IBPP1/443-557/07/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-557/07/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 listopada 2007 r. (data wpływu 13 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z realizacją projektu "Zintegrowane staże absolwenckie w przedsiębiorstwach partnerskich elementem Strategii Rozwoju P. Klastra Firm Informatycznych" finansowanego ze Środków Europejskiego Funduszu Społecznego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 grudnia 2007 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z realizacją projektu "Zintegrowane staże absolwenckie w przedsiębiorstwach partnerskich elementem Strategii Rozwoju P. K. Firm Informatycznych" finansowanego ze Środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Firma K. P. - M. K. będąca podatnikiem podatku VAT jest liderem projektu Zintegrowane staże absolwenckie w przedsiębiorstwach partnerskich elementem "Strategii Rozwoju P. K. Firm Informatycznych" finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Priorytetu 2 - Wzmocnienie rozwoju zasobów ludzkich w regionach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004 - 2006 (Działanie 2.6 Regionalne Strategie Innowacyjne i transfer wiedzy). Projekt zapewnia staż dla 32 absolwentów szkół wyższych nie zarejestrowanych jako bezrobotni, w pięciu partnerskich przedsiębiorstwach (od 2 do 12 osób w każdym). Podstawowym celem projektu jest transfer wiedzy pomiędzy absolwentami szkół wyższych a firmami branży informatycznej. Transfer ten obejmuje wzajemną wymianę nabytej wiedzy pomiędzy odbywającymi staż studentami, a doświadczonymi pracownikami przedsiębiorstw. Jednym z celów projektu jest skonfrontowanie wiedzy teoretycznej z możliwościami jej zastosowania w praktyce, zdobycie przez nich odpowiednich kwalifikacji zawodowych w innowacyjnych firmach. Staże absolwenckie są realizowane we wszystkich działach firm - Tworzenia Oprogramowania, Wdrożeń i Serwisu, Konsulting i Obsługa Klienta, Grafiki oraz realizują, elementy wspólne programu stażowego. Stażyści prowadzą prace badawcze, rozwojowe i projektowe tworząc rozwiązania oparte o internet, ekstranet i inne dostępne nowe technologie. Po zakończeniu projektu firma K. P. - M. K. zatrudni 6 najlepszych absolwentów - uczestników programu stażowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy firma K. P. M. K. realizując projekt "Zintegrowane staże absolwenckie w przedsiębiorstwach partnerskich elementem Strategii Rozwoju P. K.Firm Informatycznych" ma możliwość odliczenia podatku VAT od faktur za ogłoszenia prasowe dotyczące rekrutacji stażystów oraz faktury kosztowe za audyt.

Zdaniem Wnioskodawcy firma K. P. M. K. będąca podatnikiem podatku VAT ma możliwość odliczenia podatku naliczonego ponieważ dokonuje ona tylko i wyłącznie sprzedaży opodatkowanej a zatrudnieni po zakończeniu projektu stażyści będą się przyczyniać do zwiększenia sprzedaży opodatkowanej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przestawionego stanu faktycznego uważa się za prawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ww. ustawy).

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Z cytowanych wyżej przepisów wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. wydatki na nabycie towarów i usług zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym lub zachodzi przypadek, że brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego, odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

We wniosku Wnioskodawca wskazał, iż na cele realizowanego projektu stażowego nabywane są usługi (ogłoszenia prasowe dotyczące rekrutacji stażystów oraz audyt) a stażyści pracują w działach Tworzenia Oprogramowania, Wdrożeń i Serwisu, Konsultingu, Obsługi Klienta i Grafiki firmy będącej podatnikiem podatku od towarów i usług. We wniosku stwierdzono, że firma dokonuje sprzedaży tylko i wyłącznie opodatkowanej.

Wnioskodawcy zatem, o ile wydatki na nabycie towarów i usług zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym lub zachodzi przypadek, że brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z realizacją projektu "Zintegrowane staże absolwenckie w przedsiębiorstwach partnerskich elementem Strategii Rozwoju P. K. Firm Informatycznych" finansowanego ze Środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Tym samym, w przedstawionym stanie faktycznym, stanowisko Wnioskodawcy uznać należy za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl