IBPP1/443-447/07/AZ - Zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży paliwa gazowego w systemie sieciowym przy zastosowaniu kas fiskalnych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-447/07/AZ Zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży paliwa gazowego w systemie sieciowym przy zastosowaniu kas fiskalnych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko K. Operatora Systemu Dystrybucyjnego Sp. z o.o. w T., przedstawione we wniosku z dnia 15 listopada 2007 r. (data wpływu 20 listopada 2007 r.), uzupełnionym pismem z dnia 1 lutego 2008 r. (data wpływu 11 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku ewidencjonowania sprzedaży paliwa gazowego w systemie sieciowym przy zastosowaniu kas fiskalnych - jest prawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 20 listopada 2007 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku ewidencjonowania sprzedaży paliwa gazowego w systemie sieciowym przy zastosowaniu kas fiskalnych. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 1 lutego 2008 r. (data wpływu 11 lutego 2008 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie nr IBPP1/443-447/07/AZ z dnia 28 stycznia 2008 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Dyrektywa Unii Europejskiej (2035/55/EC) oraz znowelizowane Prawo Energetyczne nałożyły na przedsiębiorstwa branży gazowniczej dokonanie rozdziału handlu i dystrybucji gazu od dnia 1 lipca 2007 r. K. Operator Systemu Dystrybucyjnego Sp. z o. o w T. pełni funkcję operatora systemu dystrybucyjnego gazu ziemnego. Usługa dystrybucji paliwa gazowego w systemie sieciowym posiada symbol PKWiU 40.22. Przychody ze świadczenia usługi dystrybucyjnej stanowią ponad 90 % całości przychodów Wnioskodawcy. Do chwili obecnej nie powstał wobec Wnioskodawcy obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych. Wnioskodawca przez cały okres działalności, czyli od 1 stycznia 2003 r. świadczy usługi wymienione w poz. 2 załącznika do rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących o symbolu PKWiU 40 tzn. usługi związane z dystrybucją i handlem paliwami gazowymi w systemie sieciowym. Z tym, że do dnia 28 czerwca 2007 r. były to usługi obejmujące zarówno handel jak i dystrybucję, natomiast po tym dniu Wnioskodawca świadczy jedynie usługę dystrybucyjną. Wnioskodawcy nie dotyczy przepis § 3 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w świetle obowiązujących przepisów § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Min. Fin. z dnia 25 czerwca 2007 r. w sprawie kas rejestrujących Wnioskodawca korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kas fiskalnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z tym, że jest podatnikiem dokonującym sprzedaży usług wymienionych w pozycji 2 załącznika do rozporządzenia z dnia 25 czerwca 2007 r., a udział obrotów z tej sprzedaży w obrotach ogółem przekracza 70 % to korzysta ze zwolnienia określonego w § 3 ust. 1 pkt 1 przedmiotowego rozporządzenia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. W myśl z art. 111 ust. 1 ustawy, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Jednocześnie w art. 111 ust. 7 pkt 3 ustawy zawarto upoważnienie dla ministra właściwego do spraw finansów publicznych do zwolnienia w drodze rozporządzenia na czas określony niektórych grup podatników oraz niektórych czynności z obowiązku, o którym mowa w ust. 1 ustawy, ze względu na rodzaj prowadzonej działalności lub wysokość obrotu. Zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących poszczególnych czynności i podatników zawarte są w § 2 i 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2007 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 245, poz. 1807).

W myśl § 2 rozporządzenia, zwalnia się do dnia 30 czerwca 2008 r. z obowiązku ewidencjonowania sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia. Stosownie zaś do § 3 ust. 1 pkt 1 powołanego rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, zwalnia się do dnia 30 czerwca 2008 r. z obowiązku ewidencjonowania również podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług wymienionych w poz. 1-33 załącznika do rozporządzenia, jeżeli w poprzednim roku podatkowym udział obrotów z tytułu tej sprzedaży w obrotach ogółem podatnika z działalności określonej w art. 111 ust. 1 ustawy był wyższy niż 70 % - jeżeli wcześniej nie powstał wobec nich obowiązek ewidencjonowania.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca pełni funkcję operatora systemu dystrybucyjnego gazu ziemnego dokonując sprzedaży usług dystrybucji gazu ziemnego w systemie sieciowym od dnia 1 stycznia 2003 r.

W poz. 2 załącznika do ww. rozporządzenia wymieniono usługi o symbolu PKWiU 40 - energia elektryczna, gaz, para wodna i gorąca woda.

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.), dział 40 - energia elektryczna, gaz, para wodna i gorąca woda obejmuje:

a.

wytwarzanie energii elektrycznej,

b.

przesyłanie i dystrybucję energii elektrycznej oraz usługi z tym związane, tj.: przyłączanie i odłączanie podmiotu do/od sieci, dostęp i korzystanie z utrzymywanego w odpowiednim stanie systemu elektroenergetycznego i zapewnienie odpowiedniego stanu systemu, ciągłości, niezawodności i odpowiedniej jakości dostaw energii,

c.

usługi związane z handlem hurtowym i detalicznym energią elektryczną,

d.

zużyte elementy paliwowe reaktorów jądrowych,

e.

wytwarzanie gazu metodami przemysłowymi oraz usługi w zakresie rozprowadzania paliw gazowych,

f.

ciepło w parze i gorącej wodzie,

g.

usługi dostarczania pary wodnej i gorącej wody.

W grupowaniu PKWiU 40.20.2 wymieniono usługi w zakresie rozprowadzania paliw gazowych przez sieć zasilającą. W świetle powyższego należy stwierdzić, iż usługi dystrybucji paliw gazowych, które mieszczą się w PKWiU 40 i zostały wymienione w poz. 2 załącznika do rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, zawierającego wykaz sprzedaży zwolnionej z obowiązku ewidencjonowania, są zwolnione z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących do dnia 30 czerwca 2008 r. Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 25 czerwca 2007 r. w sprawie kas rejestrujących, do dnia 31 grudnia 2007 r. (Dz. U. Nr 116, poz. 804) zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług wymienionych w poz. 1-39 załącznika do rozporządzenia, o którym mowa w § 2 pkt 2, jeżeli w pierwszym półroczu 2007 r. udział obrotów z tytułu tej sprzedaży w obrotach ogółem podatnika z działalności określonej w art. 111 ust. 1 ustawy był wyższy niż 70 % - jeżeli wcześniej nie powstał wobec nich obowiązek ewidencjonowania.

Stosownie do § 3 ust. 2 pkt 1 ww. rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 i 4, traci moc po upływie dwóch miesięcy licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po sześciomiesięcznym okresie prowadzenia sprzedaży w 2007 r., jeżeli w okresie tym udział obrotów ze sprzedaży zwolnionej z obowiązku ewidencjonowania, wymienionej w poz. 1-33 załącznika do rozporządzenia, w obrotach ogółem podatnika, z działalności określonej w art. 111 ust. 1 ustawy był równy lub niższy niż 70 % - w przypadku podatników kontynuujących działalność lub rozpoczynających działalność w pierwszym półroczu 2007 r.; w obrotach ze sprzedaży zwolnionej z obowiązku ewidencjonowania, uwzględnia się również obroty ze sprzedaży zwolnionej z obowiązku ewidencjonowania do dnia 30 września 2007 r., wymienionej w poz. 1-39 załącznika do rozporządzenia, o którym mowa w § 2 pkt 2, i niewymienionej w załączniku do rozporządzenia. W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym, Wnioskodawca wskazuje, że nie dotyczy go przepis § 3 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 czerwca 2007 r. w sprawie kas rejestrujących oraz że przychody ze świadczenia usługi dystrybucyjnej stanowią ponad 90 % całości przychodów, a zatem Wnioskodawca do końca 2007 r. nie był zobowiązany do instalacji kas fiskalnych, korzystał bowiem ze zwolnienia określonego w § 3 ust. 1 pkt 1 ww. rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących.

W tym miejscu należy wskazać, iż rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 czerwca 2007 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 116, poz. 804) zostało zmienione rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2007 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 245, poz. 1807), które weszło w życie z dniem 1 stycznia 2008 r.

Wnioskodawca, będzie więc zwolniony do dnia 30 czerwca 2008 r. z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kas rejestrujących, jeżeli spełni warunki do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowana określone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2007 r. w sprawie kas rejestrujących, tzn. jeżeli w poprzednim roku podatkowym udział obrotów z tytułu sprzedaży towarów i usług wymienionej w poz. 1-33 załącznika do rozporządzenia w obrotach ogółem podatnika z działalności określonej w art. 111 ust. 1 ustawy był wyższy niż 70 % i nie wystąpią przesłanki wyłączające ze zwolnienia wymienione w § 4 cytowanego rozporządzenia.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl