IBPP1/443-175/14/AZb

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 maja 2014 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-175/14/AZb

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 13 lutego 2014 r. (data wpływu 19 lutego 2014 r.), uzupełnionym pismem z 8 maja 2014 r. (data wpływu 12 maja 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku dokonywanej przez Wnioskodawcę sprzedaży książek drukowanych w systemie wysyłkowym "za pobraniem" w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2014 r. - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 lutego 2014 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku dokonywanej przez Wnioskodawcę sprzedaży książek drukowanych w systemie wysyłkowym "za pobraniem" w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2014 r.

Wniosek ten został uzupełniony pismem z 8 maja 2014 r. (data wpływu 12 maja 2014 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z 5 maja 2014 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą i jest podatnikiem podatku VAT. Przychód uzyskuje ze sprzedaży książek drukowanych.

Wnioskodawca prowadzi sprzedaż zarówno do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, przy czym sprzedaż ta jest w całości sprzedażą w systemie wysyłkowym z wykorzystaniem usług poczty lub usług kurierskich, jak również do osób prowadzących działalność gospodarczą, będących podatnikami podatku VAT.

W sprzedaży wysyłkowej Wnioskodawca ponosi ryzyko utraty towarów w wysyłkowej formie sprzedaży do czasu ich przekazania nabywcy, a prawo do rozporządzania towarem jak właściciel przechodzi na klienta w momencie wydania towaru klientowi przez pracownika poczty lub firmy kurierskiej.

Klienci, którym Wnioskodawca sprzedaje książki mają możliwość regulowania należności albo przelewem w formie przedpłaty, albo za pobraniem (płatność w momencie odbioru przesyłki, przekazywana następnie na konto Wnioskodawcy przez pocztę lub firmy kurierskie) lub też przelewem w określonym terminie płatności (opcja tylko dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, będących podatnikami podatku VAT).

Do sprzedaży Wnioskodawca wystawia faktury VAT, które dołączane są do książek w momencie wysyłki/wydania towarów.

W przypadku:

* sprzedaży wysyłkowej i przedpłaty (zarówno do osób nieprowadzących działalności gospodarczej jak i podmiotów prowadzących działalność gospodarczą będących podatnikami podatku VAT) faktury wystawiane są w dniu otrzymania przedpłaty na konto Wnioskodawcy,

* sprzedaży wysyłkowej i płatności za pobraniem lub na termin (zarówno do osób nieprowadzących działalności gospodarczej jak i podmiotów prowadzących działalność gospodarczą będących podatnikami podatku VAT) faktury wystawiane są w dniu wysyłki towarów.

Wnioskodawca ma wątpliwość co do określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku sprzedaży wysyłkowej "za pobraniem", do której wystawiana jest faktura VAT.

W przypadku dostawy książek drukowanych ustawa o podatku od towarów i usług przewiduje szczególny moment powstania obowiązku podatkowego z dniem wystawienia faktury (art. 19a ust. 5 pkt 3b), z zastrzeżeniem, że dotyczy to przypadków, o których mowa w art. 106b ust. 1, który z kolei mówi o sprzedaży dokonywanej na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.

W związku z tym od 2014 r. za moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku sprzedaży wysyłkowej za pobraniem do której wystawiana jest faktura VAT Wnioskodawca uznaje datę wystawienia faktury, jeżeli jest to sprzedaż do podmiotów prowadzących działalność gospodarczą będących podatnikami podatku VAT, lub też datę dostarczenia książek odbiorcy przez pracownika poczty lub kuriera, jeżeli jest to sprzedaż do osób nieprowadzących działalności gospodarczej.

Kod PKWiU na książki drukowane będące przedmiotem zapytania, których sprzedaż jest podstawą uzyskiwania przychodu z prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej to: 58.11.1.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Od 2014 r. za moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku sprzedaży wysyłkowej za pobraniem do której wystawiana jest faktura VAT Wnioskodawca uznaje datę wystawienia faktury, jeżeli jest to sprzedaż do podmiotów prowadzących działalność gospodarczą będących podatnikami podatku VAT, lub też datę dostarczenia książek odbiorcy przez pracownika poczty lub kuriera, jeżeli jest to sprzedaż do osób nieprowadzących działalności gospodarczej.

Czy rozumienie Wnioskodawcy ustawy odnośnie daty powstania obowiązku podatkowego w przypadku dokonywanej przez niego sprzedaży książek drukowanych w systemie wysyłkowym "za pobraniem", do której wystawiane są faktury VAT, jest poprawne.

Zdaniem Wnioskodawcy (stanowisko ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z 8 maja 2014 r.), z ustawy wynika, że moment powstania obowiązku podatkowego VAT, w przypadku sprzedaży książek drukowanych (PKWiU 58.11.1) w systemie sprzedaży wysyłkowej "za pobraniem" do której wystawiana jest faktura, powstaje z dniem wystawienia faktury odnośnie dostawy do podatników podatku VAT (firm będących czynnymi płatnikami podatku VAT), oraz z dniem dokonania dostawy (tekst jedn.: odebrania przesyłki przez klienta od listonosza) odnośnie osób nie będących czynnymi podatnikami podatku VAT (osób nie prowadzących działalności gospodarczej).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Przez sprzedaż - zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy o VAT - rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Na podstawie art. 5a ustawy o VAT, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Klasyfikacją, do której odwołują się przepisy ustawy w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. jest Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług, wprowadzona w życie rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm.).

W tym miejscu wskazać należy, że jak wynika z Komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11) - zgodnie z zasadami metodycznymi klasyfikacji zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów.

W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania rodzaju prowadzonej działalności, wyrobu lub usługi, towaru, środka trwałego lub obiektu budowlanego zainteresowany podmiot może zwrócić się z wnioskiem do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź, który udziela informacji w zakresie stosowania wyżej powołanych standardów klasyfikacyjnych.

W stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2014 r., zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Z konstrukcji podatku od towarów i usług wynika, że podatnik, który wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, zobowiązany jest opodatkować daną czynność w momencie powstania obowiązku podatkowego. Powyższy przepis art. 19a ust. 1 formułuje zasadę ogólną, zgodnie z którą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towaru bądź wykonania usługi co oznacza, że podatek staje się wymagalny w rozliczeniu za okres, w którym dokonana została dostawa towarów bądź świadczenie usług i powinien być rozliczony za ten okres.

Od powyższej ogólnej zasady, ustawodawca określił w sposób odmienny, szczególne momenty powstania obowiązku podatkowego.

Stosownie do art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. b ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury w przypadkach, o których mowa w art. 106b ust. 1, z tytułu dostawy książek drukowanych (PKWiU ex 58.11.1) - z wyłączeniem map i ulotek - oraz gazet, czasopism i magazynów, drukowanych (PKWiU ex 58.13.1 i PKWiU ex 58.14.1).

Zgodnie z art. 19a ust. 7 ww. ustawy, w przypadkach, o których mowa w ust. 5 pkt 3 i 4, gdy podatnik nie wystawił faktury lub wystawił ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminów wystawienia faktury określonych w art. 106i ust. 3 i 4, a w przypadku gdy nie określono takiego terminu - z chwilą upływu terminu płatności.

Natomiast w myśl art. 19a ust. 8 ww. ustawy, jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, z zastrzeżeniem ust. 5 pkt 4.

Zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.

Na podstawie art. 106b ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4.

W myśl art. 106i ust. 1 ww. ustawy, fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, z zastrzeżeniem ust. 2-8.

Stosownie do art. 106i ust. 2 ww. ustawy, jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4, fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty od nabywcy.

Zgodnie z art. 106i ust. 3 pkt 2 ww. ustawy, fakturę wystawia się nie później niż 60. dnia od dnia wydania towarów - w przypadku, o którym mowa w art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. b, z zastrzeżeniem ust. 4.

Jak wynika z art. 106i ust. 4 ww. ustawy, w przypadku dostawy towarów, o których mowa w art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. b, gdy umowa przewiduje rozliczenie zwrotów wydawnictw, fakturę wystawia się nie później niż 120. dnia od pierwszego dnia wydania towarów.

Natomiast w myśl art. 106i ust. 7 ww. ustawy, faktury nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed:

1.

dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi;

2.

otrzymaniem, przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi, całości lub części zapłaty.

Z opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą i jest podatnikiem podatku VAT. Przychód uzyskuje ze sprzedaży książek drukowanych.

Wnioskodawca prowadzi sprzedaż zarówno do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, przy czym sprzedaż ta jest w całości sprzedażą w systemie wysyłkowym z wykorzystaniem usług poczty lub usług kurierskich, jak również do osób prowadzących działalność gospodarczą, będących podatnikami podatku VAT.

W sprzedaży wysyłkowej Wnioskodawca ponosi ryzyko utraty towarów w wysyłkowej formie sprzedaży do czasu ich przekazania nabywcy, a prawo do rozporządzania towarem jak właściciel przechodzi na klienta w momencie wydania towaru klientowi przez pracownika poczty lub firmy kurierskiej.

Klienci, którym Wnioskodawca sprzedaje książki mają możliwość regulowania należności albo przelewem w formie przedpłaty, albo za pobraniem (płatność w momencie odbioru przesyłki, przekazywana następnie na konto Wnioskodawcy przez pocztę lub firmy kurierskie) lub też przelewem w określonym terminie płatności (opcja tylko dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, będących podatnikami podatku VAT).

Do sprzedaży Wnioskodawca wystawia faktury VAT, które dołączane są do książek w momencie wysyłki/wydania towarów.

W przypadku:

* sprzedaży wysyłkowej i przedpłaty (zarówno do osób nieprowadzących działalności gospodarczej jak i podmiotów prowadzących działalność gospodarczą będących podatnikami podatku VAT) faktury wystawiane są w dniu otrzymania przedpłaty na konto Wnioskodawcy,

* sprzedaży wysyłkowej i płatności za pobraniem lub na termin (zarówno do osób nieprowadzących działalności gospodarczej jak i podmiotów prowadzących działalność gospodarczą będących podatnikami podatku VAT) faktury wystawiane są w dniu wysyłki towarów.

Kod PKWiU na książki drukowane będące przedmiotem zapytania, których sprzedaż jest podstawą uzyskiwania przychodu z prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej to: 58.11.1.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Wnioskodawca powziął wątpliwości, czy jego rozumienie ustawy odnośnie daty powstania obowiązku podatkowego w przypadku dokonywanej przez niego sprzedaży książek drukowanych w systemie wysyłkowym "za pobraniem", do której wystawiane są faktury VAT, jest poprawne.

W ocenie Wnioskodawcy, moment powstania obowiązku podatkowego VAT, w przypadku sprzedaży książek drukowanych (PKWiU 58.11.1) w systemie sprzedaży wysyłkowej "za pobraniem" do której wystawiana jest faktura, powstaje z dniem wystawienia faktury odnośnie dostawy do podatników podatku VAT (firm będących czynnymi płatnikami podatku VAT), oraz z dniem dokonania dostawy (tekst jedn.: odebrania przesyłki przez klienta od listonosza) odnośnie osób nie będących czynnymi podatnikami podatku VAT (osób nie prowadzących działalności gospodarczej).

Odnosząc się do powyższego stwierdzić należy, że mamy do czynienia z sytuacją, w której Wnioskodawca dokonuje sprzedaży książek drukowanych zarówno na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (przy czym sprzedaż ta jest w całości sprzedażą w systemie wysyłkowym z wykorzystaniem usług poczty lub usług kurierskich), jak również na rzecz osób prowadzących działalność gospodarczą, będących podatnikami podatku VAT.

W przypadku sprzedaży wysyłkowej i płatności za pobraniem (zarówno do osób nieprowadzących działalności gospodarczej jak i podmiotów prowadzących działalność gospodarczą będących podatnikami podatku VAT) faktury wystawiane są w dniu wysyłki towarów.

Wnioskodawca zaznacza jednocześnie, że w sprzedaży wysyłkowej ponosi on ryzyko utraty towarów w wysyłkowej formie sprzedaży do czasu ich przekazania nabywcy, a prawo do rozporządzania towarem jak właściciel przechodzi na klienta w momencie wydania towaru klientowi przez pracownika poczty lub firmy kurierskiej.

Wobec powyższego uznać należy, że w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2014 r., zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. b ustawy o VAT, w przypadku dostawy przez Wnioskodawcę książek drukowanych (PKWiU ex 58.11.1) - z wyłączeniem map i ulotek, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury w przypadkach, o których mowa w art. 106b ust. 1.

Wskazany przez ustawodawcę przepis art. 106b ust. 1 ustawy stanowi, że podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.

Z powyższego wynika, że w przypadku dostawy przez Wnioskodawcę książek drukowanych o wskazanym przez niego symbolu PKWiU 58.11.1 na rzecz osób prowadzących działalność gospodarczą, będących podatnikami podatku VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury. Przy czym przepisy dotyczące terminu wystawiania faktur znajdujące zastosowanie w niniejszej sprawie precyzują, że faktura taka powinna być wystawiona nie później niż 60. dnia od dnia wydania towarów (art. 106i ust. 3 pkt 2 ustawy), lub nie później niż 120. dnia od pierwszego dnia wydania towarów - gdy umowa przewiduje rozliczenie zwrotów wydawnictw (art. 106i ust. 4 ustawy). Ponadto przepis art. 106i ust. 7 ustawy stanowi, że faktura nie może być wystawiona wcześniej niż 30. dnia przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi.

Z opisu sprawy wynika, że w przypadku sprzedaży wysyłkowej i płatności za pobraniem, faktury wystawiane są w dniu wysyłki towarów.

Jeśli zatem Wnioskodawca, w przypadku sprzedaży książek drukowanych w systemie wysyłkowym "za pobraniem" na rzecz osób prowadzących działalność gospodarczą, będących podatnikami podatku VAT, wystawił fakturę dokumentującą ww. czynności w terminie zgodnym z cyt. wyżej przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, wówczas obowiązek podatkowy z tytułu tej sprzedaży powstaje z chwilą wystawienia faktury.

Natomiast w przypadku sprzedaży przez Wnioskodawcę książek drukowanych w systemie wysyłkowym "za pobraniem" na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (osób nie będących podatnikami VAT), obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych tj. z chwilą dokonania dostawy towarów, zgodnie z przepisem art. 19a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Niniejsza interpretacja indywidualna traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego (w szczególności zmiany symbolu PKWiU) lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl