IBPP1/443-406/13/AW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 31 lipca 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-406/13/AW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 1 maja 2013 r. (data wpływu 6 maja 2013 r.), uzupełnionym pismem, które wpłynęło faksem do tut. Organu w dniu 30 lipca 2013 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia:

1.

czy jako czynny podatnik VAT Wnioskodawca może dokonać złożenia deklaracji VAT-7 za okres od lutego 2012 r. do maja 2013 r. włącznie, wykazując w nich podatek naliczony z faktur zakupu towarów i usług otrzymanych od 1 lutego 2012 r. do 31 maja 2013 r.;

2.

czy Wnioskodawca może również zaznaczyć w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R, że datą zgłoszenia rezygnacji ze zwolnienia jest dzień 1 lutego 2012 r., a okres za jaki Wnioskodawca złoży pierwszą deklarację VAT-7 jest luty 2012 r.

- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 maja 2013 r. wpłynął do tut. Organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia:

1.

czy jako czynny podatnik VAT Wnioskodawca może dokonać złożenia deklaracji VAT-7 za okres od lutego 2012 r. do maja 2013 r. włącznie, wykazując w nich podatek naliczony z faktur zakupu towarów i usług otrzymanych od 1 lutego 2012 r. do 31 maja 2013 r.;

2.

czy Wnioskodawca może również zaznaczyć w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R, że datą zgłoszenia rezygnacji ze zwolnienia jest dzień 1 lutego 2012 r., a okres za jaki Wnioskodawca złoży pierwszą deklarację VAT-7 jest luty 2012 r.

Wniosek został uzupełniony pismem, które wpłynęło faksem do tut. Organu w dniu 30 lipca 2013 r.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osoba nieprowadzącą żadnej działalności gospodarczej jako osoba fizyczna, jak również w formie spółki osobowej. Od lutego 2012 r. Wnioskodawca rozpoczął nabywanie towarów i usług w celu rozpoczęcia budowy budynku domu przyjęć, który będzie służyć przyszłej działalności gospodarczej. W okresie do miesiąca maja 2013 r. Wnioskodawca jest w trakcie budowy sposobem gospodarczym ww. obiektu. Za ten okres budowy Wnioskodawca posiada dowody dokumentujące wydatki związane z ponoszonymi nakładami, są to faktury VAT wystawiane na nazwisko Wnioskodawcy jako osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Wnioskodawca nadmienił, że dokonane zakupy dotyczące budowy domu przyjęć związane będą z przyszłymi czynnościami opodatkowanymi. Od dnia 1 czerwca 2013 r. Wnioskodawca zamierza rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług gastronomicznych dokonując odpowiedniego wpisu do CEIDG oraz zarejestrować się jako czynny podatnik VAT. W zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R Wnioskodawca zamierza wskazać, że miesiącem, za który złoży pierwszą deklarację VAT-7 będzie luty 2012 r. (poz. 57, 58 zgłoszenia VAT-R), a datą rezygnacji z prawa do zwolnienia będzie 1 lutego 2012 r. (poz. 38 zgłoszenia VAT-R). Wnioskodawca zamierza złożyć deklaracje VAT-7 do Naczelnika Urzędu Skarbowego za okres począwszy od lutego 2012 r. do maja 2013 r. włącznie, wykazując w nich podatek VAT naliczony z faktur zakupu towarów i usług otrzymanych od 1 lutego 2012 r. do 31 maja 2013 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy jako czynny podatnik VAT Wnioskodawca może dokonać złożenia deklaracji VAT-7 za okres od lutego 2012 r. do maja 2013 r. włącznie, wykazując w nich podatek naliczony z faktur zakupu towarów i usług otrzymanych od 1 lutego 2012 r. do 31 maja 2013 r.

2.

Czy Wnioskodawca może również zaznaczyć w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R, że datą zgłoszenia rezygnacji ze zwolnienia jest dzień 1 lutego 2012 r., a okres za jaki Wnioskodawca złoży pierwszą deklarację VAT-7 jest luty 2012 r.

Zdaniem Wnioskodawcy, obecnie powszechnie uznaje się, że istnieje możliwość odliczenia VAT z faktur wystawionych przed dniem rejestracji, jeżeli tylko dokonany zakup związany będzie z przyszłymi czynnościami opodatkowanymi. Ponieważ jednak jedynym sposobem odliczenia VAT jest złożenie deklaracji, podatnik powinien dopełnić warunku formalnego, jakim jest zarejestrowanie na potrzeby VAT. Z zasady neutralności podatku VAT wynikającej z Dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347, s. 1 z późn. zm.), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2007 r. należy wynosić, iż brak rejestracji jako podatnika VAT czynnego w okresie rozliczeniowym, w którym powstało prawo do obniżenia podatku należnego nie uniemożliwia podatnikowi skorzystania z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakupy bezspornie związane z prowadzeniem działalności. Prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego przy zakupach towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1) kształtuje się w danym okresie rozliczeniowym. Zdarzeniem uprawniającym do obniżenia podatku należnego - co wprost wynika z art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy - jest zazwyczaj otrzymanie faktury, a ewentualne późniejsze rozliczenie podatku jest konsekwencją już nabytego prawa do obniżenia kwoty podatku należnego. Reasumując, prawo do obniżenia podatku należnego powstaje u wszystkich podatników, o ile wykażą, że zakupy były związane w sposób bezpośredni z bieżącą lub przyszłą działalnością opodatkowaną. Jeśli zakupy towarów i usług dokonane w okresie przed złożeniem rejestracji do podatku od towarów i usług są związane z przyszłą działalnością gospodarczą opodatkowaną podatkiem VAT, to tym samym Wnioskodawca prezentuje stanowisko, że powinien nabyć prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur, otrzymanych przed rejestracją do podatku VAT, zgodnie z art. 86 ust. 1 i 2 ustawy o VAT. Na potwierdzenie swojego stanowiska Wnioskodawca przytacza interpretację indywidualną z dnia 29 lipca 2011 r. nr IPPP2/443-679/11-2/JO Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, który stwierdził m.in.: " (...) prawo do obniżenia podatku należnego powstaje u wszystkich podatników, o ile wykażą, że zakupy były związane z bieżącą lub przyszłą działalnością opodatkowaną, a warunek rejestracji jest niezbędny wyłącznie do skorzystania przez podatnika do obniżenia podatku należnego (...)".

Artykuł 86 ust. 13 ustawy o VAT stanowi, że podatnik, który nie odliczył VAT w ustawowych terminach, może odliczyć VAT poprzez korektę deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do odliczenia, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło to prawo. W swoim konkretnym przypadku, Wnioskodawca złoży deklaracje za poprzednie okresy rozliczeniowe po raz pierwszy. Przepis ten nie powinien mieć tu zastosowania, a podatnik powinien mieć prawo do złożenia deklaracji za okres, który nie uległ jeszcze przedawnieniu (zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku). Niemniej jednak ustawa o VAT wprost stanowi o terminach odliczenia VAT w art. 86 ust. 10, 11 i 13 ustawy o VAT. Stąd zasadne jest, aby 5-letni okres, o którym mowa w art. 86 ust. 13 ustawy o VAT miał zastosowanie również do podatnika, który składa deklaracje po raz pierwszy, za okresy sprzed rejestracji.

Wnioskodawca uważa, że przedstawione przez niego stanowisko w powyższej sprawie jest zgodne z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług VAT i indywidualnymi interpretacjami wydanymi przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 29 lipca 2011 r. nr IPPP2/443-679/11-2/JO oraz Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 20 września 2012 r. nr ILPP5/443-9/12-2/PG.

W uzupełnieniu Wnioskodawca stanął na stanowisku, iż może zaznaczyć w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R, że datą zgłoszenia rezygnacji ze zwolnienia jest dzień 1 lutego 2012 r., a okres za jaki złoży pierwszą deklarację VAT-7 jest miesiąc luty 2012 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie należy zaznaczyć, że z uwagi na fakt ścisłego powiązania z sobą zagadnień będących przedmiotem zapytania Wnioskodawcy, tut. Organ udzielił na nie odpowiedzi w jednej interpretacji indywidualnej.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Jak stanowi art. 15 ust. 1 tej ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Na podstawie art. 15 ust. 2 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31 marca 2013 r., działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Według art. 15 ust. 2 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 kwietnia 2013 r., działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W świetle art. 96 ust. 1 powołanej ustawy, podmioty o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

W myśl art. 96 ust. 4 cyt. ustawy, naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako "podatnika VAT czynnego" lub w przypadku podatników, o których mowa w ust. 3 - jako "podatnika VAT zwolnionego".

Stosownie do art. 99 ust. 1 ww. ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133.

Wzór dokumentu VAT-R zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług oraz dokumentu VAT-5 potwierdzającego zarejestrowanie podmiotu jako podatnika VAT określone zostały rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 5 kwietnia 2004 r. w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją podatników w zakresie podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 55, poz. 539 z późn. zm.). Rejestracja następuje zatem w momencie zgłoszenia rejestracyjnego tj. złożenia w urzędzie skarbowym druku VAT-R. Z tym momentem podmiot uzyskuje formalne znamiona statusu podatnika podatku od towarów i usług i od tego dnia przysługuje mu prawo do wystawienia faktur VAT, jak również odliczania podatku naliczonego od dokonywanych zakupów.

Zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Stosownie do postanowień art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a cyt. ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Na podstawie art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT, prawo do tego obniżenia powstaje, co do zasady, w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Prawo to wynika z samej konstrukcji podatku od towarów i usług i zapewnia neutralność tego podatku dla czynnych podatników VAT. Zgodnie z art. 86 ust. 11 ustawy, jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, m.in. warunkiem koniecznym jest wykorzystanie nabytych towarów bądź usług do czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług. Prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego przy zakupach towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1) kształtuje się w danym okresie rozliczeniowym. Zdarzeniem uprawniającym do obniżenia podatku należnego - co wprost wynika z art. 86 ust. 10 pkt 1 z uwzględnieniem ust. 11 powołanego przepisu ustawy o podatku od towarów i usług - jest przy tym zazwyczaj otrzymanie faktury lub dokumentu celnego, a ewentualne późniejsze rozliczenie podatku jest konsekwencją już nabytego prawa do obniżenia kwoty podatku należnego.

Artykuł 88 ust. 4 ustawy o VAT, stanowiący dopełnienie art. 86, określa status podatnika, umożliwiający realizację jego prawa do odliczenia, którym jest rejestracja jako podatnika VAT czynnego, gdyż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Wskazany powyżej przepis ustawy o podatku od towarów i usług przewiduje sankcję w postaci pozbawienia podatnika prawa do obniżenia kwoty lub zwrotu podatku należnego w razie nie zarejestrowania się, ale nie wskazuje wprost z jakim momentem - z punktu widzenia niemożności odliczenia podatku naliczonego - należy wiązać status podatnika (zarejestrowany czy nie). Zauważyć ponadto należy, iż z treści art. 88 ust. 4 nie wynika, by do nabycia uprawnienia do obniżenia kwoty podatku naliczonego koniecznym było posiadanie statusu podatnika VAT czynnego w momencie otrzymania faktury zakupowej. W dacie otrzymania faktury koniecznym jest aby podmiot, który ją otrzymuje był podatnikiem w rozumieniu art. 15 ust. 1, czyli podmiotem wykonującym samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Tak więc podatnik nabywa prawo do odliczenia podatku naliczonego w momencie otrzymania faktury, lecz aby uprawnienie to zrealizować musi posiadać status podatnika VAT.

Zauważyć należy, iż ustawa o podatku od towarów i usług nie pozbawia podatnika prawa do dokonania odliczenia podatku VAT od zakupów poczynionych przed rejestracją, o ile występują przesłanki świadczące o tym, iż zakupione towary i usługi będą wykorzystywane do bieżącej (lub przyszłej) działalności opodatkowanej. Niemniej ustawodawca narzucił podatnikom, chcącym dokonać odliczenia podatku VAT od poczynionych nabyć, obowiązek rejestracji jako podatnik VAT czynny. Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, iż od lutego 2012 r. Wnioskodawca rozpoczął nabywanie towarów i usług w celu rozpoczęcia budowy budynku domu przyjęć, który będzie służyć przyszłej działalności gospodarczej. Do maja 2013 r. Wnioskodawca jest w trakcie budowy sposobem gospodarczym ww. obiektu. Za ten okres budowy Wnioskodawca posiada dowody dokumentujące wydatki związane z ponoszonymi nakładami, są to faktury VAT wystawiane na nazwisko Wnioskodawcy jako osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Dokonane zakupy dotyczące budowy domu przyjęć związane będą z przyszłymi czynnościami opodatkowanymi. Od dnia 1 czerwca 2013 r. Wnioskodawca zamierza rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług gastronomicznych dokonując odpowiedniego wpisu do CEIDG oraz zarejestrować się jako czynny podatnik VAT. W zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R Wnioskodawca zamierza wskazać, że miesiącem, za który złoży pierwszą deklarację VAT-7 będzie luty 2012 r. (poz. 57, 58 zgłoszenia VAT-R), a datą rezygnacji z prawa do zwolnienia będzie 1 lutego 2012 r. (poz. 38 zgłoszenia VAT-R). Wnioskodawca zamierza złożyć deklaracje VAT-7 do Naczelnika Urzędu Skarbowego za okres począwszy od lutego 2012 r. do maja 2013 r. włącznie, wykazując w nich podatek VAT naliczony z faktur zakupu towarów i usług otrzymanych od 1 lutego 2012 r. do 31 maja 2013 r.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz powołane powyżej przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, a także mając na uwadze zasadę neutralności podatku VAT, należy uznać, iż Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT wystawionych na jego rzecz i otrzymanych przed dokonaniem rejestracji dla celów VAT, związanych z działalnością opodatkowaną. W przedmiotowej sprawie należy bowiem zwrócić uwagę na przedstawione we wniosku okoliczności sprawy, w szczególności na fakt, iż Wnioskodawca nie tylko rozpoczął nabywanie towarów i usług w celu rozpoczęcia budowy budynku domu przyjęć, który będzie służyć przyszłej działalności gospodarczej, ale rozpoczął już sposobem gospodarczym budowę tego obiektu, który ma służyć czynnościom podlegającym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jednocześnie Wnioskodawca zamierza złożyć zarówno zgłoszenie rejestracyjne (VAT-R) wraz z rezygnacją ze zwolnienia, jak i deklaracje rozliczające podatek (VAT-7).

Okoliczności te wskazują, iż Wnioskodawca, mimo formalnego braku rejestracji do podatku VAT w chwili dokonywania zakupów towarów i usług dotyczących budowy domu przyjęć, zachowywał się jak zarejestrowany czynny podatnik podatku od towarów i usług, a zatem nie mający zamiaru korzystać ze zwolnienia wynikającego z art. 113 ust. 1 i ust. 9 ustawy.

Powyższe prowadzi do wniosku, iż Wnioskodawca od chwili powzięcia zamiaru rozpoczęcia działalności zamierzał być czynnym podatnikiem podatku VAT, jednakże nie dopełnił formalnego obowiązku złożenia dokumentów rejestracyjnych.

Zatem w przedmiotowej sprawie, Wnioskodawca, na podstawie art. 86 ust. 10, 11 i 12 ustawy, posiada prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT wystawianych na jego rzecz od lutego 2012 r. dokumentujących nabycie towarów i usług służących wykonywaniu czynności opodatkowanych podatkiem VAT, które wykaże w deklaracjach VAT-7 za właściwe okresy rozliczeniowe i to pomimo tego, iż faktycznego zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R Wnioskodawca dokona dopiero w związku z rozpoczęciem od 1 czerwca 2013 r. działalności gospodarczej.

Podkreślenia wymaga fakt, iż w celu realizacji przysługującego Wnioskodawcy prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego, należy złożyć zgłoszenie rejestracyjne VAT-R ze wskazaniem daty rezygnacji z prawa do zwolnienia od podatku VAT, tj. od 1 lutego 2012 r. oraz miesiąca, za który podatnik złoży pierwszą deklarację podatkową VAT-7 (tekst jedn.: luty 2012 r.).

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy, że istnieje możliwość odliczenia VAT z faktur wystawionych przed dniem rejestracji, jeżeli tylko dokonany zakup związany będzie z przyszłymi czynnościami opodatkowanymi należało uznać za prawidłowe.

Za prawidłowe należało również uznać stanowisko Wnioskodawcy, iż może on zaznaczyć w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R, że datą zgłoszenia rezygnacji ze zwolnienia jest dzień 1 lutego 2012 r., a okres za jaki złoży pierwszą deklarację VAT-7 jest miesiąc luty 2012 r.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Niniejsza interpretacja indywidualna traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego, bądź zmiany stanu prawnego.

Na marginesie należy zauważyć, że powołane przez Wnioskodawcę interpretacje indywidualne zostały wydane w indywidualnej sprawach, w której indywidualnie oceniano stan faktyczny i stanowisko wnioskodawcy. Powołane interpretacje nie stanowią źródła prawa i tut. Organ nie jest nimi związany.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl