IBPP1/443-937/08/PK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 31 lipca 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-937/08/PK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 27 czerwca 2008 r. (data wpływu 30 czerwca 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania właściwą stawką podatku VAT usług budowlanych prowadzonych w obiektach budowlanych sklasyfikowanych zgodnie z PKOB pod symbolem 1263 oraz 1130 - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 czerwca 2008 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania właściwą stawką podatku VAT usług budowlanych prowadzonych w obiektach budowlanych sklasyfikowanych zgodnie z PKOB pod symbolem 1263 oraz 1130.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W roku 2007 w trakcie postępowania przetargowego w trybie przetargu nieograniczonego ustawy prawo zamówień publicznych został wybrany Wykonawca na wykonanie zadania pn. "Prace termomodernizacyjne w budynkach jednostek oświatowych Powiatu B." z okresem realizacji w latach 2007-2009. Zakres prac jakie obejmuje zadanie to roboty dociepleniowe ścian i stropów, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, przebudowa kotłowni, wymiana instalacji co, sanitarnej i gazowej w ww. budynkach. Na wykonanie zadania zawarta została umowa, w której zostało określone wynagrodzenie ryczałtowe w wysokości 10.479.717,75 zł brutto. Wykonawca wykonując poszczególne etapy zadania w ramach umowy wystawia częściowe faktury z należnym podatkiem VAT w wysokości 22%. Termomodernizowane budynki to:

* szkoły, w których prowadzone są zajęcia szkolne, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) w dziale 12, grupie 126, klasie 1263,

* internaty szkolne, sklasyfikowane w PKOB w dziale 11, grupie 113, klasie 1130, w których w chwili obecnej zamieszkuje ucząca się młodzież szkolna, znajdują się kuchnie oraz część pomieszczeń tych budynków jest przeznaczona na lokale użytkowe tj. wynajmowane pomieszczenia dla prowadzonych przez Powiat jednostek budżetowych, jednostek budżetowych sektora rządowego oraz pokoje dla odwiedzających B. kuracjuszy,

* ośrodki szkolno - wychowawcze dla dzieci niepełnosprawnych ruchowo sklasyfikowane w PKOB w dziale 12, grupie 126, klasie 1263, w których odbywają się zajęcia szkolne oraz w części budynków mieszczą się internaty dla ww. młodzieży z terenu całej Polski.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jakie stawki podatku VAT powinien stosować Wykonawca, wystawiając częściowe faktury VAT za wykonane prace termomodernizacyjne w budynkach szkolnych internatach oraz ośrodkach szkolno - wychowawczych.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 41 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług stawkę podatku VAT w wysokości 7% stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Mając powyższe na uwadze Wnioskodawca uważa, że Wykonawca wystawiając dla Powiatu faktury za wykonane roboty budowlane na:

1.

budynkach internatów szkolnych powinien stosować 7% stawkę podatku VAT mimo, iż w chwili obecnej część pomieszczeń tych budynków jest przeznaczona na lokale użytkowe. Zakres wykonywanych prac ma związek z termomodernizacją całych budynków, a nie wynajmowanych i użytkowanych pomieszczeń, sklasyfikowanych w PKOB w dziale 11, grupie 113, klasie 1130

2.

budynkach szkolnych sklasyfikowanych w PKOB w dziale 12, grupie 126, klasie 1263 powinien stosować 22% stawkę podatku VAT.

3.

ośrodkach szkolno - wychowawczych spełniających funkcję edukacyjną, rehabilitacyjną i zakwaterowania przebywającej tam młodzieży, powinien stosować 22% stawkę podatku VAT w części budynku, w której odbywają się zajęcia szkolne oraz 7% stawkę podatku VAT na termomodernizowaną część budynku, w której zamieszkuje młodzież.

Wnioskodawca uważa, że sklasyfikowane zgodnie z PKOB w klasie 1263 budynki specjalnych szkół dla dzieci niepełnosprawnych dotyczą wyłącznie prowadzonych zajęć w tych budynkach, natomiast budynki ośrodków szkolno - wychowawczych prowadzonych przez Powiat spełniają jednocześnie funkcję internatów dla uczącej się młodzieży i dlatego ich część zaliczyć należy do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 cyt. ustawy). Przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty - art. 2 pkt 6 ww. ustawy. Natomiast przez świadczenie usług rozumie się, zgodnie z art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

W myśl art. 8 ust. 3 ustawy o VAT usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.W myśl art. 41 ust. 1 wyżej cyt. ustawy stawka podatku wynosi 22%, przy czym ustawodawca od tej reguły ustanowił pewne wyjątki. I tak, zgodnie z ust. 2 ww. artykułu, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.Stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się również do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym - art. 41 ust. 12 ustawy o VAT.

W myśl art. 41 ust. 12a przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych.

Ponadto, zgodnie z § 5 ust. 1a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.), stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 7% również w odniesieniu do:

* robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiektów sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych,

* obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12

- w zakresie, w jakim wymienione roboty i remonty, obiekty lub ich części oraz lokale nie są objęte tą stawką na podstawie art. 41 ust. 12-12c ustawy.

Z treści art. 2 pkt 12 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11.Jak wynika z przytoczonych przepisów, ustawodawca wprowadził preferencyjną stawkę opodatkowania dla szeroko rozumianych usług budowlanych wykonywanych obiektach mieszkaniowych sklasyfikowanych w PKOB 11 (z wyłączeniem lokali użytkowych) oraz w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach niemieszkalnych. Ponadto 7% stawką VAT opodatkowane będą również usługi budowlane wykonywane w obiektach sklasyfikowanych w PKOB w klasie ex 1264 lecz jedynie w sytuacji gdy w budynkach tych będzie świadczona, przez instytucje ochrony zdrowia, usługa zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską.

Jak wynika z wniosku Wnioskodawca ma zamiar przeprowadzić roboty termomodernizacyjne w budynku:

* szkoły sklasyfikowanym pod symbolem PKOB 1263,

* internatu szkoły, sklasyfikowanym pod symbolem PKOB 1130, w których w części zamieszkuje ucząca się młodzież szkolna, a część pomieszczeń przeznaczona jest na lokale użytkowe,

* ośrodka szkolno - wychowawczego sklasyfikowanym pod symbolem PKOB 1263, w części którego mieszczą się internaty dla młodzieży niepełnosprawnej ruchowo z terenu całej Polski.

Odnosząc przytoczone wyżej przepisy do stanu faktycznego sprawy stwierdzić należy, iż jeżeli przedmiotem robót termomodernizacyjnych jest sklasyfikowany w PKOB w dziale 11 obiekt budownictwa mieszkaniowego jako całość i umowy są zawarte na realizację usługi w budynku jako całości, to stawka 7% ma zastosowanie do całości robót (zarówno związanych z pomieszczeniami przeznaczonymi dla celów mieszkaniowych jak i pomieszczeń przeznaczonych na cele użytkowe), w przedmiotowej sprawie powyższe zastosowanie będzie miało zastosowanie w przypadku termomodernizacji budynku internatu.Analogicznie, w sytuacji gdy przedmiotem robót termomodernizacyjnych jest sklasyfikowany w PKOB w dziale 12 obiekt budownictwa niemieszkalnego jako całość i umowy są zawarte na realizację usługi w budynku jako całości, to stawka 22% ma zastosowanie do całości robót (zarówno związanych z pomieszczeniami przeznaczonymi dla celów mieszkaniowych jak i pomieszczeń przeznaczonych na cele użytkowe). W przedmiotowej sprawie powyższe będzie miało zastosowanie w przypadku termomodernizacji budynku ośrodka szkolno - wychowawczego oraz budynku szkoły sklasyfikowanych w PKOB 1263.Natomiast roboty termodernizacyjne wykonywane w budynku internatu jako całości sklasyfikowanym w dziale PKOB 1130, w oparciu o umowę zawartą na realizację usługi w budynku jako całości, podlegają opodatkowaniu 7% stawką podatku VAT. Należy zauważyć, że w sytuacji gdyby umowa na wykonanie ww. robót dotyczyła poszczególnych lokali użytkowych znajdującym się w budynku sklasyfikowanym w PKOB 1130, to do tej roboty powinna mieć zastosowanie stawka 22%.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy, oceniane całościowo, należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl