IBPP1/443-933/09/AW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 października 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-933/09/AW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 8 września 2009 r. (data wpływu 15 września 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 26 października 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczania podatku VAT od paliwa zakupywanego do remontowanych motopomp pożarniczych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 września 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczania podatku VAT od paliwa zakupywanego do remontowanych motopomp pożarniczych. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 26 października 2009 r.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej - naprawa pomp pożarniczych - konieczne jest wykorzystywanie paliwa (etylina) jako materiał. Każda zregenerowana motopompa (m.in. remont kapitalny silnika spalinowego) wymaga wstępnego docierania oraz prób wydajnościowych, na co wykorzystuje się ok. 20 litrów paliwa i 1 litr oleju. Docieranie trwa ok. 2 godziny. Norma zużycia paliwa wg producenta wynosi średnio 10 litrów paliwa i 0,5 litra oleju na godzinę.

Dotychczas Wnioskodawca nie odliczał podatku VAT od paliwa.

W uzupełnieniu wniosku podano ponadto, że PKWiU dla remontowanych przez Wnioskodawcę urządzeń to:

29.11.12-30.00 Silniki napędowe pozostałe

29.11.12-50.00 Silniki pozostałe

29.12.24-53.10 Pompy odśrodkowe z wirnikiem łopatkowym

29.12.24-53.20 Pompy odśrodkowe z wirnikiem kanałowym

A wykonywane przez Wnioskodawcę usługi to PKWiU

29.11.92-00 Usługi naprawy i konserwacji silników i turbin (z wyjątkiem silników lotniczych, samochodowych i motocyklowych)

29.12.92 Usługi naprawy i konserwacji pomp i sprężarek.

Motopompa zbudowana jest z dwóch podzespołów, których PKWiU podano powyżej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy można dokonywać odliczania podatku VAT od paliwa zakupywanego do remontowanych pomp pożarniczych.

Zdaniem Wnioskodawcy, paliwo zakupywane do prowadzonej działalności gospodarczej służące jako materiał powinno podlegać odliczaniu od podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 i art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

a.

z tytułu nabycia towarów i usług,

b.

potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,

c.

od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

- z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Na mocy art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3. Ograniczenie to dotyczy paliwa zużywanego do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony - za wyjątkiem pojazdów wskazanych w art. 86 ust. 4 cyt. ustawy.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz przepisy rozporządzenia wykonawczego do tej ustawy nie definiują pojęć: "samochód osobowy" oraz "pojazd samochodowy" dlatego też należy odwołać się do przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 z późn. zm.). Jak wskazuje art. 2 pkt 31 i pkt 33 ww. ustawy, "pojazd" oznacza środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszynę lub urządzenie do tego przystosowane, zaś "pojazd samochodowy" - pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h; określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego. Natomiast pkt 40 art. 2 ww. ustawy wskazuje, iż "samochodem osobowym" jest pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą oraz ich bagażu.

Z treści przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej - naprawa pomp pożarniczych - konieczne jest wykorzystywanie paliwa (etylina) jako materiał. Każda zregenerowana motopompa (m.in. remont kapitalny silnika spalinowego) wymaga wstępnego docierana oraz prób wydajnościowych, na co wykorzystuje się ok. 20 litrów paliwa i 1 litr oleju. Docieranie trwa ok. 2 godziny. Norma zużycia paliwa wg producenta wynosi średnio 10 litrów paliwa i 0,5 litra oleju na godzinę.

Dotychczas Wnioskodawca nie odliczał podatku VAT od paliwa.

W uzupełnieniu wniosku podano ponadto, że PKWiU dla remontowanych przez Wnioskodawcę urządzeń to:

29.11.12-30.00 Silniki napędowe pozostałe

29.11.12-50.00 Silniki pozostałe

29.12.24-53.10 Pompy odśrodkowe z wirnikiem łopatkowym

29.12.24-53.20 Pompy odśrodkowe z wirnikiem kanałowym

A wykonywane przez Wnioskodawcę usługi to PKWiU

29.11.92-00 Usługi naprawy i konserwacji silników i turbin (z wyjątkiem silników lotniczych, samochodowych i motocyklowych)

29.12.92 Usługi naprawy i konserwacji pomp i sprężarek.

Motopompa zbudowana jest z dwóch podzespołów, których PKWiU podano powyżej.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm.), do celów podatku od towarów i usług stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.). Zgodnie z załącznikiem do ww. rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r., w Dziale 29 wymieniono maszyny i urządzenia, gdzie indziej niesklasyfikowane, a grupowanie 29.1 obejmuje maszyny do wytwarzania i wykorzystania energii mechanicznej, z wyjątkiem silników lotniczych, samochodowych i motocyklowych.

W związku z ww. uregulowaniami ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym oraz przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, urządzenia, jakimi są remontowane przez Wnioskodawcę motopompy, nie są zaliczane do samochodów osobowych ani innych pojazdów samochodowych.

Zatem w omawianej sprawie przepis art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT ograniczający prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur zakupu paliw silnikowych, nie będzie miał zastosowania, ponieważ nabywane paliwo nie będzie wykorzystywane do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT.

Cytowane powyżej przepisy i okoliczności dotyczące stanu faktycznego nie wyłączają więc prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony w fakturach dokumentujących nabywane przez Wnioskodawcę paliwo do regeneracji motopomp.

Reasumując, Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturach VAT dokumentujących zakup paliwa wykorzystywanego do regeneracji motopomp, pod warunkiem, iż zakup ten związany jest ze sprzedażą opodatkowaną.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Interpretacja traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego (w szczególności w przypadku wykorzystania zakupionego paliwa do wykonywania czynności zwolnionych od podatku oraz w przypadku wykorzystania paliwa do napędu samochodów osobowych lub innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT) lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem.

Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl