IBPP1/443-869/09/AW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 października 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-869/09/AW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Ochotniczej Straży Pożarnej przedstawione we wniosku z dnia 21 sierpnia 2009 r. (data wpływu 25 sierpnia 2009 r.), uzupełnionym pismami z dnia 12 września 2009 r. (data wpływu 16 września 2009 r.), z dnia 17 września 2009 r. (data wpływu 18 września 2009 r.) oraz z dnia 28 września 2009 r. (data wpływu 30 września 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania 7% stawki VAT na fakturze za przystosowanie - zabudowanie samochodu dla potrzeb jednostki ochrony przeciwpożarowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 sierpnia 2009 r. wpłynął do tutejszego organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania 7% stawki VAT na fakturze za przystosowanie - zabudowanie samochodu dla potrzeb jednostki ochrony przeciwpożarowej.

Wniosek został uzupełniony pismami z dnia 12 września 2009 r. (data wpływu 16 września 2009 r.), z dnia 17 września 2009 r. (data wpływu 18 września 2009 r.) oraz pismem z dnia 28 września 2009 r. (data wpływu 30 września 2009 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 22 września 2009 r. znak IBPP1/443-869/09/AW.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

W maju 2009 r. Wnioskodawca otrzymał bezpłatnie z Ministerstwa Obrony Narodowej samochód specjalny Star-266 z instalacją rozlewczą IRS-2. Samochód ten wymaga tzw. karosacji, tj. przystosowania do celów i wymogów pożarniczych. Potrzeby to: przemalowanie na kolor czerwony, zaopatrzenie w sygnalizację świetlną i dźwiękową, zabudowanie nadwozia żaluzjami, wymiana autopompy i wykonanie całego szeregu uchwytów i barierek dla bezpieczeństwa obsługi, rozbudowa kabiny i konserwacja samochodu. Wykonanie tej zabudowy nadwozia Wnioskodawca zamierza zlecić zakładowi specjalistycznemu, który wykona usługę i zakupi oraz zużyje potrzebne materiały: farby, blachy, rury, zawory i inne.

Zlecony zakres prac jest typową zabudową podwozia i nadwozia samochodowego na pojazd dla straży pożarnej Wnioskodawcy i kwalifikuje się do zastosowania 7% VAT zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - w załączniku nr 3 w poz. 129-134 podaje wykaz towarów przeznaczonych na cele ochrony przeciwpożarowej, do których stosuje się podatek 7% VAT. Zaś w poz. 134 tego wykazu "Pozostałe towary" pkt 5 stanowi: "podwozia oraz nadwozia samochodowe i przyczepy pod zabudowę na pojazdy dla straży pożarnej".

Wszystkie materiały zakupione i zużyte do wykonania usługi przez wykonawcę przeznaczone będą na cele ochrony przeciwpożarowej i na zabudowę podwozia i nadwozia na pojazd dla straży pożarnej. Usługa i zużycie zakupionych materiałów, wg wymienionej ustawy, kwalifikują się do stosowania 7% stawki podatku VAT. W uzupełnieniu wniosku podano ponadto, że Wnioskodawca nie jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT.

Podano także, iż Wykonawca realizuje usługi naprawy, konserwacji i przebudowy pojazdów samochodowych (z wyłączeniem motocykli) oraz usługi handlowe objęte klasyfikacją według Polskiej Kwalifikacji Działalności: 45.20Z; 52.21Z; 45.32Z; 46.12Z; 45.31Z; 47.91Z; 47.99Z; 47.19Z. Wykonawca realizuje usługi remontowe, modernizacyjne i zabudowy pojazdów samochodowych objętych klasyfikacją według Polskiej Kwalifikacji Wyrobów i Usług:

34-10 pojazdy samochodowe,

43-10-5 pojazdy samochodowe przeznaczone do celów specjalnych,

34.10.54-30 00 samochody przeciwpożarnicze.

Przedmiotowa usługa będzie wykonana i rozliczona do końca br.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku):

Wykonawca zamierza wystawić na rzecz Wnioskodawcy fakturę za wyżej wymienione czynności obciążając Wnioskodawcę podatkiem VAT w wysokości 7%.

Czy zastosowanie 7% stawki VAT na fakturze za przystosowanie - zabudowanie samochodu dla potrzeb jednostki ochrony przeciwpożarowej jest prawidłowe.

Zdaniem Wnioskodawcy (stanowisko ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z dnia 12 września 2009 r. - data wpływu 16 września 2009 r.), zastosowanie 7% stawki VAT na fakturze wystawionej dla Wnioskodawcy za przystosowanie - zabudowę samochodu dla potrzeb jednostki ochrony przeciwpożarowej jest prawidłowe.

Wnioskodawca uważa także, że 7% stawka VAT winna być zastosowana do zakupionych wszystkich materiałów i zużytych przez Wykonawcę do zabudowy samochodu dla potrzeb pożarniczych Wnioskodawcy.

O wielkości zastosowanej stawki VAT przez wykonawcę dla zamawiającego Wnioskodawcy decydować będzie wielkość stawki podatkowej jaka będzie stosowana na zakupione materiały na ten cel przez wykonawcę i to jest zasadniczym problemem w niniejszej sprawie.

Wnioskodawca wyjaśnił również, że wykonawca zlecanej usługi nie jest zainteresowany wielkością stosowanej stawki VAT przy zakupie potrzebnych materiałów, ponieważ każdą z tych stawek obciąży fakturą zamawiającego. Zasadniczy interes wielkości stawki dotyczy Wnioskodawcy, ponieważ jest końcowym płatnikiem faktury za wykonaną usługę - karosację, a tym samym wielkość stawki będzie miała wpływ na wielkość zakresu karosacji, a także na efektywność zgromadzonych na ten cel środków.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 7 ust. 1 tej ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Podstawowa stawka podatku - w myśl art. 41 ust. 1 ww. ustawy - wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści ustawy o VAT, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewiduje dla niektórych czynności obniżone stawki.

Na podstawie art. 41 ust. 2 ww. ustawy, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy stosuje się stawkę podatku VAT w wysokości 7%. Stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się do dostaw na terytorium kraju towarów wymienionych w poz. 129-134 załącznika nr 3 do ustawy, dla jednostek straży pożarnej, przeznaczonych na cele ochrony przeciwpożarowej - art. 41 ust. 10 ww. ustawy o VAT.

W ww. pozycjach129-134 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, ustawodawca wymienił następujące towary przeznaczone na cele ochrony przeciwpożarowej:

Poz. 129 - Sprzęt przewozowo-samochodowy:

1.

pożarnicze samochody specjalne i specjalistyczne (gaśnicze, rozpoznawcze, drabiny samochodowe, techniczne, chemiczne, ekologiczne, dźwigi i podnośniki, cysterny, sanitarki) oraz fabrycznie wykonane i oznakowane pojazdy straży pożarnej,

2.

sprzęt pływający, statki pożarnicze, łodzie, pontony i silniki oraz statki powietrzne dla ratownictwa i gaszenia pożarów.

Poz. 130 - Sprzęt łączności:

1.

radiotelefony różnych typów wraz z osprzętem,

2.

sprzęt łączności przewodowej,

3.

zestawy komputerowe z urządzeniami peryferyjnymi, oprogramowanie,

4.

urządzenia dyspozytorskie i aparatownie,

5.

zestawy antenowe,

6.

sprzęt do radiowej łączności trankingowej.

Poz. 131 - Materiały i środki wyposażenia specjalistycznego:

1.

sprzęt ochrony osobistej: kombinezony, kamizelki, pasy ratunkowe i okulary,

2.

aparaty oddechowe z maskami,

3.

sprzęt burzący: piły spalinowe i elektryczne, rozpieracze i poduszki hydrauliczne, młoty pneumatyczne, narzędzia hydrauliczne uniwersalne, siekierołomy,

4.

zapory pływające i sprzęt do likwidacji zagrożeń ekologicznych i chemicznych: pompy chemiczne do paliw, kwasów lub ługów, separatory i skimery olejowe wraz z oprzyrządowaniem,

5.

wykrywacze gazów, temperatury i bezruchu, radiometry, pirometry, kamery termowizyjne,

6.

urządzenia oddymiające i zadymiające,

7.

wytwornice, agregaty i generatory pianowe,

8.

prądownice strażackie, działka wodne i wodno-pianowe,

9.

podręczny sprzęt gaśniczy: gaśnice, agregaty gaśnicze, hydronetki, tłumnice, bosaki, szafki hydrantowe,

10.

węże pożarnicze (ssawne i tłoczne) oraz armatura wodna: łączniki, zbieracze, zasysacze, stojaki hydrantowe, rozdzielacze, zwijadła, zbiorniki wolno stojące,

11.

drabiny pożarnicze przenośne: przystawne, wysuwane i zestawiane,

12.

sprężarki, ładowarki i przetłaczarki do butli gazowych wysokociśnieniowych,

13.

sprzęt ratowniczy: aparaty, skokochrony, wory, rękawy, linki ratownicze, ratowniczy sprzęt wysokogórski i dla płetwonurków,

14.

chemiczne środki gaśnicze, sorbenty, neutralizatory i odkażacze, środki zwilżające i modyfikujące,

15.

sprzęt kontrolno-pomiarowy stanowisk badawczych,

16.

pompy i autopompy pożarnicze,

17.

agregaty prądotwórcze i oświetleniowe oraz siłownie energetyczne,

18.

sprzęt i środki do uszczelniania i ograniczania przemieszczania się materiałów niebezpiecznych.

Poz. 132 - Wyposażenie zabezpieczające:

1.

pojazdy i samochody specjalistyczne: kasyna polowe, chłodnie, piece piekarskie polowe, urządzenia dezynfekcyjno-kąpielowe, łaźnie polowe, przyczepy, naczepy i ontenery pożarnicze wraz z wyposażeniem,

2.

polowe wyposażenie gastronomiczne: kuchnie polowe, termosy polowe, polowe podgrzewacze i rozdzielacze wody, namioty sypialne, techniczne i do kuchni polowych, kasyna polowe, garnki, menażki, niezbędniki,

3.

wyposażenie samochodów sanitarnych.

Poz. 133 - Materiały pędne i smary:

paliwa i smary z wyłączeniem wyrobów objętych podatkiem akcyzowym.

Poz. 134 - Pozostałe towary:

1.

urządzenia szkolno-treningowe: trenażery, ścieżki biegowe, urządzenia wydolnościowe i do pomiaru masy ciała, drobny sprzęt sportowy oraz przeszkody i rządzenia torów ćwiczeń sportowo-pożarniczych,

2.

umundurowanie, odzież specjalna i ochronna, wyekwipowanie osobiste strażaka państwowej straży pożarnej według obowiązujących norm i wyposażenie specjalistyczne strażaka oraz odznaki, odznaczenia i dystynkcje,

3.

wyposażenie stacji diagnostycznych, stacji przeciwdymowych-przeciwgazowych, warsztatów łączności i ćwiczebnych komór gazowych,

4.

urządzenia sygnalizacyjno-ostrzegawcze do oznakowania pojazdów uprzywilejowanych w ruchu i terenów akcji ratowniczo-gaśniczych,

5.

podwozia oraz nadwozia samochodowe i przyczepy pod zabudowę na pojazdy dla straży pożarnej.

Z przytoczonych wyżej przepisów wynika, że zastosowanie 7% stawki podatku od towarów i usług możliwe jest w przypadku dostawy na rzecz straży pożarnej towarów, w tym:

a.

pożarniczych samochodów specjalnych,

b.

pożarniczych samochodów specjalistycznych (gaśnicze, rozpoznawcze, drabiny samochodowe, techniczne, chemiczne, dźwigi podnośniki, cysterny, sanitarki),

c.

fabrycznie wykonanych i oznakowanych pojazdów straży pożarnej,

d.

podwozi oraz nadwozi samochodowych i przyczep pod zabudowę na pojazdy dla straży pożarnej.

Należy zauważyć, że ustawodawca w żadnej z ww. pozycji załącznika nr 3 do ustawy nie wymienił, jako korzystających z obniżonej stawki VAT, usług polegających na karosacji, tj. przystosowaniu samochodu do celów i wymogów pożarniczych.

Jak wynika z przedstawionego zdarzenia przyszłego, w maju 2009 r. Wnioskodawca otrzymał bezpłatnie z Ministerstwa Obrony Narodowej samochód specjalny Star-266 z instalacją rozlewczą IRS-2. Samochód ten wymaga tzw. karosacji, tj. przystosowania do celów i wymogów pożarniczych. Potrzeby to: przemalowanie na kolor czerwony, zaopatrzenie w sygnalizację świetlną i dźwiękową, zabudowanie nadwozia żaluzjami, wymiana autopompy i wykonanie całego szeregu uchwytów i barierek dla bezpieczeństwa obsługi, rozbudowa kabiny i konserwacja samochodu. Wykonanie tej zabudowy nadwozia Wnioskodawca zamierza zlecić zakładowi specjalistycznemu, który wykona usługę i zakupi oraz zużyje potrzebne materiały: farby, blachy, rury, zawory i inne.

Zlecony zakres prac jest typową zabudową podwozia i nadwozia samochodowego na pojazd dla straży pożarnej Wnioskodawcy i kwalifikuje się do zastosowania 7% VAT zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - w załączniku nr 3 w poz. 129-134 podaje wykaz towarów przeznaczonych na cele ochrony przeciwpożarowej, do których stosuje się podatek 7% VAT. Zaś w poz. 134 tego wykazu "Pozostałe towary" pkt 5 stanowi: "podwozia oraz nadwozia samochodowe i przyczepy pod zabudowę na pojazdy dla straży pożarnej".

Wszystkie materiały zakupione i zużyte do wykonania usługi przez wykonawcę przeznaczone będą na cele ochrony przeciwpożarowej i na zabudowę podwozia i nadwozia na pojazd dla straży pożarnej. Usługa i zużycie zakupionych materiałów, wg wymienionej ustawy, kwalifikują się do stosowania 7% stawki podatku VAT. Ponadto Wnioskodawca nie jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT.

Wykonawca realizuje usługi naprawy, konserwacji i przebudowy pojazdów samochodowych (z wyłączeniem motocykli) oraz usługi handlowe objęte klasyfikacją według Polskiej Kwalifikacji Działalności: 45.20Z; 52.21Z; 45.32Z; 46.12Z; 45.31Z; 47.91Z; 47.99Z; 47.19Z. Wykonawca realizuje usługi remontowe, modernizacyjne i zabudowy pojazdów samochodowych objętych klasyfikacją według Polskiej Kwalifikacji Wyrobów i Usług:

34-10 pojazdy samochodowe,

43-10-5 pojazdy samochodowe przeznaczone do celów specjalnych,

34-10-54-30 00 samochody przeciwpożarnicze.

Przedmiotowa usługa będzie wykonana i rozliczona do końca br.

Jak wynika z Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. z 1997 r. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.), którą dla celów podatku od towarów i usług stosuje się do dnia 31 grudnia 2009 r., pod symbolem 34.10 mieszczą się "Pojazdy mechaniczne", pod symbolem 34.10.54-30 mieszczą się "Samochody przeciwpożarowe", natomiast "Pojazdy samochodowe przeznaczone do celów specjalnych" mieszczą się pod symbolem 34.10.5.

Biorąc pod uwagę przedstawione zdarzenie przyszłe oraz przytoczone powyżej przepisy prawa podatkowego obowiązujące w tym zakresie, należy stwierdzić, że zastosowanie preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 7% jest możliwe wyłącznie w odniesieniu do dostawy towarów wymienionych w poz. 129-134 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, nie zaś do świadczenia usług związanych z tymi towarami.

Wnioskodawca zlecił wykonawcy usługę karosacji samochodu będącą usługą przystosowania pojazdu do celów przeciwpożarowych, co nie mieści się w pojęciu dostawy towarów wymienionych w poz. 129-134 załącznika nr 3 do ustawy o VAT. Ponadto należy zauważyć, że żadna regulacja nie przewiduje preferencyjnej stawki podatku dla usług polegających na przystosowaniu samochodu dla celów przeciwpożarowych, stąd właściwą dla tego typu usługi stawką jest podstawowa stawka podatku VAT w wysokości 22%.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy, iż zastosowanie 7% stawki VAT na fakturze wystawionej dla Wnioskodawcy za przystosowanie - zabudowę samochodu dla potrzeb jednostki ochrony przeciwpożarowej jest możliwe, należało uznać za nieprawidłowe.

Należy także podkreślić, że niniejsza interpretacja wydana została dla Wnioskodawcy i nie wywołuje skutków prawnopodatkowych dla kontrahenta Wnioskodawcy, który będzie wykonywać karosację samochodu.

Ponadto tut. organ informuje, że określenie prawidłowej stawki podatku od towarów i usług dotyczącej zastosowania do zakupionych i zużytych przez Wykonawcę wszystkich materiałów do zabudowy samochodu dla potrzeb pożarniczych Wnioskodawcy nie jest przedmiotem niniejszego rozstrzygnięcia, gdyż Wnioskodawca nie sformułował w tym zakresie pytania, zatem zagadnienie to nie podlegało ocenie. Wobec brzmienia zawartego we wniosku pytania oraz opisu zdarzenia przyszłego Wnioskodawcy odnoszącego się do tego pytania uznano, że Wnioskodawca jest zainteresowany uzyskaniem interpretacji tylko w zakresie zastosowania właściwej stawki podatku widniejącej na fakturze wystawionej na swoją rzecz.

Na marginesie należy jedynie dodać, że stawka podatku VAT zastosowana dla zakupionych przez wykonawcę materiałów, pozostaje bez wpływu na stawkę podatku właściwą dla usługi świadczonej na rzecz Wnioskodawcy, ponadto towary jakie Wnioskodawca wymienił, potrzebne do wykonania usług, tj. farby, blachy, rury i zawory również nie figurują w treści wymienionych pozycji 129-134 załącznika nr 3 do ustawy o VAT.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem.

Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl