IBPP1/443-952/08/EA

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 września 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-952/08/EA

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Cywilnej Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe "D.", przedstawione we wniosku z dnia 27 czerwca 2008 r. (data wpływu 4 lipca 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 29 sierpnia 2008 r. (data wpływu 1 września 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia właściwej stawki podatku VAT dla usługi montażu schodów drewnianych wykonywanej przez producenta tych schodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 lipca 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia właściwej stawki podatku VAT dla usługi montażu schodów drewnianych wykonywanej przez producenta tych schodów.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 29 sierpnia 2008 r. (data wpływu 1 września 2008 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie Nr IBPP1/443-952/08/EA z dnia 21 sierpnia 2008 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca zatrudnia czterech pracowników, jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Przedmiotem prowadzonej działalności jest m.in.:

* Produkcja wyrobów stolarskich i ciesielskich dla budownictwa - 20.30;

* Roboty budowlane związane ze stolarką i ciesielką wykonywane z materiałów innych niż metale - 45.42.13-0010.

W przeważającej części działalność dotyczy produkcji i montażu schodów drewnianych w budynkach mieszkalnych. Na podstawie interpretacji udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Starachowicach roboty montażowe w obiektach budownictwa mieszkaniowego wykonywane przez producenta jako usługa związana ze sprzedażą określonego wyrobu winna być opodatkowana stawką podatku VAT w wysokości 22% i taką stawkę Wnioskodawca stosuje do chwili obecnej.

Proponowana stawka 22% jest kwestionowana przez większość kontrahentów, z którymi nie dochodzi do zawarcia umowy ze względu na niekonkurencyjne warunki cenowe.

Symbole PKOB budynków w których wykonywane były lub będą usługi montażu schodów drewnianych to:

* 111 - budynki mieszkalne jednorodzinne

* 112 - budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe.

Wnioskodawca nie potrafi określić powierzchni użytkowej budynków, w których wykonywał lub będzie wykonywał usługę montażu schodów.

Przedmiotem umów sprzedaży jest - wykonanie i montaż schodów drewnianych i takie określenie przedmiotu sprzedaży wykazuje na fakturach.

Do chwili obecnej na fakturach VAT Wnioskodawca nie podaje symbolu PKWiU, ponieważ zgodnie z interpre¬tacją udzieloną przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Starachowicach roboty montażowe w obiektach budownictwa mieszkaniowego wykonywane przez producenta opodatkowujemy 22% stawką podatku VAT.

Symbol PKWiU właściwy dla wykonywanych przez Wnioskodawcę usług to 45.42.13-00.10 - roboty budowlane związane ze stolarką i ciesielką wykonywane z materiałów innych niż metale, podano zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług - kserokopia w załączeniu.

Jeżeli tak dalekie uszczegółowienie symbolu stanowi problem, właściwym określeniem wykonywa¬nej usługi będzie również PKWiU 45.42.13 - roboty związane z montażem pozostałych niemetalowych elementów stolarki budowlanej.

W związku z opisanym stanem faktycznym zadano następujące pytania:

Jaka stawka podatku VAT obowiązuje dla usługi montażu schodów drewnianych wykonywanej przez producenta tych schodów świadczonej w obiektach budownictwa mieszkaniowego na rzecz:

* podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą

* osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej (właściciela budynku mieszkalnego).

Czy ustalona stawka podatku VAT obowiązuje niezależnie od powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego.

Zdaniem Wnioskodawcy, przedstawiając stanowisko dotyczące pytania pierwszego, zgodnie z art. 41 ust. 12 do dostawy, budowy, remontu lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym obowiązuje 7% stawka podatku VAT.

Przepisy podatkowe nie ustalają różnych stawek podatku VAT dla robót budowlanych świadczonych w obiektach budownictwa mieszkaniowego na rzecz:

* podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą

* osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej.

Jak również nie uzależniają wielkości stawki od tego czy usługa jest świadczona przez podmiot będący wyłącznie usługodawcą czy też przez podmiot, który jest równocześnie producentem wyrobu.

Stanowisko w podobnej sprawie przedstawił sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego - Janusz Zubrzycki w ostatnim wydaniu Leksykonu VAT 2008 Tom 1 str. 791, cyt.: "roboty te należy - z punktu widzenia ustawy o VAT - klasyfikować jako usługi. Mogą one być wykonywane również, przez producentów towarów, które są przez nich wykorzystywane w trakcie zleconych im prac budowlanych. Inwestora nie interesuje zakup poszczególnych materiałów dla realizacji inwestycji lecz jej efekt finalny w postaci wykonania zleconych robót z użyciem stosowanych materiałów (towarów). W każdym przypadku zleconej przez inwestora roboty budowlanej wykonywanej przez usługodawcę będącego jednocześnie producentem towaru (materiału) wykorzystywanego w ramach danej roboty (usługi) budowlanej mamy do czynienia z jednolitym świadczeniem, mającym charakter roboty budowlanej (wyrok ETS z dnia 27 października 2005 r. - C-41/04). W każdym przypadku tego rodzaju robót budowlanych wykonywanych przez producenta towaru w obiektach budownictwa mieszkaniowego (PKOB11) usługa taka wraz z użytym dla jej wykonania produktem usługodawcy podlegać powinna opodatkowaniu stawką 7%."

Odnośnie pytania drugiego, Wnioskodawca uważa, że zmiana rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług dodając przepis § 5 ust. 1a wprowadziła zasadę stosowania obniżonej 7% stawki podatku VAT dla robót budowlanych w obiektach budownictwa mieszkaniowego niezależnie od powierzchni użytkowej budynku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy o VAT).

Towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty (art. 2 pkt 6. ustawy o VAT). Natomiast przez świadczenie usług rozumie się, zgodnie z art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Zgodnie z art. 8 ust. 3 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT lub obniżenie stawki podatkowej, możliwe jest tylko wówczas, gdy przewiduje to ustawa o VAT lub przepisy wykonawcze do ustawy.

Jak stanowi art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, podstawowa stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Oprócz stawki podstawowej, na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział także stawki preferencyjne, obniżone, tj. 7%, 3% i 0%.

Stosownie do art. 41 ust. 12 powołanej ustawy w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2008 r. 7% stawkę podatku od towarów i usług stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym, rozumie się - w myśl ust. 12 lit. a) cyt. przepisu - obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych.

Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, zgodnie z art. 41 ust. 12 lit. b) ww. ustawy nie zalicza się:

* budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m 2;

* lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m 2.

W przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej ww. limity, stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej (art. 41 ust. 12 lit. c) ustawy).

Ponadto zgodnie z § 5 ust. 1a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2008 r., stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 7% również w odniesieniu do:

1.

robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiektów sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych,

2.

obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 12 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12

- w zakresie, w jakim wymienione roboty i remonty, obiekty lub ich części oraz lokale nie są objęte tą stawką na podstawie art. 41 ust. 12-12c ustawy.

Z unormowań zawartych w przytoczonych przepisach wynika zatem, iż 7% stawka podatku od towarów i usług ma zastosowanie w całym budownictwie mieszkaniowym, zarówno objętym społecznym programem mieszkaniowym, jak i nieobjętym tym programem.

Należy również zwrócić uwagę na brzmienie art. 2 pkt 12 ustawy o VAT obowiązujące od dnia 1 stycznia 2008 r., zgodnie z którym przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w PKOB w dziale 11.

W świetle powyższego stwierdzić należy, iż od dnia 1 stycznia 2008 r., zgodnie z art. 41 ust. 12 w związku z ust. 2 tego artykułu ustawy o VAT oraz § 5 ust. 1a cyt. rozporządzenia Ministra Finansów, 7% stawka podatku od towarów i usług, znajduje zastosowanie w odniesieniu do budowy a także robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych w obiektach budownictwa mieszkaniowego lub ich części.

Przedmiotem zapytania Wnioskodawcy są dwie kwestie, mianowicie:

1.

Obowiązywanie właściwej stawki VAT dla usługi montażu schodów drewnianych wykonywanej przez producenta tych schodów świadczonej w obiektach budownictwa mieszkaniowego na rzecz:

- podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą,

- osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej (właściciela budynku mieszkalnego);

2.

Czy ustalona stawka podatku VAT obowiązuje niezależnie od powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego.

Odnosząc się do pierwszej kwestii należy zauważyć, iż jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, Wnioskodawca podał dla wykonywanych przez siebie usług symbol PKWiU 45.42.13.

W tym miejscu należy wskazać, że w myśl przepisu § 2 pkt 1 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. (Dz. U. Nr 89, poz. 844 z późn. zm.) do celów podatku od towarów i usług stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU), o której mowa w § 3, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2008 r. W przepisie § 3 ww. rozporządzenia wymienione jest rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.).

Zgodnie z tą klasyfikacją robotami budowlanymi są prace zgrupowane w dziale 45"Roboty budowlane", który obejmuje:

a.

prace polegające na wznoszeniu nowych budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oraz budowli począwszy od przygotowania terenu przez zróżnicowany zakres robót ziemnych, fundamentowych (stan zerowy), wykonywanie elementów nośnych, przegród budowlanych, układanie i pokrywanie dachów (stan surowy) do robót montażowych, instalacyjnych i wykończeniowych,

b.

prace związane z przebudową, rozbudową, nadbudową, modernizacją, odbudową i remontem już istniejących budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oraz budowli, prace związane z inżynierią lądową i wodną,

c.

instalowanie budynków i budowli z prefabrykatów, instalowanie konstrukcji stalowych.

Grupa 45.4 obejmuje roboty budowlane wykończeniowe.

Natomiast pod symbolem 45.42.13 ujęto roboty związane z montażem pozostałych niemetalowych elementów stolarki budowlanej.

Należy zauważyć, że zgodnie z zasadami metodycznymi do wymienionej wyżej Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług roboty instalacyjne i montażowe wykonywane przez producentów klasyfikuje się łącznie z wyrobem w tym samym grupowaniu. Tym samym montaż lub instalacja wyrobu budowlanego przez producenta stanowi dostawę towarów, a nie usługę.

Jednakże tut. organ podatkowy nie jest uprawniony do zajmowania stanowiska w zakresie prawidłowości przyporządkowania formalnego towarów lub usług do grupowania klasyfikacyjnego. Za prawidłową klasyfikację wyrobu lub usługi jest bowiem odpowiedzialny producent lub dokonujący dostawy towaru bądź świadczący usługę. To właśnie ten podmiot obciąża obowiązek i ryzyko prawidłowego sklasyfikowania wykonywanych usług. W przypadku zaistnienia wątpliwości w tym zakresie, należy zwrócić się o wydanie opinii do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych, Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, że o ile montaż schodów drewnianych wykonywany przez producenta tych schodów wykonywany w budynkach mieszkalnych (symbol PKOB - 111, 112), faktycznie stanowi roboty budowlane i mieści się we wskazanej przez Wnioskodawcę klasyfikacji PKWiU 45.42.13, to podlega opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 7%.

Wobec powyższego zaznaczyć należy, iż przytoczone przepisy nie uzależniają zastosowania obniżonej stawki VAT przy wykonywaniu przedmiotowych usług od statusu podmiotu, na rzecz którego są wykonywane (czy jest to podmiot prowadzący działalność gospodarczą lub osoba fizyczna nieprowadzącej działalności gospodarczej), lecz od rodzaju sprzedawanego towaru czy też świadczonej usługi oraz obiektu budowlanego, którego dotyczą.

Z przepisów ustawy o VAT nie wynika wprawdzie zależność zastosowania stawki VAT od tego, czy usługę świadczy podmiot będący wyłącznie usługodawcą czy też podmiot, który jest równocześnie producentem wyrobu, jednakże zależność taką przewidują pośrednio powołane wyżej zasady metodyczne do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług poprzez wskazanie, w jaki sposób należy klasyfikować usługi wykonywane przez producenta.

Ustosunkowując się do drugiej kwestii będącej przedmiotem zapytania Wnioskodawcy, zauważyć należy, iż z cyt. wyżej przepisów wynika, że wprawdzie art. 41 ust. 12 lit. b) przewiduje limity powierzchni użytkowej dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych i lokali mieszkalnych, powyżej których nie są już zaliczane do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, jednakże (jak już wskazano powyżej) z unormowań zawartych w przytoczonych przepisach (w tym również § 5 ust. 1a rozporządzenia) wynika, iż 7% stawka podatku od towarów i usług ma zastosowanie w całym budownictwie mieszkaniowym, zarówno objętym społecznym programem mieszkaniowym, jak i nieobjętym tym programem.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Należy jednak zauważyć, że interpretacja niniejsza traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów stanu faktycznego (w szczególności błędnej klasyfikacji statystycznej dokonanej przez Wnioskodawcę) lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl