IBPP1/443-1239/11/LG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 października 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-1239/11/LG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 25 lipca 2011 r. (data wpływu 27 lipca 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT usług szkoleniowych świadczonych przez jednostkę objętą systemem oświaty - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 lipca 2011 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT usług szkoleniowych świadczonych przez jednostkę objętą systemem oświaty.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą od 1966 r. świadcząc usługi informatyczne oraz szkoleniowe. W zakresie usług informatycznych oferuje: dostawę i instalacje sprzętu komputerowego, central telefonicznych, kopiarek, dostarczanie internetu, podpis elektroniczny, hosting, strony www, personalizacja wydruków, serwis, sprzedaż i wdrażanie oprogramowania. Jednocześnie informuje, że Wnioskodawca zainteresowany jest uzyskaniem interpretacji indywidualnej jedynie w odniesieniu do usług szkoleniowych świadczonych przez spółkę, natomiast informacja o świadczeniu innych usług - informatycznych - w ramach prowadzonej działalności gospodarczej została podana wyłącznie w celach informacyjnych.

Przedmiotem zapytania jest jeden stan faktyczny, ponieważ wszystkie świadczone przez Wnioskodawcę usługi szkoleniowe są przeprowadzane na identycznych zasadach. Do końca 2010 r. usługi szkoleniowe świadczone przez spółkę były zaliczane według załącznika nr 4 ustawy (wówczas obowiązującej) o podatku od towarów i usług do usług zwolnionych z opodatkowania podatkiem VAT.

Świadczone przez Wnioskodawcę usługi szkoleniowe służą podnoszeniu kwalifikacji biorących w nich udział uczestników, ponadto spółka działa w dziedzinie kształcenia ustawicznego, a więc podnoszenia kwalifikacji, nabywania nowych umiejętności.

W dniu 1 lipca 2002 r., a następnie zmianą z 7 lipca 2011 r. placówka została wpisana jako ośrodek szkoleniowy w... do ewidencji szkół i placówek niepublicznych prowadzonej przez Prezydenta Miasta... na podstawie art. 82 ust. 1, ust. 2 pkt 1-5, ust. 31 ust. 3 i ust. 3a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) pod numerem..., oraz jako typ placówki: niepubliczna placówka kształcenia ustawicznego.

W zaświadczeniu o wpisie do ewidencji widnieje wpis o zakresie działalności oświatowej:

* kursy i seminaria z zakresu podpisu elektronicznego i kryptologii,

* kursy i seminaria komputerowe i informatyczne uprawniające do obsługi oprogramowania, sprzętu komputerowego, internetu itp. i wykorzystywania zdobytej wiedzy, kwalifikacji i umiejętności w pracy zawodowej,

* kursy i seminaria z zakresu prowadzenia przedsiębiorstwa na terenie unii europejskiej,

* kursy i seminaria z zakresu obsługi klienta, wsparcia sprzedaży i marketingu,

* kursy i seminaria z zakresu zarządzania projektami,

* kursy i seminaria z zakresu prawa zamówień publicznych,

* seminaria, konferencji i konsultacje.

Z chwilą wpisu do ewidencji szkół i placówek niepublicznych placówka oświatowa wypełnia wszystkie obowiązki i prowadzi dokumentację zgodnie z przepisami ustawy o systemie oświaty i przepisami wykonawczymi wydanymi na podstawie tej ustawy, a zwłaszcza zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych (Dz. U. Nr 31, poz. 216). Placówka została także wpisana jako instytucja szkoleniowa do rejestru instytucji szkoleniowych (prowadzonego przez Wojewódzki Urząd Pracy w...) w dniu 19 lutego 2008 r. pod numerem ewidencyjnym:.

Szkolenia: kursy jak i seminaria prowadzone są w formach i na zasadach przewidzianych w rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki z dnia 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych (Dz. U. Nr 31, poz. 216). Wszystkie szkolenia, kończą się uzyskaniem zaświadczenia uczestnictwa w szkoleniu, celem kształcenia jest teoretyczne i praktyczne przygotowanie jego uczestników m.in. do wykonywania zawodów, które zostały ujęte w klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 kwietnia 2010 r.). Uczestnikami kursów oraz seminariów są osoby kierowane przez pracodawców w celu kształcenia i doskonalenia zawodowego jak i osoby indywidualne, które chcą przekwalifikować się zawodowo lub nabyć dodatkowe umiejętności. Od 1 stycznia 2011 r. zwolnienia od podatku od towarów i usług, zwłaszcza w zakresie niektórych usług edukacyjnych zostały przeniesione do art. 43 ust. 1 pkt 26-29 ustawy o VAT.

Stosownie do treści obowiązującego od 1 stycznia 2011 r. art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy zwalnia się od podatku usługi świadczone przez:

1.

jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania,

2.

uczelnie, jednostki naukowe... oraz jednostki badawczo-rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym

- oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

Dodatkowo stosownie do art. 2 pkt 3a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) system oświaty obejmuje placówki kształcenia ustawicznego, placówki kształcenia praktycznego oraz ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego, umożliwiające uzyskanie i uzupełnienie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych. Zgodnie z brzmieniem art. 3 pkt 17 ww. ustawy, przez kształcenie ustawiczne, należy rozumieć kształcenie w szkołach dla dorosłych, a także uzyskiwanie i uzupełnianie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych przez osoby, które spełniły obowiązek szkolny. Z kolei art. 5 ust. 1 określa, iż szkoła i placówka może być szkołą i placówką publiczną albo niepubliczną.

W odniesieniu do Wnioskodawcy usługi szkoleniowe są usługami kształcenia zawodowego. Rozporządzenie Rady (WE) nr 1777/2005 z dnia 17 października 2005 r. ustanawiające środki wykonawcze do Dyrektywy 77/388/EWG w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej L 288 z 29 października 2005 r.) "artykuł 14 usługi w zakresie kształcenia zawodowego i przekwalifikowania zapewniane na warunkach określonych w art. 13 część a ust. 1 lit. i) Dyrektywy 77/388/EWG, obejmują nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, tak samo jak nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. Czas trwania kursu w zakresie kształcenia zawodowego bądź przekwalifikowania nie ma znaczenia do tego celu.".

Zgodnie z art. 288 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej "rozporządzenie ma zasięg ogólny, wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich". Rozporządzenie to jest obowiązujące - odwołuje się wprawdzie do uchylonej Dyrektywy 77/388/EWG (konkretnie art. 13.), ale nie ma to znaczenia dla mocy prawnej, a zastępująca ją Dyrektywa 2006/112/WE w odpowiadającym art. 132 zawiera zwolnienia analogiczne.

Na zasadzie podwykonawstwa Wnioskodawca świadczy usługi szkoleniowe, które są częścią projektów dofinansowanych ze środków UE, w ramach różnych programów operacyjnych (np. PO Kapitał Ludzki, PO Innowacyjna Gospodarka), a realizowanych przez zleceniodawców Wnioskodawcy. Szkolenia te są przeprowadzane na identycznych zasadach, jak i pozostałe usługi szkoleniowe tj. Wnioskodawca świadczy usługi szkoleniowe jako podwykonawca, jako placówka kształcenia ustawicznego, jako jednostka - placówka objęta systemem oświaty w rozumieniu ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.). Są one rozliczane na zasadzie wynagrodzenia (płatność w formie przelewu) według stawki ustalonej w umowie zawartej pomiędzy Wnioskodawcą i zleceniodawcą. Uczestnikami tych szkoleń są osoby kierowane przez ww. zleceniodawców tj. - osoby kierowane przez pracodawców lub osoby indywidualne - pracujące lub niepracujące, lub uczące się - pragnące podjąć pracę (które spełniają kryteria określone w ww. dofinansowanych projektach) w celu kształcenia i doskonalenia zawodowego jak i przekwalifikowania zawodowego lub nabycia dodatkowych umiejętności, które będą wykorzystywane w obecnej lub przyszłej pracy zawodowej. Bezpośredni uczestnicy szkoleń nie wnoszą ośrodkowi szkoleniowemu w... jakichkolwiek opłat za szkolenie.

Z wiedzy Wnioskodawcy wynika, że przeprowadzane przez jego ośrodek szkolenia pozostają w związku z branżą lub zawodem uczestników szkoleń, ponieważ jest to nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych.

W zakresie usług szkoleniowych świadczonych przez Wnioskodawcę nie znajdują się takie, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty.

Wnioskodawca informuje, że posiada system zarządzania jakością zgodnie z normą PN-EN ISO 9001:2001 potwierdzający wysoką jakość oferowanych przez Wnioskodawcę usług (w tym usług szkoleniowych).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy usługi szkoleniowe świadczone przez Wnioskodawcę, jako placówka oświatowa - ośrodek szkoleniowy w..., jako wykonawca lub podwykonawca, podlegają zwolnieniu od podatku od towarów usług na podstawie znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, usługi z zakresie szkolenia prowadzone przez placówkę oświatową ośrodek szkoleniowy w..., jako wykonawca lub podwykonawca, od 1 stycznia 2011 r. są zwolnione od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług, w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm., a od dnia 1 września 2011 r. tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast stosownie do art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Zgodnie z brzmieniem art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem art. 41 ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 ustawy.

W myśl art. 146a pkt 1 ww. ustawy o VAT - obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011 r. - w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi bądź zwolnienie od podatku.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi świadczone przez:

a.

jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania,

b.

uczelnie, jednostki naukowe... oraz jednostki badawczo - rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym

- oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

Zgodnie natomiast z art. 43 ust. 1 pkt 29 ww. ustawy zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26:

a.

prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub

b.

świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty - wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub

c.

finansowane w całości ze środków publicznych

- oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca jako niepubliczna placówka kształcenia ustawicznego działa w dziedzinie kształcenia ustawicznego, świadczy usługi szkoleniowe (w formie kursów i seminariów) podnoszące kwalifikacje zawodowe osób oraz służące nabywaniu nowych umiejętności osób w nich uczestniczących. Uczestnikami szkoleń są osoby kierowane przez pracodawców w celu kształcenia i doskonalenia zawodowego jak i osoby indywidualne, które chcą przekwalifikować się zawodowo lub nabyć dodatkowe umiejętności. W dniu 1 lipca 2002 r., a następnie zmianą z 7 lipca 2011 r. placówka ta została wpisana jako ośrodek szkoleniowy w... do ewidencji szkół i placówek niepublicznych prowadzonej przez Prezydenta Miasta... pod numerem..., oraz jako typ placówki: niepubliczna placówka kształcenia ustawicznego. Ponadto Wnioskodawca świadczy również jako podwykonawca usługi szkoleniowe, które są częścią projektów dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej.

Jednocześnie Wnioskodawca zaznaczył, iż wszystkie szkolenia te świadczy jako placówka kształcenia ustawicznego, jako jednostka objęta systemem oświaty w rozumieniu ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.

Z uregulowań zawartych w wyżej cytowanych przepisach wynika, że zwolnienie z podatku od towarów i usług obejmuje usługi świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania.

Stosownie do art. 2 pkt 3a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) system oświaty obejmuje placówki kształcenia ustawicznego, placówki kształcenia praktycznego oraz ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego, umożliwiające uzyskanie i uzupełnienie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych.

Przez kształcenie ustawiczne należy rozumieć kształcenie w szkołach dla dorosłych, a także uzyskiwanie i uzupełnianie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych przez osoby, które spełniły obowiązek szkolny (art. 3 pkt 17 ustawy o systemie oświaty).

Natomiast w myśl art. 5 ust. 1, 2 pkt 1, 2 i 3 oraz ust. 3 ustawy o systemie oświaty szkoła i placówka może być szkołą i placówką publiczną albo niepubliczną. Szkoła i placówka, z zastrzeżeniem ust. 3a-3e, może być zakładana i prowadzona przez jednostkę samorządu terytorialnego, inną osobę prawną, osobę fizyczną. Jednostki samorządu terytorialnego mogą zakładać i prowadzić jedynie szkoły i placówki publiczne.

Zgodnie z art. 82 ust. 1 ww. ustawy o systemie oświaty, osoby prawne i fizyczne mogą zakładać szkoły i placówki niepubliczne po uzyskaniu wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego obowiązaną do prowadzenia odpowiedniego typu publicznych szkół i placówek.

W myśl § 2 ust. 1 ww. rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych (Dz. U. Nr 31, poz. 216) uzyskiwanie i uzupełnianie przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych odbywa się w następujących pozaszkolnych formach kształcenia: kurs, kurs zawodowy, seminarium oraz praktyka zawodowa.

Z uregulowań zawartych w wyżej cytowanych przepisach wynika, że zwolnienie z podatku od towarów i usług obejmuje usługi w zakresie kształcenia i wychowania świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane. Ograniczenie umożliwiające skorzystanie z niniejszego zwolnienia ma zatem charakter podmiotowo-przedmiotowy. Zatem aby możliwe było skorzystanie ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy, nie wystarcza, by dany podmiot był jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, podmiot ten musi świadczyć usługi w zakresie kształcenia i wychowania.

W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca funkcjonuje w ramach systemu oświaty i wszystkie szkolenia Wnioskodawca świadczy jako jednostka objęta systemem oświaty.

Wobec powyższych okoliczności stwierdzić należy, iż jeśli, jak wskazał Wnioskodawca we wniosku, wszystkie szkolenia prowadzone przez Wnioskodawcę są świadczone jako przez jednostkę objętą systemem oświaty w ramach kształcenia to niezależnie od tego, czy Wnioskodawca działa jako wykonawca główny, czy podwykonawca, świadczone przez Niego usługi są od 1 stycznia 2011 r. zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a) znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Interpretacja traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl