IBPP1/443-495/13/MG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 lipca 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-495/13/MG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 3 czerwca 2013 r. (data złożenia 7 czerwca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych przez Wnioskodawcę usług w zakresie szkolenia i dokształcania zawodowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 czerwca 2013 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług w zakresie szkolenia i dokształcania zawodowego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą od dnia 27 lutego 2001 r., pod nazwą: Ośrodek Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego jako czynny podatnik VAT. Działalność Ośrodka jest objęta systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty-art. 82 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty. W tym zakresie Wnioskodawca posiada wpis do ewidencji, w Starostwie Powiatowym, w W. z dnia 20 grudnia 2005 r. - pod poz. 69. Wnioskodawca świadczy usługi szkolenia i dokształcania w zakresie: kursów BHP dla pracodawców, pracowników fizycznych, społecznych inspektorów pracy, kursów zawodowych dla: kierowców wózków jezdniowych, spawania elektrycznego, gazowego, obsługi i konserwacji suwnic, dźwigów, żurawi, wciągników, kursy mistrzowskie, na tytuł robotnika wykwalifikowanego także w zakresie zawodów budowlanych, takich jak: murarz-tynkarz, cieśla budowlany, zbrojarz budowlany, glazurnik-posadzkarz, tapeciarz-malarz oraz w zakresie zawodów biurowych, takich jak: księgowa/y, kadrowa/y, pracownik administracyjny.

Wnioskodawca świadczy te usługi dla trzech grup podmiotów: I/osób fizycznych, które zgłaszają się samodzielnie na szkolenie w celu zdobycia lub podniesienia kwalifikacji zawodowych. Osoby te ponoszą koszt szkolenia z własnych środków. 2/Drugą grupę stanowią pracownicy zatrudnieni w firmach prywatnych, delegowani przez pracodawców na szkolenia. Odpłatność za te usługi ponoszą pracodawcy. 3/Trzecia grupa to osoby bezrobotne, zarejestrowane w Urzędzie Pracy, poszukujące pracy, chcące zdobyć zawód lub podnieść swoje kwalifikacje. W tym przypadku szkolenia finansowane są ze środków publicznych, czyli przez Urząd Pracy.

Szkolenia i kursy składają się z części teoretycznej i praktycznej, kończą się egzaminem wewnętrznym i wydaniem świadectwa, zgodnie ze wzorem MEN. Są to usługi świadczone w oparciu o rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej i umiejętności kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych (Dz. U. Nr 31, poz. 216). Do dnia 31 grudnia 2010 r. ww. usługi były objęte zwolnieniem od podatku VAT. Od dnia 1 stycznia 2011 r. zmianie uległy przepisy ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie wymienionych usług kształcenia.

W dalszym ciągu, świadczone przez Ośrodek Wnioskodawcy, usługi kształcenia w zakresie uzyskania kwalifikacji do wykonywania zawodu:

l)

murarz, tynkarz, cieśla budowlany, zbrojarz budowlany, glazurnik-posadzkarz, malarz-tapeciarz,

2)

księgowa/y, kadrowa/y, pracownik, pracownica biurowa -

podlegają zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1, pkt 26 lit. a - ustawy o podatku od towarów i usług, bez względu na sposób finansowania tych usług, przez poszczególne grupy podmiotów. I ta kwestia jest przedmiotem zapytania Wnioskodawcy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy usługi kształcenia, które świadczy Ośrodek Wnioskodawcy - traktowane jako dwie jednolite grupy usług:

1.

w zakresie zawodów budowlanych: murarz, tynkarz, cieśla budowlany, zbrojarz budowlany, glazurnik-posadzkarz, malarz-tapeciarz,

2.

w zakresie zawodów biurowych: księgowa/y, kadrowa/y, pracownica, pracownik biurowy-niezależnie od sposobu ich finansowania tj.: ze środków publicznych w 100%, lub ze środków prywatnych przedsiębiorców i osób fizycznych w 100% - są objęte od 1 stycznia 2011 r. w działalności Wnioskodawcy zwolnieniem od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a - znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, wymienione usługi kształcenia, przedstawione w pytaniu, w poz. 69, w działalności usługowej, prowadzonej w ramach pozaszkolnych form kształcenia, podlegają od 1 stycznia 2011 r. zwolnieniu z podatku VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a, bez względu na sposób ich finansowania. Wnioskodawca uważa to stanowisko za słuszne, ponieważ na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty w zakresie kształcenia i wychowania, oraz uczelnie jednostki naukowe PAN, oraz jednostki badawczo-rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym. Działalność Wnioskodawcy jest objęta systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty wg art. 82 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty. Wnioskodawca posiada wpis do ewidencji prowadzonej przez Starostwo Powiatowe od dnia 20 grudnia 2005 r., pod poz. 69. W związku z tym firma Wnioskodawcy, w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, jest objęta systemem kształcenia w zakresie: 1/zawodów budowlanych, traktowanych, jako jedna grupa zawodów. murarz, tynkarz, cieśla budowlany, zbrojarz budowlany, glazurnik, posadzkarz, malarz-tapeciarz.

2) zawodów biurowych, traktowanych, jako jedna grupa zawodów: księgowa/y, kadrowa/y, pracownica, pracownik biurowy.

Usługi te świadczone są w oparciu o rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych (Dz. U. Nr 31, poz. 216).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W świetle art. 7 ust. 1 tej ustawy, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Zgodnie z brzmieniem art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług VAT, podstawowa stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem art. 41 ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 ustawy.

W myśl art. 146a pkt 1 ww. ustawy o VAT - obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011 r. - w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. z zastrzeżeniem art. 146f, podstawowa stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Ustawodawca w treści ustawy o podatku od towarów i usług oraz w przepisach wykonawczych do niej przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi bądź zwolnienie od podatku.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku usługi świadczone przez:

a.

jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania,

b.

uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo-rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym

- oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

Zgodnie natomiast z art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26:

a.

prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub

b.

świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty - wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub

c.

finansowane w całości ze środków publicznych

oraz świadczenie usług i dostawę ściśle z tymi usługami związane.

Z cytowanych wyżej przepisów wynika, że zwolnienie z podatku od towarów i usług obejmuje usługi świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania.

Według art. 2 pkt 3a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) system oświaty obejmuje placówki kształcenia ustawicznego, placówki kształcenia praktycznego oraz ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego, umożliwiające uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych.

W świetle art. 5 ust. 1 ustawy o systemie oświaty, szkoła i placówka może być szkołą i placówką publiczną albo niepubliczną.

W świetle art. 5 ust. 2 ustawy o systemie oświaty, szkoła i placówka, z zastrzeżeniem ust. 3a-3e, może być zakładana i prowadzona przez:

1.

jednostkę samorządu terytorialnego;

2.

inną osobę prawną;

3.

osobę fizyczną.

Zgodnie z art. 82 ust. 1 ww. ustawy o systemie oświaty, osoby prawne i fizyczne mogą zakładać szkoły i placówki niepubliczne po uzyskaniu wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego obowiązaną do prowadzenia odpowiedniego typu publicznych szkół i placówek.

Z przedstawionego we wniosku opisu zaistniałego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Ośrodek Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego jako czynny podatnik VAT świadczy usługi w zakresie kształcenia prowadząc szkolenia i kursy dokształcania w następującym zakresie: kursy BHP dla pracodawców, pracowników fizycznych, społecznych inspektorów pracy, kursy zawodowe dla: kierowców wózków jezdniowych, spawania elektrycznego, gazowego, obsługi i konserwacji suwnic, dźwigów, żurawi, wciągników, kursy mistrzowskie, na tytuł robotnika wykwalifikowanego także w zakresie zawodów budowlanych, takich jak: murarz-tynkarz, cieśla budowlany, zbrojarz budowlany, glazurnik-posadzkarz, tapeciarz-malarz oraz w zakresie zawodów biurowych, takich jak: księgowa/y, kadrowa/y, pracownik administracyjny. Wnioskodawca na podstawie art. 82 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: z 2004 r. Dz. U. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) uzyskał wpis do ewidencji placówki oświatowo-wychowawczej w Starostwie Powiatowym w W. w dniu 20 grudnia 2005 r. - pod poz. 69 i tym samym stał się jednostką objętą systemem oświaty.

Wnioskodawca podał także, że usługi świadczy w oparciu o rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych (Dz. U. Nr 31, poz. 216). Należy zauważyć, że rozporządzenie zostało zastąpione rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 stycznia 2012 r. w sprawie kształcenia w formach pozaszkolnych (Dz. U. z 2012 r. poz. 186 z późn. zm.). Rozporządzenie to określa m.in. warunki, organizację i tryb prowadzenia kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych oraz rodzaje tych form.

Z uregulowań zawartych w wyżej cytowanych przepisach wynika, że zwolnienie z podatku od towarów i usług obejmuje usługi w zakresie kształcenia i wychowania świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane. Zatem aby możliwe było skorzystanie z niniejszego zwolnienia, przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy, nie wystarcza, by dany podmiot był jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, podmiot ten musi świadczyć usługi w zakresie kształcenia i/lub wychowania.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że jeżeli Wnioskodawca jako Ośrodek Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego objęty systemem oświaty (został wpisany do ewidencji placówek oświatowo-wychowawczych) świadczy usługi w zakresie kształcenia i wychowania, to przedstawione w pytaniu usługi podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a.

Podsumowując, świadczone przez Wnioskodawcę, jako jednostkę objętą systemem oświaty (wpisaną do ewidencji na podstawie art. 82 ustawy o systemie oświaty) usługi w zakresie szkolenia i dokształcania zawodowego podlegają zwolnieniu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku zwolnienia od podatku usług kształcenia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o VAT sposób ich finansowania pozostaje bez znaczenia.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Niniejsza interpretacja indywidualna traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl