IBPP1/443-971/08/PK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 sierpnia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-971/08/PK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 26 czerwca 2008 r. (data wpływu 8 lipca 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 14 sierpnia 2008 r. (data wpływu 19 sierpnia 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania właściwą stawką podatku VAT usług w zakresie utrzymania i konserwacji sieci kanalizacyjnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 lipca 2008 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania właściwą stawką podatku VAT usług utrzymania i konserwacji sieci kanalizacyjnej.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 14 sierpnia 2008 r. będącym odpowiedzą na wezwanie tutejszego organu z dnia 6 sierpnia 2008 r. znak: IBPP1/443-971/08/PK.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca w lutym 2008 r. zawarł umowę z miastem, zgodnie z którą ma za zadanie utrzymanie wylotów kanalizacji deszczowej na terenie miasta, w tym:

* oczyszczenie z namułu i innych zanieczyszczeń wylotów kanalizacyjnych,

* plantowanie skarp wylotów - np. koszenie, karczowanie,

* wykładanie płytami ażurowymi lub płytami chodnikowymi dna i skarp wylotów,

* drobne naprawy wylotów,

* wycinka samosiejek rosnących w wylotach.

W umowie zapisano, że do wykonanych robót będzie naliczana stawka podatku VAT w wysokości 7%. Zgodnie z tym zapisem w dotychczas wystawionych fakturach za wykonane roboty naliczano stawkę podatku ustaloną w umowie wskazując PKWiU 90.00.3.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy prawidłowo naliczana jest stawka podatku VAT w wysokości 7% dla utrzymania i konserwacji sieci kanalizacyjnej (PKWiU 90).

Zdaniem Wnioskodawcy, do robót objętych umową należy stosować 7% stawkę podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 cyt. ustawy).

Przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty - art. 2 pkt 6 ww. ustawy.

Natomiast przez świadczenie usług rozumie się, zgodnie z art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119 - ust. 3 art. 8.

W myśl art. 41 ust. 1 wyżej cyt. ustawy stawka podatku wynosi 22%, przy czym ustawodawca od tej reguły ustanowił pewne wyjątki. I tak, zgodnie z ust. 2 ww. artykułu, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

W poz. 153 ww. załącznika pod symbolem PKWiU grupy 90.0 wymieniono usługi w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usługi sanitarne i pokrewne.

Jak wynika rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 zał z późn. zm.) grupa ta obejmuje:

a.

usługi związane z gromadzeniem śmieci i odpadów z domów prywatnych, bloków, fabryk i instytucji,

b.

transport oraz likwidowanie śmieci i odpadów poprzez spalanie lub w inny sposób,

c.

usuwanie gruzu budowlanego,

d.

konserwację studzienek burzowych,

e.

usuwanie ścieków i nieczystości płynnych pochodzących z budynków, za pomocą sieci kanalizacyjnej, bądź inny sposób,

f.

oczyszczanie i utylizację ścieków i nieczystości,

g.

opróżnianie i oczyszczanie szamb,

h.

usuwanie nieczystości z toalet,

i.

utrzymanie i konserwację sieci kanalizacyjnej,

j.

oczyszczanie ulic, placów i innych terenów,

k.

usuwanie śniegu i lodu.

Natomiast dział ten nie obejmuje:

a.

kontroli używania pestycydów w rolnictwie, sklasyfikowanej w grupie 01.4,

b.

zagospodarowania (recyklizacji) odpadów, sklasyfikowanego w dziale 37,

c.

poboru, oczyszczania i rozprowadzania wody, sklasyfikowanego w klasie 41.00,

d.

budowy i naprawy systemów kanalizacyjno-ściekowych, sklasyfikowanej w klasie 45.21,

e.

usług dezynfekcyjnych i deratyzacyjnych w budynkach, sklasyfikowanych w klasie 74.70.

Z wniosku wynika, że Wnioskodawca świadczy usługi utrzymania wylotów kanalizacji deszczowej, które to sklasyfikowane są pod symbolem PKWiU 90.00.3. Zgodnie z ww. rozporządzeniem Rady Ministrów pod symbolem PKWiU 90.00.3, który przywołał Wnioskodawca, zostały wymienione usługi w zakresie oczyszczania ulic, dróg kołowych, placów i innych terenów, usuwanie śniegu i lodu.

Należy zauważyć, że usługi wymienione w kategorii PKWiU 90.00.3 mieszczą się w grupie usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 90.0, a zatem korzystają z preferencyjnej 7% stawki podatku VAT, jako wymienione w poz. 153 załącznika nr 3 do ustawy o VAT.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl