IBPP1/443-188b/07/JP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 grudnia 2007 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-188b/07/JP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Przedsiębiorstwa, przedstawione we wniosku z dnia 12 września 2007 r. (data wpływu 18 września 2007 r.), uzupełnionym pismem z dnia 10 grudnia 2007 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania i dokonania korekty odliczonego podatku VAT w związku z nieodpłatnym przekazaniem węzłów cieplnych dotychczasowym użytkownikom - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 września 2007 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania i dokonania korekty odliczonego podatku VAT w związku z nieodpłatnym przekazaniem węzłów cieplnych dotychczasowym użytkownikom. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 10 grudnia 2007 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Przedsiębiorstwo jest Spółką zajmującą się dystrybucją ciepła geotermalnego na terenie Gmin: S., B., P. i Z. W grudniu 2007 r. zgodnie z umowami z odbiorcami ciepła w Gminie S. i B. ma nastąpić nieodpłatne przekazanie całkowicie zamortyzowanych, ale jeszcze sprawnych węzłów cieplnych dotychczasowym użytkownikom. Węzły te zostały przyjęte do użytkowania w 1997 r. a podatek VAT związany z ich nabyciem został w całości odliczony.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku gdyby nieodpłatne przekazanie węzłów cieplnych podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT konieczna będzie korekta odliczonego podatku VAT i jak w tej sytuacji ustalić podstawę opodatkowania.

Stanowisko Wnioskodawcy:

W sytuacji gdyby nieodpłatne przekazanie należących do przedsiębiorstwa zamortyzowanych węzłów cieplnych dotychczasowym użytkownikom podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT za podstawę opodatkowania towarów w formie darowizny należy przyjąć, zgodnie z art. 29 ust. 10 ustawy o VAT, cenę nabycia, a gdy cena ta nie istnieje koszt wytworzenia określony w momencie dostawy tych towarów. W przedmiotowej sytuacji nie będzie natomiast konieczna korekta odliczonego podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Artykuł 7 ust. 1 ww. ustawy określa, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 2 cyt. wyżej ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności: wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części. W myśl natomiast art. 7 ust. 3 przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.

Zatem opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług będzie podlegać każde nieodpłatne przekazanie towarów jeżeli przy ich nabyciu podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowej sprawie interpretacją indywidualną znak:.... z dnia.... grudnia 2007 r. stwierdzono, że nieodpłatne przekazanie węzłów cieplnych dotychczasowym użytkownikom będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT. Zatem do rozstrzygnięcia pozostaje kwestia ustalenia podstawy opodatkowania tego przekazania oraz konieczności skorygowania odliczonego podatku VAT.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 cyt. ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Stosownie natomiast do art. 29 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2, podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów, a gdy cena nabycia nie istnieje, koszt wytworzenia określony w momencie dostawy tych towarów.

A zatem, w myśl powyższych przepisów, podstawą opodatkowania przedmiotowej darowizny (nieodpłatnego przekazania węzłów cieplnych) będzie cena nabycia lub koszt wytworzenia tych towarów określony w momencie ich dostawy.

Jeśli natomiast chodzi o konieczność dokonania korekty odliczonego w całości podatku VAT, to kwestię tą reguluje przepis art. 91 ust. 7 ustawy o VAT, który stanowi, że przepisy art. 91 ust. 1 - 5 (czyli przepisy wskazujące sposób dokonania korekt podatku naliczonego oraz przypadki, w których takich korekt należy dokonać) stosuje się odpowiednio, w przypadku gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się to prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.

W przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z sytuacją, w której Podatnik dokonuje nieodpłatnej dostawy towarów, przy nabyciu których przysługiwało mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego, nie można jednak stwierdzić, że zmieniło się to prawo, gdyż czynność nieodpłatnego przekazania towarów jest w tej sytuacji czynnością opodatkowaną, a nie zwolnioną lub niepodlegającą opodatkowaniu, zatem towary te cały czas służą czynnościom opodatkowanym.

Nadmienia się ponadto, że zgodnie z art. 163 ust. 2 ustawy o VAT, (...) w stosunku do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych przed dniem 1 maja 2004 r. stosuje się przepisy art. 20 ust. 5 ustawy, z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.).

A zatem gdyby nawet faktycznie zmieniło się przeznaczenie towaru i art. 91 ust. 7 ustawy o VAT wskazywałby na konieczność dokonania korekty, to i tak jego zastosowanie wykluczałoby ww. art. 163 ust. 2 ww. ustawy, gdyż nabycia towarów będących przedmiotem przekazania dokonano w 1997 r.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl