IBPP1/443-689/12/BM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 września 2012 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-689/12/BM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 25 czerwca 2012 r. (data wpływu 2 lipca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

* zwolnienia od podatku VAT prowadzonych przez Wnioskodawcę szkoleń w formie kursów i seminariów na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o VAT - jest prawidłowe,

* zwolnienia od podatku VAT prowadzonych przez Wnioskodawcę szkoleń w formie kursów i seminariów na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b i art. 43 ust. 1 pkt 27-29 ustawy o VAT - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 lipca 2012 r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych przez Wnioskodawcę usług w zakresie kształcenia.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jako osoba prawna na podstawie zaświadczenia z dnia 18 stycznia 2011 r. Urzędu Statystycznego o numerze identyfikacyjnym REGON otrzymała numer identyfikacyjny REGON z dopisanymi informacjami dotyczącymi:

* szczególnej formy prawnej (17 Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością),

* własności (214 Własność krajowych osób fizycznych),

* rodzaju przeważającej działalności (wg PKD 2007- 8559B Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane, wg PKD 2004-8042B Kształcenie ustawiczne dorosłych i pozostałe formy kształcenia, gdzie indziej niesklasyfikowane).

Wnioskodawca spełniła także wymóg art. 82 ust. 3 ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r. (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) w zakresie powoływania przez osoby prawne placówki niepublicznej uzyskując wpis do ewidencji niepublicznych placówek kształcenia ustawicznego pod numerem... w Wydziale Edukacji Urzędu Miejskiego w G.

W ramach swojej działalności Wnioskodawca prowadzi następujące pozaszkolne formy kształcenia:

1.

kursy powyżej 30 godzin takie jak:

* Kierowca wózka jezdniowego z uprawnieniami do obsługi i wymiany butli gazowej,

* Obsługa suwnic z poziomu roboczego (SII),

* Obsługa suwnic z kabiny (SI).

2.

seminaria powyżej 5 godzin dydaktycznych do 2-3 dniowych szkoleń w zakresie:

* Hakowy dźwignic,

* Obsługa i wymiana butli gazowej w wózkach jezdniowych napędzanych LPG,

* Szkolenia BHP dla pracodawców i innych osób kierujących pracownikami,

* Szkolenia BHP dla pracowników na stanowiskach administracyjno-biurowych,

* Szkolenia BHP dla pracowników na stanowiskach robotniczych,

* Szkolenia BHP dla pracowników na stanowiskach inżynieryjno-technicznych,

* Zasady korespondencji firmowej,

* Profesjonalna Obsługa Lokatorów,

* Oswojony Stres,

* Sprzedaż w trudnych czasach - techniki negocjacyjne,

* Rozwiń skrzydła - przyjazna zmiana,

* Miękka windykacja,

* Audyt poziomu kreatywności i absorpcji innowacji w przedsiębiorstwie,

* Profesjonalna Obsługa Klienta i Techniki Sprzedaży,

* Twórcze rozwiązywanie problemów,

* Skuteczna komunikacja w zespole,

* Kreatywne Techniki Zarządzania,

* Zespołem kieruje mistrz,

* Skuteczny sprzedawca,

* Marketing w mikrofirmie,

* Negocjacje handlowe,

* i inne.

Wnioskodawca jest aktualnie czynnym podatnikiem VAT i wystawia za ww. usługi faktury VAT ze stawką zwolnioną.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca będąc niepubliczną placówką kształcenia ustawicznego, prowadząc szkolenia stanowiące kształcenie zawodowe, bądź przekwalifikowanie zawodowe w formie seminariów i kursów, w świetle rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych, korzysta ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 litera a) i punkt 29 litera a) ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, prowadzenie przez niepubliczną placówkę kształcenia ustawicznego, jaką jest właśnie Wnioskodawca wszelkich szkoleń stanowiących kształcenie zawodowe, bądź przekwalifikowanie zawodowe w formie kursów i seminariów zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 3 lutego 2006 r. (Dz. U. Nr 31, poz. 216) w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych korzysta w całości ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 - 29 ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie:

* zwolnienia od podatku VAT prowadzonych przez Wnioskodawcę szkoleń w formie kursów i seminariów na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o VAT - uznaje się za prawidłowe,

* zwolnienia od podatku VAT prowadzonych przez Wnioskodawcę szkoleń w formie kursów i seminariów na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b i art. 43 ust. 1 pkt 27-29 ustawy o VAT - uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast stosownie do art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Zgodnie z brzmieniem art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem art. 41 ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 ustawy.

W myśl art. 146a pkt 1 ww. ustawy o VAT - dodanego do ustawy od dnia 1 stycznia 2011 r. - w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi bądź zwolnienie od podatku.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi świadczone przez:

a.

jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania,

b.

uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo - rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym

- oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku usługi prywatnego nauczania na poziomie przedszkolnym, podstawowym, gimnazjalnym, ponadgimnazjalnym i wyższym, świadczone przez nauczycieli.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 28 ww. ustawy zwalnia się od podatku usługi nauczania języków obcych oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, inne niż wymienione w pkt 26, pkt 27 i pkt 29.

Zgodnie natomiast z art. 43 ust. 1 pkt 29 ww. ustawy zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26:

a.

prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub

b.

świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty - wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub

c.

finansowane w całości ze środków publicznych

- oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

Z wniosku wynika, że Wnioskodawca jako osoba prawna uzyskała wpis do ewidencji niepublicznych placówek kształcenia ustawicznego pod numerem 2/2009 w Wydziale Edukacji Urzędu Miejskiego w G. na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r. (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.).

Wnioskodawca jako niepubliczna placówka kształcenia ustawicznego w ramach swojej działalności prowadzi pozaszkolne formy kształcenia zawodowego w postaci kursów i seminariów.

Wątpliwość Wnioskodawcy dotyczy kwestii czy będąc niepubliczną placówką kształcenia ustawicznego, prowadzącą szkolenia stanowiące kształcenie zawodowe, bądź przekwalifikowanie zawodowe w formie seminariów i kursów, w świetle rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych, korzysta ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a i punkt 29 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 82 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.), osoby prawne i fizyczne mogą zakładać szkoły i placówki niepubliczne po uzyskaniu wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego obowiązaną do prowadzenia odpowiedniego typu publicznych szkół i placówek.

Na podstawie art. 1 pkt 8 tej ustawy, system oświaty zapewnia w szczególności możliwość uzupełniania przez osoby dorosłe wykształcenia ogólnego, zdobywania lub zmiany kwalifikacji zawodowych i specjalistycznych.

Natomiast w myśl art. 2 pkt 3a ustawy o systemie oświaty - w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 sierpnia 2012 r. - system oświaty obejmuje placówki kształcenia ustawicznego, placówki kształcenia praktycznego oraz ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego, umożliwiające uzyskanie i uzupełnienie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych.

Jak wynika z art. 3 pkt 3 ustawy o systemie oświaty ilekroć w dalszych przepisach jest mowa bez bliższego określenia o placówce - należy przez to rozumieć jednostki organizacyjne wymienione w art. 2 pkt 3-5, 7 i 10.

W myśl art. 3 pkt 17 ww. ustawy o systemie oświaty - w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 sierpnia 2012 r. - ilekroć w dalszych przepisach jest mowa bez bliższego określenia o kształceniu ustawicznym - należy przez to rozumieć kształcenie w szkołach dla dorosłych, a także uzyskiwanie i uzupełnianie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych przez osoby, które spełniły obowiązek szkolny.

W myśl § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych (Dz. U. Nr 31, poz. 216), obowiązującego do dnia 31 sierpnia 2012 r., ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o organizatorze kształcenia - należy przez to rozumieć publiczną i niepubliczną: placówkę kształcenia ustawicznego, placówkę kształcenia praktycznego oraz ośrodek dokształcania i doskonalenia zawodowego, prowadzące kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych, a także osobę prawną i fizyczną prowadzącą działalność oświatową, wymienioną w art. 83a ust. 2 ustawy, obejmującą prowadzenie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych, dla której uzyskała akredytację, o której mowa w art. 68b ustawy.

Zgodnie z § 2 ust. 1 ww. rozporządzenia uzyskiwanie i uzupełnianie przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych odbywa się w następujących pozaszkolnych formach kształcenia:

1.

kurs;

2.

kurs zawodowy;

3.

seminarium;

4.

praktyka zawodowa.

Zgodnie z § 2 ust. 2 rozporządzenia kurs jest pozaszkolną formą kształcenia o czasie trwania nie krótszym niż 30 godzin zajęć edukacyjnych, której ukończenie umożliwia uzyskanie lub uzupełnienie wiedzy ogólnej, umiejętności lub kwalifikacji zawodowych, realizowaną zgodnie z programem nauczania przyjętym przez organizatora kształcenia.

Natomiast zgodnie z § 2 ust. 4 rozporządzenia seminarium jest pozaszkolną formą kształcenia o czasie trwania nie krótszym niż 5 godzin zajęć edukacyjnych, której ukończenie umożliwia uzyskanie lub uzupełnienie wiedzy na określony temat, realizowaną zgodnie z programem nauczania przyjętym przez organizatora kształcenia.

Z uregulowań zawartych w wyżej cytowanym przepisie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o VAT wynika, że zwolnienie od podatku od towarów i usług obejmuje usługi w zakresie kształcenia i wychowania świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane. Zatem, aby możliwe było skorzystanie ze zwolnienia, przewidzianego w powołanym przepisie ustawy, dany podmiot musi być jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty oraz musi świadczyć usługi w zakresie kształcenia. Natomiast jeśli chodzi o kwestię wychowania, należy wskazać, iż jest ona przypisana podmiotom, do których uczęszczanie jest obowiązkowe i regulowane przepisami. Zatem to szkoły obowiązkowe mają za zadanie realizować program wychowywania.

Wskazany już wcześniej, art. 3 pkt 17 ustawy o systemie oświaty definiuje kształcenie ustawiczne. Zgodnie z nim przez kształcenie ustawiczne, należy rozumieć kształcenie w szkołach dla dorosłych, a także uzyskiwanie i uzupełnianie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych przez osoby, które spełniły obowiązek szkolny.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że Wnioskodawca na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy o systemie oświaty jest jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, świadczącą usługi w zakresie kształcenia. Wnioskodawca jest zarejestrowany w Wydziale Edukacji Urzędu Miejskiego w G. jako niepubliczna placówka kształcenia ustawicznego pod numerem 2/2009 na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy o systemie oświaty.

Wnioskodawca jako niepubliczna placówka kształcenia ustawicznego w ramach swojej działalności prowadzi pozaszkolne formy kształcenia zawodowego w postaci kursów i seminariów.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że jeżeli Wnioskodawca, jako placówka objęta systemem oświaty (został wpisany do ewidencji placówek oświatowo-wychowawczych jako niepubliczna placówka kształcenia ustawicznego), świadczy usługi w zakresie kształcenia, to opisane we wniosku usługi wypełniają podmiotowo-przedmiotową dyspozycję art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o VAT.

Reasumując, świadczone przez Wnioskodawcę jako jednostkę objętą systemem oświaty (wpisaną do ewidencji na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy o systemie oświaty), usługi w zakresie kształcenia i wychowania podlegają zwolnieniu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług.

Mając powyższe na uwadze, stanowisko Wnioskodawcy, iż prowadzenie przez Wnioskodawcę, będącego niepubliczną placówką kształcenia ustawicznego wszelkich szkoleń stanowiących kształcenie zawodowe (...) korzysta w całości ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o VAT, należało uznać za prawidłowe.

Z uwagi na fakt, że przedmiotowe usługi szkoleniowe świadczone przez Wnioskodawcę korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o VAT, to nie mogą one korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 i pkt 29 ustawy o VAT. Zgodnie bowiem art. 43 ust. 1 pkt 28 ww. ustawy zwalnia się od podatku usługi nauczania języków obcych oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, inne niż wymienione w pkt 26. Natomiast w myśl z art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego inne niż wymienione w pkt 26. Jeżeli zatem świadczone przez Wnioskodawcę usługi korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o VAT, to nie mogą korzystać ze zwolnienia od tego podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 i 29 tej ustawy.

Ponadto z wniosku nie wynika, aby Wnioskodawca był podmiotem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b oraz w art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT, zatem świadczone przez Wnioskodawcę usługi nie mogą korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie tych przepisów.

W związku z powyższym za nieprawidłowe należało uznać stanowisko Wnioskodawcy, iż prowadzenie przez Wnioskodawcę, będącego niepubliczną placówką kształcenia ustawicznego wszelkich szkoleń stanowiących kształcenie zawodowe (...) korzysta w całości ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b i art. 43 ust. 1 pkt 27-29 ustawy o VAT.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Niniejsza interpretacja traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G., ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl