IBPP1/443-188/08/PK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-188/08/PK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 28 stycznia 2008 r. (data wpływu 1 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania właściwą stawką podatku VAT dostawy fosforanów jednowapniowych oraz dwuwapniowych z przeznaczeniem do zastosowania w mieszankach paszowych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 lutego 2008 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania właściwą stawką podatku VAT dostawy fosforanów jednowapniowych oraz dwuwapniowych z przeznaczeniem do zastosowania w mieszankach paszowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka w ramach prowadzonej działalności zajmuje się, między innymi, odpłatną dostawą na terytorium kraju materiałów paszowych, w tym towarów zaliczanych do związków fosforowych. Przedmiotem obrotu w Spółce są przeznaczone do pasz min.:

* fosforan jednowapniowy,

* fosforan dwuwapniowy.

Towary te mieszczą się w grupowaniu PKWiU 24.13.32 - azotany (inne niż potasu), podfosforyny, fosforany i polifosforany.Związki fosforowe zostały wymienione w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 stycznia 2005 r. w sprawie materiałów paszowych wprowadzanych do obrotu, w grupie XI - substancje mineralne.

W ustawie z dnia 11 marca o podatku od towarów i usług, związki fosforowe do mieszanek paszowych, jako korzystające z obniżonych stawek podatku VAT, zostały wymienione dwukrotnie:

1.

w załączniku nr 3 - pod poz. nr 61,

2.

w załączniku nr 6 - pod poz. nr 57.

W obydwu załącznikach do przywołanej ustawy związki fosforowe wymienione zostały jako jedna z trzech grup towarów:

* PKWiU ex 24.15.80 - Nawozy, gdzie indziej niesklasyfikowane, z wyłączeniem związków azotu oraz nawozów naturalnych

* Nawozy wapniowe i wapniowo-magnezowe

* Związki fosforowe do mieszanek paszowychTowary z pozycji drugiej i trzeciej wymienione zostały bez względu na symbol PKWiU.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przy dostawie na terytorium kraju związków fosforowych, które spełniają kryteria celowościowe zastosowania ich w mieszankach paszowych, zastosowanie będzie miała stawka podatku od towarów i usług w wysokości:

* 3% do dnia 30 kwietnia 2008 r.- jako ujęte w załączniku nr 6, zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT,

* 7% od dnia 1 maja 2008 r.- jako ujęte w załączniku nr 3, zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, przy dostawie na terytorium kraju, fosforanów przeznaczonych do mieszanek paszowych, zasadne jest stosowanie obniżonej stawki podatku VAT na podstawie zapisów zawartych w poz. 57 załącznika nr 6 do ustawy o VAT w wysokości 3% do dnia 30 kwietnia 2008 r., oraz na podstawie zapisów zawartych w poz. 61 załącznika nr 3 ustawy o VAT w wysokości 7% od dnia 1 maja 2008 r.

Pomimo iż symbol PKWiU przywołany w pozycji 57 załącznika nr 6 oraz w pozycji 61 załącznika nr 3 jest symbolem nawozów, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU ex 24.15.80) i nie odnosi się do pozostałych wymienionych w tych pozycjach grup towarów, to zdaniem Spółki podstawowe znaczenie dla określenia stawki podatku VAT dla fosforanów paszowych ma fakt ujęcia ich w załącznikach nr 3 oraz nr 6 do ustawy o VAT, w których wymieniono towary korzystające, na mocy art. 41 ust. 2 oraz art. 146 ust. 1 ustawy o VAT, z obniżonej stawki podatku z uwzględnieniem okresów ich stosowania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Stosownie do przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwaną dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terenie kraju.

Zgodnie z regulacją art. 41 ust. 1 przywoływanej ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

W myśl art. 146 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 30 kwietnia 2008 r. stosuje się stawkę w wysokości 3% w odniesieniu do czynności, o których mowa w art. 5, których przedmiotem są towary i usługi wymienione w załączniku nr 6 do ustawy, z wyłączeniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i eksportu towarów.

W przedmiotowym załączniku w poz. 57 wymieniono:

* ex 24.15.80 - Nawozy, gdzie indziej niesklasyfikowane, z wyłączeniem związków azotu oraz nawozów naturalnych

* Nawozy wapniowe i wapniowo magnezowe,

* Związki fosforowe do mieszanek paszowych.

Identyczny zapis zawarty jest w załączniku nr 3 w poz. 61 do którego z kolei odsyła art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług wprowadzający dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy 7% stawkę podatkową.

Biorąc pod uwagę przywołany w piśmie symbol PKWiU, tj. dla fosforanu jedno i dwuwapniowego 24.13.32 stwierdzić należy, iż przy sprzedaży wymienionych towarów nie można zastosować stawki podatku 3% (7% od 1 maja 2008 r.), ponieważ grupowania te nie zostały wymienione w załączniku nr 6 ani też w załączniku nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług. Oznacza to zatem, że nie potoczne i handlowe nazwy poszczególnych towarów bądź ich skład chemiczny, ale określona przepisami klasyfikacja statystyczna towarów, jest istotna z punktu widzenia określenia prawidłowej stawki podatku dla sprzedawanego towaru. Skoro zatem ustawodawca jednej pozycji załącznika do ustawy (tj. poz. 57 załącznika nr 6 lub poz. 61 załącznika nr 3) przyporządkował tylko jedno grupowanie statystyczne (PKWIU ex 24.15.80), to oznacza, że w tej pozycji znalazły się wyłącznie wyroby z podanej grupy statystycznej.

Zatem stosowanie obniżonej stawki podatku VAT w przypadku związków fosforowych do mieszanek paszowych jest bezpośrednio uzależnione od właściwej klasyfikacji takiego towaru i dotyczy wyłącznie grupowania PKWiU 24.15.80. Biorąc pod uwagę symbol PKWiU, pod którym mieści się fosforan jedno i dwuwapniowy do mieszanek paszowych, o którym mowa we wniosku - PKWiU 24.13.32 stwierdzić należy, iż przy dostawie na terytorium kraju ww. towaru nie można stosować stawki podatku VAT 3% czy też 7% od 1 maja 2008 r., ponieważ nie został on wymieniony w załączniku nr 6 ani też w załączniku nr 3 do ww. ustawy. Zatem związki te opodatkowane są stawką podstawową 22%.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl