IBPP1/443-904/08/ES

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 czerwca 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-904/08/ES

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Gminy, przedstawione we wniosku z dnia 21 kwietnia 2008 r. (data wpływu 22 kwietnia 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przygotowywania przez szkołę (na zlecenie) posiłków dla uczniów innej szkoły - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 kwietnia 2008 r. wpłynął ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przygotowywania przez szkołę (na zlecenie) posiłków dla uczniów innej szkoły.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Zespół Szkół w A., dla którego organem prowadzącym jest Gmina R., prowadzi stołówkę szkolną. Stołówka wchodzi w skład struktury szkoły, a prowadzona jest przez personel szkoły dla uczniów i pracowników tej szkoły. W stołówce przygotowywane są również posiłki na odrębne zlecenie innego Zespołu Szkół (Zespół Szkół w C.), dla którego organem prowadzącym jest Gmina R. Szkoły publiczne prowadzone przez Gminę R. są jednostkami budżetowymi.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przygotowanie posiłków przez szkołę (jednostkę budżetową) na zlecenie innej szkoły (będącej również jednostką budżetową) podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, przygotowanie przez Zespół Szkół w A. posiłków dla uczniów Zespołu Szkół w C. na odrębne zlecenie tego Zespołu jest zwolnione z podatku od towarów i usług, gdyż są to usługi świadczone pomiędzy jednostkami budżetowymi. Ma tu zastosowanie przepis § 8 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym zwalnia się od podatku usługi świadczone pomiędzy gospodarstwami pomocniczymi jednostek budżetowych, jednostkami budżetowymi, zakładami budżetowymi z wyjątkiem usług wymienionych w poz. 138 i 153 załącznika nr 3 ustawy oraz usług komunikacji miejskiej.

W związku z powyższym przygotowanie przez Zespół Szkół jako jednostkę budżetową posiłków na zlecenie innego Zespołu Szkół będącego jednostką budżetową jest zwolnione od podatku VAT z uwagi na to, iż są to usługi świadczone pomiędzy jednostkami budżetowymi.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy).

Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy.

Zgodnie z art. 41 ust. 1. ustawy o VAT podstawowa stawka podatku od towarów i usług, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Oprócz stawki podstawowej, dla wybranych grup towarów i usług, ustawodawca przewidział także stawki preferencyjne, obniżone, tj. 7%, 3% i 0%. W myśl art. 41 ust. 2 dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Jak stanowi art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy.

Natomiast delegacja zawarta w art. 82 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług upoważnia ministra właściwego do spraw finansów publicznych, do wprowadzenia w drodze rozporządzenia innych niż określone w art. 43-81 zwolnień od podatku, a także określenia szczegółowych warunków stosowania tych zwolnień, uwzględniając: specyfikę wykonywania niektórych czynności oraz uwarunkowania obrotu gospodarczego niektórymi towarami; przebieg realizacji budżetu państwa; potrzebę uzyskania dostatecznej informacji o towarach będących przedmiotem zwolnienia; przepisy Wspólnoty Europejskiej.

Minister Finansów korzystając z przedmiotowej delegacji w wydanym dnia 27 kwietnia 2004 r. rozporządzeniu w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.), w § 8 ust. 1 pkt 14 zwolnił od podatku usługi świadczone pomiędzy gospodarstwami pomocniczymi jednostek budżetowych, jednostkami budżetowymi i zakładami budżetowymi, z wyjątkiem usług wymienionych w poz. 138 i 153 załącznika nr 3 do ustawy (tj. usług w zakresie rozprowadzania wody i usług w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usług sanitarnych i pokrewnych), oraz usług komunikacji miejskiej.

Z powyższego przepisu wynika, iż:

* zwolnienie o którym mowa, dotyczy wyłącznie usług świadczonych pomiędzy gospodarstwami pomocniczymi jednostek budżetowych, jednostkami budżetowymi i zakładami budżetowymi, (bez ograniczeń dotyczących terytorialnego zakresu działania tych jednostek),

* zwolnienie to nie obejmuje usług w zakresie rozprowadzania wody (PKWiU-41.00.2) oraz usług w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, a także usług sanitarnych i pokrewnych (PKWiU-90.0) oraz usług komunikacji miejskiej.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Zespół Szkół w A. (będący jednostką budżetową) prowadzi stołówkę szkolną. Stołówka wchodzi w skład struktury szkoły, a prowadzona jest przez personel szkoły dla uczniów i pracowników tej szkoły. W stołówce przygotowywane są również posiłki na odrębne zlecenie innego Zespołu Szkół (Zespół Szkół w C.), będącego również jednostką budżetową.

Zatem uwzględniając specyfikę i charakter powiązań pomiędzy obydwoma jednostkami należy uznać, że usługi przygotowania przez Zespół Szkół w A. (jednostkę budżetową) na zlecenie innej szkoły tj. Zespołu Szkół w C. (będącej również jednostką budżetową) posiłków dla uczniów, będą korzystać ze zwolnienia w podatku od towarów i usług na podstawie § 8 ust. 1 pkt 14 powołanego rozporządzenia, gdyż jest to świadczenie usług pomiędzy jednostkami budżetowymi.

Mając powyższe na uwadze, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl