IBPP1/443-514/07/LSz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 marca 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-514/07/LSz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku, który wpłynął do tut. Organu w dniu 4 grudnia 2007 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży budynku mieszkalnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 grudnia 2007 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży budynku mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca posiada prawo własności nieruchomości położonej w C. składającej się z działki o pow. 227m#178; zabudowanej kamienicą wybudowaną w latach międzywojennych. Nieruchomość została kupiona w 1991 r., przez Wnioskodawcę wraz z małżonkiem na podstawie aktu notarialnego od osoby fizycznej, z dorobku jako wspólność ustawowa tj. przez wejściem w życie ustawy o podatku od towarów i usług. Z uwagi na śmierć męża w 2002 r., Pani odziedziczyła na podstawie testamentu zmarłego całość jego majątku. Postępowanie spadkowe zostało przeprowadzone w miesiącu kwietniu 2006 r., a wpis do ksiąg wieczystych dokonano w roku 2007. Wnioskodawca jest zameldowany w budynku (kamienicy) na pobyt stały i zajmuje wraz z synem i jego rodziną jedno mieszkanie. Pozostałe mieszkania oraz lokal użytkowy na parterze wynajmowane są na podstawie zawartych umów najmu. Z tytułu uzyskiwanych obrotów z czynszu wynikającego z umów najmu Wnioskodawca jest podatnikiem podatku VAT. Poza ww. wynajmem lokali Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej. Nakłady poniesione na remont tego budynku nie przekroczyły 10% wartości.

Wnioskodawca nie posiada innych nieruchomości graniczących z przedmiotowym budynkiem. Natomiast znajduje się w posiadaniu budynku jednorodzinnego położonego poza terenem miasta C. Wnioskodawca w 2000 r. dokonał transakcji sprzedaży domu jednorodzinnego osobie fizycznej. Transakcja sprzedaży nie została opodatkowana podatkiem VAT.

W roku 2008 Wnioskodawca zamierza sprzedać ww. kamienicę.Z dołączonego aktu notarialnego dotyczącego zakupu tej kamienicy w 1991 r., wynika, że kamienica, o której mowa stanowi budynek mieszkalny dwupiętrowy, który już w momencie nabycia przez Wnioskodawcę zamieszkany był przez siedmiu lokatorów, którzy zajmowali cały budynek.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż ww. budynku (kamienicy) jest zwolniona z podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy przy sprzedaży budynku nie będzie podatku VAT, ponieważ zakup tej nieruchomości nie był objęty podatkiem od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju.

Przez towary rozumie się zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Natomiast przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, ww. ustawa rozumie przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel - art. 7 ust. 1 ustawy o VAT.

Podstawowa stawka podatku - na podstawie art. 41 ust. 1 ww. ustawy - wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.Zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT lub obniżenie stawki podatkowej, możliwe jest tylko wówczas, gdy przewiduje to ustawa o VAT lub przepisy wykonawcze do ustawy.

Stosownie do przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

Przez pierwsze zasiedlenie w myśl art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług - rozumie się wydanie pierwszemu nabywcy lub pierwszemu użytkownikowi obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

Natomiast przez obiekt budownictwa mieszkaniowego, w rozumieniu art. 2 pkt 12 ustawy o VAT rozumie się przez to budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11.Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r., w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 z późn. zm.) pod symbolem PKOB dział 11 sklasyfikowane zostały budynki mieszkalne.

Z kolei budynki przeznaczone na cele inne niż mieszkaniowe mogą korzystać ze zwolnienia zawartego w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, jednak pod pewnymi warunkami. W myśl art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

W myśl ust. 2 art. 43 za towary używane rozumie się:

1.

budynki budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;

2.

pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Jednak art. 43 ust. 6 ustawy wprowadza wyłączenia z cyt. powyżej zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT. Mianowicie zwolnienia tego nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, tj. budynków, budowli i ich części, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

1.

miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;

2.

użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Użycie w tym przepisie sformułowania "użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych" wskazuje, że chodzi tu o całkowity okres użytkowania tych towarów do działalności opodatkowanej, a nie o okres od zakończenia modernizacji, czy też okres liczony od momentu przekroczenia ww. kwoty wydatków poniesionych na modernizację.

Zatem, aby cytowany przepis art. 43 ust. 6 wyłączający zwolnienie od podatku VAT znalazł zastosowanie, wszystkie trzy wyżej wspomniane warunki muszą zostać spełnione łącznie. Niewystąpienie jednego z nich oznacza konieczność zastosowania zwolnienia przy sprzedaży używanych budynków, budowli i ich części.

Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca zamierza sprzedać budynek (kamienicę) wybudowaną w latach międzywojennych. Nieruchomość została kupiona w 1991 r. Wnioskodawca jest zameldowany w budynku (kamienicy) na pobyt stały i zajmuje wraz z synem i jego rodziną jedno mieszkanie. Pozostałe mieszkania oraz lokal użytkowy na parterze wynajmowane są na podstawie zawartych umów najmu. Wnioskodawca wskazał we wniosku, że "nakłady na remont kamienicy nie przekroczyły 10% wartości. Tut. organ przyjął, że chodzi o wartość początkową obiektu.

Z powyższego wynika, iż Wnioskodawca zamierza dokonać sprzedaży budynku, w którym znajdują się zarówno lokale mieszkalne (zamieszkałe), jak i lokal użytkowy.Z dołączonego aktu notarialnego dotyczącego zakupu tej kamienicy w 1991 r., wynika, że kamienica, o której mowa stanowi budynek mieszkalny dwupiętrowy, który już w momencie nabycia przez Wnioskodawcę zamieszkany był przez siedmiu lokatorów, którzy zajmowali cały budynek.

W związku z tym dla celów niniejszej interpretacji przyjęto, że przedmiotem dostawy będzie obiekt budownictwa mieszkaniowego, od lat zamieszkiwany przez lokatorów i właścicielkę, w którego części (parter) znajduje się lokal użytkowy.

Zatem biorąc pod uwagę zaistniałe zdarzenie przyszłe zawarte we wniosku stwierdzić należy, iż dostawa budynku w części przeznaczonej na cele mieszkaniowe będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, gdyż nie występują przesłanki wyłączające zwolnienie, o którym mowa w powyższym artykule (Wnioskodawca dokonuje sprzedaży lokali zamieszkałych), o ile przedmiotowy budynek został sklasyfikowany w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11.

Natomiast w stosunku do dostawy części budynku przeznaczonej na cele inne niż mieszkaniowe - lokal użytkowy, stwierdzić należy w oparciu o przedstawione zdarzenie przyszłe, że spełniona jest definicja towaru używanego tj. - minęło pięć lat od końca roku, w którym zakończono jego budowę (obiekt wybudowano w latach międzywojennych), a przy jego nabyciu Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, przez co wypełniona została norma z art. 43 ust. 1 pkt 2 powołanej ustawy.

Nie będzie miało również zastosowanie wyłączenie ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 6 ustawy, ponieważ nie zostały spełnione przesłanki zawarte w tym przepisie.

W związku z powyższym zbycie przedmiotowej nieruchomości w części budynku, w której mieści się lokal użytkowy będzie korzystało ze zwolnienia z podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.

Jeśli chodzi o kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym położone są budynki to rozstrzygają ją przepisy art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem w przypadku dostawy budynków przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli albo ich części trwale związanych z gruntem.

Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, ze zwolnienia korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Reasumując tut. organ stwierdza, iż w odniesieniu zarówno do przedmiotowego budynku jak i gruntu będzie miało zastosowanie zwolnienie z podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 2, art. 43 ust. 2 pkt 1 (przy braku zastosowania art. 43 ust. 6), art. 43 ust. 1 pkt 10 oraz art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl