IBPP1/443-1778/08/AZb

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 marca 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-1778/08/AZb

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. przedstawione we wniosku z dnia 3 grudnia 2008 r. (data wpływu 8 grudnia 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 12 stycznia 2009 r. (data wpływu 16 stycznia 2009 r.) oraz pismem z dnia 2 marca 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zbycia prawa użytkowania wieczystego gruntu zabudowanego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 grudnia 2008 r. wpłynął do tutejszego organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu zabudowanego.

Wniosek uzupełniono pismem z dnia 12 stycznia 2009 r. (data wpływu 16 stycznia 2009 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 31 grudnia 2008 r., oraz pismem z dnia 2 marca 2009 r., będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 23 lutego 2009 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Na działce należącej do Gminy, do której Spółdzielni przysługuje użytkowanie wieczyste do 25 kwietnia 2064 r., wybudowano kotłownię. W 1975 r. kotłownia została przekazana nieodpłatnie na majątek przejmującego tj. Przedsiębiorstwa C. Przedsiębiorstwo C. wprowadziło budynek kotłowni na stan księgowy. W 1991 r. "C" uległo likwidacji, a majątek zlikwidowanego przedsiębiorstwa przekazano na rzecz spółki "D". W 1992 r. kotłownia została wniesiona aportem na kapitał zakładowy spółki. W dniu 21 października 2003 r. Spółdzielnia zawarła z Przedsiębiorstwem "D" umowę dzierżawy ww. działki pod kotłownię, na podstawie której Przedsiębiorstwo "D" opłaca czynsz dzierżawny (oraz VAT). Ponadto Przedsiębiorstwo "D" płaciło podatek od nieruchomości.

W dniu 10 listopada 2004 r. Urząd Miasta w K. skierował do Spółdzielni pismo, z którego wynika, że budynki na działce stały się częścią składową samorządowej nieruchomości gruntowej, a Spółdzielnia jako użytkownik wieczysty zobowiązana jest do ponoszenia podatku od nieruchomości. Konsekwencją powyższego była zmiana umowy dzierżawy i wprowadzenie od 1 marca 2005 r. dla Przedsiębiorstwa "D" obciążenia w postaci równowartości podatku od nieruchomości ponoszonego przez Spółdzielnię. Obecnie Przedsiębiorstwo "D" zamierza kupić od Spółdzielni prawo użytkowania wieczystego działki wraz z kotłownią.

Wnioskodawca nie posiada dostępu do informacji dot. Spółdzielni, poza treścią jej wniosku o interpretację. Spółdzielnia Mieszkaniowa wystąpiła z wnioskiem o interpretację w dniu 27 listopada 2008 r. Z opisu stanu faktycznego w tym wniosku wynika, że Spółdzielnia wybudowała kotłownię na przedmiotowej działce w latach 60-tych ubiegłego stulecia. Środki finansowe na ten cel pochodziły z kredytu bankowego, który został w całości umorzony po przekazaniu kotłowni w 1975 r. na rzecz Przedsiębiorstwa A. W tym czasie nie obowiązywała ustawa o VAT. Wnioskodawcy nie jest znany fakt udokumentowania transakcji fakturą VAT ani fakt obniżenia kwoty podatku należnego o naliczony.

Według wiedzy Wnioskodawcy Spółdzielnia jest zarejestrowanym podatnikiem VAT i składa deklaracje VAT-7.

Przekazanie kotłowni przez Spółdzielnię na rzecz "A" w 1975 r. nie podlegało opodatkowaniu. Wnioskodawcy nie jest znane, czy Spółdzielnia poniosła wydatki na ulepszenie kotłowni przed jej przekazaniem w 1975 r. w wysokości 30% wartości początkowej. Od 21 października 2003 r. obowiązuje umowa dzierżawy działki pod kotłownią, a do czynszu doliczany jest VAT. Wnioskodawca nie może zająć stanowiska w sprawie daty pierwszego zasiedlenia.

Po wybudowaniu kotłowni, ani Spółdzielnia ani Wnioskodawca nie ponieśli wydatków na ulepszenie, które stanowiły 30% wartości początkowej.

Budynek kotłowni wybudowany na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste, stanowi własność użytkownika wieczystego (art. 235 k.c.). Przeniesienie własności budynku wymaga formy aktu notarialnego (art. 47, 48, 237 k.c.). Przeniesienie własności budynku nastąpić może łącznie z prawem do gruntu. Ponieważ przekazanie kotłowni nastąpiło bez formy aktu notarialnego, w opinii Wnioskodawcy przekazaniu podlegały tylko nakłady na budynek kotłowni a nie prawo własności budynku. Planowana umowa zakupu prawa użytkowania wieczystego obejmować powinna także prawo własności budynku kotłowni.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 2 marca 2009 r. Wnioskodawca wyjaśnia, iż kolejność następstw prawnych przedstawiała się następująco: Przedsiębiorstwo "A" w K., które przekształcono w Przedsiębiorstwo "B" w K., które przekształcono w Przedsiębiorstwo "C" w K., które zlikwidowano i utworzono Przedsiębiorstwo "D" Sp. z o.o. w K. - funkcjonujące obecnie.

Według posiadanej wiedzy wymienione podmioty były dla siebie następcami prawnymi w zakresie praw i obowiązków swoich poprzedników prawnych. We wniosku z dnia 3 grudnia 2008 r. Wnioskodawca twierdząc, że kotłownia została przekazana na majątek "C" zastosował skrót myślowy, uwzględniający następstwo prawne wobec "A".

Zakup prawa użytkowania wieczystego nieruchomości i przeniesienie prawa własności budynku kotłowni, zdaniem Wnioskodawcy, powinno nastąpić w ten sposób, że w akcie notarialnym podana zostanie cena nieruchomości, z wyszczególnieniem:

* dla prawa użytkowania wieczystego (wartości według wyceny rzeczoznawcy) oraz

* dla prawa własności budynku kotłowni (bez rozliczeń, gdyż nakłady na ten budynek zostały w 1975 r. przekazane nieodpłatnie na stan majątkowy poprzednika prawnego nabywcy - Wnioskodawcy).

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy opodatkowany podatkiem VAT jest zakup prawa użytkowania wieczystego działki zabudowanej budynkiem kotłowni.

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż prawa użytkowania wieczystego działki z budynkiem kotłowni powinna podlegać zwolnieniu z podatku VAT, ponieważ przekazanie kotłowni w 1975 r. nie spowodowało przejścia prawa własności budynku na Przedsiębiorstwo "D". Użytkownik wieczysty nieruchomości jest właścicielem budynku, do którego nakłady przekazał Przedsiębiorstwu "D". Biorąc pod uwagę art. 43 ust. 1 pkt 2, ust. 2, ust. 6 ustawy o VAT Wnioskodawca uważa, że sprzedaż prawa użytkowania wieczystego z budynkiem, jako towaru używanego, podlega zwolnieniu z VAT.

Ponieważ przekazanie kotłowni nastąpiło bez formy aktu notarialnego, w opinii Wnioskodawcy przekazaniu podlegały tylko nakłady na budynek kotłowni a nie prawo własności budynku. Planowana umowa zakupu prawa użytkowania wieczystego obejmować powinna także prawo własności budynku kotłowni.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W świetle art. 2 pkt 6 cytowanej ustawy o VAT przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

1.

przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;

2.

wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;

3.

wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;

4.

wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;

5.

ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;

6.

oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;

7.

zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

W myśl art. 7 ust. 2 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Wobec powyższego nieodpłatne przekazanie towaru, od którego nie przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, nie stanowi dostawy towarów w myśl art. 5 ww. ustawy i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stawka podatku - na podstawie art. 41 ust. 1 powołanej ustawy - wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie z podatku.

Zgodnie z obowiązującym od dnia 1 grudnia 2008 r. § 13 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336) zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż na działce należącej do Gminy, do której Spółdzielni przysługuje użytkowanie wieczyste do 25 kwietnia 2064 r., Spółdzielnia wybudowała kotłownię w latach 60-tych ubiegłego stulecia. W 1975 r. kotłownia została przekazana nieodpłatnie na majątek przejmującego tj. Przedsiębiorstwa "A" w K. (którego następcami prawnymi w zakresie praw i obowiązków były kolejno: Przedsiębiorstwo "B" w K., które przekształcono w Przedsiębiorstwo "C" w K.). Przedsiębiorstwo C. wprowadziło budynek kotłowni na stan księgowy. W 1991 r. Przedsiębiorstwo C. uległo likwidacji, a majątek zlikwidowanego przedsiębiorstwa przekazano na rzecz Wnioskodawcy (Przedsiębiorstwa D.). W 1992 r. kotłownia została wniesiona aportem na kapitał zakładowy Spółki. Obecnie Wnioskodawca zamierza kupić od Spółdzielni prawo użytkowania wieczystego działki wraz z kotłownią.

Wnioskodawca zaznacza, że przekazanie kotłowni nastąpiło bez formy aktu notarialnego, jak również że przekazanie ww. kotłowni w 1975 r. nie spowodowało przejścia prawa własności budynku na Przedsiębiorstwo A. Użytkownik wieczysty nieruchomości jest właścicielem budynku, do którego nakłady przekazał Przedsiębiorstwu A.

Z uwagi na fakt, iż przedmiotowy wniosek dotyczy zdarzenia przyszłego, a Wnioskodawca przypuszcza, iż w akcie notarialnym podana zostanie cena nieruchomości, z wyszczególnieniem:

* dla prawa użytkowania wieczystego (wartości według wyceny rzeczoznawcy) oraz

* dla prawa własności budynku kotłowni (bez rozliczeń, gdyż nakłady na ten budynek zostały w 1975 r. przekazane nieodpłatnie na stan majątkowy poprzednika prawnego nabywcy - Wnioskodawcy).

tut. organ przyjął, iż transakcja w części dotyczącej przeniesienia prawa własności budynku kotłowni na rzecz Wnioskodawcy będzie miała charakter nieodpłatny, a cena transakcji będzie obejmować wyłącznie wartość prawa użytkowania wieczystego gruntu.

Wobec powyższego w sprawie będącej przedmiotem wniosku występuje transakcja w części mająca charakter odpłatny (sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu) oraz w części nieodpłatna (zbycie prawa własności kotłowni).

Odnosząc się do nieodpłatnego zbycia prawa własności budynku kotłowni należy zauważyć, że Spółdzielnia wybudowała kotłownię w latach 60-tych ubiegłego stulecia, a następnie w 1975 r. przekazała nakłady na rzecz Przedsiębiorstwa "A" (którego następcą prawnym jest Wnioskodawca). W tym czasie nie obowiązywała ustawa o podatku od towarów i usług, tym samym Spółdzielni nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

W konsekwencji stwierdzić należy, iż nieodpłatne przeniesienie prawa własności kotłowni nie stanowi dostawy towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, w związku z art. 7 ust. 2 pkt 2 tej ustawy i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Natomiast w odniesieniu do zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu należy stwierdzić, że mimo faktu, iż dostawa prawa wieczystego użytkowania nieruchomości gruntowej nastąpi łącznie z nieodpłatnym przeniesieniem prawa własności budynku, w przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania przepis § 13 ust. 1 pkt 10 powołanego wyżej rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, zwalniający od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku objętej zwolnieniem od podatku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych. Ze względu bowiem na to, iż nieodpłatne przeniesienie prawa własności budynku w przedstawionym zdarzeniu przyszłym nie stanowi dostawy towarów (nie jest to bowiem czynność zwolniona od podatku, lecz czynność znajdująca się poza zakresem obowiązywania ustawy) powołany wyżej przepis nie będzie miał zastosowania.

W związku z powyższym sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, według 22% stawki podatku.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za nieprawidłowe.

Dodatkowo podkreślenia wymaga, iż interpretacja indywidualna rozstrzyga tylko w kwestii wyczerpująco przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji. Zgodnie z art. 14b § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa cyt. w sentencji, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego.

Zaznaczyć zatem należy, że niniejsza interpretacja indywidualna traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego np. w zakresie odpłatności przeniesienia prawa własności kotłowni.

Ponadto należy zauważyć, iż ustawodawca w sposób precyzyjny określił czynności nabycia towarów lub usług, z którymi wiąże obowiązek rozliczenia podatku należnego przez nabywcę towarów lub usługobiorcę. Mianowicie są to: wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, import usług oraz dostawa towarów, dla której podatnikiem jest nabywca. W tych konkretnych przypadkach następuje odwrócenie generalnej zasady, że podatek rozlicza dostawca towarów lub świadczący usługę.

Tym samym zakup prawa wieczystego użytkowania działki zabudowanej budynkiem kotłowni nie mieści się więc w kategorii czynności, z którymi ustawodawca wiąże obowiązek rozliczenia podatku należnego przez nabywcę.

W związku z powyższym tut. organ dokonał wykładni przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do transakcji sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz zbycia prawa własności budynku kotłowni.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach, ul. Prosta 10, 25-366 Kielce, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl