IBPP1/443-149/07/AS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 grudnia 2007 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-149/07/AS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 21 sierpnia 2007 r. (data wpływu 7 września 2007 r.) uzupełnionym pismem z dnia 22 listopada 2007 r. (data wpływu 26 listopada 2007 r.) oraz pismem z dnia 4 grudnia 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu laptopa i aparatu fotograficznego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 września 2007 r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu laptopa i aparatu fotograficznego.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 22 listopada 2007 r. (data wpływu 26 listopada 2007 r.) oraz pismem z dnia 4 grudnia 2007 r. będącym odpowiedzią na wezwanie Nr IBPP1/443-149/07/AS z dnia 14 listopada 2007 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Pracując jako reporter często jest w terenie i realizuje materiały, które w zasadzie winien przygotowywać w redakcji zespół dokumentalistów. Wyjeżdża na zdjęcia z operatorem kamery, realizatorem dźwięku i kierowcą i niestety bardzo często zdarza się sytuacja, która całkowicie zmienia bieg sprawy i dokumentacje należy robić samemu w czasie podróży w samochodzie przy użyciu laptopa i Internetu. Niezbędny jest też kontakt z producentem i redakcją drogą e-mailową. Pisanie w samochodzie na komputerze z jednoczesnym kontrolowaniem sytuacji przez Internet czyli (PAP, ONET, WP, RMF ITD.) przyspiesza i ułatwia zrealizowanie materiału dziennikarskiego co przyspiesza emisje i tym samym daje dziennikarzowi możliwość większego zarobku.

Pobyt na zdjęciach niejednokrotnie trwa kilka dni, a nawet tygodni w zależności od tematu. Bardzo często w grę wchodzą wyjazdy za granicę podczas których korzystanie z laptopa jest nieodzowne dla pisania tekstów uzupełniających.

To samo dotyczy aparatu fotograficznego, gdyż podczas realizacji tematów jest możliwość zrobienia zdjęć, które można sprzedać do innych redakcji. Jako dziennikarz, Wnioskodawca jest w wielu miejscach jako pierwszy i swoje zdjęcia może z powodzeniem sprzedać do portali internetowych. Dzięki laptopowi i sieci bezprzewodowej może w każdej chwili przekazać zdjęcie redakcji, co pozwala na podniesienie dochodów.

Towary będące przedmiotem zapytania wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych.

Wnioskodawca jest zatrudniony na podstawie umowy o dzieło i dlatego nie prowadzi wykazu kosztów uzyskania przychodów i nie prowadzi ewidencji środków trwałych.

Wydatki na nabycie laptopa i aparatu zostałyby zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym gdyby Wnioskodawca prowadził działalność gospodarczą i wykazywał w księgach koszty uzyskania przychodu. Ponieważ jednak jest zatrudniony na podstawie umowy o dzieło takiego wykazu nie prowadzi.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu laptopa i aparatu fotograficznego.

Zdaniem Wnioskodawcy może obniżyć podatek należny o kwotę podatku naliczonego w fakturach dotyczących zakupu laptopa i aparatu fotograficznego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Kwestie dotyczące prawa do odliczenia podatku naliczonego uregulowane zostały w dziale IX ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) oraz zgodnie z dyspozycją ustawową w rozdziale 7 i 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.).

Podstawowe uprawnienie podatnika dotyczące obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zostało zawarte w art. 86 ust. 1 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług, który stanowi, iż podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy prawo do tego obniżenia powstaje co do zasady w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny. Prawo to wynika z samej konstrukcji podatku od towarów i usług i zapewnia neutralność tego podatku dla czynnych podatników VAT.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, m.in. tego że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, który stanowi, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego

Z opisu stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług zatrudnionym na podstawie umowy o dzieło oraz że laptop i aparat fotograficzny wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych. Ze stanu faktycznego wynika również, iż wydatki na nabycie laptopa i aparatu zostałyby zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym gdyby Wnioskodawca rozliczał ten podatek na "zasadach ogólnych" i wykazywał w księgach koszty uzyskania przychodu.

Podsumowując w oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujący w tym zakresie stan prawny należy stwierdzić, iż Wnioskodawca ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem przedmiotowych towarów tj. laptopa i aparatu fotograficznego.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy uznać należy za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl