IBPP1/443-1801/08/AL

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 lutego 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-1801/08/AL

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana "X" przedstawione we wniosku z dnia 8 grudnia 2008 r. (data wpływu 10 grudnia 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 8 lutego 2009 r. (data wpływu 11 lutego 2009 r.) oraz pismem z dnia 25 lutego 2009 r. (data wpływu 25 lutego 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy działki zakupionej w grudniu 2008 r. - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 grudnia 2008 r. wpłynął do tutejszego organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy działki zakupionej w grudniu 2008 r.

Wniosek uzupełniono pismem z dnia 8 lutego 2009 r. (data wpływu 11 lutego 2009 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu Nr IBPP1/443-1801/08/AL z dnia 5 lutego 2009 r. oraz pismem z dnia 25 lutego 2009 r. (data wpływu 25 lutego 2009 r.).

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca w sierpniu 2008 r. wraz z żoną sprzedał działkę, nabytą z oszczędności przed czterema laty, oświadczając że uzyskaną kwotę przeznaczy wraz z żoną na cele budowlane lub zakup innej nieruchomości. W grudniu 2008 r. Wnioskodawca wraz z żoną postanowili kupić działkę budowlaną zaliczkując wstępnie transakcję. W tym czasie Wnioskodawca wraz z żoną dowiedzieli się, że na poczet przyszłej budowy domu nie otrzymają wystarczającego kredytu. Wobec powyższego Wnioskodawca wraz z żoną postanowili, że zaliczkowaną skądinąd już działkę sprzedadzą w przyszłym roku.

Notariusz, u którego umowa będzie podpisywana poinformował o konieczności konsultacji z organem podatkowym celem interpretacji w kontekście ewentualnego podatku VAT.

Z uzupełnienia z dnia 8 lutego 2009 r. do przedmiotowego wniosku wynika ponadto, iż Wnioskodawca nie jest podatnikiem podatku VAT czynnym. Nie jest rolnikiem ryczałtowym i nie dokonywał ani nie dokonuje sprzedaży produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej.

Ponadto działka sprzedana w 2008 r. miała status działki budowlanej. Również status działki budowlanej ma działka, którą Wnioskodawca zamierza sprzedać.

Działka, którą Wnioskodawca sprzedał w 2008 r. była nabyta przed czterema laty jako lokata kapitału. Działka ta nie była przedmiotem najmu lub dzierżawy.

Nabycie działki zaliczkowanej w 2008 r. nastąpiło w grudniu 2008 r. Działkę powyższą Wnioskodawca traktuje jako lokatę kapitału. Nie jest i nie będzie ona przedmiotem najmu lub dzierżawy.

Ponadto działkę kupioną przed czterema laty, Wnioskodawca sprzedał z myślą o budowie domu na nieruchomości żony (którą otrzymała w drodze darowizny od rodziny). Zgodnie z oświadczeniem, Wnioskodawca rozpoczął budowę domu na nieruchomości żony. W związku z problemami z kredytem na dokończenie tej inwestycji, Wnioskodawca wraz z żoną, postanowili za pozostałą kwotę ze sprzedaży ww. działki kupić inną działkę celem lokaty kapitału.

Ponadto Wnioskodawca poinformował, iż przed dwoma laty kupił od rodziny grunty rolne, których nie użytkuje i nie są one przedmiotem najmu lub dzierżawy. W chwili obecnej działki powyższej nie planuje sprzedawać.

Wnioskodawca nie dokonywał wcześniej (tj. przed przedstawioną we wniosku dokonaną w sierpniu 2008 r.) sprzedaży gruntów.

Ponadto w uzupełnieniu z dnia 25 lutego 2009 r. Wnioskodawca wskazał, iż kwotę uzyskaną z planowanej w przyszłości sprzedaży działki (nabytej w 2008 r.) przeznaczy na dokończenie budowy domu na działce żony, która otrzymała ona w drodze darowizny od rodziny (rozpoczęcie budowy - wiosna 2008 r., pozwolenie na budowę - 2007 r.). Wnioskodawca nie zamierza dokonywać z tej kwoty nabycia innej nieruchomości.

W związku z opisanym zdarzeniem przyszłym zadano następujące pytanie:

Czy należy się opłata podatku VAT od sprzedaży nieruchomości zakupionej w grudniu 2008 r....

Zdaniem Wnioskodawcy opłata podatku VAT w tej sytuacji się nie należy.

Jednocześnie Wnioskodawca wskazał, iż z transakcji kupna działki nie mogą się z żoną wycofać ze względu na możliwy przepadek zaliczki, a tym samym cała transakcja stałaby się mocno deficytowa.

W tej sytuacji, gdy całość kwoty zostanie wydana na budowę domu, a sprzedaż działki jest koniecznością tzn. jednorazowa, Wnioskodawca wnosi o korzystną interpretację przepisów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm., ost. zm. Dz. U. z 2008 r. Nr 209, poz. 1320), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Czynności te podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa (art. 5 ust. 2 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Towarami natomiast, w myśl art. 2 pkt 6 ww. ustawy są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Przy czym, w myśl art. 15 ust. 2 ww. ustawy o VAT, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Przedstawiony wyżej art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, definiuje działalność gospodarczą znacznie szerzej, niż to wynika z ustawy dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095 z późn. zm.). Powołana ustawa o swobodzie działalności gospodarczej za działalność gospodarczą uznaje bowiem zarobkową działalność wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły.

Rozstrzygające o kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży gruntów są również okoliczności, w jakich sprzedaż zostaje dokonana. Aby z tego tytułu stać się podatnikiem podatku od towarów i usług należy między innymi we własnym imieniu i na własny rachunek wykonywać czynności sprzedaży w okolicznościach wskazujących na zamiar ich wykonywania w sposób częstotliwy, nawet, jeśli zostały one wykonane okazjonalnie czy jednorazowo. O częstotliwym zaś zamiarze wykonywania czynności świadczyć mogą takie okoliczności jak chociażby wszystkie działania (cel i środki) ukierunkowane dla zbycia danej nieruchomości gruntowej.

O ile ustawa o swobodzie działalności gospodarczej za działalność gospodarczą uznaje jedynie czynności wykonywane w sposób ciągły, zorganizowany i profesjonalny, o tyle ustawa o podatku VAT katalog podatników poszerza o podmioty, które - mimo że czynność wykonały jednorazowo - działały z zamiarem i w okolicznościach określonych przez ustawę za działalność gospodarczą.

Z przytoczonych wyżej przepisów wynika, iż dla uznania danego podmiotu za podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług nie ma znaczenia rezultat prowadzonej działalności. Oznacza to, że aby uznać działalność podmiotu za działalność gospodarczą nie jest konieczne, aby przyniosła ona jakiekolwiek efekty.

Podatnikiem jest zatem również podmiot prowadzący działalność generującą straty, a nawet podmiot, który w ogóle nie dokona żadnej sprzedaży.

Za podatnika należy uznać również osobę, która zadeklarowała zamiar prowadzenia działalności gospodarczej i poczyniła w tym celu pewne nakłady, mimo że sama działalność gospodarcza jeszcze się nie rozpoczęła, nawet w sytuacji jeśli nigdy nie zostanie rozpoczęta.

Działalność gospodarcza może składać się z kilku następujących po sobie transakcji. Czynności przygotowawcze, takie jak nabycie nieruchomości, które stanowią część tych transakcji, powinny być również traktowane jako działalność gospodarcza. Poniesienie wstępnych wydatków inwestycyjnych w celu i z zamiarem rozpoczęcia przyszłej działalności gospodarczej należy również uznać za działalność gospodarczą.

W świetle powyższego stwierdzić należy, iż każdy, kto dokonuje czynności, które zmierzają do przyszłego wykorzystania nieruchomości dla celów działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, powinien być uznany za podatnika podatku od towarów i usług. Tym samym wykorzystywanie majątku prywatnego przez osobę fizyczną stanowi również działalność gospodarczą, jeżeli jest dokonywane w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Zatem podstawowym kryterium dla opodatkowania sprzedaży, w tym przypadku nieruchomości jest ustalenie, czy działanie to można uznać za wykorzystywanie majątku w sposób ciągły do celów zarobkowych, czy majątek nabyty został na potrzeby własne, czy też z przeznaczeniem do działalności handlowej lub gospodarczej w ogóle.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca (nie będący podatnikiem podatku VAT czynnym lub rolnikiem ryczałtowym i nie dokonujący sprzedaży produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej) ma zamiar dokonać dostawy działki budowlanej nabytej w grudniu 2008 r.

Powyższą działkę Wnioskodawca potraktował jako lokatę kapitału. Nie jest i nie będzie ona przedmiotem najmu lub dzierżawy.

Jednocześnie Wnioskodawca wskazał, iż w sierpniu 2008 r. dokonał już jednej transakcji sprzedaży, mianowicie sprzedał nabytą przed czterema laty z oszczędności działkę budowlaną, oświadczając że uzyskaną kwotę przeznaczy na cele budowlane lub zakup innej nieruchomości. Działkę powyższą Wnioskodawca nabył jako lokatę kapitału a sprzedał z myślą o budowie domu na nieruchomości żony, którą otrzymała w drodze darowizny od rodziny. W związku z problemami z kredytem na dokończenie tej inwestycji (budowy domu), Wnioskodawca postanowił kwotę ze sprzedaży ww. działki przeznaczyć jednak na zakup nowej nieruchomości. Kwotę uzyskaną z planowanej w przyszłości sprzedaży działki (nabytej w 2008 r.) Wnioskodawca przeznaczy na dokończenie budowy domu na działce żony, (rozpoczęcie budowy - wiosna 2008 r., pozwolenie na budowę - 2007 r.). Wnioskodawca nie zamierza dokonywać z tej kwoty nabycia innej nieruchomości.

Ponadto Wnioskodawca poinformował, iż przed dwoma laty kupił od rodziny grunty rolne, których nie użytkuje i nie są one przedmiotem najmu lub dzierżawy. W chwili obecnej działki powyższej nie planuje sprzedawać.

Wnioskodawca nie dokonywał wcześniej (tj. przed przedstawioną we wniosku dokonaną w sierpniu 2008 r. sprzedażą) sprzedaży gruntów.

W związku z przedstawionym zdarzeniem przyszłym stwierdzić należy, iż działka, którą Wnioskodawca zamierza sprzedać, została nabyta przez niego w 2008 r. celem lokaty kapitału co zresztą sam Wnioskodawca stwierdza we wniosku. Nieruchomość zakupiona w grudniu 2008 r. nie została więc zakupiona celem zabezpieczenia potrzeb mieszkaniowych Wnioskodawcy lub ewentualnie jego rodziny, bowiem jak wynika z wniosku, wiosną 2008 r. Wnioskodawca rozpoczął już budowę domu na innej działce tj. będącej własnością żony.

Charakter poczynionych czynności, tj. zakup działki nie przeznaczonej na potrzeby osobiste wskazuje, iż nabycia przedmiotowej nieruchomości dokonano z zamiarem osiągnięcia korzyści majątkowych poprzez inwestycję środków pieniężnych. Zakup celem lokaty kapitału, związany jest zatem z zamiarem odzyskania zainwestowanych środków w przyszłości, co możliwe jest przede wszystkim przez sprzedaż, ewentualnie dzierżawę nieruchomości lub inwestycje. Z powyższego wynika, iż sam zamiar wykorzystania przedmiotowej działki dla celów zarobkowych Wnioskodawca podjął już w momencie zakupu.

Należy jednocześnie wziąć pod uwagę całokształt okoliczności, w jakich sprzedaż będzie dokonana, mianowicie fakt, iż sprzedana działka jest już kolejną zakupioną w celu lokaty kapitału.

Z wniosku wynika bowiem, że w sierpniu 2008 r. Wnioskodawca dokonał sprzedaży innej nabytej (również w celu lokaty kapitału) przed czterema laty działki budowlanej, przy czym część z tej kwoty Wnioskodawca postanowił przeznaczyć na zakup innej działki celem lokaty kapitału. Zamiar ten Wnioskodawca zrealizował kupując w grudniu 2008 r. wzmiankowaną wcześniej działkę budowlaną.

W związku z powyższym dostawa zakupionej w grudniu 2008 r. działki budowlanej będzie kolejną dostawą gruntu, co wskazuje również na częstotliwy charakter czynności.

Należy zauważyć, iż Wnioskodawca, traktując zakup nieruchomości jako lokatę kapitału rozporządza swoim majątkiem w celu osiągnięcia zysku. W takiej sytuacji dostawa wskazanej we wniosku działki kwalifikuje tę czynność jako działalność gospodarczą, podejmowaną w celach zarobkowych.

Kryterium prowadzenia działalności gospodarczej nie wyłącza z grona podatników osób fizycznych, jeśli dokonują one dostawy towarów w sposób stały, zorganizowany i powtarzalny. Bez znaczenia pozostaje fakt, w jakim okresie wykonywana jest dana czynność, ani ilość dokonanych transakcji. Jeśli odpłatna dostawa towarów została dokonana przez osobę działającą, w rozumieniu ustawy, w charakterze podatnika i w okolicznościach wskazujących na działalność gospodarczą, to nawet, jeśli dokonano tych czynności bez zachowania warunków i form określonych przepisami prawa (np. bez oficjalnego zarejestrowania działalności gospodarczej), to czynność taka podlega opodatkowaniu podatkiem VAT (art. 5 ust. 2 ustawy o VAT).

Ponadto przeznaczenie przez Wnioskodawcę uzyskanych ze sprzedaży działki środków finansowych na potrzeby własne (dokończenie budowy domu na innej działce), nie może w tym przypadku przesądzać o osobistym charakterze dokonanych czynności, każdy bowiem podmiot prowadzący działalność gospodarczą, będącą źródłem utrzymania (głównym czy też dodatkowym) tego podmiotu, prowadzi ją właśnie po to, aby osiągać zyski i przeznaczać je na zaspokojenie m.in. osobistych potrzeb.

Bezsprzecznie zatem wszystkie przedstawione przez Wnioskodawcę okoliczności w przedmiotowej sprawie, wskazują na to, iż nabył on w 2008 r. przedmiotową nieruchomości z zamiarem wykorzystania jej do celów zarobkowych, co w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT stanowi działalność gospodarczą, w związku z czym Wnioskodawca w odniesieniu do transakcji sprzedaży przedmiotowego gruntu będzie występować w charakterze podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle powyższego dostawa gruntu, nabytego przez Wnioskodawcę w 2008 r. będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Mając powyższe na uwadze, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem.

Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl