IBPP1/443-315/09/AL

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-315/09/AL

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 30 marca 2009 r. (data wpływu 31 marca 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 18 maja 2009 r. (data wpływu 20 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

* możliwości odliczenia podatku VAT wynikającego z zakupów towarów i usług związanych z eksploatacją samochodu osobowego wykorzystywanego do działalności gospodarczej,

* możliwości złożenia korekty rozliczonego podatku VAT za miesiące od listopada 2008 r. do kwietnia 2009 r.

* jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 marca 2009 r. wpłynął do tutejszego organu wniosek z dnia 30 marca 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

* możliwości odliczenia podatku VAT wynikającego z zakupów towarów i usług związanych z eksploatacją samochodu osobowego wykorzystywanego do działalności gospodarczej,

* możliwości złożenia korekty rozliczonego podatku VAT za miesiące od listopada 2008 r. do kwietnia 2009 r.

Wniosek uzupełniono pismem z dnia 18 maja 2009 r. (data wpływu 20 maja 2009 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu Nr z dnia 8 maja 2009 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny (zdarzenie przyszłe):

Wnioskodawca jest ryczałtowcem oraz czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Na początku listopada 2008 r. Wnioskodawca zakupił samochód osobowy, który ujął jako środek trwały w swojej działalności gospodarczej.

Zgodnie z obowiązującym prawem Wnioskodawca skorzystał z możliwości odliczenia 60% wartości naliczonego podatku VAT od zakupu ww. pojazdu (art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Dotychczas jednak Wnioskodawca nie odliczał podatku VAT od wydatków (opony, nawigacja GPS, naprawy, przeglądy itp. - oczywiście bez paliwa), ponoszonych w związku z jego eksploatacją.

W uzupełnieniu z dnia 18 maja 2005 r. do wniosku Wnioskodawca wskazał, iż jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie instalowania, naprawy i konserwacji instrumentów i przyrządów pomiarowych, kontrolnych, badawczych, testujących, nawigacyjnych.

Wnioskodawca dokonywał zakupów w okresie listopad 2008 r. - kwiecień 2009 r.

Wnioskodawca chce dokonać korekty za okres: XI/2008, XII/2008, I/2009, II/2009, III/2009, IV/2009.

Wnioskodawca wskazał, iż zakupy opon, nawigacji GPS, napraw, przeglądów, związane z eksploatacją samochodu osobowego do działalności gospodarczej były dokumentowane fakturami VAT.

Wydatki poniesione na nabycie wszystkich towarów i usług będących przedmiotem wniosku mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, jednakże płatnik wybrał formę opodatkowania: ryczałt i w związku z tym wydatki poniesione na nabycie tych towarów nie zalicza do kosztów uzyskania przychodów (z racji wyboru opodatkowania).

Samochód służy Wnioskodawcy do wykonywania czynności wyłącznie opodatkowanych.

W związku z opisanym stanem faktycznym (zdarzeniem przyszłym) zadano następujące pytanie:

1.

Czy będąc ryczałtowcem oraz czynnym podatnikiem podatku VAT Wnioskodawca może odliczyć VAT od wydatków (opony, nawigacja GPS, naprawy, przeglądy itp. - oczywiście bez paliwa) na samochód osobowy ujęty jako środek trwały w działalności gospodarczej.

Samochód jest wykorzystywany do transportu do miejsca wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT oraz przewozu sprzętu i niezbędnych materiałów.

2.

Czy Wnioskodawca może skorzystać z możliwości złożenia korekty rozliczonego podatku VAT za miesiące od listopada 2008 r. do kwietnia 2009 r. z uwagi na ww. wydatki poniesione w tych miesiącach, na które posiada faktury.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad.1 Odliczenia podatku VAT od wydatków ponoszonych w związku z eksploatacją samochodu osobowego ujętego jako środek trwały w działalności Wnioskodawcy są prawidłowe i zgodne z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Ad.2 Możliwość dokonania korekty rozliczonego podatku VAT jest zgodna z przepisem art. 86 ust. 10, 10 a i 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny przedstawionego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z art. 86 ust. 1 ww. ustawy o VAT wynika, iż w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 ww. ustawy o VAT - w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 listopada 2008 r. - kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7:

1.

suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

a)

z tytułu nabycia towarów i usług,

b)

potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,

c)

od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

- z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4;

2.

w przypadku importu - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego;

3.

zryczałtowany zwrot podatku, o którym mowa w art. 116 ust. 6;

4.

kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Stosownie do postanowień art. 86 ust. 2 ww. ustawy o VAT - w brzmieniu obowiązującym od 1 grudnia 2009 r. - kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7:

1.

suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

a)

z tytułu nabycia towarów i usług,

b)

potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,

c)

od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

- z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4;

2.

w przypadku importu - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego i deklaracji importowej, z zastrzeżeniem pkt 5;

3.

zryczałtowany zwrot podatku, o którym mowa w art. 116 ust. 6;

4.

kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów;

5.

kwota podatku należnego z tytułu importu towarów - w przypadkach, o których mowa w art. 33a.

Ustawodawca stworzył podatnikom prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez nich zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, m.in. tego że zakupy towarów i usług będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Natomiast w świetle art. 88 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy o VAT - w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 listopada 2008 r. - obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Stosownie do art. 88 ust. 3 pkt 1 i 2 ww. ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 listopada 2008 r., powołany wyżej przepis ust. 1 pkt 2 nie dotyczy wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3, oraz z nabyciem gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów; oraz wydatków związanych z nabyciem towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych niepodlegających amortyzacji, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, jeżeli fakt ten pozostaje w ścisłym związku ze zwolnieniem od tego podatku.

W świetle powyższych przepisów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Dodatkową przesłanką negatywną - obowiązującą do dnia 30 listopada 2008 r. - uniemożliwiającą podatnikowi obniżenie kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jest sytuacja, w której wydatki ponoszone przez podatnika, w związku z nabyciem przez niego towarów i usług, nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Wnioskodawca jest podatnikiem rozliczającym się w zakresie podatku dochodowego w formie ryczałtu oraz czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie instalowania, naprawy i konserwacji instrumentów i przyrządów pomiarowych, kontrolnych, badawczych, testujących, nawigacyjnych.

Na początku listopada 2008 r. Wnioskodawca zakupił samochód osobowy, który ujął jako środek trwały w swojej działalności gospodarczej. W okresie od listopada 2008 r. do kwietnia 2009 r. Wnioskodawca dokonał zakupów opon, nawigacji GPS, napraw, przeglądów, związanych z eksploatacją samochodu osobowego. Zakupy te dokumentowane były fakturami VAT.

Dotychczas Wnioskodawca nie odliczał podatku VAT od wydatków (opony, nawigacja GPS, naprawy, przeglądy itp., oczywiście bez paliwa), ponoszonych w związku z eksploatacją samochodu osobowego.

Wnioskodawca chce dokonać korekty podatku naliczonego za okres: listopad 2008 r., grudzień 2008 r., styczeń 2009 r., luty 2009 r., marzec 2009 r., kwiecień 2009 r.

Ponadto wydatki poniesione na nabycie wszystkich towarów i usług będących przedmiotem wniosku mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, jednakże płatnik wybrał formę opodatkowania: ryczałt i w związku z tym wydatki poniesione na nabycie tych towarów nie zalicza do kosztów uzyskania przychodów (z racji wyboru opodatkowania).

Samochód służy Wnioskodawcy do wykonywania czynności wyłącznie opodatkowanych.

Biorąc pod uwagę przedstawiony przez Wnioskodawcę stan faktyczny (zdarzenie przyszłe), w oparciu o przedstawione przepisy prawa podatkowego, Wnioskodawca miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących zakupy m.in. opon, nawigacji GPS, napraw, przeglądów, do 30 listopada 2008 r., bowiem zakupy te były związane z eksploatacją samochodu osobowego wykorzystywanego przez Wnioskodawcę do wykonywania wyłącznie czynności opodatkowanych a ponadto wydatki poniesione na powyższe zakupy mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Również od dnia 1 grudnia 2008 r. do kwietnia 2009 r. Wnioskodawcy przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących zakupy m.in. opon, nawigacji GPS, napraw, przeglądów bowiem zakupy te były związane z eksploatacją samochodu osobowego wykorzystywanego przez Wnioskodawcę do wykonywania wyłącznie czynności opodatkowanych.

W związku z powyższym w tej części stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Natomiast odnośnie kwestii możliwości złożenia przez Wnioskodawcę korekty rozliczonego podatku VAT za okres od listopada 2008 r. do kwietnia 2009 r. zgodnie z przepisami art. 86 ust. 10, 10a i 11 ustawy o podatku od towarów i usług, tut. organ stwierdza, iż zgodnie z art. 86 ust. 10 ww. ustawy o podatku od towarów i usług prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje:

1.

w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18;

2.

w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 4 - w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy odpowiednio od importu usług lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca;

2a) w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 5 - w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym od importu towarów rozliczanego zgodnie z art. 33a;

2b) w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym od importu towarów rozliczanego zgodnie z art. 33b,

3.

w przypadku nabycia towarów i usług, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1, jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu dotyczy - w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności;

4.

w przypadku dokonania spisu z natury określonego w art. 113 ust. 5 i 7 - nie później niż w rozliczeniu za okres, w którym dokonano tego spisu;

5.

w przypadku stosowania w imporcie towarów procedury uproszczonej, polegającej na wpisie do rejestru zgodnie z przepisami celnymi - za okres rozliczeniowy, w którym podatnik dokonał wpisu do rejestru; obniżenie kwoty podatku należnego następuje pod warunkiem dokonania przez podatnika zapłaty podatku wykazanego w tym rejestrze, z zastrzeżeniem art. 33a;

6.

w przypadku decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz w art. 34 - w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał decyzję; obniżenie kwoty podatku należnego następuje pod warunkiem dokonania przez podatnika zapłaty podatku wynikającego z decyzji.

A zatem z przepisu powyższego wynika, iż podatnik może dokonać obniżenia kwoty podatku należnego m.in. w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał fakturę.

W myśl natomiast art. 86 ust. 10a cyt. ustawy o VAT w przypadku gdy nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, o której mowa w art. 29 ust. 4a lub 4c, jest on obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym tę korektę faktury otrzymał. Jeżeli podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze, której korekta dotyczy, a prawo do takiego obniżenia mu przysługuje, zmniejszenie kwoty podatku naliczonego uwzględnia się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonuje tego obniżenia.

Przepis art. 86 ust. 10a cyt. ustawy o VAT dotyczy zatem sytuacji, w której nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury.

Stosownie do art. 86 ust. 11 ww. ustawy o VAT jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Zgodnie z art. 86 ust. 11 ww. ustawy o VAT - w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 listopada 2008 r. - jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.

Przepis art. 86 ust. 11 ww. ustawy o VAT odnosi się zatem do sytuacji, w której podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał fakturę, w takim przypadku odliczenia może dokonać w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. (poprzednio za następny okres rozliczeniowy).

Natomiast zgodnie z art. 86 ust. 13 ww. ustawy o VAT jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) Wnioskodawca dotychczas nie odliczał podatku VAT od wydatków na zakup opon, nawigacji GPS, napraw, przeglądów itp. ponoszonych w związku z eksploatacją samochodu osobowego.

Wnioskodawca chce dokonać korekty podatku naliczonego za okres: listopad 2008 r., grudzień 2008 r., styczeń 2009 r., luty 2009 r., marzec 2009 r., kwiecień 2009 r.

W związku z powyższym na mocy cyt. art. 86 ust. 11 ww. ustawy o VAT Wnioskodawca będzie mógł dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (bez konieczności korekty wcześniejszych rozliczeń), wynikającego z faktur VAT dokumentujących zakupy związane z eksploatacją samochodu (zakup opon, nawigacji GPS, napraw, przeglądów) otrzymanych w marcu 2009 r. w deklaracji składanej za maj 2009 r. (do dnia 25 czerwca 2009 r.), o ile jeszcze Wnioskodawca nie złożył deklaracji za ten miesiąc, a z faktur otrzymanych w kwietniu 2009 r. w deklaracji za maj 2009 r. składanej w czerwcu 2009 r. lub w deklaracji za czerwiec 2009 r. składanej w lipcu 2009 r.

Natomiast w zakresie możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących zakupy związane z eksploatacją samochodu (zakup opon, nawigacji GPS, napraw, przeglądów) otrzymanych w miesiącach od listopada 2008 r. do lutego 2009 r., (lub do marca 2009 r. jeśli Wnioskodawca złożył już deklarację VAT-7 za maj 2009 r., co wyłaczałoby zastosowanie art. 86 ust. 11 ustawy o VAT), Wnioskodawcy również będzie przysługiwało takie prawo, jednakże nie na mocy cyt. przepisów art. 86 ust. 10, ust. 10a i ust. 11 ustawy o VAT a poprzez złożenie odpowiednich korekt deklaracji VAT-7 na podstawie art. 86 ust. 13 ustawy o VAT, zgodnie z którym jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

W świetle powyższego, odnośnie możliwości dokonania przez Wnioskodawcę korekty rozliczonego podatku VAT za okres od listopada 2008 r. do lutego 2009 r. (względnie marca 2009 r. o ile Wnioskodawca złożył już deklarację za maj 2009 r.) tut. organ pragnie zauważyć, iż Wnioskodawcy będzie przysługiwało takie prawo, jednakże nie na mocy cyt. przepisów art. 86 ust. 10, ust. 10a i ust. 11 ustawy o VAT, a na podstawie art. 86 ust. 13 ustawy o VAT, w związku z powyższym Wnioskodawca uznając, iż będzie miał możliwość dokonania korekty za te miesiące wywodzi prawidłowy skutek prawny jednakże z innej podstawy prawnej.

W związku z powyższym w tej części stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

W przypadku natomiast zakupów dokonanych w kwietniu 2009 r. (i ewentualnie marcu 2009 r.) prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego może być zrealizowane przez Wnioskodawcę w bieżących rozliczeniach zgodnie z art. 86 ust. 11 ustawy o VAT. Korekty z art. 86 ust. 13 ustawy o VAT dokonuje się bowiem jedynie w sytuacji gdy nie odliczono podatku naliczonego w terminach wynikających z art. 86 ust. 10 czy też ust. 11 ustawy o VAT.

Oceniając zatem całościowo stanowisko Wnioskodawcy należało je uznać za nieprawidłowe.

Końcowo należy zauważyć, iż w niniejszej interpretacji nie odniesiono się do kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących zakupy paliwa do samochodu osobowego wykorzystywanego przez Wnioskodawcę do działalności gospodarczej opodatkowanej, bowiem nie sformułowano pytania w tym zakresie.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem.

Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl