IBPP1/443-165/07/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 listopada 2007 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-165/07/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 września 2007 r. (data wpływu 10 września 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku na wykonanie zabudowy kuchennej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 września 2007 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku na wykonanie zabudowy kuchennej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca zajmuje się montażem mebli kuchennych w budownictwie mieszkaniowym na wymiar, pod dokładnie określone i sprecyzowane zamówienie klienta. Zabudowa kuchenna wykonana jest od ściany do ściany szafkami skręconymi wzajemnie śrubami, dodatkowo połączonymi wspólnym blatem kuchennym, którego kształt również dostosowany jest do zabudowy konkretnego pomieszczenia. W blacie roboczym podczas montażu u klienta wycinane są dziury na zlewozmywak czy płytę grzewczą. Niejednokrotnie szafki używane do zabudowy danej kuchni całkowicie różnią się wysokością, szerokością, głębokością i kształtem od szafek typowych sprzedawanych w sklepach czy salonach meblowych. Czynności wymienione powyżej dotyczące dostosowywania całości do pomieszczenia klienta zajmują bardzo dużo czasu i w całości odbywają się w miejscu zamieszkania klienta, a nie w warsztacie. Prace w warsztacie określić można jako przygotowawcze i wstępne natomiast główne czynności związane z zrealizowaniem zlecenia klienta odbywa się u niego. Powyższy montaż wykonywany jest na bazie zakupionych u producenta części mebli (frontów, blatów, półek, korpusów i innych części).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jaka jest właściwa stawka podatku od towarów i usług na wykonanie zabudowy kuchennej.

Zdaniem Wnioskodawcy jeżeli przedmiotem umowy jest usługa polegająca na wykonaniu zabudowy, dostarczeniu jej do domu klienta oraz montażu i jeżeli ta usługa dotyczy obiektów budownictwa mieszkaniowego, do całej wartości robót należy zastosować stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 7%. W tej sytuacji obrotem jest uzgodniona kwota za wykonanie usługi, bez względu na jej poszczególne elementy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy). Przez towary w świetle art. 2 pkt 6 ww. ustawy, rozumie się rzeczy ruchome jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług w okresie od dnia przyjęcia Rzeczpospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

W myśl ust. 2 cyt. przepisu przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a) rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Z treści przytoczonych przepisów nie wynika, że zabudowa kuchni zaliczana jest do robót budowlanych.

Identyfikację wyrobów i usług dla potrzeb podatku od towarów i usług dokonuje się za pomocą klasyfikacji statystycznych, co wynika z art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ww. ustawy.

Zgodnie z cyt. już art. 2 pkt 6 ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Artykuł 8 ust. 3 cyt. ustawy stanowi, że usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Zgodnie § 2 pkt 1 Rozporządzenia Rady Ministrów z 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 89, poz. 844 z późn. zm.) do celów podatku od towarów i usług stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług, o której mowa w § 3, nie dłużej jednak niż do 31 grudnia 2007 r.

Zabudowa kuchni nie została z nazwy wymieniona w grupowaniach ww. Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Meble kuchenne zostały zaklasyfikowane do PKWiU 36.13, jednocześnie nie zostały sklasyfikowane w innym grupowaniu jako robota budowlana (dział 45 PKWiU).

W związku z powyższym, zabudowę kuchni należy traktować jako wykonanie towaru - mebla, a nie robotę budowlaną. Wobec tego do tej czynności nie odnosi się przytoczony na wstępie przepis art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy (takiej dostawy nie można zaliczyć do robót budowlano-montażowych oraz remontów związanych z budownictwem mieszkaniowym).

Zabudowa kuchni nie została wymieniona w ustawie o podatku od towarów i usług, ani w przepisach wykonawczych do ustawy jako czynność podlegająca opodatkowaniu według stawki obniżonej, zatem do tej dostawy ma zastosowanie stawka podstawowa, określona w art. 41 ust. 1 ustawy, tj. 22%.

Jednocześnie zwraca się uwagę, że producent, handlowiec, usługodawca obowiązany jest do zaklasyfikowania wykonywanej przez siebie działalności (czynności) według zasad określonych w klasyfikacjach statystycznych. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości może zwrócić się o opinię do odpowiedniej jednostki GUS (Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź).

Interpretacja dotyczy przedstawionego zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl