IBPP1/443-591/13/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 października 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-591/13/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 lipca 2013 r. (data wpływu 5 lipca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stwierdzenia czy wniesienie przez Wnioskodawcę aportem znaku towarowego do spółki komandytowo-akcyjnej będzie stanowiło podlegające opodatkowaniu VAT odpłatne świadczenie usługi w rozumieniu ustawy o VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 lipca 2013 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek z dnia 4 lipca 2013 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stwierdzenia czy wniesienie przez Wnioskodawcę aportem znaku towarowego do spółki komandytowo-akcyjnej będzie stanowiło podlegające opodatkowaniu VAT odpłatne świadczenie usługi w rozumieniu ustawy o VAT.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą prawną - spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Polski oraz zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym.

Wnioskodawca jest:

* właścicielem środków trwałych stanowiących rzeczy ruchome (dalej: "Linia produkcyjna"),

* uprawnionym z prawa ochronnego do znaku towarowego, który został wpisany do rejestru znaków towarowych (dalej: "Znak Towarowy"), wytworzonym w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

- określanych łącznie w dalszej części wniosku jako: "Składniki Majątkowe".

Wnioskodawca zamierza wnieść aportem Składniki Majątkowe do spółki komandytowo-akcyjnej (dalej: "SKA") w zamian za jej akcje o określonej wartości emisyjnej.

W związku z planowanym aportem Wnioskodawca uzyska od zewnętrznych rzeczoznawców wycenę Znaku Towarowego ze wskazaniem jego wartości rynkowej.

Oszacowana wartość rynkowa Znaku Towarowego nie będzie zawierać kwoty VAT. W wycenie będzie się jednak znajdować adnotacja, zgodnie z którą w przypadku, gdyby sprzedający (w analizowanej sprawie: Wnioskodawca) był podatnikiem VAT i dokonał przedmiotowej sprzedaży w tym charakterze, oszacowana wartość rynkowa powinna zostać powiększona o kwotę VAT skalkulowaną według właściwej stawki.

Wnioskodawca uzyska również od zewnętrznych rzeczoznawców wycenę Linii produkcyjnej, w której wskazana zostanie jej wartość bez kwoty VAT oraz wartość powiększona o kwotę VAT dla sprzedawcy będącego podatnikiem VAT i dokonującego sprzedaży w takim charakterze.

Uzyskane przez Wnioskodawcę wyceny poszczególnych Składników Majątkowych będą zatem określać wartość rynkową Składników Majątkowych zarówno w sytuacji, w której ich sprzedaż (obejmująca również wniesienie aportem) nie podlega VAT (dalej: "Wartość rynkowa netto") jak i w sytuacji, w której sprzedaż taka będzie podlegać VAT (dalej: "Wartość rynkowa brutto").

Składniki Majątkowe nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT.

Zgodnie z ustaleniami pomiędzy SKA i Wnioskodawcą, w zamian za aport Wnioskodawca obejmie akcje o wartości emisyjnej równej Wartości rynkowej netto i otrzyma kwotę VAT należnego w formie pieniężnej albo otrzyma wyłącznie akcje o wartości emisyjnej równej Wartości rynkowej brutto.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wniesienie przez Wnioskodawcę aportem Znaku Towarowego do spółki komandytowo-akcyjnej będzie stanowiło podlegające opodatkowaniu VAT odpłatne świadczenie usługi w rozumieniu ustawy o VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie przez Wnioskodawcę aportem Znaku Towarowego do spółki komandytowo-akcyjnej będzie stanowiło podlegające opodatkowaniu VAT odpłatne świadczenie usługi w rozumieniu ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów na terytorium kraju rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również czynności opisane w art. 7 ust. 1 pkt 1-7 ustawy o VAT. Pojęcie towaru na gruncie VAT obejmuje w szczególności rzeczy ruchome oraz nieruchomości.

Z kolei przez świadczenie usług na gruncie ustawy o VAT rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym w również m.in. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

Należy zauważyć, że transakcja wniesienia aportem składników majątkowych do SKA w zamian za jej akcje spełnia przesłanki do uznania jej na gruncie VAT za odpłatną dostawę towarów bądź za odpłatne świadczenie usług w zależności od tego, co jest przedmiotem aportu. Wniesienie aportu skutkuje bowiem przeniesieniem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel na spółkę, która otrzymuje aport (w przypadku, gdy przedmiotem aportu jest towar w rozumieniu ustawy o VAT) lub określonym świadczeniem na jej rzecz (w przypadku, gdy przedmiotem aportu jest świadczenie usługi w rozumieniu ustawy o VAT), w tym potencjalnie również w postaci przeniesienia praw do wartości niematerialnej i prawnej do spółki otrzymującej aport.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca, działając w charakterze podatnika VAT, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zamierza wnieść aportem m.in. Znak Towarowy w zamian za akcje w SKA. Transakcja ta będzie zatem stanowić przeniesienie należącego do Wnioskodawcy prawa ochronnego do Znaku Towarowego na rzecz SKA, do której wnoszony będzie aport. Należy przy tym podkreślić, że przedmiotowa transakcja będzie miała charakter odpłatny, gdyż Wnioskodawca otrzyma od SKA akcje o określonej wartości.

Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie przez Wnioskodawcę aportem Znaku Towarowego do SKA będzie stanowiło podlegające opodatkowaniu VAT odpłatne świadczenie usługi w rozumieniu ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Artykuł 7 ust. 1 ww. ustawy stanowi, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Z kolei, na mocy art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Czynność wniesienia aportu (w zależności od jego przedmiotu) może zatem spełniać przesłanki uznania jej za dostawę towarów w myśl art. 7 (przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel) lub za świadczenie usług w świetle art. 8 (każde świadczenie, które nie jest dostawą towarów, w szczególności przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych).

Wniesienie aportu w postaci praw do wartości niematerialnych i prawnych do spółki prawa handlowego lub cywilnego spełnia definicję odpłatnego świadczenia usług, o którym mowa w ww. art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy, a tym samym, w rozumieniu powołanego art. 2 pkt 22 ustawy, uznawane jest za sprzedaż.

Pozostaje więc konieczność rozstrzygnięcia, czy transakcja ta jest odpłatna, czy nieodpłatna. Wskazać należy, iż z odpłatnością za dostawę towarów lub świadczenie usług mamy do czynienia w sytuacji, gdy pomiędzy dostawą towarów lub świadczeniem usługi a zapłatą istnieje adekwatny związek. Odpłatność może przybierać różne formy - nie jest warunkiem to, aby została ustalona lub dokonana w pieniądzu. Odpłatnością może być więc także np. udział kapitałowy wspólnika w spółce kapitałowej. Wnoszący aport uzyskuje pewną, wymierną korzyść. Z tego względu należy uznać wniesienie aportu za odpłatną dostawę towarów lub za odpłatne świadczenie usług, w zależności od przedmiotu aportu.

O czynności dokonanej za wynagrodzeniem można mówić w sytuacji, gdy:

* istnieje ścisły związek pomiędzy wykonanymi czynnościami i wysokością otrzymanego wynagrodzenia, oparty na relacjach cywilnoprawnych pomiędzy podmiotami,

* wynagrodzenie może być wyrażone w pieniądzu,

* związek, o którym mowa powyżej ma charakter bezpośredni i na tyle wyraźny, aby można było powiedzieć, że odpłatność następuje za dane świadczenie.

Zatem, gdy przedmiotem aportu jest świadczenie usług w rozumieniu wskazanego wyżej przepisu i gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia praw do wartości niematerialnych i prawnych na rzecz otrzymującego aport, mamy do czynienia z odpłatnym świadczeniem usług, podlegającym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest właścicielem znaku towarowego, który został wpisany do rejestru znaków towarowych, wytworzonym w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Przedmiotowy znak towarowy Wnioskodawca zamierza wnieść do spółki komandytowo-akcyjnej w zamian za jej akcje o określonej wartości emisyjnej.

Zgodnie z ustaleniami pomiędzy SKA i Wnioskodawcą, w zamian za aport Wnioskodawca obejmie akcje o wartości emisyjnej równej Wartości rynkowej netto i otrzyma kwotę VAT należnego w formie pieniężnej albo otrzyma wyłącznie akcje o wartości emisyjnej równej Wartości rynkowej brutto.

Biorąc pod uwagę cytowane powyżej przepisy oraz przedstawione okoliczności sprawy stwierdzić należy, że czynność wniesienia aportem znaku towarowego do spółki komandytowo-akcyjnej, prowadzić będzie do przeniesienia praw do wartości niematerialnych i prawnych na rzecz tej spółki, a zatem stanowić będzie odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy, że wniesienie przez Wnioskodawcę aportem znaku towarowego do spółki komandytowo-akcyjnej będzie stanowiło podlegające opodatkowaniu VAT odpłatne świadczenie usługi w rozumieniu ustawy o VAT, należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zaznaczyć należy, że niniejsza interpretacja indywidualna traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Tut. Organ informuje ponadto, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej zdarzenia przyszłego w zakresie stwierdzenia czy wniesienie przez Wnioskodawcę aportem znaku towarowego do spółki komandytowo-akcyjnej będzie stanowiło podlegające opodatkowaniu VAT odpłatne świadczenie usługi w rozumieniu ustawy o VAT. W pozostałym zakresie objętym wnioskiem wydane zostaną odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl