IBPP1/443-189/10/AW - Opodatkowanie podatkiem VAT sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 marca 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-189/10/AW Opodatkowanie podatkiem VAT sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22 grudnia 2009 r. (data wpływu 29 grudnia 2009 r.), uzupełnionym pismami z dnia 2 marca 2010 r. (data wpływu 3 marca 2010 r.) oraz z dnia 8 marca 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości objętej KW należącej do dłużnika - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 grudnia 2009 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości objętej KW należącej do dłużnika.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 2 marca 2010 r. (data wpływu 3 marca 2010 r.), będącym odpowiedzią na pisemne wezwanie tut. organu z dnia 16 lutego 2010 r. znak IBPP1/443-1317/09/AW oraz pismem z dnia 8 marca 2010 r, będącym odpowiedzią na telefoniczne wezwanie tut. organu z dnia 8 marca 2010 r.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W dniu 11 lipca 2008 r. na I licytacji dokonano sprzedaży nieruchomości dłużnika działki gruntu Nr 1467/22 o pow. 2.276 m2, dla której Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą. Na ww. nieruchomości ustanowione jest użytkowanie wieczyste do 5 grudnia 2089 r. Działka Nr 1467/22 zabudowana jest budynkiem produkcyjno-magazynowym o pow. użytkowej 4.928,00 m2, zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych, budynek należy do klasy 1251.

Ponadto z uzyskanych informacji wynika iż:

*

dłużnik figuruje w ewidencji Urzędu Skarbowego jako osoba prawna prowadząca działalność gospodarczą od dnia 22 stycznia 2001 r. i składa deklaracje podatkowe,

*

dłużnik jest zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług od 1 lutego 2001 r. do nadal,

*

dłużnik wszedł w posiadanie nieruchomości poprzez zakup na podstawie faktur VAT 22%, a zostały one nabyte przez dłużnika w celu prowadzenia działalności gospodarczej, dłużnik nabył działki (prawo użytkowania wieczystego gruntu) wraz z zabudowaniami stanowiącymi integralną część,

*

należące do dłużnika nieruchomości wykorzystywane były do prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na powlekaniu tkanin technicznych,

*

budynki były ujęte przez dłużnika w ewidencji środków trwałych,

*

dłużnik przez cały okres wykonywania działalności gospodarczej wykorzystywał budynki do wykonywania czynności tj. działalności gospodarczej objętej podatkiem VAT 22% od towarów i usług,

*

część budynku na działce 1467/22 objętej KW była przedmiotem najmu dla spółki "G." od maja 2007 r., a od maja 2008 r. dla "V.",

*

dłużnik w trakcie użytkowania budynków nie ponosił wydatków na ich ulepszenie,

*

dłużnik nie składał w Urzędzie Skarbowym zgłoszenia o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług VAT-Z,

*

dłużnik nie został wykreślony z rejestru czynnych podatników VAT i nie zlikwidował działalności gospodarczej.

1*

nieruchomość objęta KW została nabyta przez dłużnika w dniu 30 grudnia 2003 r.;

2*

przy nabyciu nieruchomości, dłużnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony;

3*

nieruchomość została wpisana do rejestru środków trwałych niezwłocznie po jej nabyciu;

4*

wszystkie budynki i budowle są trwale z gruntem związane.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku zbycia na I licytacji ww. nieruchomości, mają zastosowanie przepisy ustawy od towarów i usług, a w szczególności czy zlicytowane nieruchomości są objęte podatkiem VAT, a jeżeli tak, to jakie stawki mają zastosowanie, czy też sprzedaż i dostawa ww. nieruchomości w trybie egzekucji korzysta ze zwolnienia od zapłaty podatku VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy, nieruchomości wymienione we wniosku i sprzedane na licytacji są objęte 22% podatkiem VAT i nie korzystają ze zwolnienia wskazanego w ustawie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie należy zaznaczyć, że niniejszą interpretację oparto na przepisach prawa podatkowego obowiązujących do dnia 31 grudnia 2008 r., gdyż we wniosku z dnia 22 grudnia 2009 r. Wnioskodawca zaznaczył, że sprzedaż nieruchomości miała miejsce w dniu 11 lipca 2008 r.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Definicję towaru zawiera art. 2 pkt 6 ww. ustawy, z którego wynika, że towarami są również budynki i budowle lub ich części, a także grunty.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 cyt. ustawy o VAT (w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 listopada 2008 r.) przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

1.

przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;

2.

wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;

3.

wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;

4.

wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;

5.

ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Mając na względzie szerokie ekonomiczne, a nie cywilistyczne rozumienie pojęcia przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, a także uwzględniając fakt, że definicja towaru (zawarta w cytowanym wyżej art. 2 pkt 6) obejmuje grunty, należy przyjąć, że zbycie prawa użytkowania wieczystego stanowi dostawę, o której mowa w art. 7 ust. 1 ww. ustawy. W wyniku sprzedaży prawa użytkowania wieczystego dochodzi bowiem do ekonomicznego przeniesienia władztwa nad gruntem na rzecz nabywcy, co pozwala mu rozporządzać nim jak właściciel.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ww. ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W myśl art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, podstawowa stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Oprócz stawki podstawowej, na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział stawki preferencyjne oraz zwolnienie od podatku.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone między innymi w art. 43 ustawy o podatku od towarów i usług.

Jak wynika z art. 43 ust. 1 pkt 2 powołanej ustawy w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2008 r., zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Natomiast na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 tej ustawy, zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Na podstawie art. 43 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.

Zgodnie z art. 43 ust. 6, zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

1.

miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;

2.

użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Jak stanowi art. 29 ust. 5 ustawy o VAT, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Na podstawie § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.), zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%.

Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, że w dniu 11 lipca 2008 r. na I licytacji dokonano sprzedaży nieruchomości dłużnika działki gruntu Nr 1467/22 o pow. 2.276 m2, dla której Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą. Na ww. nieruchomości ustanowione jest użytkowanie wieczyste do 5 grudnia 2089 r. Działka Nr 1467/22 zabudowana jest budynkiem produkcyjno-magazynowym o pow. użytkowej 4.928,00 m2, zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych, budynek należy do klasy 1251.

Ponadto z uzyskanych informacji wynika iż:

*

dłużnik figuruje w ewidencji Urzędu Skarbowego jako osoba prawna prowadząca działalność gospodarczą od dnia 22 stycznia 2001 r. i składa deklaracje podatkowe,

*

dłużnik jest zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług od 1 lutego 2001 r. do nadal,

*

dłużnik wszedł w posiadanie nieruchomości poprzez zakup na podstawie faktur VAT 22%, a zostały one nabyte przez dłużnika w celu prowadzenia działalności gospodarczej, dłużnik nabył działki (prawo użytkowania wieczystego gruntu) wraz z zabudowaniami stanowiącymi integralną część,

*

należące do dłużnika nieruchomości wykorzystywane były do prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na powlekaniu tkanin technicznych,

*

budynki były ujęte przez dłużnika w ewidencji środków trwałych,

*

dłużnik przez cały okres wykonywania działalności gospodarczej wykorzystywał budynki do wykonywania czynności tj. działalności gospodarczej objętej podatkiem VAT 22% od towarów i usług,

*

część budynku na działce 1467/22 objętej KW była przedmiotem najmu dla spółki "G." od maja 2007 r., a od maja 2008 r. dla "V.",

*

dłużnik w trakcie użytkowania budynków nie ponosił wydatków na ich ulepszenie,

*

dłużnik nie składał w Urzędzie Skarbowym zgłoszenia o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług VAT-Z,

*

dłużnik nie został wykreślony z rejestru czynnych podatników VAT i nie zlikwidował działalności gospodarczej.

1*

nieruchomość objęta KW została nabyta przez dłużnika w dniu 30 grudnia 2003 r.;

2*

przy nabyciu nieruchomości, dłużnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony;

3*

nieruchomość została wpisana do rejestru środków trwałych niezwłocznie po jej nabyciu;

4*

wszystkie budynki i budowle są trwale z gruntem związane.

W świetle powyższego, przedmiotowego budynku nie można uznać za towar używany w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, którego sprzedaż może korzystać ze zwolnienia, albowiem podatnikowi przysługiwało przy jego nabyciu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Tym samym sprzedaż budynku wskazanego we wniosku, należało opodatkować 22% stawką podatku VAT.

Natomiast grunt będący przedmiotem sprzedaży (w tym zbycie prawa użytkowania wieczystego) podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług, jaką opodatkowane są budynki i budowle na nim posadowione. Oznacza to, że w sytuacji, gdy budynki, budowle lub ich części opodatkowane są stawką VAT w wysokości 22%, również sprzedaż gruntu (w tym zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu) jest taką stawką opodatkowane.

Zatem w przedmiotowej sprawie, dokonana w drodze licytacji sprzedaż prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z posadowionym nań budynkiem, który jest trwale z gruntem związany, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według podstawowej stawki 22%, na podstawie art. 41 ust. 1 w związku z art. 29 ust. 5 ustawy o VAT.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Ponadto tut. organ informuje, że w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży nieruchomości objętej KW należącej do dłużnika, zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem.

Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl