IBPP1/443-234/13/ES

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 czerwca 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-234/13/ES

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 7 marca 2013 r. (data złożenia 11 marca 2013 r.), uzupełnionego pismem z dnia 28 maja 2013 r. (data złożenia 29 maja 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

* zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT dostawy budynku - jest nieprawidłowe,

* opodatkowania 23% stawką podatku VAT dostawy hali produkcyjnej, sieci energetycznej i drogi dojazdowej - jest prawidłowe,

* proporcjonalnego opodatkowania gruntu w części stawką zwolnioną, a w części stawką opodatkowaną - jest prawidłowe,

* prawa do odliczenia podatku VAT z tytułu zakupu nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 marca 2013 r. w tut. organie został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania sprzedaży nieruchomości oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z jej zakupem przez Wnioskodawcę.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 28 maja 2013 r. (data złożenia 29 maja 2013 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu nr IBPP1/443-234/13/ES z dnia 23 maja 2013 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług prowadzącym działalność gospodarczą. W ramach tej działalności zamierza dokonać zakupu nieruchomości od innego podmiotu - czynnego podatnika VAT (spółka z ograniczona odpowiedzialnością). Zakupiona nieruchomość będzie służyła wyłącznie działalności opodatkowanej.

Zgodnie z przedstawionymi przez Sprzedawcę danymi wynikającymi z prowadzonych ksiąg na nieruchomość podlegającą sprzedaży składają się następujące elementy:

1.

grunt (działka, na której znajdują się sprzedawane obiekty) - wniesiony aportem do spółki w 1996 r. - VAT od tej czynności nie był naliczony,

2.

budynek - wniesiony aportem w 1996 r. - VAT od tej czynności nie był naliczony, koszty modernizacji wyniosły poniżej 30% wartości początkowej (ok. 1,63%),

3.

hala - wybudowana w latach 1998 - 2004 - VAT był odliczany na bieżąco w trakcie budowy,

4.

sieć energetyczna - wybudowana w latach 1996 -1997 - VAT był odliczany na bieżąco w trakcie budowy,

5.

droga dojazdowa - wybudowana w roku 1998 - VAT był odliczany na bieżąco w trakcie budowy.

Sprzedawca zamierza opodatkować przy sprzedaży ww. składniki w następujący sposób:

* pozycja 2 (budynek wniesiony aportem) - zwolniona z VAT (stawka "zw") zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług,

* pozycje 3-5 (hala, sieć energetyczna i droga dojazdowa) - według stawki podstawowej VAT, tj. 23%,

* pozycja 1 (grunt) - podzielić proporcjonalnie do wartości pozycji opodatkowanych i zwolnionych i opodatkować w części stawką zwolnioną a w części stawką 23%.

Dowodami dokumentującymi zawarcie transakcji będzie akt notarialny oraz faktura sprzedaży.

Ze względu na wartość transakcji kwota podatku naliczonego będzie stosunkowo wysoka, dlatego też Wnioskodawca chce mieć pewność odnośnie prawidłowości opodatkowania i związanego z tym prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W uzupełnieniu, na pytanie tut. organu: "Czy Sprzedający nabył działkę zabudowaną budynkiem w 1996 r. w ramach aportu samej tej nieruchomości czy też w ramach nabycia całego przedsiębiorstwa...", Wnioskodawca odpowiedział: "Sprzedający nabył działkę zabudowaną budynkiem w 1996 r. w ramach aportu samej tej nieruchomości".

Obiekty posadowione na przedmiotowej działce mające być przedmiotem sprzedaży są budynkami i budowlami w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego oraz Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych oznaczonymi następująco:

* budynek PKOB 1220,

* hala PKOB 1251,

* sieć energetyczna PKOB 2224,

* droga dojazdowa PKOB 2112.

Ww. obiekty i budowle są trwale związane z gruntem.

Sprzedający nie dysponuje danymi dotyczącymi tego, kiedy i przez kogo został wybudowany i oddany do użytkowania budynek opisany w pozycji 2 wniosku.

Budynek ten wraz z działką (prawo wieczystego użytkowania gruntu) został zakupiony przez pana M. dnia 17 kwietnia 1996 r. od firmy W.

Pierwsze zasiedlenie obiektów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług:

* brak danych dotyczących pierwszego zasiedlenia budynku wymienionego w poz. 2, budynek ten został oddany do użytkowania przez Sprzedającego w momencie wniesienia aportu przez udziałowca, tj. w miesiącu październiku 1996 r.,

* hala produkcyjna została oddana do użytkowania (pierwsze zasiedlenie) w 2004 r.,

* sieć energetyczna została oddana do użytkowania w 1998 r.,

* droga dojazdowa została oddana do użytkowania w 1997 r.

Pierwsze zasiedlenie ww. obiektów polegało na prowadzeniu działalności gospodarczej przez Sprzedającego - czynnego podatnika podatku od towarów i usług.

Dostawa obiektów ma nastąpić w 2013 r., zatem okres od pierwszego zasiedlenia - wprowadzenia do użytkowania przez Sprzedającego wyniesie:

* dla budynku - 17 lat,

* dla hali - 9 lat,

* dla sieci energetycznej - 16 lat,

* dla drogi dojazdowej -15 lat.

Wydatki na ulepszenie przedmiotowych obiektów poniesione przez Sprzedającego:

* budynek - 4.642,18 PLN, tj. około 1, 63% wartości początkowej,

* hala - 0,00 PLN,

* sieć energetyczna - 0,00 PLN,

* droga dojazdowa - 0,00 PLN.

Poniesiono wyłącznie wydatki na ulepszenie budynku - nie przekroczyły one 30% wartości początkowej.

Przedmiotowe działka i budynki/budowle były wykorzystywane przez Sprzedającego w następujący sposób:

* działka - prowadzenie działalności gospodarczej - czynny podatnik VAT,

* budynek - cele administracyjne, tj. biuro i sklep oraz wynajem jednego pomieszczenia biurowego,

* hala produkcyjna - produkcja narzędzi,

* sieć energetyczna - przesył energii elektrycznej,

* droga dojazdowa - dojazd do firmy.

Przez cały okres użytkowania wszystkie ww. składniki były wykorzystywane do prowadzenia działalności opodatkowanej podatkiem VAT.

Jedno z pomieszczeń biurowych w budynku (poz. 2 wniosku) jest przedmiotem najmu - Sprzedający uzyskuje pożytki w postaci czynszu najmu.

Pozostałe obiekty i działka nigdy nie były przedmiotem najmu, czy dzierżawy.

Umowa najmu lokalu biurowego w budynku zawarta dnia 5 stycznia 2011 r. - obowiązuje do dnia sprzedaży nieruchomości, od dnia jej zawarcia upłynęło więcej niż 2 lata.

Wnioskodawca nie zakupił jeszcze przedmiotowej nieruchomości, zawarto jedynie umowę przedwstępną w miesiącu kwietniu 2013 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przedstawiony powyżej sposób opodatkowania transakcji sprzedaży nieruchomości jest prawidłowy i czy w związku z tym Wnioskodawcy przysługiwać będzie prawo odliczenia podatku naliczonego z niej wynikającego.

Zdaniem Wnioskodawcy, przedstawiony powyżej sposób opodatkowania transakcji sprzedaży nieruchomości jest prawidłowy, zatem zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług Wnioskodawcy przysługiwać będzie pełne prawo odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury nabycia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za:

* nieprawidłowe w zakresie zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT dostawy budynku,

* prawidłowe w zakresie opodatkowania 23% stawką podatku VAT dostawy hali produkcyjnej, sieci energetycznej i drogi dojazdowej,

* prawidłowe w zakresie proporcjonalnego opodatkowania gruntu w części stawką zwolnioną, a w części stawką opodatkowaną,

* prawidłowe w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT z tytułu zakupu nieruchomości.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Towarami w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o VAT są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Jak wynika z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie natomiast z dodanym do ustawy o VAT od dnia 1 stycznia 2011 r. art. 146a pkt 1, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Oprócz stawki podstawowej, na wybrane grupy towarów i usług ustawodawca przewidział stawki preferencyjne oraz zwolnienie od podatku.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone między innymi w art. 43 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Definicję pierwszego zasiedlenia zawiera art. 2 pkt 14 ww. ustawy, zgodnie z którym, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do oddania budynku (budowli) do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Jeżeli zatem podatnik wybuduje obiekt lub go zmodernizuje, przy czym nakłady na ulepszenie przekraczają 30% jego wartości początkowej, a następnie obiekt ten (lub ulepszenie) zostanie oddany do użytkowania (wprowadzony do ewidencji środków trwałych), nie oznacza to, że został on zasiedlony. Oddanie do użytkowania nie nastąpiło bowiem w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwsze zasiedlenie będzie miało miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany budynek (obiekt) zostanie sprzedany lub np. oddany w dzierżawę, bowiem zarówno sprzedaż, jak i dzierżawa są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.

Zatem, należy uznać za pierwsze zasiedlenie moment sprzedaży lub oddania budynku (budowli) do użytkowania pierwszemu najemcy (dzierżawcy).

Z powyższych przepisów wynika, iż dostawa nieruchomości, spełniających określone w przepisach warunki, może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą upłynie okres krótszy niż 2 lata.

Ponadto, w myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ww. ustawy zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat (art. 43 ust. 7a ustawy o VAT).

Analiza przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, regulujących wyżej wskazane prawo do zwolnienia od podatku dostaw budynków, budowli lub ich części, prowadzi do konkluzji, iż w odniesieniu do tych towarów może wystąpić jedna z dwóch podstaw do zastosowania zwolnienia od tego podatku. Istotne jest wobec tego każdorazowe kompleksowe zbadanie okoliczności towarzyszących dostawie ww. obiektów. Zauważyć bowiem należy, iż stosowanie zwolnień od podatku ma charakter wyjątkowy i nie podlega ani wykładni rozszerzającej, ani zawężającej, natomiast możliwość wychodzenia poza wykładnię literalną jest niedopuszczalna. W efekcie podatnik uprawniony będzie do zastosowania ww. preferencji, gdy charakter świadczonych przez niego czynności, w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości, wyczerpuje znamiona ujęte w treści przepisu statuującego jego prawo do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Należy zaznaczyć, iż zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych (PKOB) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 z późn. zm.) przez obiekt budowlany rozumie się konstrukcję połączoną z gruntem w sposób trwały, wykonaną z materiałów budowlanych i elementów składowych będącą wynikiem prac budowlanych. Budynki natomiast to zadaszone obiekty budowlane wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, wykorzystywane dla potrzeb stałych, przystosowane do przebywania ludzi, zwierząt lub ochrony przedmiotów.

W myśl art. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.) ilekroć w ustawie jest mowa o:

1.

obiekcie budowlanym - należy przez to rozumieć:

a.

budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi,

b.

budowlę stanowiącą całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami,

c.

obiekt małej architektury;

2.

budynku - należy przez to rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach,

3.

budowli - należy przez to rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych, elektrowni jądrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową;

3a.obiekcie liniowym - należy przez to rozumieć obiekt budowlany, którego charakterystycznym parametrem jest długość, w szczególności droga wraz ze zjazdami, linia kolejowa, wodociąg, kanał, gazociąg, ciepłociąg, rurociąg, linia i trakcja elektroenergetyczna, linia kablowa nadziemna i umieszczona bezpośrednio w ziemi, podziemna, wał przeciwpowodziowy oraz kanalizacja kablowa, przy czym kable w niej zainstalowane nie stanowią obiektu budowlanego lub jego części ani urządzenia budowlanego.

Zatem jeśli dana budowla w rozumieniu Prawa budowlanego nie została sklasyfikowana w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych jako budynek, mieści się w sekcji "Obiekty inżynierii lądowej i wodnej".

W PKOB obiekty budowlane grupowane są w dwóch sekcjach: "Budynki" i "Obiekty inżynierii lądowej i wodnej". Zgodnie z objaśnieniami zawartymi w PKOB obiektami inżynierii lądowej i wodnej są wszystkie obiekty budowlane nie klasyfikowane jako budynki.

Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca (czynny podatnik podatku VAT) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zamierza dokonać zakupu nieruchomości od innego podmiotu - czynnego podatnika VAT (spółka z o.o.). Zakupiona nieruchomość będzie służyła wyłącznie działalności opodatkowanej. Dowodami dokumentującymi zawarcie transakcji będzie akt notarialny oraz faktura sprzedaży.

Sprzedający nabył działkę zabudowaną budynkiem w 1996 r. w ramach aportu samej tej nieruchomości.

Na nieruchomość podlegającą sprzedaży składają się:

1.

grunt (działka, na której znajdują się sprzedawane obiekty) - wniesiony aportem do spółki w 1996 r. - VAT od tej czynności nie był naliczony,

2.

budynek - wniesiony aportem w 1996 r. - VAT od tej czynności nie był naliczony, koszty modernizacji wyniosły poniżej 30% wartości początkowej (ok. 1,63%),

3.

hala - wybudowana w latach 1998 - 2004 - VAT był odliczany na bieżąco w trakcie budowy,

4.

sieć energetyczna - wybudowana w latach 1996 -1997 - VAT był odliczany na bieżąco w trakcie budowy,

5.

droga dojazdowa - wybudowana w roku 1998 - VAT był odliczany na bieżąco w trakcie budowy.

Obiekty posadowione na przedmiotowej działce mające być przedmiotem sprzedaży są budynkami i budowlami w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego oraz Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych oznaczonymi następująco:

* budynek PKOB 1220,

* hala PKOB 1251,

* sieć energetyczna PKOB 2224,

* droga dojazdowa PKOB 2112.

Ww. obiekty i budowle są trwale związane z gruntem.

Sprzedający nie dysponuje danymi dotyczącymi tego, kiedy i przez kogo został wybudowany i oddany do użytkowania budynek opisany w pozycji 2 wniosku. Budynek ten wraz z działką (prawo wieczystego użytkowania gruntu) został zakupiony przez pana M. dnia 17 kwietnia 1996 r. od firmy W.

Poniesiono wyłącznie wydatki na ulepszenie budynku - nie przekroczyły one 30% wartości początkowej.

Przedmiotowe działka i budynki/budowle były wykorzystywane przez Sprzedającego w następujący sposób:

* działka - prowadzenie działalności gospodarczej - czynny podatnik VAT,

* budynek - cele administracyjne, tj. biuro i sklep oraz wynajem jednego pomieszczenia biurowego,

* hala produkcyjna - produkcja narzędzi,

* sieć energetyczna - przesył energii elektrycznej,

* droga dojazdowa - dojazd do firmy.

Przez cały okres użytkowania wszystkie ww. składniki były wykorzystywane do prowadzenia działalności opodatkowanej podatkiem VAT.

Jedno z pomieszczeń biurowych w budynku (poz. 2 wniosku) jest przedmiotem najmu - Sprzedający uzyskuje pożytki w postaci czynszu najmu.

Umowa najmu lokalu biurowego w budynku zawarta dnia 5 stycznia 2011 r. - obowiązuje do dnia sprzedaży nieruchomości.

Pozostałe obiekty i działka nigdy nie były przedmiotem najmu, czy dzierżawy.

Wnioskodawca nie zakupił jeszcze przedmiotowej nieruchomości, zawarto jedynie umowę przedwstępną w miesiącu kwietniu 2013 r.

Odnosząc przedstawione wyżej zdarzenie przyszłe do powołanych w sprawie przepisów prawa stwierdzić należy, iż pierwsze oddanie budynku w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu zostało dokonane w momencie zakupu tego budynku w dniu 17 kwietnia 1996 r. przez udziałowca Sprzedającego (tekst jedn.: Pana M.) od podmiotu gospodarczego, tj. od W.

Za pierwsze zasiedlenie nie można natomiast uznać jak wskazał Wnioskodawca w opisie zdarzenia przyszłego, momentu wniesienia aportu przez udziałowca w październiku 1996 r. do Sprzedającego. Wniesienie przedmiotowego budynku do Sprzedającego aportem w 1996 r., zostało bowiem dokonane w okresie gdy wniesienie aportu nie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT, zatem nie zostało dokonane w ramach pierwszego zasiedlenia, gdyż nie było oddaniem budynku do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

Ponadto z wniosku nie wynika, aby budynek został ulepszony o co najmniej 30% jego wartości początkowej, zatem stwierdzić należy, że planowana na rzecz Wnioskodawcy dostawa przedmiotowego budynku nie zostanie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia (lub przed nim) i pomiędzy pierwszym zasiedleniem budynku, a jego dostawą nie upływnie okres krótszy niż 2 lata.

Tym samym dostawa przedmiotowego budynku będzie korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy, że dostawa budynku będzie zwolniona od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy należało uznać za nieprawidłowe, gdyż w przedmiotowej sprawie dostawa budynku będzie korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Oprócz ww. budynku na działce znajdują się obiekty i budowle trwale z gruntem związane:

* hala produkcyjna (PKOB 1220) - oddana do użytkowania w 2004 r. - VAT był odliczany na bieżąco w trakcie budowy,

* sieć energetyczna (PKOB 1251) - oddana do użytkowania w 1998 r. - VAT był odliczany na bieżąco w trakcie budowy,

* droga dojazdowa (PKOB 2012) - oddana do użytkowania w 1997 r. - VAT był odliczany na bieżąco w trakcie budowy.

Sprzedający nie ponosił wydatków na ulepszenie przedmiotowych obiektów. Przez cały okres użytkowania wszystkie ww. obiekty były wykorzystywane do prowadzenia działalności opodatkowanej podatkiem VAT.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że nie doszło do wydania do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu obiektów hali produkcyjnej, sieci energetycznej oraz drogi dojazdowej, a zatem ich dostawa będzie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia i powyższe zwolnienie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT nie znajdzie zastosowania.

Przy braku możliwości zastosowania zwolnienia od podatku dostawy ww. obiektów na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, należy dokonać analizy możliwości zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że przy budowie ww. obiektów Sprzedającemu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, ponadto Sprzedający nie ponosił wydatków na ulepszenie hali produkcyjnej, sieci energetycznej i drogi dojazdowej, tym samym zbycie przedmiotowych obiektów przez Sprzedającego nie będzie korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, ponieważ Sprzedający nie spełni łącznie przesłanek wymienionych w lit. a i b tego przepisu.

W związku z powyższym dostawa hali produkcyjnej, sieci energetycznej i drogi dojazdowej będzie podlegać opodatkowaniu 23% stawką podatku VAT na podstawie art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy, że hala, sieć energetyczna i droga dojazdowa powinny być opodatkowane według stawki podstawowej VAT, tj. 23%, należało uznać za prawidłowe.

Zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

W świetle tego przepisu przy sprzedaży budynków, budowli lub ich części dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Powyższa zasada nie ma zastosowania dla czynności oddania nieruchomości w użytkowanie wieczyste, o czym stanowi art. 29 ust. 5a ustawy o VAT.

Kwestię dostawy prawa wieczystego użytkowania gruntu, na którym posadowione są budynki lub budowle rozstrzyga natomiast przepis § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 247 z późn. zm.), zgodnie z którym zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku.

Z powyższego jednoznacznie wynika, że co do zasady grunt będący przedmiotem sprzedaży (w tym zbycie użytkowania wieczystego) podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług, jaką opodatkowane są budynki lub budowle na nim posadowione. Oznacza to, że w sytuacji, gdy budynki, budowle lub ich części korzystają ze zwolnienia od podatku, również sprzedaż gruntu lub zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu będą korzystały ze zwolnienia od podatku.

Zatem, skoro dla dostawy budynku posadowionego na wymienionej we wniosku działce zastosowanie znajdzie zwolnienie od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, również dostawa gruntu w użytkowaniu wieczystym, w części przyporządkowanej do dostawy tego budynku, będzie podlegała zwolnieniu od podatku VAT na podstawie § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w związku z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Natomiast dostawa prawa wieczystego użytkowania gruntu w części przyporządkowanej do opodatkowanej 23% stawką podatku VAT dostawy hali, sieci energetycznej i drogi dojazdowej, również podlegać będzie opodatkowaniu 23% stawką podatku VAT zgodnie z § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. z związku z art. 41 ust. 1 i art. 146a pkt 1 ustawy o VAT.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy, że grunt należy podzielić proporcjonalnie do wartości pozycji opodatkowanych i zwolnionych i opodatkować w części stawką zwolnioną a w części stawką 23%, należało uznać za prawidłowe.

Zauważyć w tym miejscu należy, iż właściwego przyporządkowania dostawy prawa wieczystego użytkowania gruntu do dostawy budynku korzystającego ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 oraz do dostawy hali, sieci energetycznej i drogi dojazdowej, podlegającej opodatkowaniu 23% stawką podatku VAT Sprzedający winien dokonać na podstawie przyjętego przez siebie rozwiązania, np. wg wskazanego we wniosku klucza wartościowego, przy czym każda metoda, czy oparta na kluczu wartościowym, czy na innym (w tym na kluczu powierzchniowym), o ile odzwierciedla stan faktyczny, jest właściwa.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Treść tego przepisu wskazuje, iż:

1.

prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikom VAT czynnym,

2.

prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikowi w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Zatem odliczyć można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika. Wskazana zasada wyłącza jednocześnie możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Ponadto odliczenie podatku naliczonego może być częściowe, tzn. w tej części (w takim zakresie), w jakiej dane towary lub usługi, z którymi związany jest podatek naliczony, są wykorzystywane do realizacji czynności opodatkowanych, z pominięciem tej części podatku, w jakiej te towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności zwolnionych od podatku lub niepodlegających opodatkowaniu.

Z kolei w myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Należy ponadto zauważyć, iż w art. 88 ustawy o VAT, zostały wskazane sytuacje, w których podatnikowi podatku od towarów i usług nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego.

Zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT, a nabyta nieruchomość będzie służyła Wnioskodawcy wyłącznie do działalności opodatkowanej.

Biorąc zatem pod uwagę przedstawiony opis zdarzenia przyszłego oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawne, a także rozstrzygnięcia zawarte w niniejszej interpretacji, należy stwierdzić, że zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, Wnioskodawca będzie miał prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej zakup wymienionej we wniosku nieruchomości skoro - jak wskazano we wniosku - zakupiona nieruchomość będzie służyła Wnioskodawcy wyłącznie do działalności opodatkowanej, pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych, o których mowa w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zaznaczyć jednak w tym miejscu należy, iż jak wskazano w niniejszej interpretacji, tylko części dostawy nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu 23% stawką podatku VAT, a część będzie zwolniona od podatku VAT.

Mając powyższe na uwadze, stanowisko Wnioskodawcy, że przysługiwać mu będzie pełne prawo odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury nabycia, należało uznać za prawidłowe, gdyż Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w wystawionej fakturze VAT, jednak nie cała dostawa nieruchomości lecz tylko część będzie podlegała opodatkowaniu 23% stawką podatku VAT i od tej opodatkowanej dostawy Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zaznaczyć należy, że niniejsza interpretacja indywidualna traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl