IBPP1/443-509/08/AL

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 czerwca 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-509/08/AL

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Szpital w M. zawarte we wniosku z dnia 20 marca 2008 r. (data wpływu 26 marca 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 27 maja 2008 r. (data wpływu 29 maja 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących zakupy towarów i usług nabyte w związku z realizacją inwestycji polegającej na modernizacji bloku operacyjnego i centralnej sterylizatorni - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 marca 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących zakupy towarów i usług nabyte w związku z realizacją inwestycji polegającej na modernizacji bloku operacyjnego i centralnej sterylizatorni.

Wniosek uzupełniono pismem z dnia 27 maja 2008 r. będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu Nr IBPP1/443-509/08/AL z dnia 19 maja 2008 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Szpital w M. realizował inwestycję polegającą na modernizacji bloku operacyjnego i centralnej sterylizatorni. Modernizowane obiekty wykorzystywane są wyłącznie w celu udzielania świadczeń zdrowotnych tj. usług w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej (PKWiU 85.11) zwolnionych z VAT, stosownie do treści załącznika nr 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.Wobec powyższego Szpital w M. nie odliczał podatku naliczonego od usług i towarów nabywanych w ramach przedmiotowej inwestycji.

W związku z opisanym stanem faktycznym zadano następujące pytanie:

Czy istotnie brak jest podstaw do odliczenia przez Szpital podatku naliczonego od usług i towarów nabywanych w ramach przedmiotowej modernizacji bloku operacyjnego i centralnej sterylizatorni w opisanym stanie faktycznym.

Zdaniem Wnioskodawcy zasadnie nie odliczał podatku naliczonego od usług i towarów nabywanych w ramach przedmiotowej inwestycji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 9 załącznika nr 4 do ustawy wymieniono usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej (PKWiU ex 85), z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca w związku z realizowaną inwestycją polegającą na modernizacji bloku operacyjnego i centralnej sterylizatorni dokonywał zakupów towarów i usług. Ponadto Wnioskodawca stwierdził, że modernizowane obiekty wykorzystywane są wyłącznie w celu udzielania świadczeń zdrowotnych tj. usług w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej (PKWiU 85.11).

Zatem w myśl powyższych przepisów nabywane towary i usługi związane z realizacją inwestycji polegającej na modernizacji bloku operacyjnego i centralnej sterylizatorni nie służą czynnościom opodatkowanym, ponieważ są związane ze świadczeniem przez Wnioskodawcę usług w zakresie ochrony zdrowia - usługi świadczone przez szpitale (PKWiU 85.11), które korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w związku z poz. 9 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług.

Tym samym Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od towarów i usług nabywanych w związku z realizacją przedmiotowej inwestycji.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl