IBPP1/443-954/09/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 15 grudnia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-954/09/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16 września 2009 r. (data wpływu 21 września 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 4 grudnia 2009 r. (data wpływu 9 grudnia 2009 r.) oraz pismem z dnia 11 grudnia 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości zabudowanej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 września 2009 r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości zabudowanej.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 4 grudnia 2009 r. (data wpływu 9 grudnia 2009 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu nr IBPP1/443-954/09/MS z dnia 24 listopada 2009 r. oraz pismem z dnia 11 grudnia 2009 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny (zdarzenie przyszłe):

Wnioskodawca nabył w 1988 r. nieruchomość (akt notarialny z 11 sierpnia 1988 r.), która to nieruchomość (a dokładnie jej części składowe) zostały wybudowane w 1977 r.

Na nieruchomość tę składały się:

* budynek warsztatowo-usługowy,

* wiata przy budynku warsztatowo-usługowym,

* warsztat podręczny,

* działka na której ww. budynki się znajdują.

W latach 1988 - 1990 w budynku warsztatowo - usługowym Wnioskodawca wykonywał montaż podzespołów elektronicznych.

W okresie od 1992 r. do 30 listopada 1999 r. pomieszczenia budynku warsztatowo - usługowego jak i wiaty przy budynku przeznaczone były na prowadzenie przez Wnioskodawcę działalności związanej z obrotem i przechowywaniem środków spożywczych pobocznych.

W następnym okresie w ramach przedmiotu działalności budynek warsztatowo - usługowy był wynajmowany i tak:

* od 24 stycznia 2000 r. do 30 listopada 2000 r.

* od 2 listopada 2004 r. do 4 maja 2009 r.

Przedmiotem wynajmu był również warsztat podręczny wraz z częścią działki c. 800 m2 w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 2009 r. (koniec okresu wypowiedzenia).

W okresie posiadania powyższej nieruchomości Wnioskodawca nie poniósł wydatków na ulepszenie w stosunku do których miałby prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeśli były wydatki na bieżące remonty to były niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Nieruchomość gruntowa, na której znajduje się budynek warsztatowo - usługowy, wiata przy budynku warsztatowo-usługowym, warsztat podręczny jest jedną działką o jednym numerze geodezyjnym.

Obiekty są trwale związane z gruntem wg PKOB są to budynki niemieszkalne rodzaj 101 - budynki przemysłowe.

Wiata przy budynku warsztatowo-usługowym jako nieodłączny element budynku warsztatowo-usługowego była przedmiotem najmu łącznie z budynkiem warsztatowo-usługowym w okresie:

* od 24 stycznia 2000 r. do 30 listopada 2000 r.

* od 2 listopada 2004 r. do 4 maja 2009 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż ww. nieruchomości jako niespełniającej wymogów pierwszego zasiedlenia podlega zwolnieniu z podatku VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, nieruchomość została wybudowana w obecnym stanie w 1977 r. Nabycie przez Wnioskodawcę nastąpiło w 1988 r. co oznacza, iż zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ustawy o VAT nastąpiło wtedy pierwsze zasiedlenie (nastąpiła dostawa w ramach czynności opodatkowanych). Ponadto biorąc pod uwagę, iż nieruchomość była wynajmowana w latach 2000 i 2004 do 2009 to wtedy nastąpiło, tj. w 2000 r. następne wykonanie czynności podlegających opodatkowaniu. Skoro sprzedaż nastąpiła po pierwszym zasiedleniu i od pierwszego nabycia minęło więcej niż dwa lata zachodzą przesłanki określone w art. 43 ust. 1 pkt 10. Fakt, iż nie dokonywano w nieruchomościach żadnych nakładów inwestycyjnych a jedynie remontowe i to nieprzekraczające 30% pozostaje bez znaczenia dla niniejszego zwolnienia gdyż elementy te mają znaczenie w przypadku stosowania alternatywnego dla ww. zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10a. Zdaniem Wnioskodawcy zwolnienie z art. 43 ust. 1 pkt 10a nie ma zastosowania gdyż przepis ten działa dopiero gdy sprzedaż nie jest objęta zwolnieniem z wspomnianego pkt 10.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z brzmieniem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Towarami, w świetle art. 2 ust. 6 ww. ustawy, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 cyt. ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca wskazał, iż przedmiotem sprzedaży jest nieruchomość składająca się z działki gruntu oznaczonej jednym numerem geodezyjnym zabudowanej budynkiem warsztatowo-usługowym, wiatą przy budynku warsztatowo-usługowym, oraz warsztatem podręcznym. Budynki znajdujące się na działce są trwałe związane z gruntem i według Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych są to budynki niemieszkalne rodzaj 101 - budynki przemysłowe.

Należy wskazać, że zgodnie z objaśnieniami zawartymi w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz. U. Nr 112, poz. 1316) przez obiekty budowlane rozumie się konstrukcje połączone z gruntem w sposób trwały, wykonane z materiałów budowlanych i elementów składowych, będące wynikiem prac budowlanych.

Budynki to zadaszone obiekty budowlane wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, wykorzystywane dla potrzeb stałych. Przystosowane są do przebywania ludzi, zwierząt lub ochrony przedmiotów.

Ponadto zgodnie z przepisami art. 3 pkt 1 i pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn. Dz. U. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.) ilekroć w ustawie jest mowa o:

#61485; obiekcie budowlanym - należy przez to rozumieć:

a.

budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi,

b.

budowlę stanowiącą całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami,

c.

obiekt małej architektury.

Ilekroć w ustawie jest mowa o budowli - należy przez to rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: lotniska, drogi, linie kolejowe, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.

W świetle powyższego należy stwierdzić, że budynek warsztatowo-usługowy, wiata przy budynku warsztatowo-usługowym, oraz warsztat podręczny są towarami w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o VAT. Zatem sprzedaż budynku warsztatowo-usługowego, wiaty przy budynku warsztatowo-usługowym, oraz warsztatu podręcznego - co do zasady - podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Podstawowa stawka tego podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy o podatku VAT, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże zarówno ustawa, jak i przepisy wykonawcze do ustawy przewidują opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Ponadto, zgodnie z art. 2 pkt 14 ww. ustawy, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Zgodnie z art. 43 ust. 7a ww. ustawy, warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b), nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego przedmiotową nieruchomość zabudowaną budynkiem warsztatowo-usługowym, wiatą przy budynku warsztatowo-usługowym, oraz warsztatem podręcznym Wnioskodawca nabył aktem notarialnym z dnia 11 sierpnia 1988 r.

W latach 1988 - 1990 w budynku warsztatowo - usługowym Wnioskodawca wykonywał montaż podzespołów elektronicznych.

W okresie od 1992 r. do 30 listopada 1999 r. pomieszczenia budynku warsztatowo - usługowego jak i wiaty przy budynku przeznaczone były na prowadzenie przez Wnioskodawcę działalności związanej z obrotem i przechowywaniem środków spożywczych pobocznych.

W następnym okresie w ramach przedmiotu działalności Wnioskodawcy budynek warsztatowo - usługowy i wiata przy budynku warsztatowo-usługowym były wynajmowane i tak:

* od 24 stycznia 2000 r. do 30 listopada 2000 r.

* od 2 listopada 2004 r. do 4 maja 2009 r.

Przedmiotem wynajmu był również warsztat podręczny wraz z częścią działki c. 800 m2 w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 2009 r. (koniec okresu wypowiedzenia).

W okresie posiadania powyższej nieruchomości Wnioskodawca nie poniósł wydatków na ulepszenie w stosunku do których miałby prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeśli były wydatki na bieżące remonty to były niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Zatem w przedmiotowej sprawie sprzedaż przez Wnioskodawcę budynku warsztatowo-usługowego, wiaty przy budynku warsztatowo-usługowym, oraz warsztatu podręcznego (wraz z gruntem, na których się one znajdują) nie będzie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 ust. 14 ustawy o VAT. W przypadku przedmiotowej dostawy nie wystąpi bowiem oddanie do użytkowania budynku warsztatowo-usługowego, wiaty przy budynku warsztatowo-usługowym, oraz warsztatu podręcznego, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi, po ich wybudowaniu czy też ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

W konsekwencji w świetle przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) oraz powołanych wyżej regulacji prawnych, stwierdzić należy, że zbycie przez Wnioskodawcę budynku warsztatowo-usługowego, wiaty przy budynku warsztatowo-usługowym, oraz warsztatu podręcznego, korzystać będzie ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, przy założeniu, że w przedmiotowej sprawie nie mamy do czynienia z dostawą dokonywaną w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, ani też z dostawą dokonywaną w sytuacji gdy pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku warsztatowo-usługowego, wiaty przy budynku warsztatowo-usługowym, oraz warsztatu podręcznego upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy o VAT, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z gruntem. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

W konsekwencji stwierdzić należy, że w związku z tym, iż zbycie przez Wnioskodawcę budynku warsztatowo-usługowego, wiaty przy budynku warsztatowo-usługowym, oraz warsztatu podręcznego, korzysta ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, to również zbycie gruntu na którym posadowione są wymienione obiekty jest zwolnione z opodatkowania podatkiem VAT.

Przy czym w związku z tym, iż przedmiotowe zbycie przez Wnioskodawcę nieruchomości zabudowanej budynkiem warsztatowo-usługowym, wiatą przy budynku warsztatowo-usługowym, oraz warsztatem podręcznym, korzysta ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT w sprawie nie ma zastosowania przepis art. 43 ust. 1 pkt 10a tej ustawy.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, że niniejsza interpretacja indywidualna traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl