IBPP1/443-663/08/AS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 lipca 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-663/08/AS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 18 kwietnia 2008 r. (data wpływu 25 kwietnia 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 10 lipca 2008 r. (data wpływu 17 lipca 2008 r.) oraz pismem z dnia 22 lipca 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur zakupu dotyczących realizacji projektu pod nazwą "Zasady ekologicznego prowadzenia upraw i chowu zwierząt" - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 kwietnia 2008 r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur zakupu dotyczących realizacji projektu pod nazwą "Zasady ekologicznego prowadzenia upraw i chowu zwierząt".Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 10 lipca 2008 r. (data wpływu 17 lipca 2008 r.) oraz pismem z dnia 22 lipca 2008 r., będącymi odpowiedziami na wezwanie tut. organu Nr IBPP1/443-663/08/AS z dnia 1 lipca 2008 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

A.R. w K. (od dnia 11 kwietnia 2008 r. U.R. w K.) realizowała projekt szkoleniowy zlecony przez Fundację Programów Pomocy dla Rolnictwa pod nazwą "Zasady ekologicznego prowadzenia upraw i chowu zwierząt". Projekt był realizowany w okresie od 1 lutego 2007 r. do 15 stycznia 2008 r. Celem projektu było świadczenie usług szkoleniowych dla rolników z ww. zakresu. W celu realizacji projektu A.R. w K. nabywała towary i usługi niezbędne do wykonania powierzonego zadania. W ramach projektu dokonywano zakupu materiałów biurowych, opłacano przygotowanie i druk materiałów szkoleniowych, przejazdy wykładowców i zwrot za przejazdy dla uczestników szkoleń, zakup artykułów spożywczych dla uczestników szkoleń (napoje, art. cukiernicze), wynajem sal w gminach, w których organizowano szkolenia. Zakup był dokonywany wyłącznie na potrzeby projektu i dokumentowany fakturami VAT. Podatek VAT zawarty w fakturach nie był odliczany. A.R. (obecnie U.R.) była beneficjentem programu i otrzymywała wyłącznie zwrot poniesionych kosztów. Poinformowano również, że U.R. (dawniej A.R.) im. H.K. w K. jest czynnym podatnikiem VAT od roku 1993. Prowadzone przez Uczelnię szkolenia dla rolników były nieodpłatne dla uczestników.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy A.R. im. H.K. w K. (obecnie U.R. im. H.K. w K.) miał prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w fakturach zakupu dotyczących realizacji projektu.

Zdaniem Wnioskodawcy rodzaj świadczonej usługi (szkolenie PKWiU 80) zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 w związku z poz. 7 załącznika nr 4 nie dawał prawa do dokonania odliczenia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ww. ustawy).Z cytowanych wyżej przepisów wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, rozumie się - zgodnie z art. 8 ust. 1 - każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Jako odpłatne świadczenie usług traktuje się również - na mocy art. 8 ust. 2 ustawy o VAT - nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenia usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub części.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że A.R. w K. (od dnia 11 kwietnia 2008 r. U.R. w K.) realizowała projekt szkoleniowy zlecony przez Fundację Programów Pomocy dla Rolnictwa pod nazwą "Zasady ekologicznego prowadzenia upraw i chowu zwierząt". Celem projektu było świadczenie usług szkoleniowych dla rolników z ww. zakresu. W celu realizacji projektu A.R. w K. nabywała towary i usługi niezbędne do wykonania powierzonego zadania. W ramach projektu dokonywano zakupu materiałów biurowych, opłacano przygotowanie i druk materiałów szkoleniowych, przejazdy wykładowców i zwrot za przejazdy dla uczestników szkoleń, zakup artykułów spożywczych dla uczestników szkoleń (napoje, art. cukiernicze), wynajem sal w gminach, w których organizowano szkolenia. A.R. otrzymywała wyłącznie zwrot poniesionych kosztów. Prowadzone przez Uczelnię szkolenia dla rolników były nieodpłatne dla uczestników.Nieodpłatnego świadczenia usług przez A.R. na rzecz rolników, w ramach realizowanego projektu nie można uznać za odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w cytowanym wyżej art. 8 ust. 2 ustawy o VAT. Szkolenia wykonywane przez Uczelnię w ramach projektu "Zasady ekologicznego prowadzenia upraw i chowu zwierząt" były bowiem czynnościami związanymi z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Wobec tego nieodpłatne świadczenie tych usług nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Mając na uwadze powyższe należy zatem uznać, iż A.R. w K. (ani po zmianie nazwy U.R.) nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT związanych z realizacją projektu "Zasady ekologicznego prowadzenia upraw i chowu zwierząt" gdyż szkolenia prowadzone w ramach realizowanego projektu były nieodpłatne, a co za tym idzie, zakupione w ramach projektu towary i usługi nie były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy, iż nie ma on prawa do dokonania odliczenia podatku naliczonego należało uznać za prawidłowe, jednak nie ze względu na rodzaj świadczonej usługi (szkolenie PKWiU 80), jak twierdzi Wnioskodawca, tylko ze względu na fakt, iż zorganizowanie szkoleń dla rolników nie podlega w przedmiotowej sprawie opodatkowaniu podatkiem VAT, zatem zakupione w ramach projektu towary i usługi nie były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl