IBPP1/443-1511/08/EA

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 grudnia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-1511/08/EA

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Zakładu Komunalnego w J., przedstawione we wniosku z dnia 26 września 2008 r. (data złożenia 6 października 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 5 grudnia 2008 r. (data złożenia 5 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego lub ubiegania się o jego zwrot w związku z realizacją projektu pn. "Kanalizacja sanitarna Gminy J. w ramach odnowy zlewni zbiornika G. jako zabezpieczenie wody pitnej dla Aglomeracji" - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 października 2008 r. w tut. organie złożono ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego lub ubiegania się o jego zwrot w związku z realizacją projektu pn. "Kanalizacja sanitarna Gminy J. w ramach odnowy zlewni zbiornika G. jako zabezpieczenie wody pitnej dla Aglomeracji".

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 5 grudnia 2008 r. (data złożenia 5 grudnia 2008 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 1 grudnia 2008 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Z dniem 1 lipca 2008 r., na mocy Uchwały, Rady Gminy J., utworzono zakład budżetowy pod nazwą "Zakład Komunalny w J.".

Wnioskodawca w okresie od 2008 r. do 2012 r. przy udziale środków z Funduszu Spójności, zamierza zrealizować projekt o nazwie "Kanalizacja sanitarna Gminy J. w ramach odnowy zlewni zbiornika G. jako zabezpieczenie wody pitnej dla Aglomeracji" i będzie ponosił koszty związane z realizacja przedmiotowej inwestycji.

Wnioskodawca od 1 stycznia 2009 r. będzie dokonywał czynności podlegających opodatkowaniem podatkiem VAT. Rejestracji na potrzeby podatku VAT dokona w grudniu 2008 r. i od dnia 1 stycznia 2009 r. będzie czynnym podatnikiem VAT.

Mienie powstałe w wyniku realizacji projektu p.n. "Kanalizacja sanitarna Gminy J w ramach odnowy zlewni zbiornika G. jako zabezpieczenie wody pitnej dla Aglomeracji" służyć będzie czynnościom opodatkowanym podatkiem VAT. Wnioskodawca świadczył będzie dla mieszkańców Gminy J. usługi odprowadzania ścieków. Usługi te będą odpłatne.

Ze względu na fakt, iż Wnioskodawca jako jednostka organizacyjna Gminy J. nie posiada osobowości prawnej, właścicielem mienia będzie Gmina J. jako osoba prawna.

Wnioskodawca będzie operatorem kanalizacji, będzie ponosić koszty eksploatacji sieci i pobierać będzie opłaty od użytkowników za jej używanie. Wybudowana sieć kanalizacyjna zostanie przyjęta na stan środków trwałych Wnioskodawcy.

Faktury VAT dokumentujące zakupy związane z realizacją projektu wystawiane będą na Wnioskodawcę.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie (ostateczna wersja pytania sformułowana w uzupełnieniu wniosku z dnia 5 grudnia 2008 r. - data złożenia 5 grudnia 2008 r.):

Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego lub ubieganie się o jego zwrot.

Zdaniem Wnioskodawcy (stanowisko sformułowane ostatecznie w uzupełnieniu wniosku z dnia 5 grudnia 2008 r. - data złożenia 5 grudnia 2008 r.), będzie miał on prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (lub ubiegania się o jego zwrot), ponieważ wybudowana sieć kanalizacyjna wykorzystywana będzie do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm., ostat. zm. Dz. U. z 2008 r. Nr 209, poz. 1320), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl postanowień art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 m.in. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) cyt. ustawy).

Jak stanowi art. 87 ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca w okresie od 2008 r. do 2012 r. przy udziale środków z Funduszu Spójności, zamierza zrealizować projekt o nazwie "Kanalizacja sanitarna Gminy J. w ramach odnowy zlewni zbiornika G. jako zabezpieczenie wody pitnej dla Aglomeracji" i będzie ponosił koszty związane z realizacja przedmiotowej inwestycji.

Wnioskodawca od 1 stycznia 2009 r. będzie dokonywał czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT. Rejestracji na potrzeby podatku VAT dokona w grudniu 2008 r. i od dnia 1 stycznia 2009 r. będzie czynnym podatnikiem VAT.

Mienie powstałe w wyniku realizacji projektu p.n. "Kanalizacja sanitarna Gminy J. w ramach odnowy zlewni zbiornika G. jako zabezpieczenie wody pitnej dla Aglomeracji" służyć będzie czynnościom opodatkowanym podatkiem VAT. Wnioskodawca świadczył będzie dla mieszkańców Gminy J. usługi odprowadzania ścieków. Usługi te będą odpłatne.

Ze względu na fakt, iż Wnioskodawca jako jednostka organizacyjna Gminy J. nie posiada osobowości prawnej, właścicielem mienia będzie Gmina J. jako osoba prawna.

Wnioskodawca będzie operatorem kanalizacji, będzie ponosić koszty eksploatacji sieci i pobierać będzie opłaty od użytkowników za jej używanie. Wybudowana sieć kanalizacyjna zostanie przyjęta na stan środków trwałych Wnioskodawcy.

Faktury VAT dokumentujące zakupy związane z realizacją projektu wystawiane będą na Wnioskodawcę.

Stwierdzić zatem należy, iż w świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz obowiązujących przepisów prawa, w niniejszej sprawie zostaną spełnione przesłanki warunkujące prawo do odliczenia podatku naliczonego, a zatem Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z realizacją przedmiotowego zadania z uwagi na związek poniesionych na inwestycję wydatków z czynnościami opodatkowanymi (uzyskiwaniem dochodów z tytułu świadczenia odpłatnych usług odprowadzania ścieków).

W konsekwencji powyższego, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 ustawy o VAT, będzie w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, Wnioskodawca będzie mógł ubiegać się o zwrot różnicy podatku na rachunek bankowy, zgodnie z regulacjami zawartymi w art. 87 ww. ustawy.

Ponadto należy zaznaczyć, iż w przedmiotowej sprawie nie znajdą zastosowania uregulowania § 22 ust. 1 i 2 obowiązującego od dnia 1 grudnia 2008 r., rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336), zgodnie z którymi zarejestrowanym podatnikom, którzy dokonują nabycia towarów i usług lub importu towarów za środki finansowe bezpośrednio im przekazane na odrębny rachunek bankowy, na którym są ulokowane wyłącznie środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej, o których mowa w § 8 ust. 3 i 4, przysługuje zwrot podatku naliczonego. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do zarejestrowanych podatników dokonujących bezpośrednio nabycia towarów i usług lub importu towarów za środki finansowe, przekazane z rachunku bankowego, na którym są ulokowane środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej, przekazane przez podatnika, o którym mowa w ust. 1.

Przepisy ww. rozporządzenia przewidują bowiem możliwość zwrotu kwoty podatku naliczonego zarejestrowanym podatnikom, którzy dokonują nabycia towarów i usług (w całości lub w części) za środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej, o której mowa w § 8 ust. 3 i 4 ww. rozporządzenia, a w szczególności przedakcesyjnych środków Unii Europejskiej (PHARE). W przypadku finansowania programów, realizowanych w ramach Programów Ramowych Unii Europejskiej oraz innych programów wspólnotowych Unii Europejskiej, warunkiem uzyskania zwrotu jest zawarcie umowy na realizację projektu przed dniem 1 maja 2004 r.

Powyższe przepisy są odzwierciedleniem uprzednio obowiązujących uregulowań zawartych w § 23 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r., w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.).

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Na marginesie należy zauważyć, iż niniejsza interpretacja rozstrzyga jednie kwestię zaistnienia prawa do odliczenia podatku naliczonego, natomiast nie odnosi się do określenia sposobu i terminu dokonania tego odliczenia czy też ewentualnego zwrotu, ponieważ zagadnienia te nie zostały objęte zapytaniem Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji, tj. stanu prawnego z uwzględnieniem zmian obowiązujących od dnia 1 grudnia 2008 r.

Nadmienia się, że niniejsza interpretacja indywidualna traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl