IBPP1/443-72/09/AL

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 kwietnia 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-72/09/AL

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 stycznia 2009 r. (data wpływu 22 stycznia 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 13 marca 2009 r. (data wpływu 17 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług w przypadku sporządzania opinii przez biegłego sądowego na zlecenie sądów, prokuratur, policji, agencji, straży granicznej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 stycznia 2009 r. wpłynął do tutejszego organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług w przypadku sporządzania opinii przez biegłego sądowego na zlecenie sądów, prokuratur, policji, agencji, straży granicznej.

Wniosek uzupełniono pismem z dnia 13 marca 2009 r. (data wpływu 17 marca 2009 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu Nr IBPP1/443-72/09/AL z dnia 2 marca 2009 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Dekretem nr (...) Prezesa Sądu (...) w (...) Wnioskodawca został ustanowiony biegłym sądowym w zakresie komputerów, internetu, elektronicznych nośników informacji. Jako biegły sądowy Wnioskodawca wykonuje badania i sporządza opinie na zlecenie organów procesowych tj: sądów, prokuratur, policji, straży granicznej, Agencji. Z tytułu wykonywanych opinii Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Usługi te są zlecane przez ww. instytucje na podstawie właściwych przepisów oraz obejmują wykonanie czynności związanych z postępowaniem przygotowawczym i sądowym.

Wykonywane przez Wnioskodawcę usługi polegają na odczytywaniu danych zapisanych na nośniach informacji, odzyskiwaniu utraconych lub usuniętych danych.

Przeprowadzane badania stanowią jeden z elementów przy sporządzaniu opinii.

Z tytułu wykonywanych usług Wnioskodawca jest małym podatnikiem i wystawia organowi zlecającemu fakturę, ale nie rozlicza się tzw. metodą kasową.

Podatek należny od tychże faktur Wnioskodawca wykazuje w momencie zapłaty za ich wykonanie.

Ponadto Wnioskodawca wskazał, iż PKWiU dla wykonywanych przez niego czynności to: 72.22.13-00.00, 72.22.15-00.00, 72.60.10-00.00.

W związku z opisanym stanem faktycznym zadano następujące pytanie:

Czy obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług przy świadczeniu przez biegłego sądowego na rzecz podmiotów tj.: policji, straży granicznej, Agencji powstaje w momencie otrzymania całości lub części zapłaty, tak jak w przypadku sądu i prokuratury.

Zdaniem Wnioskodawcy, (stanowisko ostatecznie sformułowane w piśmie z dnia 13 marca 2009 r.) obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług w przypadku świadczenia usług przez biegłego sądowego na rzecz prokuratur, sądów, policji, straży granicznej, Agencji, Biura, powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty. Instytucje te są organami prowadzącymi postępowanie przygotowawcze, działają zgodnie z obowiązującym Kodeksem Postępowania Karnego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

W myśl art. 19 ust. 22 ww. ustawy o VAT minister właściwy do spraw finansów publicznych może określić, w drodze rozporządzenia, późniejsze niż wymienione w ust. 1-21 oraz w art. 20 i art. 21 terminy powstania obowiązku podatkowego, uwzględniając specyfikę wykonywania niektórych czynności, uwarunkowania obrotu gospodarczego niektórymi towarami oraz przepisy Wspólnoty Europejskiej.

Na podstawie delegacji ustawowej zawartej w ww. art. 19 ust. 22 cyt. ustawy o VAT Minister Finansów w rozdziale 2 rozporządzenia z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336), zwanego dalej rozporządzeniem, określił inne terminy powstania obowiązku podatkowego.

Zgodnie z brzmieniem § 3 ust. 2 cyt. rozporządzenia w przypadku świadczenia usług na rzecz sądów powszechnych, administracyjnych, wojskowych lub prokuratury osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, którym sądy te lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zleciły wykonanie określonych czynności związanych z postępowaniem sądowym lub przygotowawczym, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca, dekretem nr (...) Prezesa Sądu (...) w (...), został ustanowiony biegłym sądowym w zakresie komputerów, internetu, elektronicznych nośników informacji. Jako biegły sądowy Wnioskodawca wykonuje badania i sporządza opinie na zlecenie sądów, prokuratur, policji, straży granicznej, Agencji. Z tytułu wykonywanych opinii Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Usługi zlecane Wnioskodawcy przez ww. instytucje na podstawie właściwych przepisów obejmują wykonanie przez Wnioskodawcę czynności związanych z postępowaniem przygotowawczym i sądowym.

Wykonywane przez Wnioskodawcę usługi polegają na odczytywaniu danych zapisanych na nośniach informacji, odzyskiwaniu utraconych lub usuniętych danych.

Przeprowadzane badania stanowią jeden z elementów przy sporządzaniu opinii.

Z tytułu wykonywanych usług Wnioskodawca wystawia organowi zlecającemu fakturę. Podatek należny wykazany na fakturach Wnioskodawca wykazuje w momencie zapłaty za wykonanie czynności.

W cyt. wyżej przepisie § 3 ust. 2 rozporządzenia enumeratywnie wymieniono podmioty, na rzecz których świadczenie usług m.in. przez osoby fizyczne, objęte jest szczególnym momentem powstania obowiązku podatkowego z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty.

Tymi podmiotami są sądy powszechne, sądy administracyjne, sądy wojskowe lub prokuratury.

Skoro zatem ustawodawca w ww. przepisie wyszczególnił wyłącznie następujące podmioty: sądy powszechne, administracyjne, wojskowe lub prokuratury, to wyłącznie przy świadczeniu przez Wnioskodawcę na zlecenie tych podmiotów, określonych przepisem czynności związanych z postępowaniem sądowym lub przygotowawczym, (w przedstawionym stanie faktycznym usług biegłego sądowego polegających na odczytywaniu danych zapisanych na nośniach informacji, odzyskiwaniu utraconych lub usuniętych danych), obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy, iż obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług w przypadku świadczenia ww. usług przez biegłego sądowego na rzecz prokuratur i sądów powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty należy uznać za prawidłowe.

Jednakże za nieprawidłowe uznać należy stanowisko Wnioskodawcy, iż obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług w przypadku świadczenia usług przez biegłego sądowego na rzecz innych podmiotów tj. np. policji, straży granicznej, Agencji, Biura powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty.

Ze stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca wystawia organowi zlecającemu faktury, zatem w przypadku wykonywania czynności na zlecenie tych podmiotów, mimo iż są to czynności związane z postępowaniem przygotowawczym i sądowym, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w 7. dniu, licząc od dnia wykonania usługi.

Zgodnie bowiem z art. 19 ust. 4 cyt. ustawy o VAT, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

W świetle powyższego, oceniając całościowo stanowisko Wnioskodawcy, uznać należało je za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem.

Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl