IBPP1/443-1348/11/AW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 1 grudnia 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-1348/11/AW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 sierpnia 2011 r. (data wpływu 23 sierpnia 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 17 sierpnia 2011 r. (data wpływu 14 listopada 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy środki z dotacji stanowią obrót opodatkowany oraz czy VAT od dodatkowych wydatków związanych z realizacją projektu, pokrywanych ze środków własnych, podlega odliczeniu od VAT-u należnego z ogółu działalności - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 sierpnia 2011 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy środki z dotacji stanowią obrót opodatkowany oraz czy VAT od dodatkowych wydatków związanych z realizacją projektu, pokrywanych ze środków własnych, podlega odliczeniu od VAT-u należnego z ogółu działalności.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 17 sierpnia 2011 r. (data wpływu 14 listopada 2011 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 4 listopada 2011 r. znak IBPP1/443-1348/11/AW.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Nie zatrudnia pracowników. Jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT.

Od dnia 1 stycznia 2012 r. będzie uczestniczyć w realizacji projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, PO Kapitał Ludzki, działanie 8.1.1, jako partner realizujący część zadań merytorycznych oraz część zadań związanych z zarządzaniem projektem. Będzie to projekt opracowany we wniosku o nazwie: Systemu efektywnego zarządzania płynnością finansową, należnościami oraz procesami prawnej egzekucji zobowiązań z uwzględnieniem mediacji i arbitrażu w MMŚP.

Projekt będzie polegał na realizacji usług doradczych dla firm z terenu małopolski, finansowanych ze środków UE (85%) i krajowych (15%). W rezultacie firmy te będą otrzymywały nieodpłatnie usługi doradcze, których celem będzie wdrożenie systemu efektywnego zarządzania płynnością finansową, należnościami oraz procesami prawnej egzekucji zobowiązań z uwzględnieniem mediacji i arbitrażu w MMŚP.

Za pośrednictwem lidera, Wojewódzki Urząd Pracy będzie przekazywał firmie Wnioskodawcy środki finansowe na realizację części projektu. Środki te można podzielić na dwie grupy. Pierwsza część to środki na pokrycie kosztów każdej godziny doradztwa, zaś druga część to środki na pokrycie kosztów zarządzania projektem w zakresie pracy specjalisty ds. rozliczeń. W związku z faktem, że doradztwo Wnioskodawca będzie realizować osobiście, środki te pozostaną na koncie firmy Wnioskodawcy jako pokrycie kosztu czasu jego pracy i będzie je mógł podjąć jako wypłatę z zysku. Obowiązki związane ze stanowiskiem specjalisty ds. rozliczeń będzie realizowała osoba, która od dnia 1 stycznia 2012 r. będzie osobą współpracującą, a więc środki te również pozostaną na koncie firmy Wnioskodawcy i będą mogły zostać wypłacone jako wypłata z zysku.

Zgodnie z umową partnerską sporządzoną na podstawie wzoru WUP, "Środki finansowe przekazywane Partnerowi przez Lidera Partnerstwa stanowią finansowanie kosztów ponoszonych przez Partnera w związku z wykonaniem zadań określonych w niniejszej umowie, a nie świadczenie usług na rzecz Lidera Partnerstwa".

W uzupełnieniu wniosku podano ponadto, że otrzymana dotacja nie ma bezpośredniego związku ze świadczeniem usług lub dostawą towarów. Nie stanowi dopłaty do ceny świadczonych usług lub dostarczanych towarów (usług doradztwa i zarządzania projektem). Dotacja została przyznana na realizację celu społecznego jakim jest podniesienie wiedzy i umiejętności przedsiębiorców na temat zabezpieczania się przed nieuczciwymi kontrahentami, nieterminowymi płatnościami itp. Dotacja jest zatem dofinansowaniem ogólnym przeznaczonym na pokrycie kosztów realizowanego projektu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Dodatkowe wydatki związane z realizacją projektu, pokrywane ze środków własnych będą służyły wyłącznie czynnościom związanym z realizacją projektu, a więc według opinii Wnioskodawcy, czynnościom nieopodatkowanym podatkiem od towarów i usług. Będą to zakupy takie jak np: zakup prenumerat, literatury fachowej, materiałów itp.

Umowa o dofinansowanie projektu została podpisana z datą: 26 października 2011 r.

Podstawa prawna otrzymania dotacji: ustawa z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Główne akty prawne regulujące zasady przyznawania dotacji i realizacji projektów: wymieniona powyżej ustawa. Zasady finansowania Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki z dnia 21 grudnia 2010 r. wraz z erratą, ustawa o finansach publicznych z dnia 27 sierpnia 2009 r., Program Operacyjny Kapitał Ludzki zaakceptowany przez Radę Ministrów i Komisję Europejską.

Dodatkowe wydatki, które będą ponoszone ze środków własnych, a związane z realizacją projektu nie zostaną zwrócone ze środków stanowiących dotację. Wydatki te będą wynikały z faktu, że pomimo iż projekt obejmuje 100% kosztów, często występują koszty dodatkowe, które trzeba ponieść ze środków własnych, ponieważ ich przewidzenie było niemożliwe na etapie wnioskowania o dotację. Wydatki te nie będą dotyczyły zakupu lub wytworzenia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Będą to wydatki takie jak np: zakup prenumerat, literatury fachowej, materiałów itp.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy środki z dotacji stanowią obrót opodatkowany podatkiem od towarów i usług (ustawa o podatku od towarów i usług):

a.

w odniesieniu do środków na realizację zadania merytorycznego (doradztwo),

b.

w odniesieniu do środków na realizację części zadania zarządzania projektem (specjalista ds. rozliczeń).

Jeżeli w którymś z powyższych zakresów nastąpi obrót podlegający opodatkowaniu VAT, to jaka będzie podstawa opodatkowania - wartość dotacji, czy też wartość dotacji pomniejszona o podatek VAT.

2.

Czy VAT od dodatkowych wydatków związanych z realizacją projektu, pokrywanych ze środków własnych, podlega odliczeniu od VAT-u należnego z ogółu działalności.

Zdaniem Wnioskodawcy:

1.

a). Środki z dotacji przeznaczone na realizację projektu w zakresie zadania merytorycznego, a więc doradztwa, pozostające na rachunku firmy Wnioskodawcy w związku z osobistym realizowaniem doradztwa, nie będą stanowiły obrotu opodatkowanego podatkiem od towarów i usług. Zdaniem Wnioskodawcy wynika to z faktu, że podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług zwiększa się tylko o takie dotacje, które stanowią dopłatę do ceny. Uczestnicy projektu (odbiorcy doradztwa) nie będą ponosili żadnych opłat, będą korzystali nieodpłatnie (pomoc de minimis), w związku z czym środki z dotacji nie będą stanowiły dopłaty do ceny świadczonych usług. W wyniku realizacji projektu nie wystąpi więc obrót podlegający opodatkowaniu podatkiem VAT (odpłatne świadczenie usług), zatem przedmiotowa dotacja nie zwiększy podstawy opodatkowania. Wnioskodawca nadmienił, że takie stanowisko znalazło się w interpretacji indywidualnej nr IBPP4 /443-1023/10/AŚ z dnia 27 lipca 2010 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach.

1.

b). Środki z dotacji przeznaczone na pokrycie kosztów pracy na stanowisku specjalisty ds. rozliczeń w zakresie zarządzania projektem pozostające na rachunku firmy Wnioskodawcy w związku z realizacją tego zakresu przez osobę współpracującą z Wnioskodawcą od 1 stycznia 2012 r., nie będą stanowiły obrotu opodatkowanego podatkiem od towarów i usług. Stanowisko takie zawarte jest w interpretacji indywidualnej nr IBPP4/443-1023/10/AŚ z dnia 27 lipca 2010 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach.

2.

VAT od dodatkowych wydatków związanych z realizacją projektu, pokrywanych ze środków własnych nie podlega odliczeniu od VAT-u należnego z ogółu działalności, ponieważ zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług, odliczeniu podlega tylko podatek VAT naliczony związany z czynnościami opodatkowanymi lub z czynnościami częściowo opodatkowanymi (wtedy odliczana jest proporcjonalna część podatku naliczonego, tj. ta, która dotyczy części opodatkowanej). W związku z tym, iż środki na realizację projektu opisane w podpunktach 1.a). i 1.b). nie stanowią obrotu w rozumieniu ustawy o VAT, a co za tym idzie nie podlegają opodatkowaniu, nie można odliczać VAT od zakupów związanych z tym samym zakresem działalności.

Uzupełnienia ogólne stanowiska: zdaniem Wnioskodawcy, ważnym potwierdzeniem powyższych stanowisk jest również fakt, że opisany rodzaj dofinansowania nie jest przyznawany jako dopłata do ceny usługi, lecz ma na celu sfinansowanie poniesionych kosztów w ramach realizowanego projektu. Charakter przyznawanego dofinansowania określa ustawa o finansach publicznych. Również nowelizacja ustawy o finansach publicznych obowiązująca od 1 stycznia 2010 r. nie zmieniła charakteru środków przeznaczonych na realizację projektów w ramach programu POKL. Obecnie środki przekazywane na realizację projektów będą pochodzić ze środków określanych jako budżet środków europejskich oraz dotacji celowych. Zgodnie z art. 127 ust. 2 pkt 5 ustawy o finansach publicznych, dotacjami celowymi są także środki przeznaczone na współfinansowanie realizacji programów finansowanych z udziałem środków europejskich. Dotacje te mają odmienny charakter od dotacji przedmiotowych określonych w art. 130 ustawy o finansach publicznych stanowiących środki przeznaczone na dopłaty do określonych rodzajów wyrobów i usług.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest obrót z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku. Z powołanego przepisu wynika, że w przypadku, gdy podatnik w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem konkretnej usługi otrzymuje dofinansowanie (dotację, subwencję) stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi (pokrycie części ceny lub rekompensata z powodu obniżenia ceny), to tego rodzaju dotacja jest opodatkowana podatkiem VAT. Natomiast w przypadku dotacji (subwencji) służących pokryciu całości lub części kosztów działalności podatnika, gdy nie istnieje możliwość bezpośredniego powiązania otrzymanego dofinansowania z ceną konkretnych dostaw towarów lub świadczenia konkretnych usług, wówczas brak jest podstaw do uznania, że taka dotacja (subwencja) stanowi obrót w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie należy zaznaczyć, że z uwagi na ścisłe powiązanie tematyki będącej przedmiotem wniosku z dnia 17 sierpnia 2011 r., tut. organ postanowił ująć kwestie dotyczące ustalenia, czy środki z dotacji stanowią obrót opodatkowany oraz czy VAT od dodatkowych wydatków związanych z realizacją projektu, pokrywanych ze środków własnych, podlega odliczeniu od VAT-u należnego z ogółu działalności - w jednej interpretacji.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Towarami, w świetle art. 2 pkt 6 powołanej ustawy, są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 tej ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Według art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Dla określenia, czy dane dotacje są, czy też nie są opodatkowane istotne są szczegółowe warunki ich przyznawania, określające cele realizowanego w określonej formie dofinansowania.

Z treści przytoczonych przepisów wynika, iż w sytuacji gdy podatnik, w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług, otrzymuje dofinansowanie (dotację, subwencję), stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny, uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu danej dostawy lub świadczenia. Kryterium uznania dotacji za zwiększającą obrót stanowi zatem stwierdzenie, iż dotacja dokonywana jest w celu sfinansowania konkretnej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast dotacje nie dające się powiązać z konkretnymi czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie stanowią obrotu w rozumieniu przepisu art. 29 ust. 1 powołanej wyżej ustawy, czyli nie zwiększają podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Reasumując, podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług zwiększa się tylko o takie dotacje, które w sposób bezwzględny i bezpośredni są związane z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług. Jeżeli jednak taki bezpośredni związek nie występuje, dofinansowanie ogólne - na pokrycie kosztów działalności - nie podlega opodatkowaniu.

Na mocy art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Na podstawie art. 15 ust. 2 powołanej ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Kwestię odliczenia podatku reguluje przepis art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, który stanowi, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Jak wynika z art. 86 ust. 2 pkt 1 tej ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

a.

z tytułu nabycia towarów i usług,

b.

potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,

c.

od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu,

- z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Jak stanowi art. 87 ust. 1 ww. ustawy, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Zasady dokonywania zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy podatnika zostały określone w art. 87 ust. 2-6 ustawy o VAT.

Z ww. przepisów wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Odliczyć zatem można podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego. Przedstawiona wyżej zasada, wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. Od dnia 1 stycznia 2012 r. będzie uczestniczyć w realizacji projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, PO Kapitał Ludzki, działanie 8.1.1, jako partner realizujący część zadań merytorycznych oraz część zadań związanych z zarządzaniem projektem. Projekt będzie polegał na realizacji usług doradczych dla firm z terenu małopolski, finansowanych ze środków UE (85%) i krajowych (15%). W rezultacie firmy te będą otrzymywały nieodpłatnie usługi doradcze, których celem będzie wdrożenie systemu efektywnego zarządzania płynnością finansową, należnościami oraz procesami prawnej egzekucji zobowiązań z uwzględnieniem mediacji i arbitrażu w MMŚP.

Za pośrednictwem lidera, Wojewódzki Urząd Pracy będzie przekazywał firmie Wnioskodawcy środki finansowe na realizację części projektu. Środki te można podzielić na dwie grupy. Pierwsza część to środki na pokrycie kosztów każdej godziny doradztwa, zaś druga część to środki na pokrycie kosztów zarządzania projektem w zakresie pracy specjalisty ds. rozliczeń.

Jak wynika z wniosku, otrzymana dotacja nie ma bezpośredniego związku ze świadczeniem usług lub dostawą towarów. Nie stanowi dopłaty do ceny świadczonych usług lub dostarczanych towarów (usług doradztwa i zarządzania projektem). Dotacja została przyznana na realizację celu społecznego jakim jest podniesienie wiedzy i umiejętności przedsiębiorców na temat zabezpieczania się przed nieuczciwymi kontrahentami, nieterminowymi płatnościami itp. Dotacja jest zatem dofinansowaniem ogólnym przeznaczonym na pokrycie kosztów realizowanego projektu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Jak wskazał Wnioskodawca, otrzymana dotacja nie ma bezpośredniego związku ze świadczeniem usług lub dostawą towarów. Nie stanowi dopłaty do ceny świadczonych usług lub dostarczanych towarów (usług doradztwa i zarządzania projektem). Dotacja została przyznana na realizację celu społecznego.

Oznacza to, że przedmiotowa dotacja nie ma na celu sfinansowania ceny sprzedaży. W konsekwencji, w związku z realizacją projektu Wnioskodawca nie otrzymuje sfinansowanego otrzymaną dotacją wynagrodzenia za świadczone usługi w rozumieniu przepisów ustawy o VAT, a jedynie zwrot poniesionych przez Wnioskodawcę kosztów.

Reasumując, w oparciu o przedstawiony przez Wnioskodawcę w tej kwestii opis sprawy oraz powołane wyżej przepisy prawa stwierdzić należy, że przedmiotowa dotacja rozwojowa na pokrycie poniesionych kosztów realizacji projektu nie będzie stanowić obrotu w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, zatem nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zarówno w odniesieniu do środków na realizację zadania merytorycznego (doradztwo), jak i w odniesieniu środków na realizację części zadania zarządzania projektem (specjalista ds. rozliczeń).

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika ponadto, że Wnioskodawca przewiduje również dodatkowe wydatki związane z realizacją projektu, które będą pokrywane ze środków własnych i będą służyły wyłącznie czynnościom związanym z realizacją projektu, a więc - jak wskazał Wnioskodawca - czynnościom nieopodatkowanym podatkiem od towarów i usług. Jak Wnioskodawca podaje, będzie to np: zakup prenumerat, literatury fachowej, materiałów itp. Dodatkowe wydatki, które będą ponoszone ze środków własnych, a związane z realizacją projektu, nie zostaną zwrócone ze środków stanowiących dotację. Wydatki te będą wynikały z faktu, że pomimo iż projekt obejmuje 100% kosztów, często występują koszty dodatkowe, które trzeba ponieść ze środków własnych, ponieważ ich przewidzenie było niemożliwe na etapie wnioskowania o dotację.

Biorąc pod uwagę przytoczony powyżej opis zdarzenia przyszłego oraz obowiązujący w tym zakresie stan prawny, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W omawianej sprawie warunek ten nie został spełniony, gdyż towary i usługi nabyte w ramach realizacji przedmiotowego projektu - jak oświadczył Wnioskodawca - nie będą służyć czynnościom opodatkowanym.

Wnioskodawca nie ma więc prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od zakupów dokonanych na potrzeby projektu.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy dotyczące pytania nr 1 i pytania nr 2 uznano za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zaznaczyć należy, że niniejsza interpretacja indywidualna traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego bądź zmiany stanu prawnego.

Niniejszą interpretację wydano przy założeniu, że nabywane przez Wnioskodawcę towary i usługi służą wyłącznie czynnościom niepodlegającym opodatkowaniu. Kwestia bowiem opodatkowania wykonywanych przez Wnioskodawcę czynności nie była przedmiotem niniejszej interpretacji, gdyż nie sformułowano pytania w tym zakresie.

Jednocześnie tut. organ informuje, że w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Na marginesie należy zauważyć, że powołana przez Wnioskodawcę interpretacja indywidualna została wydana w indywidualnej sprawie, w której indywidualnie oceniano stan faktyczny i stanowisko wnioskodawcy. Powołana interpretacja nie stanowi źródła prawa i tut. organ nie jest nią związany rozpatrując inne sprawy na podstawie innych wniosków.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem.

Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl