IBPP1/443-323/07/KG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-323/07/KG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w R., przedstawione we wniosku z dnia 1 października 2007 r. (data wpływu 10 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku instalacji kasy rejestrującej oraz prawa do odliczenia ulgi z tytułu zakupu kasy rejestrującej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 października 2007 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku instalacji kasy rejestrującej oraz prawa do odliczenia ulgi z tytułu zakupu kasy rejestrującej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca wykonuje usługi przewozu osób chorych, świadczone specjalnie przystosowanymi do tego celu samochodami; nie w celach medycznych. Urząd Statystyczny w Ł. pismem z dnia 10 sierpnia 2007 r. poinformował, że wymienione usługi mieszczą się w grupowaniu 60.23.14-00.00. Oprócz wymienionych usług wnioskodawca wykonuje jeszcze inne usługi zwolnione z obowiązku ewidencjonowania oraz nie zwolnione z tego obowiązku na rzecz osób fizycznych.

W związku z opisanym stanem faktycznym zadano następujące pytania:

Czy wymienione usługi w grupowaniu 60.23.14-00.00 są zwolnione z obowiązku ewidencjonowania.

Czy Wnioskodawcy przysługiwać będzie ulga z tytułu zakupu kasy rejestrującej jeśli rozpocznie ewidencjonowanie usług za pomocą kas rejestrujących od dnia 1 października 2007 r....

Zdaniem Wnioskodawcy wymienione usługi nie są zwolnione z obowiązku ewidencjonowania, gdyż mieszczą się w grupowaniu 60.23.14-00.00. Zgodnie bowiem z § 4 pkt 2 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących: zwolnień z obowiązku ewidencjonowania nie stosuje się przy świadczeniu usług przewozów regularnych i nieregularnych pasażerskich w samochodowej komunikacji, z wyjątkiem przewozów, o których mowa w poz. 6 i 7 załącznika do rozporządzenia. Podatnik jest uprawniony do ulgi z tytułu zakupu kasy rejestrującej; odliczenie z tego tytułu będzie mu przysługiwać w rozliczeniu za październik 2007 r., gdyż ewidencjonowanie za pomocą kas rejestrujących rozpocznie od 1 października 2007 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą o VAT, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Obrotem, w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.W art. 111 ust. 7 ww. ustawy upoważniono Ministra Finansów do wydania rozporządzenia, w którym może uregulować kwestie zwolnienia określonych grup podatników lub czynności na czas określony z obowiązku ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej. Powyższa delegacja została zrealizowana przez wydanie rozporządzenia z dnia 25 czerwca 2007 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 116, poz. 804), a przypadki, w których podatnik może korzystać ze zwolnienia z obowiązku instalacji kas rejestrujących zostały wyszczególnione w § 2 i 3 tego rozporządzenia.

Natomiast § 4 pkt 2 ww. rozporządzenia stanowi, że zwolnień od obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i 3, nie stosuje się bez względu na wysokość osiąganych obrotów przy świadczeniu usług przewozów regularnych i nieregularnych pasażerskich w samochodowej komunikacji, z wyjątkiem przewozów, o których mowa w poz. 6 i 7 załącznika do rozporządzenia. Przewozy wymienione w tych pozycjach to:

* PKWiU ex 60.21.2 - Przewozy miejskie rozkładowe pasażerskie, inne niż kolejowe, za które pobierane są ceny urzędowe ustalone przez gminę (Radę m. st. Warszawy) lub związek komunalny,

* PKWiU ex 60.21.42 - Przewozy rozkładowe pasażerskie pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane, za które pobierane są ceny urzędowe w wysokości ustalonej przez gminę (Radę m. st. Warszawy) lub związek komunalny.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że świadczy usługi polegające na przewozie osób chorych, specjalnie przystosowanymi do tego celu samochodami. Jednakże przewozy te nie są dokonywane w celach medycznych.Zgodnie z posiadaną przez Wnioskodawcę opinią Urzędu Statystycznego usługi te mieszczą się w grupowaniu 60.23.14-00.00 - Przewozy pozarozkładowe pasażerskie pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane.

W świetle powyższego Wnioskodawca nie ma możliwości korzystania ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu z tytułu świadczenia wymienionych usług przy zastosowaniu kasy rejestrującej bez względu na wysokość osiąganego z tego tytułu obrotu, co wynika z § 4 pkt 2 ww. rozporządzenia.

Natomiast jeśli chodzi o ulgę z tytułu zakupu kasy rejestrującej, to regulują tę kwestię następujące przepisy. Zgodnie z art. 111 ust. 4 ustawy o VAT podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 50% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 2.500 zł.Zgodnie z art. 111 ust. 5 ustawy o VAT w przypadku gdy podatnik rozpoczął ewidencjonowanie obrotu w obowiązujących terminach i wykonuje wyłącznie czynności zwolnione od podatku lub jest podatnikiem zwolnionym od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 lub 9, urząd skarbowy dokonuje zwrotu kwoty określonej w ust. 4 na rachunek bankowy podatnika w terminie do 25. dnia od daty złożenia wniosku przez podatnika.

Wnioskodawca wprawdzie nie wskazał we wniosku wprost, że jest zarejestrowany jako podatnik podatku VAT czynny i składa deklaracje podatkowe w zakresie tego podatku, jednakże z uwagi na fakt, że w treści własnego stanowiska wskazano cyt. "odliczenie z tego tytułu będzie mu przysługiwać w rozliczeniu za październik 2007 r.", tut. organ dla celów niniejszej interpretacji przyjmuje, że Wnioskodawca jest podatnikiem podatku VAT czynnym i składa miesięczne deklaracje VAT-7.

Zgodnie z § 7 ust. 1 ww. rozporządzenia odliczenie, o którym mowa w art. 111 ust. 4 ustawy, zwane dalej "odliczeniem", może być dokonane w rozliczeniu podatku od towarów i usług za miesiąc, w którym rozpoczęto ewidencjonowanie, lub za miesiące następujące po tym miesiącu. W przypadku podatników rozliczających się za okresy kwartalne zgodnie z art. 99 ust. 2 i 3 ustawy, odliczenie może być dokonane w rozliczeniu za kwartał, w którym rozpoczęto ewidencjonowanie, lub w rozliczeniu za następne kwartały. Podstawą do odliczenia jest posiadanie przez podatnika dowodu zapłaty całej należności za kasę rejestrującą.

W myśl § 7 ust. 2 ww. rozporządzenia kwota dokonanego w danym okresie rozliczeniowym odliczenia, z tytułu nabycia kas rejestrujących, nie może być wyższa od kwoty różnicy między podatkiem należnym a podatkiem naliczonym, o których mowa w art. 86 ustawy. W przypadku gdy kwota podatku naliczonego jest większa lub równa kwocie podatku należnego w danym okresie rozliczeniowym, podatnik może otrzymać zwrot nierozliczonej wcześniej kwoty, o której mowa w art. 111 ust. 4 ustawy, z tym że w danym okresie rozliczeniowym kwota zwrotu nie może przekroczyć równowartości:

1.

25% kwoty przysługującej podatnikowi do odliczenia przed jego pierwszym dokonaniem - jeżeli podatnik składa deklaracje za okresy miesięczne - lub,

2.

50% kwoty określonej w pkt 1 - jeżeli podatnik składa deklaracje za okresy kwartalne.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca rozpoczął ewidencjonowanie świadczonych usług przewozu przy zastosowaniu kas rejestrujących od dnia 1 października 2007 r. i stwierdza, że możliwość dokonania odliczenia ulgi z tytułu zakupu kasy rejestrującej przysługuje mu w rozliczeniu za miesiąc październik 2007 r.

W świetle powyższych przepisów stwierdzić należy, że jeśli dzień 1 października 2007 r. jest jednocześnie dniem, w którym Wnioskodawca rozpoczął w ramach swojej działalności świadczenie przedmiotowych usług przewozu osób, to tym samym z tym dniem był zobowiązany do rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu z tego tytułu przy użyciu kasy rejestrującej.

Zgodnie z § 8 ust. 1 i 2 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących dokonanie odliczenia następuje pod warunkiem złożenia przez podatnika do naczelnika właściwego urzędu skarbowego, przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania, pisemnego zgłoszenia, o którym mowa w § 6 ust. 1, o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania, które podatnik zamierza stosować do ewidencjonowania. W przypadku podatników, którzy zamierzają stosować do ewidencjonowania jedną kasę rejestrującą, zgłoszenie może być dokonane na formularzu zawiadomienia o miejscu instalacji kasy rejestrującej zgodnie z przepisami dotyczącymi kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników, o ile zawiadomienie to zostało złożone przed powstaniem obowiązku ewidencjonowania. Odliczenia mogą dokonać podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie nie później niż w obowiązujących ich terminach, przy użyciu kas rejestrujących spełniających wymagania określone w przepisach dotyczących kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników.

Reasumując, terminowe rozpoczęcie ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kas rejestrujących z dniem 1 października 2007 r. uprawnia Podatnika podatku VAT do dokonania odliczenia ulgi z tytułu nabycia kasy rejestrującej w rozliczeniu za miesiąc, w którym to ewidencjonowanie rozpoczęto, a zatem za październik 2007 r., o ile oczywiście zostały spełnione inne warunki wynikające z przepisów regulujących stosowanie kas rejestrujących przez podatników. Te jednak kwestie nie są przedmiotem wniosku, tym samym nie mogą być przedmiotem niniejszej interpretacji.

Nadmienia się ponadto, iż przepisy nowego rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących obowiązującego od dnia 1 stycznia 2008 r. (rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2007 r. w sprawie kas rejestrujących, Dz. U. Nr 245, poz. 1807) nie mają wpływu na powyższe rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl