że działki nie są objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i aby ustalić do jakich celów mogą zostać wykorzystane konieczne było wystąpienie z tym wnioskiem. Zgodnie z uzyskanymi warunkami na każdej z pięciu działek dopuszczona jest zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna.

c. Inne działania nie były i nie będą podejmowane.

7. W stosunku do działek mających być przedmiotem sprzedaży Wnioskodawca nie zamierza podejmować czynności zmierzających do ich uatrakcyjnienia.

8. Działki mające być przedmiotem sprzedaży po ich wycofaniu z majątku firmy nie były i nie będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

9. Działki mające być przedmiotem sprzedaży po ich wycofaniu z majątku firmy nie były i nie będą przedmiotem najmu lub dzierżawy.

10. W celu sprzedaży działek Wnioskodawca planuje zamieszczenie ogłoszenia w prasie.

11. Wnioskodawca posiada:

a. Dom jednorodzinny w którym mieszka od dnia wybudowania tj. od 1999 r. przeznaczony do sprzedaży w maju 2016 r. Decyzję o sprzedaży Wnioskodawca podjął ze względu na zmianę sytuacji rodzinnej (rozwód), spadek poziomu dochodów, wysokie koszty utrzymania domu, jego wiek i związane z tym podwyższone ryzyko wystąpienia konieczności kosztownych remontów,

b. Udziały w dwóch działkach budowlanych wykorzystywanych jako dodatkowy dojazd (podstawowym dojazdem jest droga miejska) do działki na której Wnioskodawca planuje budowę domu na własne potrzeby. Wnioskodawca rozważa ewentualną sprzedaż części ułamkowych posiadanych udziałów zainteresowanym sąsiadom.

12. Wnioskodawca dokonywał następujących sprzedaży nieruchomości poza działalnością gospodarczą stanowiących jego majątek osobisty:

a. W 1999 r. sprzedaż mieszkania w K. Środki przeznaczone zostały na budowę domu w którym Wnioskodawca mieszkał z rodziną, a obecnie mieszka samotnie,

b. W 2010 r. sprzedaż mieszkania w S. w związku z rozwodowymi ustaleniami majątkowymi.

Z tytułu powyższych Wnioskodawca nie odprowadzał podatku VAT, nie składał deklaracji VAT-7 oraz zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R.

13. Środki ze sprzedaży działek zostaną przeznaczone na następujące cele (kolejność wg priorytetów, realizacja poszczególnych celów zależna będzie od wysokości kwoty uzyskanej ze sprzedaży):

a. Pokrycie własnych bieżących kosztów utrzymania Wnioskodawcy w części której nie pokrywają obecne bieżące dochody,

b. Pokrycie wydatków alimentacyjnych na dzieci (Wnioskodawca posiada dwójkę dzieci w wieku 17 lat każde planujące kontynuację nauki na studiach, zasądzone alimenty w wysokości 2500 zł miesięcznie),

c. Częściowe sfinansowanie budowy nowoczesnego, energooszczędnego domu jednorodzinnego na działce którą Wnioskodawca chce pozostawić (pozostała część sfinansowana będzie ze sprzedaży domu w którym obecnie mieszka),

d. Wsparcie dwójki dzieci Wnioskodawcy w potrzebach mieszkaniowych poprzez dofinansowanie zakupu nieruchomości mieszkalnej w zależności od wysokości środków które uzyska ze sprzedaży działek,

e. Własne zabezpieczenie emerytalne poprzez zakup obligacji.

14. Na pytanie tut. Organu: "Jakie w momencie sprzedaży, będzie dokładne przeznaczenie każdej z działek, wynikające z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy...", Wnioskodawca odpowiedział: "Przedmiotowe działki nie są objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W związku z tym jak opisałem w p. 6b wystąpiłem i uzyskałem dla każdej z przedmiotowych działek warunki zagospodarowania i zabudowy terenu. Z uzyskanych warunków wynika, że każda z działek przeznaczona jest pod zabudowę mieszkalną jednorodzinną."

15. Na pytanie tut. Organu: "Czy z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy wynika, że działki te są działkami przeznaczonymi pod zabudowę... (proszę podać odrębnie dla każdej z działek)", Wnioskodawca odpowiedział: "Przedmiotowe działki nie są objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W związku z tym jak opisałem w p. 6b wystąpiłem i uzyskałem dla każdej z przedmiotowych działek warunki zagospodarowania i zabudowy terenu. Z uzyskanych warunków wynika, że każda z działek przeznaczona jest pod zabudowę."

16. Na pytanie tut. Organu: "Czy przed sprzedażą dla działek została/zostanie wydana decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o której mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, jeśli tak to należy wskazać na czyj wniosek oraz jakiej zabudowy będzie dotyczyła... (należy podać odrębnie dla każdej działki).", Wnioskodawca odpowiedział: "Przedmiotowe działki nie są objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W związku z tym jak opisałem w p. 6b wystąpiłem i uzyskałem dla każdej z przedmiotowych działek warunki zagospodarowania i zabudowy terenu. Z uzyskanych warunków wynika, że każda z działek przeznaczona jest pod zabudowę mieszkalną jednorodzinną. Decyzja dla każdej z przedmiotowych działek wydana została na mój wniosek."

17. Żadna z działek nie została sprzedana.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż realizowaną w kilku transakcjach fragmentu gruntu - od jednej do pięciu działek budowlanych - stanowiącego składnik majątku prywatnego Wnioskodawcy spółce kapitałowej w której Wnioskodawca jest jednym z udziałowców lub też innej osobie należy opodatkować podatkiem VAT ze stawką 23% czy też czynność ta nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, rozważana sprzedaż nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT w stawce 23%, ponieważ w myśl art. 15 ust. 2 ustawy o VAT nie będzie to sprzedaż podejmowana w ramach działalności gospodarczej tylko jako sprzedaż własnego majątku prywatnego.

Rozważana sprzedaż poszczególnych fragmentów gruntu - od jednej do pięciu działek budowlanych może co prawda odbyć się w pięciu transakcjach jednak jej celem byłoby jednorazowe spieniężenie zbędnej już części gruntu, które rozłożone zostałoby w czasie ze względu na większe prawdopodobieństwo znalezienia kilku nabywców na poszczególne działki niż jednego na wszystkie. Zdaniem podatnika transakcja nie miałaby zatem charakteru powtarzalnego gdyż jest to pierwsza tego typu transakcja i podatnik nie planuje przeprowadzenia kolejnej w przewidywalnej przyszłości. Ponadto gdyby nabywcą części działek była spółka kapitałowa w której podatnik posiada udziały to w przypadku opodatkowania sprzedaży podatkiem VAT kwotę naliczonego podatku spółka odliczy, a nie zostanie naliczony podatek od czynności cywilno-prawnej 2% co doprowadziłoby do obniżenia łącznych należności podatkowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie należy zaznaczyć, że z uwagi na ścisłe powiązanie tematyki poruszanej we wniosku, tut. organ postanowił ująć kwestie dotyczące opisanych 5 zdarzeń przyszłych w jednej interpretacji.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Jak stanowi art. 2 pkt 6 ww. ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Zgodnie zatem z ww. przepisami, grunt spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju.

Dostawa towaru mieści się w definicji sprzedaży określonej w art. 2 pkt 22 ustawy o VAT, zgodnie z którym przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Jednakże nie każda czynność stanowiąca dostawę, w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Podatnikami - według zapisu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT - są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Należy zaznaczyć, że w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, dostawa towarów, w tym przypadku gruntów (działek), podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy czynność podlegającą opodatkowaniu wykona podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Jednocześnie okoliczności dokonania tej czynności powinny nosić znamiona działalności gospodarczej, o której mowa w ustawie o VAT, tzn. powinny polegać na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Przez ciągłe wykorzystywanie składników majątku należy rozumieć takie wykorzystywanie majątku, które charakteryzuje się powtarzalnością lub długim okresem trwania. Zatem czerpanie dochodów ze składnika majątku wskazuje na prowadzenie działalności gospodarczej.

Stwierdzić należy, iż każdy, kto dokonuje czynności, które zmierzają do wykorzystania nieruchomości dla celów działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, powinien być uznany za podatnika podatku od towarów i usług. Tym samym wykorzystywanie majątku prywatnego stanowi również działalność gospodarczą, jeżeli jest dokonywane w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Podstawowym kryterium dla opodatkowania sprzedaży, w tym przypadku nieruchomości jest ustalenie, czy działanie to można uznać za wykorzystywanie majątku w sposób ciągły do celów zarobkowych, czy majątek nabyty został i faktycznie wykorzystany na potrzeby własne, czy też z przeznaczeniem do działalności gospodarczej.

Definicja działalności gospodarczej zawarta w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem "podatnika" tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym.

Aby dostawę towarów uznać za działalność gospodarczą, należy wykazać, że w momencie jej realizacji podatnik miał zamiar wykonywać takie czynności wielokrotnie, a sprzedawane towary zostały nabyte lub wytworzone w celu wykorzystania w działalności gospodarczej. Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług - w świetle powyższych przepisów - jest łączne spełnienie dwóch przesłanek: po pierwsze czynność winna być ujęta w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie musi ona być zrealizowana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Podkreślić także należy, że w kwestii opodatkowania dostawy nieruchomości istotne jest, czy zbywca w celu dokonania sprzedaży podjął aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producenta, handlowca i usługodawcę w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, co skutkuje koniecznością uznania go za podmiot prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu, a więc za podatnika podatku od towarów i usług, czy też sprzedaż nastąpiła w ramach zarządu majątkiem prywatnym. Zwykłe nabycie lub sprzedaż rzeczy nie stanowi bowiem wykorzystywania w sposób ciągły majątku rzeczowego w celu uzyskania z tego tytułu dochodu w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, jako że jedynym przychodem z takich transakcji może być ewentualny zysk ze sprzedaży tej rzeczy.

Wskazać należy, że ustawodawca nie określił wymogów formalnych, którym odpowiadać ma podatnik, aby mógł być uznany za producenta, usługodawcę lub handlowca.

Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawach C-180/10 i C-181/10 orzekł, że za podatnika należy uznać osobę, która w celu dokonania sprzedaży gruntów angażuje środki podobne do wykorzystywanych przez handlowca, producenta tj. wykazuje aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem, tj. działania wykraczające poza zakres zwykłego zarządu majątkiem prywatnym. Chodzi tu przykładowo o nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy terenu, czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług developerskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym na tego rodzaju aktywność "handlową" wskazywać musi ciąg powyżej przykładowo przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu wystąpienia pojedynczych z nich.

Z zawartego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego nie wynika aktywność Wnioskodawcy, która wykraczałaby poza ramy czynności związanych ze zwykłym wykonywaniem prawa własności. W niniejszej sprawie po zakończeniu w 1994 r. działalności w zakresie budowy i sprzedaży jednorodzinnych budynków i po wycofaniu w 2007 r. działek z majątku firmowego, Wnioskodawca nie podjął bowiem ciągu działań, które wskazywałyby na aktywność w zakresie obrotu nieruchomościami.

W przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z nabyciem gruntu przez czynnego podatnika VAT dla celów prowadzenia działalności gospodarczej, który był w tej działalności od 1999 r. i został przeznaczony do sprzedaży po wybudowaniu na nim domów jednorodzinnych.

W 2007 r. grunt budowlany w postaci 6 działek Wnioskodawca przekazał na cele prywatne. Przyczyną wycofania działek z działalności gospodarczej było zaprzestanie działalności w zakresie budowy i sprzedaży budynków w 2004 r. z powodu braku wystarczającego potencjału technicznego, finansowego i organizacyjnego do jej kontynuowania, a także zmiana potrzeb rodzinnych tj. zapewnienie dzieciom dostępu do lepszej edukacji poprzez przeprowadzkę ze wsi do miasta - ponieważ działki znajdują się w mieście i stanowią spójny obszar terenu o powierzchni ok. 24 ary - miały zatem służyć w całości do wybudowania domu na potrzeby własne Wnioskodawcy i jego rodziny.

Wnioskodawca rozważa jednak możliwość sprzedaży do pięciu działek wycofanych wcześniej w majątku firmy, ponieważ nastąpiła zmiana sytuacji rodzinnej - Wnioskodawca rozwiódł się w lutym 2012 r., dwoje nieletnich dzieci Wnioskodawcy zamieszkuje z byłą żoną, w związku z tym straciła sens planowana budowa domu rodzinnego na całym obszarze złożonym z sześciu działek. Z uwagi na powyższe, jedną z sześciu działek Wnioskodawca zamierza pozostawić i zbudować na niej mały dom o niskich kosztach utrzymania na własne potrzeby, natomiast pozostałe działki nie są potrzebne Wnioskodawcy do realizacji powyższego zamiaru. Oprócz zmiany sytuacji rodzinnej nastąpiła zmiana sytuacji materialnej Wnioskodawcy - od 1 stycznia 2016 r. ze względu na utratę całości rynku zbytu usług Wnioskodawca zmuszony był zawiesić działalność gospodarczą i podjąć pracę etatową lecz obecne dochody Wnioskodawcy nie pokrywają bieżących wydatków związanych z jego utrzymaniem. W związku z powyższym środki ze sprzedaży działek zostaną przeznaczone na pokrycie własnych, bieżących kosztów utrzymania Wnioskodawcy, pokrycie wydatków alimentacyjnych na dzieci, częściowe sfinansowanie budowy domu jednorodzinnego na działce, którą Wnioskodawca zamierza pozostawić dla siebie, wsparcie dwójki dzieci Wnioskodawcy w potrzebach mieszkaniowych poprzez dofinansowanie zakupu nieruchomości mieszkalnej, własne zabezpieczenie emerytalne poprzez zakup obligacji.

W stosunku do działek mających być przedmiotem sprzedaży po ich wycofaniu z majątku firmy Wnioskodawca co prawda wystąpił z wnioskiem o wydanie warunków zagospodarowania i zabudowy terenu dla każdej z działek w kwietniu 2010 r. i warunki te uzyskał (na każdej z działek dopuszczona jest zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna), ale powodem wystąpienia z wnioskiem był fakt, że działki nie są objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i aby ustalić do jakich celów mogą zostać wykorzystane konieczne było wystąpienie z tym wnioskiem.

Należy jednak zauważyć, że stosunku do działek mających być przedmiotem sprzedaży Wnioskodawca nie zamierza podejmować czynności zmierzających do ich uatrakcyjnienia, po wycofaniu z majątku firmy działki nie były i nie będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem VAT, nie były i nie będą przedmiotem najmu lub dzierżawy, a w celu sprzedaży działek Wnioskodawca planuje jedynie zamieszczenie ogłoszenia w prasie. Przedmiotowe działki od dnia wycofania z majątku firmy wykorzystywane były i są nadal na własne potrzeby rekreacyjne rodziny tj. zabawy sportowe, piknik, itp. Do innych celów nie były wykorzystywane.

Wnioskodawca posiada dom jednorodzinny w którym mieszka od 1999 r. (przeznaczony do sprzedaży w maju 2016 r. ze względu na zmianę sytuacji rodzinnej (rozwód), spadek poziomu dochodów, wysokie koszty utrzymania domu, jego wiek i związane z tym podwyższone ryzyko wystąpienia konieczności kosztownych remontów), oraz udziały w dwóch działkach budowlanych wykorzystywanych jako dodatkowy dojazd do działki na której Wnioskodawca planuje budowę domu i rozważa ewentualną sprzedaż części ułamkowych posiadanych udziałów zainteresowanym sąsiadom.

Wnioskodawca w 1999 r. sprzedał mieszkanie w K. (środki przeznaczone zostały na budowę domu w którym Wnioskodawca mieszkał z rodziną, a obecnie mieszka samotnie), oraz mieszkanie w S. w 2010 r. w związku z rozwodowymi ustaleniami majątkowymi. Z tytułu powyższych transakcji Wnioskodawca nie odprowadzał podatku VAT, nie składał deklaracji VAT-7 oraz zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R.

Biorąc zatem powyższe pod uwagę, wymienione we wniosku czynności wykonane przez Wnioskodawcę wskazują, iż w przedmiotowej sprawie po przekazaniu działek do majątku prywatnego w 2007 r. Wnioskodawca nie wykazał aktywności w rozporządzaniu nieruchomością, wykraczającej poza zakres zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.

Nic nie wskazuje na zaangażowanie środków ze strony Wnioskodawcy, które mogłyby kwalifikować jego działania jako zbliżone do podejmowanych przez podmioty profesjonalnie zajmujące się obrotem nieruchomościami.

Wskazane przez Wnioskodawcę wystąpienie z wnioskiem o wydanie warunków zagospodarowania i zabudowy terenu dla każdej z działek w kwietniu 2010 r. i ich uzyskanie dla zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej na każdej z działek były pojedynczymi czynnościami wymienionymi w powołanym wyżej wyroku TSUE, które nie mogą świadczyć o tym, że w sprawie mamy do czynienia z ciągiem okoliczności, o których mowa w tym wyroku.

A zatem, w przedmiotowej sprawie brak jest przesłanek pozwalających uznać Wnioskodawcę za podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, prowadzącego działalność gospodarczą, w myśl art. 15 ust. 2 tej ustawy, polegającą na handlu nieruchomościami. Jak wcześniej wyjaśniono, aby uznać określoną sprzedaż za opodatkowaną podatkiem VAT nie wystarcza stwierdzić jedynie, iż nastąpiła dostawa towarów, lecz wymagane jest określenie podmiotu dokonującego dostawy za występującego w związku ze sprzedażą jako podatnik podatku od towarów i usług. W niniejszej sprawie takich przesłanek brak.

Mając powyższe na uwadze uznać należy, iż Wnioskodawca dokonując sprzedaży od jednej do pięciu niezabudowanych działek nie będzie działał w charakterze podatnika, a czynność ta nie będzie nosiła znamion działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Powyższe wynika z faktu, iż sprzedaż przez Wnioskodawcę ww. działek będzie stanowiła zwykłe wykonywanie prawa własności. Zatem zbywane działki stanowić będą majątek prywatny Wnioskodawcy. Skutkiem powyższego sprzedaż przez Wnioskodawcę działek, o których mowa we wniosku nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy, że sprzedaż działek nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT w stawce 23%, ponieważ w myśl art. 15 ust. 2 ustawy o VAT nie będzie to sprzedaż podejmowana w ramach działalności gospodarczej tylko jako sprzedaż własnego majątku prywatnego, należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Niniejsza interpretacja indywidualna traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Nadmienia się, że w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl