IBPP1/443-70/10/EA

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 kwietnia 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-70/10/EA

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 21 stycznia 2010 r. (data złożenia 22 stycznia 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 7 kwietnia 2010 r. (data złożenia 8 kwietnia 2010 r.) oraz pismem z dnia 19 kwietnia (data złożenia 19 kwietnia 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy majątek Wnioskodawcy wniesiony w postaci aportu jest przedsiębiorstwem w rozumieniu art. 551 kodeksu cywilnego i tym samym czy jego wniesienie jako aport do Spółki z o.o. jest czynnością wyłączoną spod opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 stycznia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy majątek Wnioskodawcy wniesiony w postaci aportu jest przedsiębiorstwem w rozumieniu art. 551 kodeksu cywilnego i tym samym czy jego wniesienie jako aport do Spółki z o.o. jest czynnością wyłączoną spod opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 7 kwietnia 2010 r. (data złożenia 8 kwietnia 2010 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu Nr IBPP1/443-70/10/EA z dnia 23 marca 2010 r. oraz pismem z dnia 19 kwietnia (data złożenia 19 kwietnia 2010 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi jako związki zawodowe działalność gospodarczą. Wnioskodawca jest zarejestrowany w KRS jako Związek Zawodowy w B. Działalność gospodarczą Wnioskodawca prowadzi w formie organizacyjnej przyjętej przez Zarząd Związku uchwałą. W oparciu o ustawę o związkach zawodowych (art. 24 ust. 1) a także art. 31 § 6 statutu Związku Zawodowego został wyodrębniony podmiot na podstawie nadanego uchwałą przez Zarząd upoważnienia określającego jego zakres oraz kompetencje.

Zgodnie z art. 31 § 6 statutu Zarząd Międzyzakładowy zachowuje prawo do prowadzenia działalności gospodarczej przez osobę lub wyodrębniony podmiot na podstawie nadanego uchwałą przez Zarząd upoważnienia określającego jego zakres oraz kompetencje z niego wynikające. Zarząd nadał jej cechy podmiotu gospodarczego zgłaszając do ewidencji Urzędu Wojewódzkiego.

Należy podnieść, iż decyzją Urzędu Wojewódzkiego, Wydział Drobnej Wytwórczości z dnia 9 grudnia 1986 r. zmieniającą zezwolenie z dnia 3 października 1986 r. na prowadzenie działalności gospodarczej zezwolono, aby działalność gospodarcza prowadzona była w formie wyodrębnionej jako Zakład na pełnym wewnętrznym rozrachunku (samobilansujący się) i posługujący się odrębnym numerem statystycznym.

Wnioskodawca posiada REGON oraz NIP.

Wnioskodawca prowadzi pełną księgowość, ma zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych do prowadzenia działalności gospodarczej, co obejmuje nazwę przedsiębiorstwa, prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy do korzystania z nieruchomości, wierzytelności, tajemnice przedsiębiorstwa, księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Wnioskodawca jest podatnikiem VAT. Sporządza bilans.

Wnioskodawca prowadzi działalność zarobkową handlową, usługową itp. wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły.

Wnioskodawca planuje utworzyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wnieść cały majątek do Spółki w postaci aportu.

Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym.

Wnioskodawca w zamian za wniesienie aportem otrzyma udziały w Spółce, do której aport zostanie wniesiony.

Przekazane zostaną następujące składniki:

1.

pozostanie podstawowa nazwa indywidualizująca przedsiębiorstwo. W przypadku utworzenia spółki prawa handlowego dodana zostanie nazwa Spółka z o.o.

2.

własność ruchomości w tym urządzenia, materiały, towary,

3.

własność wierzytelności,

4.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości,

5.

środki pieniężne,

6.

tajemnice przedsiębiorstwa,

7.

księgi i dokumenty związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Nie będzie przedmiotem przekazania:

1.

własność nieruchomości, wyrobów oraz innych praw rzeczowych do nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,

2.

prawa z papierów wartościowych, koncesje, licencje i zezwolenia,

3.

patenty i inne prawa własności przemysłowej,

4.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne.

Ww. składniki nie będą przedmiotem przekazania, ponieważ Wnioskodawca ich nieposiada.

Przedmiotem aportu będzie zorganizowane przedsiębiorstwo stosownie do definicji zawartej w art. 2 pkt 27e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) gdyż spełnione są następujące przesłanki:

a.

istnieją składniki materialne i niematerialne w tym następujące zobowiązania certyfikat ISO - wartości niematerialne i prawne środki trwałe:

* urządzenia techniczne i maszyny,

* środki transportu,

zobowiązania:

* z tyt. dostaw i usług,

* wobec pozostałych jednostek,

* z tyt. podatków,

* z tyt. wynagrodzeń,

* z tyt. potrąceń z wynagrodzeń,

* z tyt. ubezpieczeń.

Ww. składniki wymieniono zgodnie z bilansem sporządzonym na dzień 31 grudnia 2009 r.

b.

Zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie. Wyodrębnienie polega na tym, że zakład posiada odrębną księgowość, zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych do prowadzenia działalności gospodarczej, prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy do korzystania z nieruchomości, wierzytelności, tajemnicę przedsiębiorstwa, księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wnioskodawca jest podatnikiem VAT czynnym. Sporządza bilans, posiada własny NIP i REGON.

c.

Składniki te przeznaczone są do realizacji następujących zadań gospodarczych między innymi:

* sprzedaż hurtowa paliw stałych oraz produktów pochodnych

* sprzątanie i czyszczenie obiektów.

d.

Zespół tych składników może stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy majątek Wnioskodawcy wniesiony w postaci aportu jest przedsiębiorstwem w rozumieniu art. 551 kodeksu cywilnego i tym samym czy jego wniesienie jako aport do Spółki jest czynnością wyłączoną spod opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W kontekście stosowania art. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) art. 551 k.c. stał się przepisem prawa podatkowego mimo zamieszczenia go w ustawie wykraczającej poza ramy spraw wymienionych w art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) - Wyrok WSA z siedzibą w Kielcach z dnia 29 stycznia 2009 r., sygn. akt I SA/Ke 465/06.

Przepis art. 551 k.c. stanowi, że przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Zdaniem Wnioskodawcy zakład spełnia te warunki ponieważ ma w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo,

2.

własność ruchomości (urządzenia środki transportowe) itp.,

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości,

4.

wierzytelności,

5.

tajemnice przedsiębiorstwa,

6.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa Wnioskodawcy pozostają ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, iż można mówić o nich jako o zespole. W przypadku wniesienia tego majątku aportem do Spółki, którą Wnioskodawca zamierza utworzyć zostaną zachowane funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami. Przekazana masa majątkowa, która będzie przekazana w całości będzie służyć kontynuowaniu dotychczasowej działalności.

Związek Zawodowy w zakresie prowadzonej działalności traktowany jest tak samo jak inne podmioty gospodarcze. Może prowadzić działalność gospodarczą samodzielnie, we własnym imieniu i na własny rachunek, bądź utworzyć w tym celu wyodrębnioną jednostkę organizacyjną. Może także prowadzić działalność gospodarczą w formie udziału w spółkach prawa handlowego.

Zdaniem Wnioskodawcy, skoro przedmiotem aportu będzie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, których przekazana masa będzie służyć kontynuowaniu dotychczasowej działalności gospodarczej to przedmiotem aportu będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 k.c., zatem w sytuacji tej znajdzie zastosowanie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, na podstawie którego Wnioskodawca będzie wyłączony spod opodatkowania VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 7 ust. 1 cytowanej ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się co do zasady przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Jednocześnie przepisy art. 6 ustawy o VAT wskazują na wyłączenia określonych czynności spod zakresu przepisów opodatkowania. Są tutaj wskazane te czynności, które co do zasady należą do grupy czynności podlegających opodatkowaniu, mieszcząc się w zakresie odpłatnej dostawy towarów czy też odpłatnego świadczenia usług. Z uwagi jednakże na stosowne wyłączenie, czynności te - chociaż można je zakwalifikować jako odpłatną dostawę towarów czy też odpłatne świadczenie usług - nie podlegają opodatkowaniu.

Jak stanowi art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ustawodawca w art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług wskazując, iż jej przepisów nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie zdefiniował, co należy rozumieć pod pojęciem "transakcji zbycia". Uwzględniając zakres przedmiotowy ustawy o podatku od towarów i usług pojęcie to należy rozumieć w sposób zbliżony do pojęcia "dostawy towarów" w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, tzn. zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem tych czynności, jak właściciel np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, nieodpłatne przekazanie, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego (aport).

Wyłączenie stosowania ustawy o podatku od towarów i usług przewidziane w przepisie art. 6 pkt 1 tej ustawy obejmuje jednakże tylko te czynności zrównane z pojęciem dostawy towarów, których przedmiotem jest przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa.

Wyłączenie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług ww. transakcji jest konsekwencją postanowień art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347, s. 1 z późn. zm.), który stanowi, iż w przypadku przekazania, odpłatnie lub nieodpłatnie lub jako aportu do spółki całości lub części majątku, państwa członkowskie mogą uznać, że dostawa towarów nie miała miejsca i że w takim przypadku osoba, której przekazano towary, będzie traktowana jako następca prawny przekazującego. W przypadkach gdy odbiorca nie podlega w pełni opodatkowaniu, państwa członkowskie mogą przedsięwziąć środki niezbędne w celu uniknięcia zakłóceń konkurencji. Mogą także przyjąć wszelkie niezbędne środki, aby zapobiec uchylaniu się od opodatkowania lub unikaniu opodatkowania poprzez wykorzystanie przepisów niniejszego artykułu. Polskie przepisy VAT osiągają więc dozwolony przez dyrektywę skutek - tj. uznanie, że przeniesienie majątku przedsiębiorstwa na inny podmiot nie jest dostawą, poprzez regulację zawartą w art. 6 ustawy o VAT.

W niniejszej sprawie kwestią wymagającą interpretacji jest ustalenie istnienia lub nieistnienia podstaw do zastosowania przepisu art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowiącego, iż przepisów tej ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Należy zauważyć, że ustawa o podatku od towarów i usług, definiuje pojęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Mianowicie, zgodnie z przepisem art. 2 pkt 27e, przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa należy rozumieć organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Brak jest natomiast w przepisach ustawy o VAT definicji przedsiębiorstwa, odwołując się natomiast do przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) należy stwierdzić, że zgodnie z art. 551 tej ustawy, przedsiębiorstwo stanowi zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej, który obejmuje w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.

koncesje, licencje i zezwolenia;

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.

tajemnice przedsiębiorstwa;

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Powyższa definicja opisuje przedsiębiorstwo w ujęciu przedmiotowym jako zespół niematerialnych i materialnych składników stanowiący przedmiot prawa w szerokim znaczeniu.

Przedsiębiorstwo czy też zorganizowana część przedsiębiorstwa jako przedmiot zbycia, musi zatem stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, iż najistotniejsze dla przedmiotowego zagadnienia jest ustalenie, czy przenoszony majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, iż zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu. W tym miejscu należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 55 #178; Kodeksu cywilnego, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca wskazał, iż prowadzi jako związki zawodowe działalność gospodarczą. Wnioskodawca jest zarejestrowany w KRS jako Związek Zawodowy w B. Działalność gospodarczą Wnioskodawca prowadzi w formie organizacyjnej przyjętej przez Zarząd Związku uchwałą. W oparciu o ustawę o związkach zawodowych (art. 24 ust. 1) a także art. 31 § 6 statutu Związku Zawodowego został wyodrębniony podmiot na podstawie nadanego uchwałą przez Zarząd upoważnienia określającego jego zakres oraz kompetencje.

Zgodnie z art. 31 § 6 statutu Zarząd Międzyzakładowy zachowuje prawo do prowadzenia działalności gospodarczej przez osobę lub wyodrębniony podmiot na podstawie nadanego uchwałą przez Zarząd upoważnienia określającego jego zakres oraz kompetencje z niego wynikające. Zarząd nadał jej cechy podmiotu gospodarczego zgłaszając do ewidencji Urzędu Wojewódzkiego.

Należy podnieść, iż decyzją Urzędu Wojewódzkiego, Wydział Drobnej Wytwórczości z dnia 9 grudnia 1986 r. zmieniającą zezwolenie z dnia 3 października 1986 r. na prowadzenie działalności gospodarczej zezwolono, aby działalność gospodarcza prowadzona była w formie wyodrębnionej jako Zakład na pełnym wewnętrznym rozrachunku (samobilansujący się) i posługujący się odrębnym numerem statystycznym.

Wnioskodawca posiada REGON oraz NIP.

Wnioskodawca prowadzi pełną księgowość, ma zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych do prowadzenia działalności gospodarczej, co obejmuje nazwę przedsiębiorstwa, prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy do korzystania z nieruchomości, wierzytelności, tajemnice przedsiębiorstwa, księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Wnioskodawca jest podatnikiem VAT. Sporządza bilans.

Wnioskodawca prowadzi działalność zarobkową handlową, usługową itp. wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły.

Wnioskodawca planuje utworzyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wnieść cały majątek do Spółki w postaci aportu.

Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym.

Wnioskodawca w zamian za wniesienie aportem otrzyma udziały w Spółce, do której aport zostanie wniesiony.

Przekazane zostaną następujące składniki:

1.

pozostanie podstawowa nazwa indywidualizująca przedsiębiorstwo. W przypadku utworzenia spółki prawa handlowego dodana zostanie nazwa Spółka z o.o.

2.

własność ruchomości w tym urządzenia, materiały, towary,

3.

własność wierzytelności,

4.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości,

5.

środki pieniężne,

6.

tajemnice przedsiębiorstwa,

7.

księgi i dokumenty związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Nie będzie przedmiotem przekazania:

1.

własność nieruchomości, wyrobów oraz innych praw rzeczowych do nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,

2.

prawa z papierów wartościowych, koncesje, licencje i zezwolenia,

3.

patenty i inne prawa własności przemysłowej,

4.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne.

Ww. składniki nie będą przedmiotem przekazania, ponieważ Wnioskodawca ich nie posiada.

W świetle przedstawionego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego oraz obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa należy stwierdzić, iż składniki majątku Wnioskodawcy mające być przedmiotem aportu, stanowią przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, bowiem spełnione zostały warunki, o których ma w ww. przepisie.

Zatem należy stwierdzić, że skoro przedmiotem zbycia będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisu art. 551 Kodeksu cywilnego, to stosownie do art. 6 pkt 1 tej ustawy transakcja ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

Tym samym oceniając całościowo stanowisko Wnioskodawcy należało uznać je za prawidłowe.

Końcowo należy zauważyć, iż Wnioskodawca wskazał w uzupełnieniu wniosku z dnia 7 kwietnia 2010 r. (data złożenia 8 kwietnia 2010 r.), że przedmiotem aportu będzie zorganizowane przedsiębiorstwo a nie zorganizowana część przedsiębiorstwa, zatem regulacje art. 2 pkt 27e ustawy o VAT nie znajdują zastosowania w niniejszej sprawie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto należy zaznaczyć, że niniejsza interpretacja traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl