IBPP1/443-413/07/AZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-413/07/AZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko ZUH "E." Sp. z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 30 października 2007 r. (data wpływu 2 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego z tyt. sprzedaży samochodów osobowych o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie tych samochodów w drodze umowy leasingu finansowego oraz prawa do odliczenia podatku VAT z tytułu zakupu paliwa do napędu przedmiotowych samochodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 listopada 2007 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego z tyt. sprzedaży samochodów osobowych o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie tych samochodów w drodze umowy leasingu finansowego oraz prawa do odliczenia podatku VAT z tytułu zakupu paliwa do napędu przedmiotowych samochodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje sprzedaży samochodów osobowych.

Wnioskodawca ma zamiar nabywać samochody w drodze umowy leasingu, zgodnie z którymi:

1.

okresem obowiązywania umowy jest czas oznaczony 6 miesięcy,

2.

suma opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada przynajmniej wartości początkowej przedmiotu umowy,

3.

podmiotem dokonującym odpisów amortyzacyjnych w podstawowym okresie umowy jest korzystający, tj. Wnioskodawca.

Przedmiotowe umowy będą zawierały możliwość ich przedłużenia po upływie okresu podstawowego o kilka kolejnych miesięcy, jednakże jak przewiduje Wnioskodawca, łączny okres trwania umowy leasingu nie przekroczy roku.

Postanowienia umów leasingu będą przewidywały, iż w określonym czasie przed upływem okresu leasingu Wnioskodawca będzie obowiązany złożyć oświadczenie, czy dokona wykupu przedmiotu leasingu, czy też umowa ulegnie przedłużeniu dłuższego wykup nastąpi po upływie czasu przedłużenia. W konsekwencji zdaniem Wnioskodawcy, zawierane przez niego umowy będą stanowić umowy leasingu finansowego. Faktura będzie wystawiona przez leasingodawcę po wydaniu samochodu osobowego.

Celem podpisania umów leasingu jest wykorzystywanie samochodów osobowych do celów prezentacyjnych i demonstracyjnych.

Jeżeli po upływie okresu leasingu klient Wnioskodawcy będzie zainteresowany nabyciem konkretnego modelu samochodu osobowego, Wnioskodawca dokona jego sprzedaży.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy na podstawie obecnego brzmienia art. 86 ust. 4 pkt 7a ustawy o VAT Wnioskodawca będzie uprawniony do pomniejszenia kwoty podatku należnego o całą sumę podatku naliczonego z tytułu leasingu samochodów osobowych podlegających sprzedaży przez Wnioskodawcę.

2.

Czy Wnioskodawca mając na uwadze przepis art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT, uzyska prawo do odliczenia całości podatku VAT naliczonego z tytułu leasingu samochodów osobowych stanowiących przedmiot sprzedaży w momencie otrzymania faktury od leasingodawcy.

3.

Czy w związku z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT Wnioskodawca będzie miał prawo odliczyć kwotę podatku VAT naliczonego z tytułu zakupu paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu przedmiotowych samochodów osobowych.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku przeznaczenia samochodu osobowego użytkowanego na podstawie umowy leasingu, na cele prowadzonej działalności gospodarczej tj. do sprzedaży, Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do pomniejszenia kwoty podatku należnego o całość podatku naliczonego, ponieważ nabycie samochodów w drodze leasingu zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT jest dostawą towarów, gdyż zostanie zrealizowany warunek przeniesienia prawa własności w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych umową leasingu.

Mając na uwadze fakt, iż samochód będący przedmiotem umowy leasingu zostanie przez Wnioskodawcę sprzedany odbiorcy końcowemu, Wnioskodawcy przysługiwać będzie prawo do odliczenia podatku naliczonego w pełnej wysokości przy nabyciu tego samochodu.

Zdaniem Wnioskodawcy, dostawa towaru tj. przeniesienie prawa do rozporządzenia towarem jak właściciel następuje z chwilą wydania samochodu osobowego na podstawie umowy leasingu, a faktura będzie wystawiona przez leasingodawcę po wydaniu samochodu osobowego, Wnioskodawca uzyska prawo do odliczenia całości podatku naliczonego z tytułu nabycia samochodu osobowego stanowiącego przedmiot umowy leasingu w rozliczeniu za okres, w którym otrzyma fakturę wystawioną przez leasingodawcę.

W konsekwencji uznania prawa do pomniejszenia prawa podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w pełnej wysokości z tytułu leasingu finansowego samochodów osobowych, Wnioskodawca będzie miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu dokumentujących nabycie paliwa do napędu samochodów osobowych będących przedmiotem leasingu, a następnie sprzedaży odbiorcom końcowym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwaną dalej ustawą o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione.

Przez umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub inne umowy o podobnym charakterze, o których mowa w ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, rozumie się w myśl art. 7 ust. 9, umowy w wyniku, których, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający oraz umowy leasingu w rozumieniu tych przepisów, których przedmiotami są grunty.

Dostawą towarów jest więc wydanie towaru w ramach tylko takiej umowy leasingu (najmu, dzierżawy), w której przewidziano, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z zapłatą ostatniej raty prawo własności rzeczy zostanie przeniesione na korzystającego, a w wyniku takiej umowy zgodnie przepisami o podatku dochodowym, odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający (tzw. leasing finansowy).

Przepisy, które regulują zasady opodatkowania stron umowy tzw. leasingu finansowego określone zostały w art. 17f-h ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

W świetle tych przepisów umową leasingu tzw. finansowego jest taka umowa, która spełnia następujące warunki:

1.

została zawarta na czas oznaczony,

2.

suma ustalonych w umowie leasingu opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych,

3.

umowa zawiera postanowienie, że odpisów amortyzacyjnych w podstawowym okresie umowy leasingu dokonuje korzystający.

W świetle wyżej powołanych przepisów wydanie towarów w ramach umowy leasingu finansowego należy uznać za dostawę towarów. Skoro z punktu widzenia leasingodawcy wydanie towaru na podstawie umowy leasingu finansowego stanowi u leasingodawcy dostawę towaru to u leasingobiorcy należy ją traktować jako nabycie towaru.

Zgodnie z zapisem art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy o podatku VAT w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł.

Przepis ten nie dotyczy zgodnie z art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b) przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

Zgodnie z ogólną regułą określoną w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług nabywający samochód osobowy lub samochód, którego dopuszczalna masa całkowita nieprzekracza 3,5 tony może dokonać odliczenia 60% podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy, od której podatnikiem jest nabywca, nie więcej jednak niż 6.000,00 zł.

Ta ogólna zasada nie dotyczy jednak sytuacji gdy przedmiotem działalności podatnika jest odsprzedaż tych samochodów (pojazdów) lub oddanie w odpłatne użytkowanie samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub umowy o podobnym charakterze, a te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie na te cele, przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest odsprzedaż samochodów nabytych w drodze leasingu finansowego.

W związku z powyższym, Wnioskodawcy w opisanym stanie faktycznym przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o cały podatek naliczony wynikający z faktur VAT wystawionych przez leasingodawcę.

Ponieważ jak już stwierdzono, leasing finansowy, w ramach którego umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione na korzystającego, w świetle art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy traktowany jest jak dostawa towarów - obowiązek podatkowy w przypadku tego rodzaju leasingu powstaje również jak przy innych dostawach, tzn. z chwilą wydania towaru, a ponieważ dostawa ta powinna być udokumentowana fakturą - z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru (art. 19 ust. 1 i 4 ustawy o VAT).

Zauważyć również należy, że w przypadku leasingu finansowego podstawa opodatkowania jest ustalana w oparciu o ogólną zasadę wyrażoną w art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tą zasadą podstawą opodatkowania jest obrót, z tym, że obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Tym samym podstawą opodatkowania w leasingu finansowym jest suma wszystkich opłat leasingowych, pomniejszona o kwotę podatku. Specyfika tego typu dostawy polega na tym, iż kwota należna, o której mowa wyżej, jest pobierana przez finansującego w uzgodnionych terminach w ustalonych okresach rozliczeniowych, natomiast sam podatek jest płacony od całej kwoty należnej z chwilą powstania obowiązku podatkowego, tj. z dniem wystawienia faktury przez firmę leasingową.

W chwili zatem powstania obowiązku podatkowego z tytułu leasingu, opodatkowana zostaje cała wartość umowy leasingowej. Wystawiona zatem faktura powinna wykazywać podatek należny od całości świadczenia leasingodawcy, jak przy innej dostawie towaru.W myśl ogólnej zasady zawartej w art. 86 ust. 10 ustawy o VAT prawo do obniżenia kwoty ty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18.

Stosownie zaś do art. 86 ust. 2 pkt 1, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika, z tytułu nabycia towarów i usług.

Zgodnie z art. 86 ust. 12 w przypadku otrzymania faktury, o której mowa w ust. 2 pkt 1 lit. a) lub lit. c), przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi, z wyłączeniem przypadków, gdy faktura dokumentuje czynności, od których obowiązek podatkowy powstał zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9-11 - prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi.

W świetle powyższego Wnioskodawca uzyska więc prawo do odliczenia całości podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej dostawę samochodu na podstawie umowy leasingu w momencie otrzymania faktury od leasingodawcy, ponieważ w przedmiotowym przypadku nie znajduje zastosowania cytowany przepis art. 86 ust. 12 ustawy o VAT.

Artykuł 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, stanowi, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3.

Należy jednak zauważyć, iż zgodnie z regulacją zawartą w cytowanym powyżej art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. a) ustawy o VAT, zasady związane z ograniczeniem kwoty podatku naliczonego nie dotyczą między innymi przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest odsprzedaż tych samochodów.

Treść art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. a), wskazuje że przepis art. 86 ust. 3 nie dotyczy pewnych kategorii pojazdów. Tym samym zakaz odliczania podatku od paliwa, o którym mowa w art. 88 ust. 1 pkt 3, nie odnosi się do paliwa wykorzystywanego do napędu pojazdów, których ten przepis nie dotyczy. Oznacza to zatem, że podatnikowi będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku od paliwa wykorzystywanego do napędu pojazdów wymienionych między innymi w art. 86 ust. 4 pkt 7, według ogólnych zasad.

Zatem należy stwierdzić, że przepis art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług nie będzie miał zastosowania w przypadku odliczania podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu paliwa do samochodów osobowych przeznaczonych do odsprzedaży w przypadku gdy przedmiotem działalności podatnika jest odprzedaż tych samochodów.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl