IBPP1/443-201/13/LSz - Skutki podatkowe sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu zabudowanego budynkiem magazynowym oraz prawa do odliczenia podatku VAT z tytułu nabycia tej nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 marca 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-201/13/LSz Skutki podatkowe sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu zabudowanego budynkiem magazynowym oraz prawa do odliczenia podatku VAT z tytułu nabycia tej nieruchomości.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22 listopada 2012 r. (data wpływu 27 listopada 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 15 lutego 2013 r. (data wpływu 18 lutego 2013 r.), pismem z dnia 1 marca 2013 r. (data wpływu 4 marca 2013 r.) oraz pismem z dnia 4 marca 2013 r. (data wpływu 7 marca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu nr 2011/14 zabudowanego budynkiem magazynowym oraz prawa do odliczenia podatku VAT z tytułu nabycia tej nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 listopada 2012 r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu nr 2011/14 zabudowanego budynkiem magazynowym oraz prawa do odliczenia podatku VAT z tytułu nabycia tej nieruchomości.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 15 lutego 2013 r. (data wpływu 18 lutego 2013 r.), pismem z dnia 1 marca 2013 r. (data wpływu 4 marca 2013 r.) oraz pismem z dnia 4 marca 2013 r. (data wpływu 7 marca 2013 r.), będącymi odpowiedziami na wezwanie tut. organu nr IBPP1/ 443-1224/12/LSz z dnia 8 lutego 2013 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W roku 2012 Wnioskodawca zamierza zakupić budynki wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntów od Spółki N. Na nieruchomość składa się m.in. działka nr 2011/14 zabudowana budynkiem magazynowym.

Nieruchomość zakupiona w częściach w latach 2002 i 2003 r. w wykonaniu czynności podlegającej opodatkowaniu (ale faktycznie zwolnionej) - doszło więc do pierwszego zasiedlenia, minęły 2 lata.

Spółka zamierza sprzedać nieruchomości, które korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 wybierając opcję opodatkowania (art. 43 ust. 10).

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca podał odnośnie działki nr 2011/14, że Spółka N nabyła prawo użytkowania wieczystego gruntu wraz z budynkiem magazynu (PKOB 1252) trwale z gruntem związanym w częściach: 2/3 w grudniu 2002 r. i 1/3 w marcu 2003 r.

Sprzedaż przez poprzedniego właściciela nastąpiła na podstawie faktur VAT była czynnością opodatkowaną choć korzystającą ze zwolnienia. Wówczas doszło do pierwszego zasiedlenia. Spółka nie ponosiła wydatków na ulepszenie budynku. Nie był on też przedmiotem najmu ani dzierżawy.

Ponadto Wnioskodawca podał, że na całej nieruchomości składającej się z działek nr 2011/7, nr 2011/9, nr 2011/11, nr 2011/12, nr 2011/14, nr 2011/15, nr 2011/16 znajduje się ogrodzenie. Spółka nabyła je w częściach:

* w 1995 r. (jako przedsiębiorstwo państwowe przed prywatyzacją), na podstawie faktury VAT opodatkowane stawką 22%, przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT,

* w 2009 i 2010 r. - na podstawie faktury VAT jako dostawa opodatkowana korzystająca ze zwolnienia z VAT.

Ogrodzenie nie było ulepszane przez Spółkę.

Spółka N była właścicielem wszystkich obiektów budowlanych znajdujących się na ww. działce.

Spółka N nabyła wszystkie ww. nieruchomości od podatnika VAT, w celu wykorzystania w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.

Przez cały okres posiadania Spółka N wykorzystywała je w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą (magazyny, portiernia, przyzakładowa przychodnia lekarska).

Spółka N jest podatnikiem VAT od chwili jej powstania, tj. 1 marca 1997 r., a jako przedsiębiorstwo państwowe od chwili wprowadzenia podatku od towarów i usług w 1993 r.

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT od dnia 4 czerwca 1993 r.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą od dnia 1 lipca 1991 r., obecnie w zakresie sprzedaży detalicznej (głównie). Wnioskodawca nabywa przedmiotowe nieruchomości w celu prowadzenia na nich działalności gospodarczej. Towary nabyte przez Wnioskodawcę będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych w rozumieniu art. 5 Ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z dnia 4 marca 2013 r.):

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy iż dostawa budynku wraz z prawem wieczystego użytkowania, którą Wnioskodawca zamierza dokonać w 2012 r. będzie dotyczyć sprzedaży opodatkowanej i w konsekwencji Wnioskodawca będzie miał prawo do odliczenia podatku naliczonego gdyby został naliczony przez zbywcę z tytułu dostawy nieruchomości.

Zdaniem Wnioskodawcy (stanowisko ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku z dnia 4 marca 2013 r.): w przypadku sprzedaży nieruchomości budynku wraz z prawem wieczystego użytkowania na działce 2011/14 przysługuje zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w związku z § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia wykonawczego z dnia 4 kwietnia 2011 r., z którego zbywca może zrezygnować wybierając opcję opodatkowania a Wnioskodawca wyraża zgodę na taki sposób opodatkowania dostawy. W takiej sytuacji Wnioskodawca z uwagi na to, iż towary nabyte będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych w rozumieniu art. 5 Ustawy o podatku od towarów i usług będzie miał prawo obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od transakcji nabycia ww. nieruchomości.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy o VAT).

Z treści art. 7 ust. 1 ustawy o VAT wynika, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W myśl art. 15 ust. 1 ww. ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Określony w cytowanej ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, iż do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie o VAT, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem "podatnik" tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym.

Będący przedmiotem sprzedaży budynek magazynu trwale z gruntem związany, sklasyfikowany w PKOB pod symbolem 1252 został nabyty przez Spółkę N (czynnego podatnika VAT) od podatnika VAT w celu wykorzystania w prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej.

Należy zaznaczyć, iż zgodnie z objaśnieniami zawartymi w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 z późn. zm.) przez obiekty budowlane rozumie się konstrukcje połączone z gruntem w sposób trwały, wykonane z materiałów budowlanych i elementów składowych, będące wynikiem prac budowlanych.

Zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.) ilekroć w ustawie jest mowa o obiekcie budowlanym - należy przez to rozumieć:

a.

budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi,

b.

budowlę stanowiącą całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami,

c.

obiekt małej architektury.

Natomiast budynkiem jest taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

Analogicznie definiuje budynek Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych stanowiąc, iż przez obiekty budowlane rozumie się konstrukcje połączone z gruntem w sposób trwały, wykonane z materiałów budowlanych i elementów składowych, będące wynikiem prac budowlanych. Zaś budynki to zadaszone obiekty budowlane wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, wykorzystywane dla potrzeb stałych. Przystosowane są do przebywania ludzi, zwierząt lub ochrony przedmiotów.

Zatem sprzedaż budynku magazynowego przez podatnika podatku VAT - co do zasady - podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Wysokość opodatkowania regulują przepisy Działu VIII ww. ustawy (art. 41-85). Zgodnie z brzmieniem art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22%, zastrzeżeniem art. 41 ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 ustawy.

W myśl art. 146a pkt 1 ww. ustawy o VAT - dodanego do tej ustawy od dnia 1 stycznia 2011 r. - w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Oprócz stawki podstawowej, na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział stawki preferencyjne oraz zwolnienie od podatku.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone między innymi w art. 43 ustawy o podatku od towarów i usług.

W art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT, ustawodawca zwolnił od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a, zwalnia się natomiast od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

W myśl art. 43 ust. 7a powyższej ustawy, warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Definicję pierwszego zasiedlenia zawiera art. 2 pkt 14 ww. ustawy, zgodnie z którym, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z ustawowej definicji "pierwszego zasiedlenia" wynika, że pod tym pojęciem należy rozumieć:

* oddanie do użytkowania,

* w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu,

* pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części po wybudowaniu lub ulepszeniu, wynoszącym co najmniej 30% wartości początkowej.

Niewątpliwie przez czynności opodatkowane należy rozumieć nie tylko dostawę, ale również najem, dzierżawę, leasing lub podobne czynności (umowy), które w rozumieniu przepisów ustawy stanowią odpłatne świadczenie usług.

W analizowanej sprawie, kluczowym elementem jest ustalenie, czy nastąpiło pierwsze zasiedlenie budynku magazynu, a jeżeli tak to w którym momencie.

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca (czynny podatnik VAT) zamierza w 2012 r. zakupić od Spółki N (czynnego podatnika VAT) budynek wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu nr 2011/14. Spółka nabyła prawo użytkowania wieczystego gruntu nr 2011/14 wraz z budynkiem magazynu w częściach: 2/3 w grudniu 2002 r. i 1/3 w marcu 2003 r. od podatnika VAT, w celu wykorzystania w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Sprzedaż przez poprzedniego właściciela nastąpiła na podstawie faktur VAT była czynnością opodatkowaną choć korzystającą ze zwolnienia. Spółka nie ponosiła wydatków na ulepszenie budynku. Nie był on też przedmiotem najmu ani dzierżawy.

Przez cały okres posiadania Spółka N wykorzystywała nieruchomość w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą (magazyny, portiernia, przyzakładowa przychodnia lekarska).

Zgodnie z cytowanym wcześniej art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonywaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli po ich wybudowaniu lub ulepszeniu (jeżeli wydatki na ulepszenie stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej).

Oznacza to, że pierwsze zasiedlenie nieruchomości, o której mowa we wniosku, nastąpiło, jeżeli była ona zakupiona od podmiotu działającego podczas tej sprzedaży jako podatnik podatku od towarów i usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w grudniu 2002 r. (2/3 części) i w marcu 2003 r. (1/3 części). Wtedy bowiem oddano tę nieruchomość do użytkowania wykonując czynność podlegającą opodatkowaniu. Jak bowiem wskazał Wnioskodawca zakup działki oraz budynku był udokumentowany fakturą VAT.

W związku z powyższym stwierdzić należy, że zbycie przez Spółkę przedmiotowego budynku korzysta ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, gdyż nie wystąpiły okoliczności wyłączające zwolnienie od podatku na podstawie tego przepisu. W przedmiotowej sprawie dostawa nie będzie bowiem dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim i pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku nie upłynie okres krótszy niż 2 lata.

Reasumując dostawa budynku magazynu stanowi odpłatną dostawę towarów, która korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowiony jest budynek rozstrzyga przepis art. 29 ust. 5 ustawy o VAT.

Zgodnie z tym przepisem, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z gruntem. Jeżeli zatem dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta z preferencyjnej stawki podatku, bądź też ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, to z preferencji takiej lub też ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym budynek jest posadowiony.

Natomiast, na mocy § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 247), zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku.

Z powyższego jednoznacznie wynika, że co do zasady grunt będący przedmiotem sprzedaży (w tym zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu) podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług, jaką opodatkowane są budynki lub budowle lub ich części na nim posadowione. Oznacza to, że w sytuacji, gdy budynki, budowle lub ich części korzystają ze zwolnienia od podatku, również sprzedaż gruntu lub zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu będą korzystały ze zwolnienia od podatku.

Zatem, skoro dla dostawy budynku magazynu znajdującego się na będącym w użytkowaniu wieczystym gruncie zastosowanie znalazło zwolnienie od podatku VAT, również dostawa prawa użytkowania wieczystego gruntu, z którym trwale związany jest ww. budynek, podlega zwolnieniu od podatku VAT na podstawie § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r.

Reasumując, dostawa budynku magazynu wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT w związku z § 13 ust. 1 pkt 11 ww. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r.

Należy podkreślić, że w myśl art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1.

są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

2.

złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

W myśl art. 43 ust. 11 ustawy o VAT oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

1.

imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;

2.

planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;

3.

adres budynku, budowli lub ich części.

Z wniosku wynika, że zarówno dokonująca dostawy Spółka N jak i nabywca (Wnioskodawca) są zarejestrowanymi czynnymi podatnikami podatku VAT, a transakcja spełnia warunki dla uznania jej za czynność zwolnioną z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 cyt. ustawy, zatem kontrahent jest uprawniony na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy do rezygnacji ze zwolnienia i opodatkowania tej dostawy podatkiem VAT.

Zatem, w sytuacji sprzedaży budynku, w stosunku do którego zastosowanie ma przepis art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT, w przypadku gdy strony transakcji są zarejestrowanymi czynnymi podatnikami podatku VAT i wybiorą opcję opodatkowania, transakcja sprzedaży podlega opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki podstawowej, po spełnieniu warunków określonych w art. 43 ust. 10 i ust. 11 ustawy o VAT.

W związku z powyższym, w przypadku rezygnacji przez kontrahenta ze zwolnienia od podatku VAT i opodatkowania dostawy budynku magazynowego 23% stawką podatku VAT, również dostawa prawa wieczystego użytkowania gruntu, na którym posadowiony jest ten budynek podlega opodatkowaniu 23% stawką podatku VAT na podstawie art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT i § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r.

Mając powyższe na uwadze, stanowisko Wnioskodawcy, iż dostawa budynku wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu mogła zostać zwolniona od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT w związku z § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r., jednakże, zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, podatnik może zrezygnować z tego zwolnienia i wybrać opcję opodatkowania, należało uznać za prawidłowe.

Odnośnie przysługującego Wnioskodawcy prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu budynku magazynu wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu należy zauważyć, że w myśl postanowień art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Podstawową więc zasadą dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego jest związek towarów i usług, przy nabyciu których podatek został naliczony, z czynnościami opodatkowanymi.

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Podkreślić należy, iż ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W oparciu o art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Oznacza to, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany na fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT i nabędzie budynek magazynu wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Towar ten będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych, w rozumieniu art. 5 ustawy o VAT.

W niniejszej interpretacji wskazano, że dostawa budynku wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu mogła zostać zwolniona od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT w związku z § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r., jednakże, zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, podatnik zamierza zrezygnować z tego zwolnienia, pod warunkiem, że Wnioskodawca i Zbywca (Spółka N) złożyli oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia podatkowego przed dniem dokonania transakcji, zawierające informacje określone w art. 43 ust. 11 ustawy o VAT.

Ponieważ ustawodawca nie przewidział obniżonej stawki podatku VAT dla budynku sklasyfikowanego w PKOB 1252 zatem jego dostawa podlega opodatkowaniu podstawową stawką podatku VAT, tj. 23%. W tej sytuacji również dostawa prawa wieczystego użytkowania gruntu, z którym trwale związany jest budynek podlega opodatkowaniu 23% stawką podatku VAT na podstawie § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r.

Zatem w przypadku rezygnacji ze zwolnienia od podatku VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT i opodatkowania dostawy budynku wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, po złożeniu zgodnego oświadczenia, o którym mowa w art. 43 ust. 11 ustawy o VAT, Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego, wynikającego z faktury dokumentującej nabycie przedmiotowego budynku magazynu wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu, gdyż zostały nabyte w celu wykonania czynności opodatkowanych.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Końcowo należy zaznaczyć, że w związku z wydaniem w odniesieniu do części wniosku postanowienia znak: IBPP1/443-202/13/LSz z dnia 8 marca 2013 r. o pozostawieniu go bez rozpatrzenia z uwagi na nieuzupełnienie opisu stanu faktycznego odnośnie ogrodzenia znajdującego się na wszystkich działkach (tekst jedn.: brak wskazania przez Wnioskodawcę czy ogrodzenie jest budowlą i jaki jest jej symbol PKOB czy też nie jest budowlą), niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii opodatkowania dostawy ogrodzenia i prawa do odliczenia podatku z tytułu jego nabycia.

W związku z powyższym Wnioskodawca dokonując wskazanej we wniosku transakcji winien mieć na uwadze, że jeśli znajdujące się na wszystkich działkach ogrodzenie jest budowlą, to należy również rozstrzygnąć kwestię jego opodatkowania z uwzględnieniem regulacji art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy o VAT, co będzie też rzutowało na opodatkowanie dostawy części gruntu będącego w prawie użytkowania wieczystego przyporządkowanego proporcjonalnie do budowli jaką ewentualnie byłoby ogrodzenie.

Niniejsza interpretacja indywidualna traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego lub zmiany stanu prawnego.

Należy wskazać, że w zakresie opodatkowania zbytych na rzecz Wnioskodawcy pozostałych działek i ogrodzenia, zostały wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl