IBPP1/443-429/10/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 lipca 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-429/10/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 30 kwietnia 2010 r. (data wpływu 11 maja 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 29 czerwca 2010 r. (data wpływu 6 lipca 2010 r.) oraz pismem z dnia 7 lipca 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 maja 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 29 czerwca 2010 r. (data wpływu 6 lipca 2010 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu podatkowego nr IBPP1/443-429/10/MS z dnia 21 czerwca 2010 r. oraz pismem z dnia 7 lipca 2010 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Na mocy postanowienia Sądu Rejonowego w K. - Sądu Gospodarczego z dnia 22 czerwca 2009 r., sygn. akt:, względem Spółki "I." Spółka Jawna J. G. U. A. S. Z. P. C. z siedzibą w O. Ś. (ul. S. 15, 27-400 O. Ś.) wpisanego do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS XXX - ogłoszona została upadłość z opcją likwidacji. Na syndyka masy upadłości wyznaczony został W. K.

Ww. Spółka prowadzi przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - stanowiące zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. W skład wyżej wym. przedsiębiorstwa wchodzi jego część pod nazwą Z. T. położony w O. Ś. przy ul. S. nr 6.

Wyodrębniona organizacyjnie część tegoż przedsiębiorstwa obejmuje następujące składniki majątkowe:

a.

prawo użytkowania wieczystego dla nieruchomości gruntowej wraz ze związanym z nim prawem własności budynków posadowionych na użytkowanym gruncie - objęte Sądu Rejonowego w O. Ś. V Wydział KW,

b.

prawo użytkowania wieczystego dla nieruchomości gruntowej wraz ze związanym z nim prawem odrębnej własności budynku posadowionego na użytkowanym gruncie - objęte KW Sądu rejonowego w O. Ś. V Wydział KW,

c.

ruchomości.

Pod względem rachunkowym Z. T. nie miał sporządzanego osobnego bilansu; jedynie na użytek wewnętrzny sporządzane były stosowne zapisy księgowe dotyczące osobnego rozliczania. Z. T. został organizacyjnie wyodrębniony w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy do realizacji określonych zadań gospodarczych, które to zadania realizował samodzielnie.

Prawomocnym postanowieniem z dnia 16 lutego 2010 r. sygn. akt: Sędzia Komisarz w postępowaniu upadłościowym Wnioskodawcy, zatwierdził ustalone pismem z dnia 5 lutego 2010 r. przez syndyka masy - warunki aukcji na sprzedaż zorganizowanych części przedsiębiorstwa upadłego z wyłączeniem w trybie art. 552 k.c. wchodzących w jego skład należności i wierzytelności oraz środków pieniężnych. W warunkach aukcji jako cenę za sprzedaż Z. T. położonego w O. Ś. określono kwotę 1.500.000,00 zł (jeden milion pięćset tysięcy złotych) netto.

W wyniku przeprowadzonej w dniu 23 marca 2010 r. aukcji na sprzedaż zorganizowanych części przedsiębiorstwa Wnioskodawcy wyłoniono jako nabywcę Z. T. za kwotę 1.500.000,00 zł netto.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 29 czerwca 2010 r. stwierdzono ponadto, że Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT od 5 lipca 1993 r.

Mienie będące przedmiotem sprzedaży przez syndyka (Z. T.) jest wyodrębnione organizacyjnie, a odrębność finansowa polega na tym, iż istnieje osobne konto w księgach rachunkowych identyfikujące sprzedaż i osobny sposób rozliczania (rozrachunek) dla faktur dotyczących tego zakładu - T. Tak więc w wewnętrznym rozliczeniu wyodrębnienie zobowiązań stanowi istotny element stanu faktycznego. Składniki materialne i niematerialne przeznaczone do realizacji określonych zadań gospodarczych są wewnątrz organizacyjnie wyodrębnione, a tym samym mogłyby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące przedmiotowe zadania. Przedmiotem sprzedaży jest własność ruchomości w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów. Istnieje oznaczenie indywidualizujące wyodrębnioną część przedsiębiorstwa acz nie jest to indywidualizacja prawnie zastrzeżona w rozumieniu stosownych przepisów (znak firmowy). W kwestii dotyczącej pytań związanych z opisem zawartym w punktach "c", "d", "e", "f", "g" to odpowiedz jest negatywna. W zakresie pytania zawartego pod literą "h" Wnioskodawca wyjaśnia, iż dokumenty kompatybilne do przedmiotu sprzedaży stanowią integralną część transakcji. Sprzedawany Z. T. posiada potencjalną zdolność do prowadzenia działalności gospodarczej w dotychczasowym zakresie. Nabywca przedmiotowego zespołu składników deklaruje kontynuowanie działalności gospodarczej zbywcy w dotychczasowym zakresie.

Ponadto w uzupełnieniu wniosku z dnia 7 lipca 2010 r. stwierdzono, że przedmiotem sprzedaży nie będą: prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych; koncesje, licencje i zezwolenia; patenty i inne prawa własności przemysłowej; majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne; tajemnice przedsiębiorstwa, gdyż rzeczone składniki nie występują w masie majątkowej. Wnioskodawca stwierdza, że zgodnie ze stosownymi przepisami prawa upadłościowego nie jest możliwym przypisanie poszczególnych wierzytelności wchodzących w skład masy upadłościowej do tych składników, które są sprzedawane na zasadach odrębnych tak jak ma to miejsce w niniejszym przypadku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy opisany w poz. 54 wniosku zespół składników materialnych i niematerialnych Z. T. w O. Ś. przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej Wnioskodawcy należy kwalifikować jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 k.c., której sprzedaż podlega na mocy art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) zwolnieniu z podatku VAT, w sytuacji gdy w warunkach aukcji jako cenę sprzedaży wskazano kwotę netto.

Zdaniem Wnioskodawcy: zespół składników materialnych i niematerialnych szczegółowo opisanych w poz. 54 Z. T. w O. Ś. przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej Wnioskodawcy należy kwalifikować jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 k.c., której sprzedaż podlega na mocy art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) zwolnieniu z podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zakres tych czynności został zdefiniowany odpowiednio w art. 7 i art. 8 ustawy o VAT. Przepis art. 7 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast przez świadczenie usług, na mocy art. 8 ust. 1 ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Towarami w rozumieniu ustawy o VAT są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty (art. 2 pkt 6 ustawy o VAT).

Jednocześnie przepisy art. 6 ustawy o VAT wskazują na wyłączenia określonych czynności spod zakresu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Są tutaj wskazane te czynności, które co do zasady należą do grupy czynności podlegających opodatkowaniu, mieszcząc się w zakresie odpłatnej dostawy towarów czy też odpłatnego świadczenia usług. Z uwagi jednakże na stosowne wyłączenie, czynności te - chociaż można je zakwalifikować jako odpłatną dostawę towarów czy też odpłatne świadczenie usług - nie podlegają opodatkowaniu.

W myśl art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ustawodawca w art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług wskazując, iż jej przepisów nie stosuje się m.in. do transakcji zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie zdefiniował, co należy rozumieć pod pojęciem "transakcji zbycia".

Uwzględniając zakres przedmiotowy ustawy o podatku od towarów i usług pojęcie to należy rozumieć w sposób zbliżony do pojęcia "dostawy towarów" w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, tzn. zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa obejmuje wszelkie czynności w ramach których, następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem tych czynności, jak właściciel np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, nieodpłatne przekazanie, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego (aport).

Wyłączenie stosowania ustawy o podatku od towarów i usług przewidziane w przepisie art. 6 pkt 1 tej ustawy obejmuje jednakże tylko te czynności zrównane z pojęciem dostawy towarów, których przedmiotem jest przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa. Wyłączenie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług ww. transakcji jest konsekwencją postanowień art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE Rady Unii Europejskiej z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347, s. 1 z późn. zm.), który stanowi, iż w przypadku przekazania, odpłatnie lub nieodpłatnie lub jako aportu do spółki całości lub części majątku, państwa członkowskie mogą uznać, że dostawa towarów nie miała miejsca i że w takim przypadku osoba, której przekazano towary, będzie traktowana jako następca prawny przekazującego (akapit 1). W przypadkach gdy odbiorca nie podlega w pełni opodatkowaniu, państwa członkowskie mogą przedsięwziąć środki niezbędne w celu uniknięcia zakłóceń konkurencji. Mogą także przyjąć wszelkie niezbędne środki, aby zapobiec uchylaniu się od opodatkowania lub unikaniu opodatkowania poprzez wykorzystanie przepisów niniejszego artykułu (akapit 2). Polskie przepisy VAT osiągają więc dozwolony przez dyrektywę skutek - tj. uznanie, że przeniesienie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części na inny podmiot nie jest dostawą, poprzez regulację zawartą w art. 6 ustawy o VAT.

W niniejszej sprawie kwestią wymagającą interpretacji jest ustalenie istnienia lub nieistnienia podstaw do zastosowania przepisu art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowiącego, iż przepisów tej ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ponadto odwołując się do przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) należy stwierdzić, że zgodnie z art. 551 tej ustawy, przedsiębiorstwo stanowi zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej, który obejmuje w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.

koncesje, licencje i zezwolenia;

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.

tajemnice przedsiębiorstwa;

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Powyższa definicja opisuje przedsiębiorstwo w ujęciu przedmiotowym jako zespół niematerialnych i materialnych składników stanowiący przedmiot prawa w szerokim znaczeniu.

Zgodnie z art. 552 k.c. czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Dla potrzeb podatku od towarów i usług ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Zgodnie z tym przepisem przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa należy rozumieć organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

W świetle powyższego podstawowym wymogiem jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Warunkiem niezbędnym jest także wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie, które to wydzielenie ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp.

Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie musi oznaczać samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest nie tylko wyodrębniona organizacyjnie, ale również posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy więc do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są wszystkie następujące przesłanki:

1.

istnienie zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,

2.

zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,

3.

składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,

4.

zespół tych składników może stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.

Aby zatem w rozumieniu przepisów podatkowych, określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym. Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

W świetle przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, należy stwierdzić, iż wymieniony we wniosku "Z. T." położony w O. Ś. przy ul. S. 6 stanowiący część przedsiębiorstwa "I." Spółka Jawna J. G. U.A. S. Z. P. C. w upadłości - będący tartakiem przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej, będący przedmiotem aukcji na sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa upadłego (zatwierdzonej prawomocnym postanowieniem Sędziego Komisarza z dnia 16 lutego 2010 r. sygn. akt: V GUp 5/09) posiada ww. cechy.

We wniosku z dnia 30 kwietnia 2010 r. stwierdzone zostało, że na mocy postanowienia Sądu Rejonowego w K. - Sądu Gospodarczego z dnia 22 czerwca 2009 r., sygn. akt:, względem Wnioskodawcy (Spółki "I." Spółka Jawna J. G. U. A. S. Z. P. C. z siedzibą w O. Ś.) ogłoszona została upadłość z opcją likwidacji.

Wnioskodawca prowadzi przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - stanowiące zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. W skład wyżej wym. przedsiębiorstwa wchodzi jego część pod nazwą "Z. T." położony w O. Ś. przy ul. S. nr 6.

Prawomocnym postanowieniem z dnia 16 lutego 2010 r. sygn. akt: Sędzia Komisarz w postępowaniu upadłościowym Wnioskodawcy, zatwierdził ustalone pismem z dnia 5 lutego 2010 r. przez syndyka masy - warunki aukcji na sprzedaż zorganizowanych części przedsiębiorstwa upadłego z wyłączeniem w trybie art. 552. k.c. wchodzących w jego skład należności i wierzytelności oraz środków pieniężnych.

Wyodrębniona organizacyjnie część tegoż przedsiębiorstwa (Z. T.) obejmuje następujące składniki majątkowe:

a.

prawo użytkowania wieczystego dla nieruchomości gruntowej wraz ze związanym z nim prawem własności budynków posadowionych na użytkowanym gruncie - objęte KW Sądu Rejonowego w O. Ś. V Wydział KW,

b.

prawo użytkowania wieczystego dla nieruchomości gruntowej wraz ze związanym z nim prawem odrębnej własności budynku posadowionego na użytkowanym gruncie - objęte KW Sądu rejonowego w O. Ś. V Wydział KW,

c.

ruchomości.

"Z. T." został organizacyjnie wyodrębniony w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy do realizacji określonych zadań gospodarczych, które to zadania realizował samodzielnie.

Pod względem rachunkowym "Z. T." nie miał sporządzanego osobnego bilansu; jedynie na użytek wewnętrzny sporządzane były stosowne zapisy księgowe dotyczące osobnego rozliczania. Odrębność finansowa polega na tym, iż istnieje osobne konto w księgach rachunkowych identyfikujące sprzedaż i osobny sposób rozliczania (rozrachunek) dla faktur dotyczących tego zakładu - T.

Składniki materialne i niematerialne przeznaczone do realizacji określonych zadań gospodarczych są wewnątrz organizacyjnie wyodrębnione, a tym samym mogłyby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące przedmiotowe zadania.

Przedmiotem sprzedaży jest własność ruchomości w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów. Istnieje oznaczenie indywidualizujące wyodrębnioną część przedsiębiorstwa acz nie jest to indywidualizacja prawnie zastrzeżona w rozumieniu stosownych przepisów (znak firmowy).

Przedmiotem sprzedaży nie będą: prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych; koncesje, licencje i zezwolenia; patenty i inne prawa własności przemysłowej; majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne; tajemnice przedsiębiorstwa, gdyż rzeczone składniki nie występują w masie majątkowej. Jednocześnie zgodnie ze stosownymi przepisami prawa upadłościowego nie jest możliwym przypisanie poszczególnych wierzytelności wchodzących w skład masy upadłościowej do tych składników, które są sprzedawane na zasadach odrębnych tak jak ma to miejsce w niniejszym przypadku.

Wnioskodawca wyjaśnia, iż dokumenty kompatybilne do przedmiotu sprzedaży stanowią integralną część transakcji. Sprzedawany Z. T. posiada potencjalną zdolność do prowadzenia działalności gospodarczej w dotychczasowym zakresie. Nabywca przedmiotowego zespołu składników deklaruje kontynuowanie działalności gospodarczej zbywcy w dotychczasowym zakresie.

Jeżeli zatem będąca przedmiotem sprzedaży część przedsiębiorstwa Wnioskodawcy "Z. T." stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych i zakład ten jest w likwidowanym przedsiębiorstwie wyodrębniony organizacyjnie i finansowo realizując zadania gospodarcze w zakresie działalności wykonywanej przez tartak i jednocześnie ta wyodrębniona część może stanowić niezależne przedsiębiorstwo, to zakład ten należy uznać za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Jednocześnie w ocenie tut. organu, wyłączenia z przedmiotu zbycia (zatwierdzone prawomocnym postanowieniem z dnia 16 lutego 2010 r. sygn. akt:w postępowaniu upadłościowym Wnioskodawcy), a więc należności i wierzytelności oraz środki pieniężne nie decydują (w kontekście upadłości Wnioskodawcy i stwierdzenia Wnioskodawcy potwierdzonego wskazanym orzeczeniem, że zgodnie ze stosownymi przepisami prawa upadłościowego nie jest możliwym przypisanie poszczególnych wierzytelności wchodzących w skład masy upadłościowej do tych składników, które są sprzedawane na zasadach odrębnych tak jak ma to miejsce w niniejszym przypadku) o utracie przez zbywany zespół majątkowy statusu zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Przedmiotem zbycia będzie w dalszym ciągu funkcjonalny zespół składników majątkowych (materialnych i niematerialnych), na którym opierała się wyodrębniona część działalności gospodarczej Wnioskodawcy. Nabywca, na rzecz którego dokonane zostanie zbycie części majątku Wnioskodawcy, prowadzić będzie działalność w takim samym zakresie, w jakim realizowana była działalność przez Wnioskodawcę. W analizowanym przypadku żadne z zakładanych wyłączeń nie wpływa na podjęcie przez nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa działalności prowadzonej przez tartak.

W konsekwencji należy stwierdzić, że jeśli przedmiotem zbycia będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT (w zakresie wskazanym we wniosku), to w myśl art. 6 pkt 1 tej ustawy transakcja ta nie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

W świetle cytowanych wyżej przepisów oraz przedstawionego stanu faktycznego uznanie, że zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT (w zakresie wskazanym we wniosku) nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT powoduje, że stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym w przedmiotowej sprawie czynność ta podlega zwolnieniu z podatku VAT, uznać należało za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Należy jednak zaznaczyć, że niniejsza interpretacja traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego lub zmiany stanu prawnego

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach, ul. Prosta 10, 25-366 Kielce, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl